Галюцинації – лікування, симптоми та причини галюцинацій. Галюциногенні гриби, ліки

Зміст статті:

 • Причини галюцинацій
 • Захворювання, при яких бувають галюцинації
 • Галюциногенні гриби
 • Ліки, що викликають галюцинації
 • Обстеження пацієнта з галюцинаціями
 • До яких лікарів звертатися, якщо виникають галюцинації
 • Лікування галюцинацій
 • Консультація лікаря по темі галюцинації

Галюцинації виникають внаслідок помилки або збої в роботі тих чи інших органів почуттів. Характеризуються сприйняттям неіснуючих об’єктів, сприйняттям уявним, а також його похибками. Це означає, що людина може бачити, відчувати або ж чути те, чого насправді немає.

Відомий той факт, що знань про функціонування головного мозку у людства поки не так багато. Галюцинації відносяться до області непізнаних явищ, серед яких ще багато незвичайного і загадкового. Мозок демонструє нам те, чого насправді не існує, примушує чути голоси, яких немає. Завдяки цьому галюцинації відомі з давніх часів. Зрозуміло, сприймалося все це дещо інакше: у багатьох народів жерці і шамани навмисно вживали різні гриби і рослини, щоб впасти в транс і, наприклад, поспілкуватися з померлими родичами одноплемінників або шанованими божествами. Ставлення до подібних галлюциногенним препаратів було відповідним: у багатьох храмах часто виявляються орнаменти і статуї грибів, що говорить про поширеній думці серед древніх про їх божественне походження. Індіанцями Майя такі препарати широко застосовувалися як у релігійних, так і в медичних цілях в якості знеболюючого засобу.

Історія також знає випадки застосування галюцинацій у мистецтві, культурі та науці. Велика кількість всесвітньо відомих талановитих людей тим або іншим способом викликали їх у себе (алкоголь, шизофренія, періодичні психози і вживання опію). Як не дивно, це було досить ефективно: шедеври Едгара По, Гоголя, Єсеніна, Вінсента ван Гога, Врубеля, Шопена, а також розробки лауреата Нобелівської премії Джона Форбса Неша говорять самі за себе. Воістину неймовірним може бути результат творчості геніїв, які зазнали впливу психопатичного процесу, в результаті якого переплітаються воєдино світ сприйняттів, реальний та духовний. Сумно лише те, що супроводжують цього поступова деградація і як результат – повне спустошення.

Існує кілька видів галюцинацій, пов’язаних з різними органами почуттів: зорові, м’язові, смакові, вісцеральні і нюхові.


Причини галюцинацій

Галюцинації  лікування, симптоми та причини галюцинацій. Галюциногенні гриби, лікиПричини галюцинацій, симптоми.

Галюцинації, пов’язані з органами зору, характеризуються баченням хворим різних неіснуючих в реальності образів або сцен, в яких він може приймати участь.

Можуть з’явитися внаслідок отруєння алкоголем (один із симптомів білої гарячки), при вживанні наркотиків або психостимулюючих речовин (наприклад, ЛСД, гашиш, опій, кокаїн і ряд інших), засобів М-холіноблокуючої дії (скопаламин, фенотіазини, орфенадрин, антидепресанти, токсини деяких рослин і грибів), а також певних органічних структур олова. Зорові, поряд зі слуховими галюцинаціями, притаманні деяким хворобам. У їх число входить, наприклад, педункулярный галюциноз.

«Голос згори», накази і похвали від невидимих друзів, оклики – все це відноситься до слухових галюцинацій, часто приходять разом з шизофренією, алкогольним галлюцинозом, отруєннями і простими парціальними припадками.

Відчуття неіснуючих запахів характерно для нюхових галюцинацій, які зустрічаються при шизофренії, частіше змушує відчувати хворих неприємні запахи – гнилі, протухлости і так далі. Також їх може викликати ураження головного мозку, а саме його скроневої частки. Герпетичний енцефаліт, а також парціальні припадки можуть додати до нюховим ще й смакові галюцинації, під час яких хворі відчувають приємний, чи гидкий смак у роті. Природно, смакової подразник нереальний.

Галюцинації тактильного характеру виявляються у відчутті предметів, яких насправді не існує. Причина виникнення – алкогольний абстинентний синдром. Супроводжується також слуховими і зоровими баченнями.

Під час тілесних галюцинацій хворий відчуває різні неприємні відчуття, наприклад, проходження через тіло електричного струму. Також це можуть бути дотики до тіла, хапання за кінцівки, відчуття лопаються в кишечнику бульбашок. Спостерігаються при таких захворюваннях, як шизофренія і енцефаліт.

Крім диференціації по джерелу виникнення, галюцинації поділяються на істинні і помилкові. При справжніх галюцинаціях людина є спостерігачем з боку, образи, які він бачить, існують точної проекції існуючої реальності. Особливістю помилкових галюцинацій є те, що вони не виходять за межі голови хворого і проектуються виключно у ній. Це означає, що органи почуттів при таких галюцинаціях не задіяні.

Галюцинації можуть бути як простими, так і складними. При простих галюцинаціях порушується робота лише одного з органів почуттів, у той час як при складних захоплюється як мінімум два. Це означає, що якщо до вас у гості одного разу прийде маленький чортик, ви не тільки побачите його візуальний образ, але ще відчуєте сковує м’язи холод і зможете з ним поговорити по душам. Складні галюцинації можуть виникнути тільки при певному рівні самовнушаемости, психічного стану і комплексів людини. Також мають значення особистісні особливості.

За своїм змістом галюцинації неймовірно різноманітні. Сценарій формується підсвідомою сферою психіки, тому часто настільки своєрідний.

Захворювання, при яких бувають галюцинації

Причиною виникнення галюцинацій може бути безліч хвороб, наприклад, вже згадувана шизофренія. Також це епілепсія, алкогольні психози, сифіліс або пухлини головного мозку, наркотичні отруєння, гіпотермія і так далі.

При галлюцинаторно – параноїдальному синдромі людина сприймає як реальність кажущися йому під час галюцинацій речі. Характер видінь як правило маревний і безрадісний – вбивства, жорстокість, погрози і насильство. Причини розвитку: сифіліс мозку, шизофренія, алкогольні психози.

Стійкі і добре виражені галюцинації виникають при галюциноз, який найчастіше супроводжує сифілісу і алкоголізму.

Галюцинації  лікування, симптоми та причини галюцинацій. Галюциногенні гриби, лікиГалюцинації — червоні слони.

Справжні галюцинації зорового характеру, марення і рухове занепокоєння з’являються при одному з алкогольних психозів – алкогольному делірії. Є наслідком похмілля або відмови від прийому алкоголю. Починається все з відносно нешкідливих ілюзій і поступово переростає в відвідування хворого чортами, різними комахами і тваринами, а також уявними людьми. Зоровими галюцинаціями тут, як правило, справа не закінчується, і до них додаються слухові, тактильні та інші. Як результат – рухи хворого і виголошувану маячня повністю підпорядковані видінь.

Характерними рисами алкогольного галюцинозу є слухові галюцинації, безсоння, раптова тривога і неконтрольований страх. Загрозу хворий відчуває від зміненого маревних сприйняттям реального світу. Зазвичай голоси сваряться і сперечаються один з одним, внаслідок чого почуття страху поступово посилюється і змушує хворого рятуватися втечею. Найчастіше до галлюцинозу призводить тривалий запій. У різних формах може тривати від двох днів до півроку.

При хронічному тактильному галюцинозі хворий весь час відчуває повзаючих по поверхні тіла мурашок, а також черв’яків у разі органічного ураження мозку або при психозах, пов’язаних зі старінням організму.

Іноді при отруєнні тетраэтилсвинцом, що містяться в этилированном бензині, може виникнути стан психотичного характеру. Супроводжують його зазвичай галюцинаторні переживання і розлади свідомості.

Сифіліс мозку супроводжується галюцинаціями, що проявляються у вигляді звуків, окриків, неприємних зорових образів.

Галюцинації, викликані тривалим прийомом наркотичних речовин, являють собою суміш із страшних нереальних бачень, слухових обманів, параної і ревнощів.

Декомпенсація серцево-судинних захворювань змінює настрій хворого, викликає почуття страху, необґрунтованою тривоги, а також безсоння і галюцинації. З поверненням в норму фізичного стану і процесу кровообігу всі вищеописані симптоми проходять.

При захворюваннях ревматичного характеру хворий страждає нетерпимістю, дратівливістю, порушеннями сну, іноді напливами галюцинацій.

Злоякісні пухлини також можуть стати причиною слухових і зорових галюцинацій. На їх розвиток впливає ступінь токсичності захворювання, рівень виснаження хворого і стан його головного мозку, а також застосування наркотичних речовин при лікуванні.

Багато інфекційні захворювання в списку своїх симптомів мають різні види галюцинацій. Наприклад, черевний і висипний тиф, малярія та інші. До зниження температури може спостерігатися марення і ілюзорність сприйняття оточення.

Нарешті, варто сказати про аменції – тяжкій формі порушення свідомості. Її характерні риси – порушений синтез сприймань, мислення, мовлення, нездатність орієнтуватися в просторі, сильні галюцинації. Часто є результатом ендогенних психозів, викликаних, у свою чергу, травмами, інфекцією або отруєнням. Для хворого може закінчитися летальним результатом, при цьому перенесли аменцию практично завжди страждають від втрати пам’яті.

Галюциногенні гриби

Галюцинації  лікування, симптоми та причини галюцинацій. Галюциногенні гриби, лікиГалюциногенні гриби.

Список грибів, здатних викликати галюцинації, налічує більше двадцяти різних видів, зростаючих в самих різних куточках природи. Через що міститься в них нейротоксичного отрути, вживання таких грибів супроводжується різними ефектами: від галюцинацій, до неврозів і смертельного результату. Практично завжди вживання викликає наркотичну залежність.

Ліки, що викликають галюцинації

Частина лікарських препаратів здатна викликати при вживанні галюцинації. До них відносяться аналгетики наркотичного характеру, сульфаніламіди, деякі антидепресанти, протитуберкульозні та протизапальні засоби, а також психостимулятори і транквілізатори.

Обстеження пацієнта з галюцинаціями

При обстеженні пацієнтів, які страждають галюцинаціями, слід враховувати, що частина їх усвідомлює нереальність своїх бачень, а частину свято в них вірить. Більш правдоподібні сцени, що відповідають реальності. Скажімо, спілкування з родичами. При цьому деякі хворі відчувають щось на зразок сигналу, який повідомляє про виникнення незабаром бачення. Контактують з пацієнтом можуть визначити його стан за дивакуватістю – рухів, жестів, розмов з невидимими співрозмовниками або з самим собою. Якщо людина неадекватний і не може самостійно оцінити власний стан, слід потурбуватися про його доставкою в найближчий лікувальний заклад для належного обстеження.

Головне в долікарському етапі – забезпечити безпеку, як хворого, так і для оточуючих його людей, щоб не допустити можливих травм.

До яких лікарів звертатися, якщо виникають галюцинації

При виникненні галюцинацій варто записатися на прийом до невролога і психіатра. Потім відвідати нарколога і онколога.

Лікування галюцинацій

Виходячи з захворювання, одним із симптомів якого є галюцинації, проводиться лікування хворого в індивідуальному порядку. Госпіталізація потрібно тільки під час загострень. Виражені галюцинації лікуються за допомогою нейролептиків, транквілізаторів або заспокійливих. Також проводиться дезінтоксикаційна терапія.

Консультація лікаря по темі галюцинації

Питання: якщо людина повністю здоровий, можуть його відвідувати галюцинації?

Відповідь: Для здорових людей характерні ілюзії, при яких спотворюється сприйняття існуючих у дійсності об’єктів. Наприклад, звук води, що ллється може бути прийнятий нами за розмову, будь силует у темряві через людину і так далі. Ілюзії можуть бути спровоковані отруєннями, інфекцією, що потрапила в організм або ж її виснаженням.