Де міститься фолієва кислота і як її приймати?

Для забезпечення нормального функціонування людського організму необхідна присутність певної групи сполук, вітамінів, одним з представників яких є фолієва кислота, яка бере участь у найважливіших обмінних процесах.

Зміст:

 • 1 Вміст фолієвої кислоти в продуктах
 • 2 Надлишок і нестача
 • 3 Показання до прийому препарату
 • 4 Відгуки пацієнтів про прийом фолієвої кислоти
 • 5 Дозування лікарського засобу
 • 6 Особливі вказівки
  • 6.1 Фолієва кислота і планування вагітності
  • 6.2 Прийом під час вагітності

Вміст фолієвої кислоти в продуктах

Фолієва кислота, що відноситься до фармакологічної групи вітамінів і з’єднань, що регулюють метаболічні процеси, відома також під назвами птероилглютаминовой кислоти, вітаміну Вс і В9, фолацину.

Де міститься фолієва кислота і як її приймати?

Фолієва кислота виконує важливі функциОна виконує надзвичайно важливі функції в організмі, у тому числі роботу як коензиму біохімічних процесів, бере участь в стимуляції еритропоезу, у формуванні нормобластів, у синтезі амінокислот, ДНК, у забезпеченні процесу ембріогенезу.Про фолієвої кислоти відомо:

 • Вона не синтезується в організмі людини
 • Виробляється в ході бактеріального синтезу в товстому кишечнику
 • Накопичення вмісту в організмі не має місця, потрібна надходження ззовні з їжею або у вигляді лікарського засобу
 • Міститься в різних продуктах харчування, як рослинного, так і тваринного походження
 • При надходженні в організм з продуктами харчування абсорбція вітаміну становить не більше 50%
 • Являє собою нестійку форму з’єднання, піддається руйнуванню, як при зберіганні, так і при будь-якому вигляді кулінарної обробки, водної екстракції, при приготуванні їжі у вигляді варіння, обсмажування
 • При дотриманні збалансованого харчового раціону зі щадним режимом обробки продуктів і мінімальним терміном зберігання добові потреби людського організму задовольняються більш ніж наполовину, інша частина заповнюється синтезом, здійснюваним в кишечнику мікрофлорою

Найбільш високий вміст фолієвої кислоти в пивних дріжджах, яловичої печінки, в темно-зелених рослинних продуктах, таких як бобові, зелень петрушки, шпинат, авокадо, у брюссельській і білокачанної капусти, спаржі, листовому салаті.

Вітамін міститься в молочних продуктах, м’ясі птахів і яловичини, в нирках, в яєчному жовтку, в морепродуктах, в зернових культурах, в різних фруктах, горіхах.

Поповнювати необхідний рівень фолієвої кислоти продуктами харчування надзвичайно важливо, необхідно лише приймати до уваги втрату корисних властивостей вітаміну при тривалому зберіганні і будь-якому вигляді теплової обробки перед вживанням.

Більш детальну інформацію про застосування фолієвої кислоти дізнайтеся з відео.

Надлишок і нестача

Недостатність фолієвої кислоти являє собою найбільш широко поширений і відомий тип дефіциту вітамінів.

Причини, що призводять до зниження рівня і/або недостатності фолієвої кислоти, пов’язують:

 • З недостатнім надходженням вітаміну внаслідок нерегулярного, незбалансованого раціону харчування
 • З порушеннями процесу абсорбції і метаболічних перетворень вітаміну
 • Мають місце змінами у складі мікрофлори кишечника при дисбактеріозі
 • З прискоренням процесу обміну речовин, обумовлених різними формами анемій, онкопатологію, іншими захворюваннями
 • Зі зловживанням алкоголем
 • З недостатнім рівнем вмісту вітамінів, зокрема вітаміну С і групи В, в силу їх залучення в загальну ланцюг метаболічних процесів
 • З потребами організму, що мають місце в грудному і підлітковому віці, у період вагітності й вигодовування груддю
 • З прийомом цілого ряду лікарських засобів, що роблять вплив на процеси абсорбції та утилізації вітаміну; до цієї категорії ліків відносять препарати, що роблять контрацептическое, антиепілептичну, хіміотерапевтичне, противиразкову дію, знижують вміст холестерину, а також антибіотики
 • З проведенням гемодіалізу, різних методів терапії, що супроводжуються парентеральним харчуванням пацієнтів

Де міститься фолієва кислота і як її приймати?

Нестача фолієвої кислоти може не виявлятися на ранніх стадіях

На початкових етапах недостатності фолієвої кислоти прояв симптоматики носить неспецифічний характер і виражається у втоми, млявості, швидке настання втоми, зниженому апетиті, запальності, дратівливості.

При істотному дефіциті вітаміну мають місце фундаментальні збої обмінних процесів, що супроводжуються неврологічними порушеннями, різними хворобливими відчуттями, нудотою, діареєю, виразковими висипаннями в ротовій порожнині, глотці, шкірними захворюваннями, загальною слабкістю.

Явища надмірного вмісту фолієвої кислоти – події рідкісні, можуть бути викликані тривалим безконтрольним вживанням препаратів, що містять вітамін.

Тривалий у часі прийом вітаміну В9 з використанням високих дозувань може супроводжуватися зниженням концентрацій ще одного вітаміну групи В, В12.

Надлишковий вміст препарату може проявлятися у вигляді метеоризму, нудоти, болю в області живота, підвищеної дратівливості, порушень сну.

В силу того, що фолієва кислота залучена в цілий ряд ключових процесів, що забезпечують нормальну життєдіяльність організму, будь-які відхилення від нормальної потреби в ній призводять до серйозних порушень обміну речовин.

Показання до прийому препарату

Оскільки лише споживанням фолієвої кислоти, що міститься в продуктах харчування, не завжди вдається досягти необхідного добового рівня споживання вітаміну, виникає необхідність в прийомі препаратів, що її містять.

Препарати випускаються у вигляді таблеток з вмістом одного міліграма фолієвої кислоти в якості діючої речовини і допоміжних речовин в вигляді цукрової пудри, картопляного крохмалю, стеаринової кислоти.

Де міститься фолієва кислота і як її приймати?

Для призначення вітаміну В9 існує ряд свідчень

Показаннями до призначення таблеток вітаміну В9 є:

 • Випадки діагностованих фолиеводефицитных анемій з метою стимуляції еритропоезу, у тому числі мегалобластических анемій у період вагітності
 • Захворювання діареєю тропічної
 • Хронічні запалення кишечника
 • Підтверджені стану дефіциту вітаміну В9, в тому числі при незбалансованому раціоні харчування, при вагітності, при вигодовуванні грудьми, при необхідності прийому ліків, що впливають на абсорбцію та утилізацію вітаміну
 • Встановлений алкоголізм
 • Наявність хронічних інфекційних захворювань
 • Недостатність печінки, цироз печінки

Протипоказано призначення таблеток вітаміну В9 при наявності гіперчутливості до активного та/або допоміжних компонентів лікарського засобу; при дефіциті сахарози, ізомальтази; при непереносимості фруктози, при наявності глюкозо-галактозної мальабсорбції, при анемії з дефіцитом В12.

Препарат призначений для прийому внутрішньо. Дозування і тривалість прийому встановлюється лікарем в індивідуальному порядку, з урахуванням стану пацієнта і прийому прописаних ліків.

Прийом таблеток може супроводжуватися проявом побічних ефектів у вигляді свербежу та висипань на шкірі, бронхоспазмов, сильного почервоніння шкірних покривів, гипертемии.

Можливість придбання таблеток вітаміну В9 без необхідності пред’явлення рецепта не означає, що цей лікарський засіб слід використовувати за власним розсудом, безконтрольно.

Відгуки пацієнтів про прийом фолієвої кислоти

Все більше людей інформовані про необхідність стежити за своїм здоров’ям і дотримуватися збалансований раціон харчування для надходження в організм необхідних вітамінів, у тому числі фолієвої кислоти.

Де міститься фолієва кислота і як її приймати?

Фолієва кислота необхідна жінкам, які планують вагітність

Вкрай стурбованої категорією є жінки, або тільки замислюються про продовження роду, або перебувають на різних етапах вагітності.

Саме від них можна почути запитання, де міститься фолієва кислота в максимальних кількостях, як краще вживати продукти, що її містять, чи можна обійтися тільки включенням у раціон корисних овочів і фруктів, м’яса, злаків, зелені, або в будь-якому випадку доведеться вдатися до лікарських препаратів.

Все ще є вагітні, які схили шукати відповіді у подруг, знайомих, а часом і незнайомих, довіряти їх думку, замість того, щоб звернутися до лікаря і отримати вичерпну інформацію про власний стан.

Крім вагітних жінок є й інші категорії осіб, яким були призначені препарати вітаміну В9 і які залишають позитивні відгуки про досвід застосування цього лікарського засобу в тій чи іншій формі.

Слід лише мати на увазі неприпустимість самолікування, вибору дозування за власним розсудом без консультації з лікарем.

Як і при прийомі будь-якого ліки, не виключено прояв побічних реакцій, а то й індивідуальної непереносимості лікарських засобів, що містять вітамін В9.

Іноді потрібно підібрати препарат, або поєднати його прийом з вітамінами для кращої ефективності, особливо у випадках анемії.

Лише лікар може оцінити можливі лікарські взаємодії препаратів вітаміну В9 та прийняті ліки від супутніх захворювань.

Навіть використання таблеток вітаміну В9 з профілактичною метою для запобігання його дефіциту в організмі вимагає звернення до лікаря.

Дозування лікарського засобу

Де міститься фолієва кислота і як її приймати?

Дозування фолієвої кислоти призначається лікарем

Норми добової потреби для фолієвої кислоти регламентовані ВООЗ і саме згідно з ними встановлені наступні рекомендації, розпорядчі призначати:

 • При діагнозі фолієводефіцитної форми анемії в якості лікувальної дози одну таблетку вітаміну в день, що відповідає 1 мг активної діючої речовини; ця доза є початковою
 • В якості підтримуючого лікування призначається прийом половинки таблетки; вагітним і годуючим матерям рекомендується збільшити дозу залежно від стану на розсуд лікуючого лікаря
 • Для пацієнтів із супутнім алкоголізмом, з гемолітичною анемією, при наявності інфекційних захворювань в хронічній формі, при необхідності прийому певних лікарських засобів, у випадках недостатності печінки, при гемолізі доза встановлюється в індивідуальному порядку і може знадобитися збільшення

Таким чином, рекомендованими дозами можна вважати:

 • призначення до половини таблетки фолієвої кислоти на добу при одноразовому прийомі з метою профілактики
 • недостатності вітаміну В9
 • призначення до 5 таблеток на добу в ході вагітності на розсуд лікаря, з урахуванням семестри
 • при вигодовуванні дитини груддю – до чотирьох таблеток
 • при проведенні лікування дорослих пацієнтів – до 5 таблеток, дітям і підліткам у відповідності з віком і за показаннями

Наведені дози носять рекомендаційний характер, точне дозування встановлюється з урахуванням цілого ряду параметрів і встановлюється індивідуально.

Особливі вказівки

При розумному відношенні до питання про продовження роду рекомендується завчасно звернутися до лікарів, пройти повне обстеження, в тому числі на предмет перевірки нестачі фолієвої кислоти. Дана рекомендація відноситься як до майбутніх матерів, так і до майбутнім батькам.

Фолієва кислота і планування вагітності

Де міститься фолієва кислота і як її приймати?

Чоловікам рекомендується також приймати фолієву кислоту

Для чоловіків важливість отримання добової норми споживання фолієвої кислоти істотна не тільки для збереження здоров’я в цілому, але і для нормального процесу сперматогенезу.

Ці ж міркування поширюються і на жінок в дітородному віці і стосуються перевірки її репродуктивної системи, підготовки організму до запліднення і моменту настання власне вагітності.

Парам, які планують народження дитини, рекомендують з профілактичною метою, якщо немає інших показань, почати приймати фолієву кислоту, як правило, не менш ніж за три місяці до зачаття.

Вважається, що за такий період можна звести до мінімуму наслідки дефіциту вітаміну В9, якщо вони мали місце. Підбір дози визначає лікар, він же порадить, як скласти та дотримуватися збалансованого раціону харчування майбутнім батькам.

Адекватне споживання вітаміну В9 з продуктами харчування, доповнене прийомом відповідних доз препаратів вітаміну спрямоване на запобігання ризику вроджених вад розвитку у плода, в тому числі і такого страшного вади як дефект нервової трубки, який найбільш часто пов’язують з недостатністю вітаміну В9.

Прийом під час вагітності

Наявність в організмі матері достатньої кількості вітаміну В9 забезпечує нормальне протікання процесу вагітності, так і на здоров’я плода та його матері.

Де міститься фолієва кислота і як її приймати?

Фолієва кислота необхідна для формування майбутнього плоду

Фолієва кислота задіяна у процесах закладання всіх систем плода, у тому числі нервової, формування якої має місце в період першого триместру.

Прийом вагітною жінкою призначених доз фолієвої кислоти на ранніх етапах реально скорочує вірогідність розвитку дефектів закладывающейся нервової трубки у плода, які можуть проявлятися у відсутності головного мозку, в освіті мозкової грижі, водянки мозку, в розщепленні хребетного стовпа.

При початку прийому фолієвої кислоти на більш пізніх термінах, до початку п’ятого тижня, запобігає її дію відносно закладки нервової трубки не ефективно.

Прийом фолієвої кислоти, тим не менш, важливий на всьому протязі вагітності:

 • Дефіцит вітаміну В9 на ранніх термінах може викликати невиношування плоду
 • На стадіях другого і третього семестру дефіцит вітаміну В9 може призвести до розвитку недостатності плаценти, і її відшарування, появи у майбутньої дитини внутрішньоутробної гіпоксії, інших ускладнень, до спонтанного аборту, до мертвонародження, до затримки розвитку у подальшому
 • Дефіцит фолієвої кислоти позначається і на самопочутті вагітної, на прояв токсикозу, анемії, болі в ногах, депресивному стані

Своєчасний початок прийому таблеток фолієвої кислоти дозволяє запобігти істотне число дефектів розвитку у плода.

Для запобігання серйозних ускладнень здоров’я, пов’язаних з дефіцитом фолієвої кислоти, важливо дотримуватися правильно збалансованого харчування, що сполучається з прийомом лікарських препаратів, що її містять.