Гастрит при вагітності: дієта, лікування, рекомендації

Вагітність – непросте випробування для організму жінки. Імунітет істотно пригнічується, а хронічні захворювання знову дають про себе знати. Відбувається процес механічного тиску на органи. Одним з найбільш частих відновлювальних захворювань в цей час є гастрит. Запальний процес слизової оболонки може мати гостру або хронічну форму. Як правило, гастрит, загострення при вагітності, відноситься саме до хронічній формі, яка несе ризик у гіршому випадку перерости в онкологію.

Зміст статті

 • Форми патології
 • Причини гастриту
 • Діагностика
 • Харчування при гастриті
 • Медикаментозне лікування
 • Народні засоби
 • Профілактика

Форми патології

Гастрит при вагітності: дієта, лікування, рекомендації

Основних форм дві:

 • Гостра
 • Хронічна

Кожна з них має безліч різновидів. Симптоматика може проявлятися з характерними для кожного з них проявами або бути спільним знаменником для всіх. Класифікується гастрит на підставі інформації, отриманої від пацієнта і даними, які встановлені в ході діагностики.

Хронічний гастрит як діагноз не існує в гастроентерології, але часто його можна почути навіть від лікарів. Це визначення повільної стадії конкретної хвороби органів шлунково-кишкового тракту. Будь збудник може перевести її з ремісії (затишшя) рецидив.

Причини гастриту

Гастрит – поняття дуже обширне, це значний набір різних відхилень і патологічних процесів. Фактори, що впливають на появу подібних процесів, можуть бути внутрішніми і зовнішніми. Важливу роль відіграє визначення кислотності. Підвищена кислотність передбачає іншу дієту і ліки, ніж знижена. Основні причини, які обумовлюють як гостру (з’явилася вперше), так і хронічну форму гастриту:

 • Неправильне харчування, переїдання, велика кількість жирних, копчених, солоних і гострих страв у раціоні.
 • Бактерія Helicobacter pylori
 • Шкідливі звички
 • Отруєння шкідливими речовинами
 • Накопичуються стреси, переживання, надмірна тривожність (можуть проявити себе вже при грудному вигодовуванні)

Гастрит при вагітності: дієта, лікування, рекомендації

Це основні збудники, які пояснюють запалення слизової шлунка і дванадцятипалої кишки, утворення на ній виразок і ерозій. Загострення відбувається в осінньо-весняний період, під впливом перерахованих вище факторів або в період вагітності.

Лікувати гастрит будь-якої форми для вагітної жінки стає дещо важче, за рахунок заборон на прийом деяких лікарських засобів.

Кожен з триместрів може супроводжуватися болем в області шлунку, вважається цілком нормальним явищем. Але при виникненні неприємних больових відчуттів, варто негайно звернутися до фахівця, який визначить конкретну форму гастриту і ступінь ризику. Лікувати захворювання потрібно в суворій відповідності з призначенням лікаря, особливо в цей важливий період формування і розвитку плоду.

Діагностика

Гастрит при вагітності: дієта, лікування, рекомендації

Напади болю, спазми, можуть спостерігатися у будь-який час доби, у тому числі в нічний час. Якщо симптоми стають надто вираженими – це може говорити про підвищену активність запального процесу. Основні клінічні ознаки:

 • Відрижка
 • Печія (прояв, яке часто викликає підвищена кислотність)
 • Тяжкість в шлунку
 • Надмірне газоутворення

Це може бути логічне супровід болю, яка часто виходить на передній план. Не потрібно робити поспішних висновків. Фахівець призначить необхідні дослідження і тільки після цього винесе коректний діагноз:

 • Ендоскопічне дослідження
 • Аналіз крові
 • Визначення кислотності (підвищена, знижена)
 • Дослідження соку, що виробляється шлунком

Гастрит при вагітності: дієта, лікування, рекомендації

Ендоскопічний метод – один з найбільш інформативних в питанні способів діагностики. Він виявляє наявність виразки (однієї або декількох) на стінках слизової, дозволяючи оцінити її справжній стан. Лікування підбирається після аналізу отриманих даних.

Воно повинно бути максимально безпечним для дитини і здатним полегшити життя матері. Такий розлад може істотно вплинути на емоційний фон вагітної. Симптоми доставляють істотний дискомфорт у непростому становищі.

Харчування при гастриті

Гастрит при вагітності та грудному вигодовуванні лікувати потрібно комплексно: дієта і препарати, дозволені до вживання в цей час. Збалансована дієта, яка складена з урахуванням високих вимог в цей період життя жінки – основний елемент результативного і безпечного лікування. Вона при цьому не повинна бути занадто жорсткою і оптимально поєднувати всі необхідні для мами і дитини поживні речовини.

Гастрит при вагітності: дієта, лікування, рекомендації

У ситуації з запальним процесом в організмі, знижується функція всмоктування корисних речовин, які видобуваються при перетравленні надходить їжі. Від вживання певної їжі слід утриматися, щоб не посилювати наслідки таких порушень. Обмежити слід вживання:

 • Надмірної кількості спецій
 • Випічки і кондитерських виробів
 • Міцного кави, солодкої газованої води (особливо якщо кислотність підвищена)
 • Жирного м’яса з прожилками, грубої і травмуючої шлунок їжі
 • Смаженої їжі

Хронічний гастрит при вагітності небезпечна і загрожує розвитком виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Якщо бактерія не виявлена, то коригування режиму харчування стане гарною підмогою, підсилює результативність заходів, які приймаються на шляху до здоров’я шлунка.

Підвищена кислотність коригується лікування мінеральними водами, наприклад, «Боржомі», «Джермук». Загострення хронічного гастриту при зниженому рівні кислотності рекомендовано пом’якшувати приймаючи «Єсентуки», «Арзні».

Медикаментозне лікування

Гастрит при вагітності: дієта, лікування, рекомендації

Під час вагітності, а також при грудному вигодовуванні багато препарати – табу. Далеко не всі ліки, виписані зазвичай пацієнтам, які мають розлад шлунка, безпечні для плода. Більшою мірою це відноситься до антибіотиків, без яких складно уявити лікування бактеріального гастриту.

Головна мета, яку переслідує лікування – нормалізація шлункового соку. Її надлишок утворює виразки, а недолік погано впливає на процес засвоєння найважливіших речовин.

Основними медикаментами, якщо кислотність підвищена, стають:

 • Антациди, які обволікають слизову і полегшують симптоми.
 • Прокінетики, що регулюють рухову функцію. Вони допомагають позбутися від нудоти.
 • Спазмолітики, що усувають виражені больові відчуття.

При зниженій кислотності призначають ферментосодерджащие препарати, які допомагають компенсувати недолік секрету, що виробляється залозами і поліпшують травлення.

Під час вагітності, як і при грудному вигодовуванні, займатися самолікуванням неприпустимо. Будь-яка помилка здатна трансформувати просте розлад травної системи в серйозну шкоду для дитини. Його здоров’я залежить від мами безпосередньо, тому лікування повинно супроводжуватися контролем з боку професійних лікарів.

Народні засоби

Гастрит при вагітності: дієта, лікування, рекомендації

Різноманітні відвари і настої здаються прекрасною альтернативою, усуває розлад шлунка без шкоди для малюка під час його внутрішньоутробного розвитку. Чаї на основі м’яти, лікування відваром квіток ромашки, всемогутній звіробій – перевірені засоби, які ефективні у багатьох випадках.

Відвар насіння льону відомий багатьом пацієнтам з діагнозом гастрит як засіб з вираженим обволікаючу властивість, що полегшує симптоми, відновлює пошкоджені стінки важливого органу. Лікування невинними, на перший погляд, методами краще застосовувати відповідно до рекомендацій лікаря, тільки після консультації.

Профілактика

Статистика доводить, що гастрит при вагітності переважно стає загостренням виявленої раніше будь-якої форми, яка стала хронічною.

Попередити захворювання набагато простіше, ніж усувати руйнівні наслідки, які викликає подібне розлад. Лікування проблематичніше профілактики, особливо якщо причина – погрішності в харчуванні.

Їжа на ходу», неможливість відмовити собі в шкідливому пристрасті до певних страв, переїдання у супроводі переживань, стресу і недосипу логічним чином призводять до загострення. Майбутня мама повинна піклуватися про себе, не помічати ознаки захворювань, харчуватися правильно. Здорові звички підуть на користь не тільки шлунку, але і всьому організму в цілому!