Ірина Чазова про гіпертонії і лікуванні тиску

Зміст статті:

 • 1 Чазова про гіпертонії – чому вона з’являється
 • 2 Як боротися з артеріальною гіпертонією
 • 3 Норми артеріального тиску
 • 4 Якими методами можна боротися з гіпертонією
 • 5 Гіпертонія серед молоді

Що знає звичайний сучасна людина, не пенсіонер, і не медик, про гіпертонії? Майже нічого, поки ця підступна хвороба не торкнеться його родичів чи його особисто.

І ось тоді починаються пошуки відповідей на нескінченні питання – чому це сталося, чому трапляються скачки тиску, є універсальне і ефективне ліки, яке допоможе раз і назавжди позбутися від гіпертонії?

Непоінформованість про те, що ж таке гіпертонія і під впливом яких факторів вона виникає – головна причина розвитку цієї хвороби, яку не можна вилікувати, але можна попередити та зупинити на самих ранніх стадіях.

Ірина Чазова, глава Російського медичного товариства з артеріальної гіпертензії, професор і доктор медичних наук, має свою думку про причини поширеності гіпертонії навіть серед молоді та сучасних методах лікування цієї хвороби.

Чазова про гіпертонії – чому вона з’являється

Ірина Чазова про гіпертонії і лікуванні тискуВідомо, що понад сорок відсотків населення Росії страждає від гіпертонічної хвороби і стрибків артеріального тиску. При цьому далеко не всі пацієнти – люди старше 50 років, як це було ще двадцять років тому.

Як переконана Ірина Чазова, причина такої по-справжньому лякає поширеності є спосіб життя росіян.

Основні три причини, по яким може розвинутися гіпертонія:

 • Неправильне харчування;
 • Низька фізична активність;
 • Постійні стреси.

А адже саме так і живе середньостатистичний росіянин у віці від 30 до 45 років: вранці каву на порожній шлунок, на роботі – вісім годин за комп’ютером, з’ясування стосунків із начальством, нерви з приводу маленької зарплати і високих цін, невиплаченого кредиту.

Замість повноцінного обіду перекус на ходу фаст-фудом з вуличної намети, будинки з’ясування відносин з другою половиною і дітьми, вечір на дивані перед телевізором і щільний вечеря перед сном, не встаючи з дивана. А на наступний день все спочатку, і навіть вихідні або відпустку замість відпочинку і розслаблення завдають клопоту з ремонтом або на дачній ділянці, в кращому випадку – просто сон цілий день.

Ірина Чазова заявляє – все це неминуче веде до гіпертонії. На її думку – а йому варто довіряти, враховуючи освіту і досвід цього медика, — гіпертонія безпосередньо пов’язана з психоемоційним станом людини. Це показник соціального благополуччя населення в країні. Чим більше випадків гіпертонії – тим гірше умови для проживання людини в цьому регіоні. також важливий і клімат для гіпертоніка.

В країнах Європи, де і пенсіонери, і працездатне населення соціально захищені набагато краще, ніж в Росії, а тому більш спокійні і впевнені в завтрашньому дні, випадки смертності від серцево-судинних захворювань зустрічаються набагато рідше. Цю теорію підтверджує сплеск смертності в середині 90-их через інфарктів і інсультів навіть у молодих людей.

Судячи з того, що в останні роки, згідно зі статистикою і спостереженнями, якими ділиться Ірина Чазова, смертність внаслідок серцево-судинних патологій стала знижуватися, ситуація в країні потроху стабілізується.

Велику роль зіграла Федеральна програма по боротьбі з артеріальною гіпертензією, яка стартувала кілька разів назад під керівництвом Євгена Івановича Чазова.

Як боротися з артеріальною гіпертонією

Ірина Чазова про гіпертонії і лікуванні тискуЩо ж дала ця програма, які результати вона принесла і продовжує приносить? Як доповідає в своєму інтерв’ю для газети «Аргументи і Факти» Ірина Чазова, люди отримали найголовніше – інформацію.

Найстрашніше в гіпертонії те, що вона може дуже довго протікати приховано, і людина не підозрює про неї, поки не потрапить до лікарні з різким стрибком тиску.

Але навіть якщо гіпертонія вже діагностовано, багато пацієнти не розуміють всієї небезпеки цієї хвороби і продовжують вести колишній спосіб життя:

 • Не бувати на свіжому повітрі;
 • Переїдати, особливо це стосується різних солінь, ковбас і м’ясних страв;
 • Зловживати спиртним;
 • Піддаватися нервових струсів, не стримувати свої емоції.

Федеральна програма по боротьбі з гіпертонією допомогла багатьом пацієнтам усвідомити, наскільки серйозно їх положення, навчила, як себе вести і що робити, щоб уникнути ускладнень і зупинити розвиток хвороби.

Крім того, народні маси дізналися, які симптоми і прояви високого тиску, які причини провокують його підвищення і що потрібно робити, щоб не допустити гіпертонії.

Допомогла дана програма і самим медикам: запроваджені нові методики діагностики та лікування артеріальної гіпертензії, постійно проводяться семінари про те, як співпрацювати з пацієнтами, налагоджувати з ними психологічний контакт і всіма силами підштовхувати на активну боротьбу з гіпертонією, а не пасивний прийом медикаментів.

Той факт, що багато людей просто не знають про те, що у них гіпертонія, а тому і не лікуються, вважає Ірина Чазова, пов’язаний, насамперед, зі скасуванням загальної диспансеризації, яка раніше щорічно проводилась на всіх підприємствах. Сучасна людина, навіть якщо відчуває, що у нього стався різкий стрибок артеріального тиску, випиває таблетку або краплі і відкладає обстеження на потім.

Хвороба часто не виявляється роками. У той час як раніше обов’язкові профілактичні обстеження дозволяли виявити патологію на її початковій стадії. Зараз дуже мало людей можуть точно назвати показники свого артеріального тиску, рівня цукру і гемоглобіну в крові, і це дуже сумно і небезпечно, вважає Ірина Чазова.

На думку доктора медичних наук, поки не буде повернута обов’язкова диспансеризація на виробництвах, здоров’я всієї нації перебуває під загрозою.

Норми артеріального тиску

Ірина Чазова про гіпертонії і лікуванні тискуРаніше з показниками артеріального тиску все було ясно. Нормою вважалося АД 120/80, допустимими вважалися невеликі відхилення в ту або іншу сторону, але не більше, ніж на 10 одиниць ртутного стовпа. Сьогодні все змінилося. Стверджують, що якщо у людини у віці 45 років артеріальний тиск 135/90 або навіть вище, то це теж норма.

У деяких джерелах вказується, що потрібно прагнути до артеріального тиску 140/90 мм. рт.ст. чому такі розхожі дані і норми? Ірина Чазова знає відповідь на це питання.

Артеріальний тиск 140/90 мм. рт.ст дійсно є метою для тих пацієнтів, які вже страждають артеріальною гіпертензією. Вони повинні прагнути до таких показників, і якщо вони не досягнуто – змінювати програму лікування і лікаря.

Особливо це стосується пацієнтів літнього віку з так званої ізольованою систолічною гіпертонією. При такій формі патології верхні показники перевищують 140 мм. рт.ст., у той час як нижні залишаються в нормі – 80-85 мм рт.ст. От їм і треба прагнути до того, щоб верхнє тиск не піднімався вище 150.

При цьому зниження артеріального тиску повинно відбуватися поступово. Всі гіпертоніки і лікарі, які їх лікують, повинні пам’ятати: ніколи не можна при артеріальній гіпертензії різко знижувати тиск, навіть якщо воно екстремально висока.

Якщо з допомогою таблеток або ін’єкцій за 1-2 години знизити показники від 150/90 мм. рт.ст. до 120/80 мм. рт.ст., може наступити смерть пацієнта внаслідок інсульту або інфаркту міокарда. Ірина Чазова звертає увагу: в національній рекомендації з лікування гіпертонії чітко написано, що спочатку тиск знижується не більше ніж на 10-15 мм. рт.ст.

Якщо пацієнт після цього почувається задовільно і стабільно, через місяць можна починати працювати над тим, щоб знизити тиск ще на 10-15 мм. рт.ст. Ірина Чазова не визнає таких понять, як «цільовий» або «робочий» артеріальний тиск. Так, пацієнт може відчувати себе комфортно при показниках 180/100 мм. рт.ст.

Але це зовсім не означає, що його здоров’ю нічого не загрожує, і він не малює отримати інсульт або інфаркт міокарда. Робити які-небудь заходи і починати лікування все одно потрібно. Відзначено, що якщо вдається досягти цільової позначки, ризик розвитку таких серцево-судинних патологій знижується в кілька разів.

Ті пацієнти, які досягли стабільного зниження артеріального тиску і змогли утримати його, набагато рідше потрапляють у підсумку в лікарню з гіпертонічним кризом, інфарктом або інсультом.

Якими методами можна боротися з гіпертонією

На даний момент існує кілька різних шкіл лікування артеріальної гіпертонії. Ірина Чазова дотримується напрямку, який практикує Європейське співтовариство, мета лікування за таким методом не просто знизити тиск будь-якими способами і засобами, але і підібрати медикаменти так, щоб пацієнт відчував себе комфортно.

І тут дуже важливо знайти такого лікаря, якому пацієнт зміг би повністю довіритися. У лікуванні гіпертонії дуже важливий контакт хворого з лікарем. Гіпотензивні препарати підбираються тільки досвідченим, експериментальним шляхом. Комбінації з 2-3 препаратів складаються завжди в індивідуальному порядку.Ірина Чазова про гіпертонії і лікуванні тиску

Багато з лікарських засобів мають свої побічні ефекти і погано переносяться пацієнтами. Але вони можуть соромитися сказати про це лікареві, і просто мовчки не приймають його. А це як мінімум зробить лікування не ефективним, а як максимум – призведе до інсульту чи інфаркту.

Іншими словами, довіру між пацієнтом і лікарем – це запорука успішного лікування, без цього одужання неможливе. Якщо пацієнт погано почувається після прийому певних медикаментів або ж вони не підходять йому з якоїсь іншої причини (наприклад, вартість занадто висока, що буває досить часто), краще не приховувати це від лікаря.

Разом можна знайти вихід з положення і підібрати більш оптимальне ліки – каже Чазова. Тим більше що зараз підхід до медикаментозного лікування артеріальної гіпертензії докорінно змінився. Якщо раніше вважалося, що досить підібрати один ефективний засіб для гіпертоніка і не відступати від нього, то сьогодні все по-іншому.

Сьогодні доведено, що ефективно лікувати гіпертонічну хворобу можна лише комплексно. Зазвичай підбирається по одному препарату з таких груп:

 • Судинорозширювальні, нормалізують роботу серцевого м’яза лікарські засоби;
 • Діуретики, або сечогінні засоби;
 • Седативні або заспокійливі препарати.

І це не рахуючи того, що якщо пацієнт страждає супутніми захворюваннями – наприклад, цукровий діабет або гіпотиреозом, — то призначаються препарати для їх лікування.

Звичайно, пацієнту незручно приймати таку кількість медикаментів. Це означало б, що він повинен або за один раз ковтати 4-5 таблеток, або ж брати їх щогодини. Тому розроблені сучасні засоби комбінованої дії, які включають різні речовини з різними властивостями.

Так легше і лікаря визначиться з дозуванням і схемою лікування, і пацієнт не забуває вчасно прийняти ліки. Інша проблема в тому, що такі лікарські засоби обходяться в чималу суму і часто дійсно не по кишені пацієнта. На жаль, гіпотензивні препарати не входять в список пільгових, встановлений державою.

Гіпертонік може придбати всі необхідні ліки зі знижкою, а деякі і безкоштовно, тільки в тому випадку, якщо у нього є офіційно підтверджена інвалідність. Тоді він може розраховувати на компенсацію витрачених матеріальних коштів від держави. Всім іншим доводиться обходитися своїми силами.

І, на думку Чазовой, це не зовсім правильно, так як гіпертонія – небезпечна хвороба, без належного лікування приводить до летального результату. Прагнути треба до європейських законів. Там пацієнт може безкоштовно придбати базові засоби, необхідні для щоденного прийому і рекомендовані лікарем.

А якщо йому хочеться більш сучасні розробки, то він може набувати їх за свій рахунок. Але поки що це питання в Росії знаходиться тільки в стадії розгляду.

Гіпертонія серед молоді

Ірина Чазова про гіпертонії і лікуванні тискуЩе один важливий момент, який замовчується в нашій країні з незрозумілих причин – це ювениальная артеріальна гіпертензія. Профілактикою гіпертонічної хвороби потрібно починати займатися з самого раннього віку, згідно рекомендацій Ірини Чазовой, а саме – з 14-15 років, коли відбувається статеве дозрівання людини.

Рання гіпертонія, як правило, протікає більш важко і дає куди більше ускладнень. Люди зрілого віку вже пристосувалися до перепадів артеріального тиску і їм набагато легше переносити свій стан. У той час як молодь страждає дуже сильно.

Тому профілактика гіпертонії повинна починатися як можна раніше. Це, насамперед:

 • Правильне харчування.
 • Заняття спортом.
 • Прогулянки на свіжому повітрі.
 • Абсолютно всім, незалежно від віку, потрібно регулярно вимірювати артеріальний тиск. На сьогоднішній день не існує такого поняття, як група ризику – у групу ризику потрапляють всі в тій чи іншій мірі. Неякісні продукти харчування і питна вода, погіршується екологія, несприятливі умови праці, спадковість.

  Всі ці фактори ставлять під загрозу здоров’я кожного. Тому потрібно намагатися хоча б зі свого боку не ускладнювати ситуацію і не заподіювати шкоду самому собі, вживаючи алкоголь і нікотин, захоплюючись жирної, важкої їжею, фаст-фудом і напівфабрикатами.

  Але найголовніше – це не піддаватися негативним настроєм, жити в світі з собою. Добре в цьому допомагають заняття йогою або пілатесом, медитування. Гіпертонія як раз з тих хвороб, які розвиваються і прогресують при нервових струсах і постійних переживаннях.

  У деяких своїх виступах Ірина Чазова рекомендує лікувати гипретоническую хвороба таким лікарським засобом, як Нормолайф. Не варто плутати ці гомеопатичні краплі від високого тиску з однойменними таблетками – біологічно активною добавкою.

  Нормолайф є інноваційною розробкою вітчизняних медиків, головна мета якої – знижувати артеріальний тиск і усунути причини гіпертонії. В основі кошти тільки натуральні компоненти, також сприяють очищенню організму від шлаків, зміцненню судин і стимулювання всіх життєво важливих процесів.

  Нормолайф надає м’яку седативну дію і допомагає повернутися до дійсно нормального, повноцінного життя, без стресу, таблеток і тонометра.

  І у відео у цій статті сама Чазова і розповість про те, як бути з гіпертонією.