Фактори ризику розвитку артеріальної гіпертензії

Зміст статті:

 • 1 Класифікація артеріальної гіпертензії за етіології
 • 2 Фактори ризику розвитку артеріальної гіпертензії
 • 3 Профілактичні заходи

Артеріальна гіпертензія є не патологією, а станом, який може розвинутися під впливом численних факторів.

Знаючи основні механізми розвитку артеріальної гіпертензії, розуміючи, що може спровокувати прогресування і погіршити стан, можна уникнути цілого ряду серйозних захворювань, викликаних високим артеріальним тиском.

Артеріальна гіпертонія – це захворювання, при якому відзначається стійке підвищений артеріальний тиск, від 140/90 мм. рт. ст. і вище, що супроводжується порушенням функціонування інших внутрішніх органів.

Фактори, які стали поштовхом до її розвитку, можуть бути самими різними.

Залежно від причини, що викликала захворювання, виділяють різні види артеріальної гіпертензії. Існують також зовнішні та внутрішні чинники, які служать передумовами до гіпертонії. Нижче докладно розглянуті класифікації та форми артеріальної гіпертонії, а також фактори ризику, що викликають її.

Класифікація артеріальної гіпертензії за етіології

Артеріальна гіпертонія класифікується по безлічі ознак і параметрів, один з них – етіологія або причини виникнення хвороби. Етіологічна класифікація артеріальної гіпертензії наступна:

 • Есенціальна артеріальна гіпертензія або первинна гіпертонія – найбільш поширена форма захворювання, на неї припадає до 80% всіх випадків. Незважаючи на багаторічні дослідження, до цих пір точно встановити, що стає поштовхом до розвитку, не встановлено. Зовнішні та внутрішні фактори можуть значною мірою вплинути на прогресування хвороби.
 • Симптоматична або вторинна гіпертонія – ця форма є наслідком або ускладненням інших патологій, які впливають на кровообіг і регуляцію артеріального тиску.
 • Фактори ризику розвитку артеріальної гіпертензіїСимптоматична артеріальна гіпертонія у свою чергу може бути гемодинамічної, нейрогенної, ендокринної, нефрогенної і лікарської.

  У першому випадку патологія розвивається внаслідок порушень нормального кровотоку в серці та судинах. Фактори, що провокують таку дисфункцію – атеросклероз, вади серця та інші патології клапанного серцевого апарату або судин.

  Нейрогенна артеріальна гіпертензія є наслідком порушень роботи нервових центрів у головному мозку, що відповідають за регуляцію кров’яного тиску. Порушення можуть бути викликані також атеросклерозом, новоутвореннями в головному мозку, енцефалопатії, травмами.

  Ендокринна гіпертонія, як можна зрозуміти з назви, викликається дисфункціями органів ендокринної системи людини. Існують захворювання, при яких відбувається викид великої кількості гормонів, що впливають на показники артеріального тиску. Це:

  • Синдром Іценко-Кушинга, при якому наднирники виробляють в надлишку кортикостероїдні гормони;
  • Феохромоцитома – надмірне вироблення адреналіну і норадреналіну;
  • Токсичний зоб – викид гормонів щитовидної залози;
  • Ренинома – надлишок реніну в організмі.

  Нефрогенная форма захворювання діагностується при патології нирок, пов’язаних з порушенням кровообігу всередині цього органу або руйнуванням їх тканин. Це пієлонефрит, гломерулонефрит, атеросклероз ниркових артерій, видалення однієї нирки.

  Лікарська гіпертонія є побічним ефектом після тривалого курсу терапії певними медикаментами.

  Фактори ризику розвитку артеріальної гіпертензії

  Багато людей зФактори ризику розвитку артеріальної гіпертензіїтрадают захворюваннями нирок або судин, але далеко не у всіх них розвивається артеріальна гіпертензія. Існують фактори ризику, які при певній схильності до високого тиску можуть стати поштовхом до розвитку цього стану.

  Це ті умови, які опосередковано або прямо впливають на функціонування серця, кровообіг і роботу інших систем організму, порушують обміни процеси і тим самим істотно підвищують ризик розвитку тих патологій, при яких неминуче змінюється артеріальний тиск.

  В той же час різко підвищиться і не повернутися в норму тиск може і у абсолютно здорової людини, який до цього ніколи не скаржився на проблеми з серцем, нирками або щитовидної залозою. Фактори ризику розвитку артеріальної гіпертонії наступні:

 • Вікові зміни. Недарма кілька десятків років має підвищений артеріальний тиск вважалося хворобою майже всіх старих. Після 45 років всі системи організму починають працювати менш інтенсивно, тканини і судини зношуються і вже не можуть повноцінно виконувати свої функції. До 55 років ймовірність розвитку артеріальної гіпертензії зростає. А всі, кому за 60, автоматично потрапляють в групу ризику.
 • Стать. Жінки хворіють гіпертонією в більш молодому віці, ніж чоловіки – зазвичай в період початку менопаузи, тобто, 40-45 років. Але чоловіки хворіють частіше, хоча і перші симптоми можуть проявитися тільки після 55 років.
 • Погані звички – у групу ризику потрапляють навіть молоді люди у віці до 35 років, якщо вони неконтрольовано вживають спиртне і викурюють більше 10 сигарет в день.
 • Хронічні захворювання. Цукровий діабет, хронічна ниркова або печінкова недостатність – все це теж фактори ризику розвитку артеріальної гіпертензії.
 • Надмірна вага. Ожиріння згубно позначається на роботі практично всіх органів і систем, найбільш небезпечними ускладненнями є ішемічна хвороба серця, цукровий діабет типу 2 і гіпертонічна хвороба.
 • Постійні стреси, перевтома, недосипання – ці фактори ризику дуже серйозно підривають роботу серцево-судинної системи та наносять шкоду всьому організму.
 • Неправильний спосіб життя. Постійні фізичні навантаження або, навпаки, відсутність фізичної активності, незбалансоване харчування викликають спочатку порушення обміну речовин, а потім і дисфункції серця та судин.
 • Зловживання сіллю і солоними продуктами. Харчової натрій необхідний для здійснення багатьох обмінних процесів в організмі людини. Але сучасна людина, сам того не помічаючи, вживає сіль в надлишку разом з продуктами харчування, погіршує ситуацію пристрасть до копченого, солоної риби, соління і маринадів. Надлишок солі викликає спазм судин, затримує в організмі рідина і провокує розвиток гіпертонічної хвороби.
 • У групу ризику потрапляють люди, у яких відзначається більш 2 перерахованих вище факторів, і при цьому у них в сім’ї є родичі, які страждають патологічно високим артеріальним тиском. Якщо пацієнту вже поставлений діагноз гіпертонічна хвороба, то ці фактори ризику можуть погіршити перебіг хвороби і викликати ускладнення.

  З іншого боку, навіть перебуваючи в групі ризику, якщо ці фактори усунути, можна контролювати свій тиск і не допустити сумних наслідків.

  Якщо відзначаються періодичні стрибки артеріального тиску, і при цьому збігаються два і більше факторів ризику, пора задуматися про профілактику гіпертонічної хвороби.

  Профілактичні заходи

  Фактори ризику розвитку артеріальної гіпертензіїКожен лікар може сказати – якщо була діагностовано синдром артеріальної гіпертензії, повністю вилікувати цю хворобу вже неможливо ні медикаментами, ні народними засобами. Але її можна не допустити, якщо дотримуватися певні профілактичні заходи. Насамперед – це правильне збалансоване харчування, в якому переважатимуть продукти, що сприяють зміцненню судин і підтримці роботи серцевого м’яза.

  Скупчення холестерину в організмі, атеросклероз великою мірою впливають на показники артеріального тиску. Тому тим, хто в групі ризику і абсолютно всім літнім людям слід відмовитися від жирної, смаженої, добре приправленою сіллю і перцем їжі, важких м’ясних страв і копченостей.

  Вживати потрібно продукти, багаті калієм і кальцієм. Це:

  • Будь-які сорти капусти – пекінська, білокачанна, брюссельська, броколі або кольорова;
  • Овочі сімейства пасльонових – томати, картоплю, — і бобові;
  • Кисломолочні продукти, йогурти, кефір, ряжанка, сметана, сир.

  Дуже корисні цибулю, часник, будь-яка зелень, насіння, горіхи, насіння льону та олії з них. Ці продукти повинні бути на столі гіпертоніка або схильного до нього людини кожен день. Така дієта у поєднанні з посильною фізичною активністю дозволить тримати вагу в нормі і контролювати показники тонометра. Які фактори ризику при артеріальній гіпертонії — про це розповість відео в цій статті.