Діарея у дитини: лікування, причини діареї у дитини

Зміст статті:

  • Причини діареї у дитини
  • Обстеження при діареї
  • Діарея у дитини: лікування

Частий кашкоподібний стілець (від 4 до 6 разів на день) може спостерігатися у нормальних немовлят; це не повинно викликати занепокоєння, якщо тільки немає ознак анорексії, блювоти, втрати ваги, уповільнення темпів збільшення ваги, виділення крові зі стільцем. Для дітей на грудному вигодовуванні характерний частий стілець, особливо якщо вони не отримують прикормы. Небезпека діареї у дітей у віці розглядається в залежності від того, є вона гострої (менше 2 тижнів) або хронічної (більше 2 тижнів).


Причини діареї у дитини

Гостра діарея у дитини частіше має інфекційні причини, особливо якщо початок раптове або поєднується з блювотою, стільцем з домішкою крові, лихоманкою, анорексією. Діагноз ставиться клінічно, підтримуюче лікування, до тих пір, поки не настане спонтанне поліпшення.

Хронічна діарея — більш серйозне стан. Причини включають глютенова энтеропатию, кистофиброз підшлункової залози (муковісцидоз), алергічну гастроэнтеропатию, дисахаридазную недостатність. Запальні захворювання кишечника і деякі інфекції також можуть бути причиною діареї.

При глютенової ентеропатії глютенова фракція білка пшениці викликає пошкодження кишкової слизової оболонки і порушення всмоктування жирів, що призводить до мальабсорбції, анорексії і рясному зловонному стільця. Зміни стільця починаються, коли в раціон дитини вводять продукти з пшеничного борошна та інші глютенсодержащие продукти.

При муковісцидозі розвивається панкреатична недостатність, що призводить до дефіциту трипсину і ліпази, а це в свою чергу до великих втрат білка і жирів зі стільцем і, отже, до мальабсорбції і затримки фізичного розвитку. Стілець рясний і часто смердючий. Діти з муковісцидозом часто страждають респіраторними захворюваннями та затримкою росту.

При дисахаридазної недостатності ферменти слизової кишечника, такі як лактаза, яка розщеплює лактозу на галактозу і глюкозу, можуть вроджено відсутнім або після перенесеної інфекції ШКТ розвинутися їх тимчасова недостатність. Покращення після виключення лактози (або інших вуглеводів) з раціону або після введення сумішей, що не містять лактозу, достовірно підтверджує діагноз.

При алергічної гастроэнтеропатии білок коров’ячого молока може викликати діарею, часто з блювотою і домішкою крові в калі, однак слід підозрювати також непереносимість вуглеводної фракції з’їденої їжі. Симптоми часто значно зменшуються при введенні соєвої суміші замість суміші на коров’ячому молоці і повертаються при його відновленні в раціоні. Деякі діти з непереносимістю коров’ячого молока також не переносять сою, так що суміш повинна містити гідролізований білок і не повинна містити лактозу. Часто до року наступає спонтанне поліпшення.

Обстеження при діареї

Діагностика. Анамнез фокусується на характер та частоту стільця, а також супутніх симптоми і ознаки. Відомості про блюванні або лихоманці вказують на інфекцію ШКТ. Вкрай важливий ретельний збір харчового анамнезу. Відомості про діарею, що почалася після введення манної каші, вказують на глютенова энтеропатию, відомості про зміну характеру стільця при вживанні окремих харчових продуктів — на харчову непереносимість. Постійна домішка крові в калі свідчить про необхідність ретельного пошуку більш серйозних інфекцій або захворювань ШКТ.

Огляд при діареї. Огляд фокусується на зовнішньому вигляді і ознаках дегідратації, показники фізичного розвитку, огляді і пальпації живота; відставання у фізичному розвитку вказує на більш серйозне порушення. Також слід оцінювати стан органів дихання у дітей, у яких підозрюють муковісцидоз.

Лабораторне та інструментальне обстеження. Обстеження призначається, якщо анамнез і огляд вказують на хронічне захворювання. Визначають рівень електролітів, якщо у дитини дегідратація; рівень натрію і хлору в поті при підозрі на муковісцидоз; при підозрі на інфекційний процес проводиться обстеження на віруси, бактерії і паразити; вимірювання рН випорожнень при підозрі на дисахаридазную недостатність. При целіакії визначають підвищений рівень специфічних антитіл. Зміна дієти може бути використана як для діагностики, так і для лікування.

Діарея у дитини: лікування

Підтримуюче лікування діареї у дитини (при гострій діареї), складається з забезпечення адекватної оральної (або рідше внутрішньовенної) регідратації. Антидіарейні засоби (наприклад, лоперамід), як правило, не рекомендуються для дітей першого року життя та раннього віку.

При хронічній діареї у дитини, має підтримуватися адекватне харчування, особливо надходження жиророзчинних вітамінів. При захворюваннях призначаються спеціальні методи лікування діареї (наприклад, безглютенова дієта при целіакії).