Гіпотиреоз під час вагітності або інші захворювання щитовидної залози: як вони впливають на плід, може на тлі гіпотиреозу бути порушення в роботі органів плоду, і що робити

Від роботи щитовидки залежить не тільки здоров’я вагітної жінки, але і розвиток її майбутньої дитини. Дуже часто вагітність негативно впливає на стан цього органу і провокує розвиток деяких захворювань. Як розпізнати перші неприємні симптоми, і що робити в такому випадку?

Зміст

 • Як вагітність пов’язана з захворюваннями щитовидної залози?
 • Роль щитовидної залози для організму
 • Захворювання щитовидної залози при вагітності: ризики
 • Норми гормонів щитовидки: таблиця
 • Перші ознаки захворювання під час вагітності
 • Гестаційний гіпотиреоз
 • Гіпертиреоз
 • Субклінічний гіпотиреоз
 • Тиреоїдит
 • Тиреотоксикоз і збільшена щитовидка
 • Вплив захворювання щитовидки на розвиток плода
 • Як змінюється гормональний фон жінки при хворобах щитовидної залози під час вагітності
 • Лікування
 • Медикаментозне
 • Оперативне
 • Невідкладні стани
 • Визначення родового дозволу
 • Корисне відео
 • Як вагітність пов’язана з захворюваннями щитовидної залози?

  Гіпотиреоз під час вагітності або інші захворювання щитовидної залози: як вони впливають на плід, може на тлі гіпотиреозу бути порушення в роботі органів плоду, і що робитиУ період виношування дитини ендокринна система жінки працює в подвоєному режимі, гормональний фон сильно змінюється. В цьому пряма участь приймає парний орган щитовидна залоза.

  Вона відповідає за синтез йоду, необхідного для здоров’я мами і її майбутнього малюка. Будь-які відхилення в роботі щитовидки тягнуть за собою розвиток патологій. Саме тому дуже важливо вести регулярний контроль за станом цього органа.

  Роль щитовидної залози для організму

  Цей орган є парним, за формою нагадує метелика і розташована в районі шиї. Відповідає за синтез тиреоїдних гормонів, які беруть безпосередню участь у процесах метаболізму, транспортер кисню та енергетичних витрат організму людини.

  Гіпотиреоз під час вагітності або інші захворювання щитовидної залози: як вони впливають на плід, може на тлі гіпотиреозу бути порушення в роботі органів плоду, і що робити У період внутрішньоутробного розвитку гормони щитовидної залози беруть участь у формуванні нервової системи плоду, у тому числі і в розвитку головного мозку. Їх нестача призводить до серйозних патологій, які позначаються на майбутньому розумовому розвитку дитини.

  Захворювання щитовидної залози при вагітності: ризики

  Патології цього органу пов’язані з підвищеною або зниженою секреторною активністю функції. У результаті в організмі спостерігається надлишок або нестача тиреоїдних гормонів. Такий стан несе пряму загрозу для життя майбутньої мами і її дитини.

  При гіперактивності щитовидної залози у жінки розвиваються захворювання серцево-судинної системи, проблеми при пологах. Діти, які розвиваються при тиреотоксикозі, мають вроджені патології щитоподібної залози.

  Гіпотиреоз під час вагітності або інші захворювання щитовидної залози: як вони впливають на плід, може на тлі гіпотиреозу бути порушення в роботі органів плоду, і що робитиПри нестачі гормонів розвивається гіпотиреоз, який часто призводить до порушень внутрішньоутробного розвитку. Діти народжуються з низькою вагою, недорозвиненим скелетом, розумовою відсталістю різного ступеня і т. д. Для жінки такий стан також небезпечно і тягне такі наслідки:

  • передчасне відшарування плаценти;
  • викидні;
  • пологи, раніше покладеного терміну;
  • гіпертонія;
  • маткові кровотечі після пологів.

  Дуже важливо своєчасно діагностувати патології щитовидної залози і провести ефективне лікування.

  Норми гормонів щитовидки: таблиця

  Вагітність дуже сильно впливає на гормональний фон жінки, тому норми для цієї категорії пацієнток мають свої встановлені цифри. Варто відзначити, що в період виношування малюка спостерігається різке підвищення Т4 і зниження ТТГ, при цьому Т3 має нормальні значення.

  Найменування гормону Нормальний показник
  Т3 загальний 1,3-2,7 нмоль/л
  Т3 вільний 2,3-6,3 пмоль/л
  Т4 загальний 54-156 нмоль/л
  Т4 вільний 10,3-24,5 пмоль/л
  ТТГ 0,4-2,0 мухаммед/л

  Будь-які відхилення від цих значень потребують консультації фахівця.

  Перші ознаки захворювання під час вагітності

  Гіпотиреоз під час вагітності або інші захворювання щитовидної залози: як вони впливають на плід, може на тлі гіпотиреозу бути порушення в роботі органів плоду, і що робитиПорушення в роботі щитовидки не проходять для жінки безслідно, вони супроводжуються низкою неприємних симптомів. Зниження або підвищення рівня гормонів тягне за собою різні ознаки.

  Гестаційний гіпотиреоз

  В даному випадку спостерігається брак у виробленні тироксину і трийодтироніну. Такий стан супроводжується підвищеною стомлюваністю, почастішанням серцебиття і пульсу, різким зниженням артеріального тиску, проблемами в роботі кишечника (запори або діарея), головний біль, незначним підвищенням температури тіла.

  Жінка спостерігається у себе сильну набряклість на тілі, особливо вранці, випадання волосся, лущення шкіри, різкі перепади настрою.

  Гіпертиреоз

  Це захворювання супроводжується підвищеним синтезом тиреодиных гормонів. Основними симптомами є:

  • дратівливість;
  • підвищення потовиділення;
  • збільшення щитовидки в розмірах;
  • різка втрата ваги;
  • розлад кишечника;
  • постійний токсикоз.

  Гіпотиреоз під час вагітності або інші захворювання щитовидної залози: як вони впливають на плід, може на тлі гіпотиреозу бути порушення в роботі органів плоду, і що робитиПри сильному прояві симптоматики жінці рекомендують провести переривання вагітності, в іншому випадку гіпертиреоз несе пряму загрозу для її життя.

  Субклінічний гіпотиреоз

  Гіпотиреоз під час вагітності або інші захворювання щитовидної залози: як вони впливають на плід, може на тлі гіпотиреозу бути порушення в роботі органів плоду, і що робитиЦе захворювання супроводжується такими неприємними ознаками:

  • відчуття ознобу, млявість, сонливість;
  • втрата апетиту;
  • погіршення уваги і пам’яті.

  Субклінічний гіпотиреоз тягне за собою розвиток безпліддя, тому не часто зустрічається серед вагітних жінок.

  Тиреоїдит

  Спостерігається при аутоімунних порушеннях, коли організм виробляє антитіла до власних клітин імунної системи. Серед основних симптомів спостерігається:

  • незначна нудота і блювання;
  • почастішання серцебиття;
  • підвищена дратівливість і нервозність;
  • втрата ваги.

  При несвоєчасному лікуванні тягне за собою важку форму гіпотиреозу.

  Тиреотоксикоз і збільшена щитовидка

  Одним з перших симптомів прояву є сильна блювота, підвищена пітливість, почастішання серцебиття. Також у жінок з таким діагнозом щитовидна залоза сильно збільшується в розмірах і чітко прощупується при пальпації.

  Вплив захворювання щитовидки на розвиток плода

  Гіпотиреоз під час вагітності або інші захворювання щитовидної залози: як вони впливають на плід, може на тлі гіпотиреозу бути порушення в роботі органів плоду, і що робитиБудь-яке відхилення в роботі щитовидної залози тягне за собою негативні наслідки для внутрішньоутробного розвитку плоду. Дитина при народженні має недостатню вагу або неправильне будова опорно-рухового апарату. Часто спостерігаються відхилення у розумовому розвитку, вроджені патології щитоподібної залози. Такі діти дратівливі, з’являються раніше встановленого терміну.

  Гіпертиреоз загрожує передчасними пологами, завмерлою вагітністю або викиднем. При аутоімунному тиреоїдиті спостерігається гостра плацентарна недостатність та проблеми у формуванні щитоподібної залози плода.

  Як змінюється гормональний фон жінки при хворобах щитовидної залози під час вагітності

  Найважливішим показником в період виношування дитини вважається рівень ТТГ, саме за результатами цього аналізу повністю оцінюється здоров’я жінки. Варто зазначити, що цифри можуть змінюватися протягом всієї вагітності. Зниження норми ТТГ на перших місяцях пов’язано з підвищенням ХГЛ в організмі, такий стан вважається фізіологічно нормальним.

  Однак якщо цей показник сильно знижений, то може йтися про розвиток патології вагітності. Тому дуже важливо здавати кілька повторних аналізів на ТТГ, які дозволяють простежити за зміною показника в динаміці.

  Лікування

  Гіпотиреоз під час вагітності або інші захворювання щитовидної залози: як вони впливають на плід, може на тлі гіпотиреозу бути порушення в роботі органів плоду, і що робитиВажливим показником є не тільки рівень гормонів щитоподібної залози, але і загальний стан жінки.

  Якщо у неї не спостерігається неприємної симптоматики, і відсутні відхилення протягом вагітності, то лікувальні заходи не потрібні. В іншому випадку схему терапії підбирають залежно від наявного захворювання та ступеня його тяжкості.

  Медикаментозне

  При нестачі синтезу гормонів щитовидної залози жінці призначають прийом тироксину у допустимих дозах, цей препарату не несе небезпеки для здоров’я плоду. Для лікування гіпертиреозу призначають антитиреоїдний препарати, які зменшують синтезі тироксину. Також у складі комплексної медикаментозної терапії застосовуються бетаблокатори (для купірування неприємної симптоматики) та ліки на основі йоду.

  Оптимальним терміном для проведення медикаментозного лікування вважається перший триместр вагітності. У деяких випадках призначають пацієнткам переривання вагітності або проведення хірургічного втручання (не раніше, ніж у другому триместрі).

  Оперативне

  Якщо щитовидна залоза сильно збільшилося в розмірах, то жінці проводять видалення зоба. Операція проводиться тільки за суворими показаннями (у разі сильного тиску зобу на трахею і скруті дихання) і не раніше, ніж у другому триместрі. Після хірургічного видалення жінці призначають підтримуючу гормональну терапію.

  Невідкладні стани

  Гіпотиреоз під час вагітності або інші захворювання щитовидної залози: як вони впливають на плід, може на тлі гіпотиреозу бути порушення в роботі органів плоду, і що робитиУ важких випадках перебігу патологій щитовидної залози жінці показано штучне переривання вагітності з подальшим лікуванням проблеми.

  Після закінчення курсу терапії дозволяється повторна вагітність при відсутності прямих протипоказань.

  Визначення родового дозволу

  У більшості випадків при захворюваннях щитовидки жінка народжує природним способом. Кесарів розтин проводиться тільки при наявності прямих протипоказань (неправильне передлежання плода, аномалії тазових кісток і т. д.).

  Зазвичай при захворюваннях щитовидки вагітність протікає з низкою неприємних симптомів, залежно від зміни рівня гормонів (у бік зменшення або збільшення) можуть розвиватися внутрішньоутробні патології плоду. Дуже важливо провести своєчасну діагностику і лікування захворювань, щоб підвищити шанси на нормальний перебіг вагітності та народження здорової дитини.

  Корисне відео