Дитячі страхи і способи їх корекції у дітей дошкільного віку

Дитячі страхи і способи їх корекції у дітей дошкільного віку

Не в міру вразливий чотирирічний малюк захлинаючись сльозами розповідає про страшне чудовисько, що оселилися під його ліжком… Все ясно, дитина стала жертвою своєї власної уяви. Як допомогти йому перемогти страх? Що ж, спробуємо знайти спосіб боротьби з монстрами, але спочатку дізнаємося, звідки взялося чудовисько?

Причини дитячих страхів

Зміст:

  • 1 Причини дитячих страхів
  • 2 Корекція дитячих страхів
  • 3 Як боротися з дитячими страхами?
  • 4 Дитячі страхи. Як навчити дітей справлятися зі страхами? Виховання дітей (Відео)

 

Причин дитячих страхів може бути кілька: наприклад, дитину хтось налякав, або він випадково побачив сцену з чергового телевізійного «ужастика». Поштовх уяві можуть дати і звуки, що доносяться з сусідніх квартир, і взагалі будь-які незрозумілі для дитини явища.

Звести до мінімуму ризик появи чудовиськ дозволять прості заходи:

• Ретельно слідкуйте за тим, що ваша дитина дивиться по телевізору;

• Не дозволяйте собі висловлювань типу «Не будеш слухатися – бабайка прийде!»;

• Поясніть малюкові, що в сусідніх квартирах живуть люди, і їх може бути чутно через стіни.

Взагалі намагайтеся як можна більше спілкуватися з дитиною, відповідати на його питання, розповідати про навколишній світ – чим більше знань, тим менше незрозумілого і, відповідно, страшного, адже головна причина страху – невідомість.

Корекція дитячих страхів

 

Дитячі страхи і способи їх корекції у дітей дошкільного віку
Оголошуємо монстрам війну!

Ну, а якщо чудовисько вже міцно влаштувалося в уяві малюка? Тоді вищеописаних дій буде мало, і треба терміново вживати заходів, інакше з часом дитячі страхи можуть перерости у фобію або стати причиною нервових розладів.

Зазвичай перше, що роблять дорослі – це уважно розглядають простір під ліжком (нутрощі шафи, кути кімнат…) і авторитетно заявляють: «Ось бачиш, тут нікого немає, і взагалі, монстрів не буває!». Після чого, вважаючи тему вичерпаною, спокійно вирушають у своїх справах.

На жаль, все не так просто: для дитини поява чого-небудь з порожнечі – справа звичайна, в мультфільмах подібне відбувається часто-густо, тому раціональний підхід тут не допоможе. Монстр – породження фантазії, стало бути, і боротися з ним треба за допомогою уяви, а перше, що необхідно зробити – це беззастережно визнати існування чудовиська і уважно вислухати свого маленького фантазера.

«Це непедагогічно»! – хмурить брови молода мама. А ви уявіть собі на хвилинку: вам загрожує небезпека (реальна або уявна – не важливо: для вас вона реальна), а оточуючі не хочуть навіть слухати про ваші страхи, і насилу утримуються від того, щоб не покрутити пальцем біля скроні. Жахливо? Але саме в такому стані зараз ваша дитина, так не будьте жорстокі до нього!

Не треба сперечатися з малюком і доводити йому, що чудовиськ не існує – він сам це зрозуміє, коли стане трохи старше. Зараз ваша задача – просто позбавити дитину від страху. Як? Згадавши власне дитинство, закликавши на допомогу уяву і перетворивши боротьбу з монстрами в захоплюючу гру.

Як боротися з дитячими страхами?

 

Сценаріїв можна придумати безліч. Ну, наприклад:

• Побудувати стіну з чарівних цегли, невидимих і неощутимых для людей, але непереборних для чудовиськ;

• Посадити на стілець біля дитячого ліжечка плюшевого ведмедика, пройшов спеціальне навчання в казковій школі і тепер має магічну силу, здатну зупинити будь-якого монстра;

• Приготувати чарівний спрей (пульверизатор, вода, трохи ефірної олії, кілька заклинань), запах якого наводить жах на чудовиськ;

Ну, і так далі. Цілком можливо, що дитина, захопившись грою, і думати забуде про свої страхи, ну, а якщо один засіб не подіє – не біда, завжди можна знайти інше. Головне, щоб малюк відчував вашу підтримку, знав, що мама з татом на його боці, і тоді ніякі монстри його не злякають!

Дитячі страхи. Як навчити дітей справлятися зі страхами? Виховання дітей (Відео)