Гіпотермія: лікування, профілактика та причини виникнення гіпотермії у новонароджених

Зміст статті:

  • Причини виникнення гіпотермії
  • Гіпотермія: лікування і профілактика у новонароджених

Гіпотермія — стан, коли температура тіла менше 35-35,5 °С. Цей стан може мати причини, пов’язані з навколишнім середовищем, або свідчити про интеркуррентном захворюванні. Лікування гіпотермії — зігрівання.


Причини виникнення гіпотермії

На температурний баланс впливає відносна вологість, рух повітря, близькість холодних поверхонь і температура навколишнього повітря. Новонароджені особливо схильні до швидкої втрати тепла і подальшої гіпотермії з-за великого відношення поверхні до ваги, особливо високого у новонароджених з низькою масою тіла при народженні. Втрата тепла шляхом випромінювання виникає, якщо оголена шкіра знаходиться в навколишньому середовищі, що містить предмети з більш низькою температурою. Втрати тепла шляхом випаровування виникають, коли новонароджений вологий з-за покриває його тіло амніотичної рідини. Гіпотермія також може бути наслідком патологічних станів, що порушують терморегуляцію (наприклад, сепсис, внутрішньочерепний крововилив).

Тривалий недиагностированный холодовий стрес вимагає додаткових енергетичних витрат, порушуючи зростання. Новонароджені відповідають на охолодження шляхом вивільнення в бурому жирі норадреналіну під дію симпатичних нервів. Бурий жир — це спеціалізована тканина у новонароджених, яка розташовується на задній поверхні шиї, між лопатками і навколо нирок і надниркових залоз і відповідає на вивільнення норадреналіну ліполізом, потім слід окислення і реэстерификация жирних кислот, які при цьому утворюються. Ці реакції приводять до місцевої продукції тепла, а багате кровопостачання бурого жиру сприяє переносу тепла до іншим частинам тіла новонародженого. Ця реакція збільшує швидкість обміну речовин і потреба в кисні в 3 рази. Таким чином, у новонароджених з дихальною недостатністю (наприклад, недоношені новонароджені з респіраторним дистрес-синдромом) холодовий стрес може також призвести до тканинної гіпоксії та неврологічному пошкодження. На додаток гіпотермія може спричинити гіпоглікемію, метаболічний ацидоз і смерть.

Гіпотермія: лікування і профілактика у новонароджених

Гіпотермію лікують шляхом зігрівання дитини в кювезі або під джерелом променевого тепла. Новонароджений повинен спостерігатися та лікуватися, як при гіпоглікемії, гіпоксемії і апное. Причини гіпотермії, такі як сепсис або внутрішньочерепний крововилив, потребують специфічного лікування.

Гіпотермію можна запобігти, якщо відразу після народження висушити новонародженого і загорнути його (включаючи голову) у теплу пелюшку. Якщо новонародженому проводиться первинна реанімація або він перебуває під наглядом, слід помістити його під джерелом променевого тепла. Хворі новонароджені повинні перебувати в умовах нейтральної температури, щоб мінімізувати швидкість обміну речовин. Температура в кювезі варіює в залежності від маси тіла при народженні і віку (після народження) новонародженого. Як альтернатива підігрів може регулюватися сервомеханізмом, налаштованим на підтримку температури тіла на рівні 36,5 °С.