Бактерії в сечі при вагітності або бактеріурія, її симптоми та прояви: як лікується інфекційна або масивна, які п’ють таблетки і наскільки небезпечні бактерії з сечі для плода

Деякі вагітні при здачі чергових лабораторних аналізів отримують від лікаря діагноз бактеріурія. Це стан, при якому в сечовий міхур проникають хвороботворні бактерії. Захворювання підлягає обов’язковому медикаментозному лікуванню, в іншому випадку підвищується загроза для здоров’я.

Зміст

 • Небезпека бактеріурії у вагітних та особливості її лікування
 • Бактеріурія — це
 • Вплив мікробів на плід під час вагітності
 • Симптоми
 • Безсимптомна масивна бактеріурія у вагітних
 • Лікування інфекційної бактеріурії
 • Корисне відео
 • Небезпека бактеріурії у вагітних та особливості її лікування

  Бактерії в сечі при вагітності або бактеріурія, її симптоми та прояви: як лікується інфекційна або масивна, які пють таблетки і наскільки небезпечні бактерії з сечі для плодаПри попаданні в нирки або сечовивідні шляхи інфекційних мікроорганізмів розвивається таке неприємне захворювання, як бактеріурія.

  Нерідко воно протікає без видимої симптоматики, що несе високу загрозу для нормального перебігу вагітності. Як виявити у себе ознаки бактеріурія, і що зробити для її лікування?

  Бактеріурія — це

  Якщо при бактеріологічному посіві урини були виявлені патогенні мікроорганізми, то жінці ставлять діагноз бактеріурія. Потрапити в організм вони можуть як низхідним, так і висхідним шляхом. У першому випадку зараження відбувається області сечового міхура, сечовипускального каналу і т. д. При висхідній бактеріурії мікроби потрапляють в результаті порушення стерильності проведення медичних маніпуляцій (установка катетера, цистоскопія тощо). Нерідко інфекція поширюється із зони статевих органів або кишечника.

  У період вагітності імунітет жінки різко знижується, тому ризик розвитку інфекційного процесу підвищується в кілька разів. Дуже часто це захворювання помилково приймають за цистит або пієлонефрит з-за високої схожості симптоматики.

  Також розрізняють ускладнену і неосложненную форму. В останньому випадку інфекція поширюється далі мочевіка і вражає нирки (цистит, пієлонефрит) та інші органи сечовидільної системи.

  Вплив мікробів на плід під час вагітності

  Бактерії в сечі при вагітності або бактеріурія, її симптоми та прояви: як лікується інфекційна або масивна, які пють таблетки і наскільки небезпечні бактерії з сечі для плодаНебезпека бактеріурії під час вагітності дуже велика. Крім того, що ризик проникнення патогенних мікроорганізмів з мочевіка в матку дуже високий, лікарі виділяють наступні небезпечні моменти:

  • ризик початку передчасної пологової діяльності;
  • розрив плодових оболонок, що тягне за собою інфікування плода;
  • відставання в наборі ваги та зросту дитини в утробі матері.

  Симптоми

  Дуже часто це захворювання протікає без видимої симптоматики (безсимптомна бактеріурія). У важких випадках, коли інфекційний процес посилюється у вагітної з’являються наступні ознаки:

  • висока температура;
  • біль під час сечовипускання;
  • тягнуть больові відчуття знизу живота;
  • часті позиви в туалет (в більшості випадків мають помилковий характер);
  • сеча стає каламутною і темною;
  • відчувається загальна слабкість, сонливість, стомлюваність.

  Залежно від органу, який схильний до інфікування спостерігається домішки крові в урині і т. д. Затягування початку лікування тільки погіршує ситуацію і призводить до розвитку серйозних ускладнень.

  Безсимптомна масивна бактеріурія у вагітних

  Бактерії в сечі при вагітності або бактеріурія, її симптоми та прояви: як лікується інфекційна або масивна, які пють таблетки і наскільки небезпечні бактерії з сечі для плодаВ даному випадку виявити захворювання можна лише виходячи з результатів бактеріологічного посіву урини, характерні ознаки повністю відсутні. Найчастіше безсимптомна бактеріурія розвивається на тлі перенесеного раніше вагінозу.

  Бактерії в сечі при вагітності або бактеріурія, її симптоми та прояви: як лікується інфекційна або масивна, які пють таблетки і наскільки небезпечні бактерії з сечі для плодаНесвоєчасне лікування цієї форми бактеріурії призводить до розвитку пієлонефриту, нефролітіазу та інших патологій сечовивідної системи. У більшості випадків діагностують у жінок на останньому триместрі вагітності.

  Серед провокуючих факторів, при яких розвивається безсимптомна бактеріурія, виділяють:

  • порушення роботи нирок і сечоводу з-за постійно збільшується в розмірах матки;
  • часті запори;
  • зниження м’язового тонусу в сечоводах і сечовому міхурі;
  • збільшення кислотності урини і вмісту в ній естрогенів, це служить ідеальним середовищем для розмноження бактерій.

  При підозрі на патологію потрібно обов’язково звернутися до лікаря, здати біоматеріал для лабораторного аналізу.

  Лікування інфекційної бактеріурії

  Бактерії в сечі при вагітності або бактеріурія, її симптоми та прояви: як лікується інфекційна або масивна, які пють таблетки і наскільки небезпечні бактерії з сечі для плодаОсновними збудниками інфекційного процесу є стрептококи, стафілококи, протеї, синьогнійна паличка і т. д.

  За результатами бактеріологічного аналізу лікар може з точністю визначити мікробів, що викликали розвиток бактеріурії у конкретної жінки. Після цього підбирається індивідуальна медикаментозна терапія, яка включає в себе:

 • Прийом препаратів для зниження рН сечі та кількості сечовипускань. Безпечними засобами є Канефрон, Цистон та ін Дуже часто застосовують урологічний збір з лікарських трав. Середній курс лікування залишає тиждень. Після закінчення цього терміну жінці призначають повторний аналіз урини.
 • Антибіотикотерапія, яка проводиться переважно почав з другого триместру вагітності. Підбирають безпечний антибіотик з групи пеніцилінів або цефалоспоринів (Монурал, Цефалекс та ін). Курс лікування — 1 тиждень.
 • Правильний питний режим. У період лікування жінці необхідно випивати близько 1,5-2 літрів рідини в день, це допоможе прискорити виведення з організму хвороботворних мікроорганізмів;
 • Спеціальна дієта, яка виключає вживання жирних, гострих і солоних страв. Віддається перевагу продуктам, багатим на вітаміни і мікроелементи.
 • Бактерії в сечі при вагітності або бактеріурія, її симптоми та прояви: як лікується інфекційна або масивна, які пють таблетки і наскільки небезпечні бактерії з сечі для плодаУ середньому позбутися від неускладненої форми бактеріурії (при відсутності супутніх ускладнень) можна протягом 7-14 днів.

  В контрольному посіві сечі повинні повністю бути відсутнім патогени.

  В іншому випадку жінці можуть призначити антибіотики більш сильного спектру дії.

  Бактерії в сечі при вагітності або бактеріурія, її симптоми та прояви: як лікується інфекційна або масивна, які пють таблетки і наскільки небезпечні бактерії з сечі для плодаДля поліпшення відтоку сечі вагітним призначають курс спеціальних фізичних вправ. Заняття проводяться під наглядом фахівця і при відсутності прямих протипоказань.

  Вплив бактеріурії на перебіг вагітності негативний. Дуже часто захворювання протікає без видимих симптомів, і жінка звертається до лікаря вже при наявності ускладнень. Для лікування застосовують сечогінні препарати, антибіотики, вітамінні комплекси і т. д. Для контролю рівня патогенів в сечі потрібно регулярно здавати урину на бактеріальний посів.

  Корисне відео