Дієта при підвищеній кислотності шлунка: рекомендації

Підвищена кислотність є досить поширеною формою патології на сьогоднішній день. Маючи подібне порушення, хворий часто і не думає про лікування. Максимум, що він може зробити – це прийняти таблетку або випити соду, продовжуючи свій звичний спосіб життя. Однак подібне ставлення до власного здоров’я не призводить до поліпшення. На фоні підвищеної кислотності виникає запалення стінок шлунку, далі можуть з’явитися ерозії, а там вже і до виразкового стану недовго залишилося. Уникнути переходу функціонального порушення в хронічну форму і подальших ускладнень допоможе дієта при підвищеній кислотності шлунка.

Не секрет, що захворювання рідко прогресує самостійно. У більшості випадків подібний вид патології робить негативний вплив і на інші органи. Спеціалізоване меню відновить не тільки слизову поверхню порожнини шлунка, але і дозволить нормалізувати роботу всього травного тракту.

Зміст статті

 • Шлунковий сік і його норма
 • Основні симптоми, що супроводжують патологію
 • Лікувальне харчування
 • Дозволені продукти
 • Заборонені продукти

Шлунковий сік і його норма

Дієта при підвищеній кислотності шлунка: рекомендаціїШлунковий сік, який продукується травними залозами, являє собою безбарвну рідину. Основною його характеристикою є кислотність, яка залежить від кількості соляної кислоти, яка присутня в складі. Її допустима величина в шлунковому соку варіюється в межах 0,4-0,5%.

При відхиленні цього процентного співвідношення у хворого спостерігається печія, виникають болі і в цілому починаються порушення у всьому травному тракті.

Для діагностування патології хворому призначається зондування порожнини шлунка. За допомогою отриманих зразків проводиться рН-метрія, після чого встановлюється точна величина кількості кислоти в шлунковому секреті.

Основні симптоми, що супроводжують патологію

Дієта при підвищеній кислотності шлунка: рекомендації

В деяких випадках можна не чекати результатів лабораторних досліджень, а самому визначити який рівень кислоти в шлунковому соку і далі лікуватися, використовуючи спеціально розроблене дієтологами харчування при підвищеній кислотності.

Подібне меню призначається не тільки при загостренні захворювань шлунка, воно також необхідно і для патологій, які перейшли в хронічну форму.

Хворі з підвищеним кислотним балансом зазвичай відчувають:

 • сильний дискомфорт у шлунку при печії;
 • часто мучить тяжкість у надчеревній зоні;
 • після їжі виникає відрижка, супроводжується кислим присмаком;
 • болі переважно з’являються до їжі або вночі;
 • запори.

Необхідно відзначити, що всі симптоми відразу зазвичай виникають в період загострення. А ось хронічна форма патології — дискомфорт може викликати навіть при якомусь одному ознаці. Найчастіше це буває при печії в поєднанні з відрижкою або при тяжкості в шлунку після їжі.

Лікувальне харчування

Дієта при підвищеній кислотності шлунка: рекомендації

Навіть не будучи ярим прихильником здорового харчування, кожен з цих хворих добре собі уявляє, що можна їсти кожен день, а що можна дозволяти собі лише у виняткових випадках. Тим не менше, більшість з них віддає перевагу фаст-фуду, бутербродів і засмаженим страв, замінюючи ними дієтичні продукти.

Можливо подібне харчування швидше, зручніше і смачніше. Проте відчувши дискомфорт при печії, або намучившись від сильних болів такий хворий, починає замислюватися від чого варто відмовитися. Щоб цього не сталося, фахівці радять дотримуватися простих, але досить ефективні правила здорового харчування завжди, а не тільки від випадку до випадку.

Принципи дієтичного меню

Для тих, у кого захворювання перейшло в хронічну форму, дієта при підвищеній кислотності шлунка повинна базуватися на наступних принципах:

 • При печії та інших диспепсичних ознаках добре в їжу вживати більше білків. Вони є хорошими нейтралізаторами соляної кислоти, що сприяє нормалізації секреторної функції.
 • Намагатися якнайменше є жирів. Вони не стільки впливають на збільшення кислоти в організмі, скільки на тривалість перебування їжі в шлунковій порожнині. А саме цього при підвищеній кислотності допускати не можна.
 • У меню хворого повинно бути якомога менше вуглеводів.
 • Не є дуже холодну їжу. Також слід уникати занадто гарячої їжі.
 • Харчування краще зробити дробовим: до 6 разів, але маленькими порціями.
 • При печії не варто завершувати трапезу яким-небудь напоєм, так як це спровокує посилення кислотності. Але якщо дуже хочеться пити, тоді можна зробити пару ковтків. Основний прийом рідини здійснювати не раніше ніж через годину після того, як хворий добре поїв.

Дозволені продукти

При підвищеній кислотності в дієтичне меню хворого повинні увійти продукти не викликають пошкодження слизової оболонки і не сприяють посиленню вироблення шлункового секрету.

М’ясо і риба

Дієта при підвищеній кислотності шлунка: рекомендації

Ці продукти являють білкову групу, яка рекомендована при даному порушенні. Однак не всі з них можна їсти. Дозволяються до вживання тільки нежирні сорти. Рекомендується готувати з яловичини, курки, кролятини, індички, минтая, хека, горбуші, окуня і тріски. Дуже добре, якщо це будуть відварні страви, приготовані на пару, або в духовій шафі.

Овочі

Дієта при підвищеній кислотності шлунка: рекомендації

При печії, болю і тяжкості в шлунку овочі, використовувані при приготуванні повинні містити мінімум клітковини. Це дозволить знизити секрецію шлункового соку і навантаження на стінки порожнини шлунка. До того ж всі овочі краще їсти після термічної обробки. Добре з них готувати пюре або протерті супи.

Каші

Настійно рекомендується в раціон включити каші. Вони повинні стати основою дієтичне меню для хворого.

Деякі сорти мають здатність обволікати стінки шлунка, що сприяє відновленню запаленої поверхні порожнини після агресивного впливу соляної кислоти.

На воді або молоці можна готувати вівсянку, рисову і гречану (краще протерти).

Заборонені продукти

При печії та інших ознаках порушення забороняється їсти продукти, що підсилюють секрецію шлункового соку.

До них відносяться всі види гострих маринадів і спецій, макаронні та здобні вироби, гострі овочі, кислі фрукти, кисломолочні продукти, всі кондитерські вироби. Також не можна їсти копчені і смажені страви.

Можливо, читачі скажуть, що подібне меню занадто суворе. Може це і так. Але хіба хтось забороняє при відмінному самопочутті час від часу трохи порушити ці принципи і побалувати себе невеликим шматочком улюбленого продукту. Будьте здорові!