Гіпертонічна хвороба: рекомендації при артеріальній гіпертензії

Зміст статті:

 • 1 Мета пониження тиску
 • 2 Принципи ведення пацієнтів з гіпертонією
 • 3 Заходи, спрямовані на зміну способу життя при гіпертонії
 • 4 Специфіка лікування артеріальної гіпертензії
 • 5 Лікарські препарати при гіпертонічній хворобі

Лікування артеріальної гіпертензії – це не просте зниження тиску.

Щоб хвороба відступила, важливо вміти розбиратися в терапевтичних методик, розуміючи цілі та принципи терапії.

Крім того, вкрай обережно до гіпертонії потрібно ставитися, якщо вона протікає в літньому віці або спільно з такими серйозними захворюваннями, як:

 • ІХС;
 • цукровий діабет;
 • ниркова та серцева недостатність;
 • астма.
 • Мета пониження тиску

  Провідні принципи лікування гіпертонії полягають в зменшенні імовірності розвитку хвороби серця, судин і смертності. Для цього необхідно виявити та провести вплив на фактори ризику, якими можуть бути:

  • власне, підвищений АТ;
  • згубні звички (алкоголь, куріння);
  • грамотне лікування супутніх хвороб та інше.

  Гіпертонічна хвороба: рекомендації при артеріальній гіпертензіїПричому дотримується важливе правило свідчить, що інтенсивність терапії безпосередньо пов’язана зі ступенем ризику.

  Головним завданням лікування артеріальної гіпертензії є регулювання цифр АТ, які повинні бити менше, ніж 140/90 мм рт. ст. Проте національні рекомендації з лікування гіпертонії вказують на те, що тиск у діабетиків потрібно зменшувати до показників 130/80 мм рт. ст. А при нирковій недостатності, дополняющейся протеїнурією (1 г в 24 години) воно повинно бути менше 125/75 мм рт. ст.

  Більш того, грамотні принципи лікування АД розуміють поступове і коректне зменшення тиску, яка добре переноситься пацієнтами.

  Мета визначення факторів ризику гіпертонії свідчить: чим більша небезпека, тим інтенсивніше потрібно досягати цільових показників АТ.

  При цьому важливі рекомендації з лікування артеріальної гіпертензії полягають у досягненні ефективного контролю і максимальної нормалізації показників.

  Принципи ведення пацієнтів з гіпертонією

  Якщо гіпертонік знаходиться в групі підвищеного ризику, тоді проводиться медикаментозна терапія, що дозволяє швидко нормалізувати цифри тиску. При цьому в разі потреби призначається лікування, що стосується інших факторів ризику або хвороб, що супроводжують артеріальну гіпертензію.

  З причини того, що група середнього ризику при гіпертонії дуже різноманітна (вікові особливості, показники АТ, характер захворювання), то рішення про тривалості і своєчасності лікування повинен приймати лікар.

  При цьому допускається спостереження за пацієнтом з контролем тиску протягом 14 – 90 днів, що дозволяє провести максимально коректне лікування. Як правило, передумовою до початку терапії служить стабільне ПЕКЛО, яке більше 140/90 м рт. ст.

  Пацієнтів, що знаходяться в категорії невисокого ризику, спостерігають тривалий час – від 6 до 12 місяців і тільки потім приймають рішення.

  У такому випадку лікування медикаментами проводять, якщо показники АТ від 150/95 мм рт. ст.

  Заходи, спрямовані на зміну способу життя при гіпертонії

  Навіть незважаючи на проведення медикаментозної терапії, а тим більше при її відсутності, гипертонику необхідно переглянути свій спосіб життя. Це дозволить зменшити показники АТ природним шляхом, знизити потребу в анти-гіпертензивних засобах і збільшити їх дію.

  Також правильний спосіб життя істотно знизить ризик розвитку гіпертонії, що є природною профілактикою розвитку хвороби. Більше того, дотримання всіх рекомендацій по лікуванню артеріальної гіпертензії дозволить скоротити ймовірність появи супутніх серцево-судинних захворювань.

  Таким чином, немедикаментозні терапевтичні методи позбавлення від гіпертонічної хвороби передбачають нормалізацію ваги, відмова від алкоголю, куріння, зменшення споживання солі (максимум 5 г в добу) і дотримання спеціального режиму харчування:

 • регулярне вживання рослинної їжі;
 • збагачення щоденного меню магнієм, калієм і кальцієм (фрукти, молочні продукти, овочі);
 • зниження кількості споживаних насичених жирів.
 • Крім цього, гіпертонікам необхідні помірні фізичні навантаження. Особливо корисні аеробні вправи по 30-40 хвилин, які потрібно виконувати через день.

  Специфіка лікування артеріальної гіпертензії

  Гіпертонічна хвороба: рекомендації при артеріальній гіпертензіїСпочатку лікування медикаментозна терапія такої хвороби, як гіпертонія передбачає застосування невисоких доз ліків. Так, спочатку дозування повинна бути мінімальною, що дозволить попередити розвиток побічних ефектів.

  При позитивній реакції на незначну дозу кошти, але недостатньою стабілізації АТ, якщо препарат переноситься добре – дозування збільшується.

  Щоб переносимість ліків при гіпертонії була максимальною, а при цьому ПЕКЛО понижалось, можна комбінувати низькі і середні дози різних засобів. Так, якщо перший препарат виявився малоефективним, то слід додати інші ліки (мінімальна доза). Такий спосіб лікування менш шкідливий, ніж збільшення дозування вихідного кошти.

  Крім того, для ефективності лікування необхідно своєчасно замінювати препарат одного класу іншим. Це актуально, якщо має місце погана переносимість при низькому рівні лікувальної дії. Однак така методика доречна без додавання іншого засобу та збільшення дози.

  Переважно приймати ліки, які тривалий ефект (24 години), які слід пити щодня один раз на добу. Крім того, противогипертонические кошти можна комбінувати з препаратами, коригуючими інші групи ризику:

  • гіпоглікемічні;
  • гіполіпідемічними;
  • дезагрегантами.

  Лікарські препарати при гіпертонічній хворобі

  При артеріальній гіпертензії рекомендовано приймати, кошти, що відносяться до таких груп:

 • сечогінні препарати;
 • бета-адреноблокатори;
 • інгібітори АПФ;
 • антагоністи кальцію;
 • антагоністи ангіотензину II;
 • агоністи имидазолиновых рецепторів.
 • Діуретики застосовуються при систолічній гіпертензії та серцевої недостатності. Найчастіше їх призначають літнім пацієнтам. Однак при дислипидемие, а тим більше подагрі, сечогінні засоби протипоказані.

  Бета-адреноблокатори ефективні при тахіаритмії, стенокардії, діабеті, перенесеному інфаркті міокарда і серцевої недостатності. При наявності захворювань периферичних судин, підвищеної фізичної активності та дисліпідемії їх брати не обов’язково. Абсолютними протипоказаннями є: блокада провідних шляхів серця, обструктивний бронхіт (хронічний) і астма.

  Інгібітори АПФ показані в таких випадках:

  • діабетична нефропатія;
  • серцева недостатність;
  • дисфункція лівого шлуночка;
  • інфаркт міокарда.

  Гіпертонічна хвороба: рекомендації при артеріальній гіпертензіїОднак, якщо гіпертонічна хвороба супроводжується двостороннім нирковим стенозом і гіперкаліємією, тоді така група препаратів буде недоречна.

  Антагоністи кальцію призначаються, коли протікають симптоматичні та систолічні гіпертензії та при стенокардії або пошкодженні периферичних судин. Але у випадку застійної серцевої недостатності і блокади провідних шляхів серця блокатори кальцієвих каналів будуть не доречні.

  Антагоністи ангіотензину II призначаються, при серцевій недостатності і, якщо після прийому інгібіторів АПФ виникає кашель. Однак використання таких засобів заборонено при гіперкаліємії і двосторонньому стенозі ниркових артерій.

  Агоністи имидазолиновых рецепторів будуть доречні в разі порушення толерантності до глюкози, цукрового діабету, булімії або метаболічного синдрому. Але небажано приймати такі препарати при атріовентрикулярній блокаді II-III ступеня і серцевої недостатності.

  При гіпертонічній хворобі прийом засобів, що надають центральне дію, може бути призначений як резервна терапія, адже у Метилдопа, Разерпина і Клофеліну є маса побічних реакцій. Тому краще всього поєднувати їх з іншими протигіпертоні ліками.

  Також клінічні рекомендації з лікування артеріальної гіпертензії зводяться до того, що на першій лінії терапії використовувати прямі вазодилататори (Міноксидил, Гідралазин) небажано.

  До того ж дуже часто при гіпертонічній хворобі поєднують різні антигіпертензивні ліки, що належать до різних груп, що дозволяє отримати додатковий ефект. Це досягається за допомогою комбінування засобів з різними принципами дії разом із зведенням до мінімуму взаємодій, що перешкоджають зменшенню тиску.

  Сьогодні класичними комбінаціями для лікування гіпертонічної хвороби, вважаються:

 • Адреноблокатор + сечогінний засіб;
 • Діуретик + інгібітор АПФ.
 • Відео до цієї статті розповість, що робити при артеріальній гіпертензії, і ці рекомендації можуть бути корисні читачеві.