Фізичні навантаження при гіпертонії: чи можна займатися спортом при підвищеному тиску

Зміст статті:

 • 1 Який вплив надає спорт при лікуванні гіпертензії різного ступеня?
 • 2 Якими видами спорту можна займатися при підвищеному тиску?
 • 3 Які навантаження можна при підвищеному тиску?
 • 4 Дихальна гімнастика

Артеріальна гіпертензія є захворюванням, під час якого у пацієнта відзначається стабільно високий тиск.

Цей показник позначається двома цифрами, де верхня є систолічним тиском, що визначає його рівень в крові при максимальному скороченні серцевого м’яза.

А нижня цифра – це діастолічний тиск, який вказує на рівень тиску в крові, коли серце розслаблено. Нормальними є наступні показники – 120/80.

ПЕКЛО можна вважати підвищеним, коли воно дорівнює 140/90 мм рт. ст. Однак у гіпертоніків часто піднімається лише якийсь один показник.

Причому, якщо рівень тиску часто не відповідає нормам, то потрібно вживати заходів. Адже швидке і грамотне лікування істотно знижує шанси розвитку ускладнень, що дозволить в майбутньому контролювати рівень АТ, використовуючи доступні терапевтичні засоби. Ймовірно, буде потрібно змінити свій спосіб життя – розпрощатися зі згубними звичками, зайнятися спортом і навчитися робити дихальну гімнастику.

Який вплив чинить спорт при лікуванні гіпертензії різного ступеня?

Фізичні навантаження при гіпертонії: чи можна займатися спортом при підвищеному тискуУ профілактичних цілях людям, схильним до артеріальної гіпертензії обов’язково потрібно займатися спортом і фізичною працею. Однак, що робити, якщо захворювання вже давно протікає?

При стабільно підвищений тиском 1-2 ступеня від фізичної активності відмовлятися не варто. Навпаки, якщо навіть гіпертонік ніколи не займався спортом, то для поліпшення стану здоров’я він йому просто необхідний.

Але при виборі виду спорту і рівня навантаження, важливо враховувати, які причини спровокували появу захворювання і на якій стадії розвитку вона перебуває.

Тому перед початком тренувань важливо обговорити з лікарем кожен нюанс. З цією метою докторові слід поставити такі питання:

 • Яку кількість тренувань можна проводити в тиждень?
 • Яким видом спорту можна займатися гіпертонікам?
 • Які вправи дозволяється і забороняється робити?
 • Скільки часу може тривати заняття?
 • В якому випадку потрібно закінчити тренування?
 • Треба вимірювати пульс у процесі занять?
 • Насправді спорт допомагає при високому артеріальному тиску, роблячи його більш низьким і рівномірним. Так як саме неактивний спосіб життя є однією з провідних причин, із-за якої розвивається артеріальна гіпертензія різного ступеня.

  Однак програма тренувань обов’язково повинна складатися на підставі особливостей перебігу захворювання. Причому навіть, коли хвороба знаходиться на запущеній стадії можна робити спеціальні вправи без ускладнень та ризику, починаючи з мінімального навантаження. Завдяки цьому стан хворого почне поступово поліпшуватися, що дозволить зробити тренування більш інтенсивними.

  Які позитивні результати приносять заняття спортом при підвищеному тиску? Отже, фізичні навантаження при гіпертонії корисні тим, що:

  • Організм насичується киснем, що благотворно впливає на процеси циркуляції крові.
  • Відбувається зміцнення серцево-судинної системи, що сприяє нормалізації кров’яного тиску.
  • Поліпшується настрій і якість сну, що також робить позитивний вплив на рівень АТ.
  • Поступово покращується тонус м’язів, з’являється енергія і сила, а в організмі запускаються процеси самовиліковування.
  • Підуть зайві жири, які є одним з головних чинників виникнення гіпертонії.

  Однак, у тих, хто раніше не займався яким-небудь видом спортом може виникнути бажання відмовитися від нього, так як це заняття вимагає багато сил і часу.

  Але вже після досягнення перших, навіть незначних результатів йога, дихальна гімнастика або стретчинг почнуть приносити задоволення і позитив.

  Якими видами спорту можна займатися при підвищеному тиску?

  Фізичні навантаження при гіпертонії: чи можна займатися спортом при підвищеному тискуНайпростіше з чого варто почати ознайомлення з активним способом життя – це піші прогулянки. Спочатку потрібно проходити від 1500 до 2000 метрів хоча б 3 рази на тиждень. Причому краще гуляти в парку або на стадіоні, що дасть можливість виміряти пройдену відстань, фіксуючи час.

  З цією метою потрібно придбати секундомір, а дорогу можна умовно поділити на частини, рівні 400 метрів. Починати слід з такого темпу, щоб не відчувався дискомфорт, а потім його потрібно поступово збільшувати.

  При нормальному пульсі дистанцію треба проходити швидким і бадьорим кроком. Збільшувати відстань можна тільки, якщо один відрізок (400 м) був пройдений за 4 хвилини. При цьому пульс не повинен бути більше двох ударів в хвилину.

  Крім того, для поліпшення загального стану організму корисно займатися розтяжкою, при якій не навантажується серце, що дуже важливо для людей, які мають відповідні захворювання. При цьому не обов’язково «згортати гори» і сідати на шпагат.

  Буде достатньо, якщо кожен день приділяти йоги або стретчінгу за 15 хвилин. Це зробить тіло більш гнучким і підготує його до силових навантажень.

  До того ж при підвищеному тиску день повинен починатися з ранкової розминки. З цією метою треба прокидатися на 10 хвилин раніше, щоб виконати комплекс простих вправ. При цьому не обов’язково віджиматися, присідати або робити випади, буде достатньо легкої розминки.

  Починати зарядку можна навіть лежачи в ліжку. Так, спочатку потрібно потягнутись і розім’яти затерплі кінцівки. Потім слід зробити кругові рухи кистями рук.

  Далі потрібно повільно прийняти положення сидячи, після чого необхідно приступити до розминці шиї. При цьому підборіддям потрібно намагатися дотягнутися до шийної ямки, а правим вухом треба намагатися доторкнутися до аналогічного плеча і навпаки.

  Після такого заряду бадьорості можна плавно вставати з ліжка і зробити кілька нескладних вправи для ніг і рук.

  Варто зауважити, що при високому тиску можна займатися тільки після лікарської консультації. Адже лише лікар, виходячи з того, як протікає артеріальна гіпертензія тій чи іншій мірі, зможе визначити тривалість тренування, максимальну дистанцію з урахуванням усіх факторів ризику.

  До того ж при гіпертонії показано аеробні навантаження, що дозволяють зміцнити серцево-судинну систему. Однак, таким видом спорту бажано займатися під наглядом фізіотерапевта або тренера, адже підвищений тиск у спортсменів — небезпечний стан.

  При правильних помірних тренуваннях легені і серце почнуть поступово зміцнюватися. Завдяки цьому з часом тиск і серцебиття нормалізуються, що дозволить потихеньку збільшувати навантаження.

  Крім того, гіпертонікам можна робити зміцнюючі вправи. Стосовно силових навантажень, то від них краще відмовитися, а ось зміцнювати і підтягувати м’язову систему щадними вправами при високому тиску дуже навіть корисно. Однак таке тренування також необхідно проводити під наглядом фізіотерапевта або тренера.

  Також гіпертонікам не можна займатися екстремальними видами спорту і підніматися високо в гори. Адже при піднятті в гори навантажуються судини, які у таких пацієнтів і так знаходяться в неналежному стані. В підсумку, може розвинутися задишка, брак кисню і прискорене серцебиття.

  Ще при артеріальній гіпертензії дуже корисно займатися плаванням у воді з комфортною температурою. З цією метою найкраще відвідувати басейн. Причому для швидкого поліпшення стану можна освоїти спеціальний гімнастичний комплекс вправ у воді.

  Які навантаження можна при підвищеному тиску?

  Фізичні навантаження при гіпертонії: чи можна займатися спортом при підвищеному тискуДо спорту можна віднести не тільки біг, фітнес, йогу і заняття в басейні, але і інтенсивну фізичну роботу. Проте, такою діяльністю не рекомендовано займатися, коли діагностовано гіпертонія.

  Але якщо виникла ситуація, що, наприклад, треба піднятися в гори, то робити це потрібно повільно, ретельно контролюючи свій стан.

  Крім того, при гіпертонії можна:

 • Виконувати вправи, при яких м’язи скорочуються без рухи тулуба і кінцівок.
 • Носити тяжкості. Це правило відноситься не тільки до занять в тренажерному залі, але і до повсякденного життя. А з приводу того, яку вагу можна піднімати, краще проконсультуватися з лікарем.
 • Робити ритмічну гімнастику. Але коли організм трохи зміцніє, якщо лікар не буде проти, то легкою формою таких вправ займатися все-таки можна.
 • Заняття спортом при підвищеному АТ потрібно проводити при комфортній температурі. З особливою обережністю треба ставиться до тренувань в літню спеку. Взагалі, навіть гіпертонікам, які перебувають у стані повного спокою, слід уникати перегрівання.
 • При цьому під час занять дуже важливо стежити за станом здоров’я. А якщо самопочуття погіршилося, тоді потрібно негайно припинити тренування. Отже, при яких ознаках необхідно зупинитися:

  • різкий стрибок тиску і прискорений пульс;
  • біль і відчуття стиснення в грудях;
  • дискомфорт в руках, шиї, щелепах і плечах;
  • нездужання і запаморочення;
  • безпричинне набрякання тіла і набір маси.

  У будь-якій ситуації слід пам’ятати, що спорт повинен поліпшити здоров’я, а не стан зробити більш болючим. Тому головне правило для гіпертоніка у спорті – це обережність і постійне контролювання самопочуття.

  Дихальна гімнастика

  Фізичні навантаження при гіпертонії: чи можна займатися спортом при підвищеному тискуБагато лікарі рекомендують при збільшеному ПЕКЛО робити дихальну гімнастику. Найбільш ефективною на сьогоднішній день є методика А. Н. Стрельникової. Раніше вона займалася вокалом, а потім втратила голос, тому була змушена знайти спосіб, щоб повернути його.

  В результаті Ганна Миколаївна розробила цілий дихальний комплекс, завдяки якому можна відновити функціонування голосових зв’язок. Однак у такого виду дихальної гімнастики виявилося ще більше переваг. Так, вона буде корисна не тільки для вокалістів, але і при лікуванні маси хвороб, що не мають відношення до втрати голосу.

  Таким чином, дихальна гімнастика Стрельникової надає комплексний вплив на організм, при цьому для її виконання не знадобиться багато фізичних і тимчасових витрат.

  Але для результативності важливо робити вправи правильно та систематично. Щодо лікування гіпертонії, то дихальні вправи за методикою Стрельникової мають такі позитивні сторони:

 • Зміцнення і нормалізація функціонування всього циклу кровообігу.
 • Поліпшення роботи метаболічних процесів, що благотворно впливає на рівень тиску.
 • Усунення застійних явищ, закупорок і запалень.
 • Надходження кисню у важкодоступні ділянки тіла.
 • Таким чином, дихальна гімнастика А. Стрельникової насичує кожну клітину тіла киснем, завдяки чому запускаються процеси самовиліковування. Однак, при дуже високому тиску лікарі не рекомендують робити такі вправи. Відео до цієї статті як раз розповість, які бувають вправи при гіпертонії.