Йод або зеленка — що краще? Як правильно обробляти рану і чим відрізняється їхня дія

Йод або зеленка — що краще? Як правильно обробляти рану і чим відрізняється їхня діяЗеленку або йод: що краще? Таким питанням задаються всі, хто часто стикається з травмами.

Адже кожна людина за своє життя отримував якісь рани, які доводилося обробляти дезінфікуючими розчинами.

Зазвичай в екстрених випадках в хід йде те, що в даний момент знаходиться під рукою.

Однак при тривалому лікуванні, коли є можливість вибору, варто подумати над тим, що краще використовувати для даних цілей.

Зміст

 • 1 Зеленку або йод: що краще?
 • 2 Показання до застосування
 • 3 Спосіб нанесення
 • 4 Побічні ефекти
 • 5 У чому ж полягає відмінність?

Зеленку або йод: що краще?

Різниця між цими засобами є, але з точки зору дезінфекції її начебто не можна назвати суттєвою. Може бути, має сенс тримати в сімейному аптечці тільки одне з цих коштів?

Словом «зеленка» називають розчин діамантовий зелений. Така дивна назва обумовлена тим, що раніше після перших двох слів йшло слово «барвник». Спочатку це речовина використовували тільки в якості фарби. Проте одного разу при роботі з барвником раптом виявили, що цей барвник з успіхом вбиває мікроорганізми.

Незважаючи на те, що бактерицидна дія цього розчину було виявлено у Європі, зараз в медичних цілях зеленку використовують тільки в країнах СНД. Мабуть, всі інші виробники відмовилися від цього препарату з двох причин – низькою естетичності і дуже низької ціни.

Йод або зеленка — що краще? Як правильно обробляти рану і чим відрізняється їхня дія

У медицині зазвичай використовують спиртовий розчин оксалату концентрацією 1 або 2%. Це означає, що бактерицидні властивості зеленки настільки великі, що для належного ефекту її можна використовувати і в невеликих кількостях.

Це важливо!
Внаслідок низької концентрації зеленка при впливі на відкриту ранку не має сильного дратівної дії. Ця яскраво-зелена рідина діє м’яко, але надійно.

На відміну від зеленки, йод застосовується в стані п’яти процентного розчину. Це означає, що він як засіб, який потрібно використовувати в якості дезінфекції ушкоджень шкіри, діє набагато сильніше, ніж зеленка.

Йод або зеленка — що краще? Як правильно обробляти рану і чим відрізняється їхня діяЗвичайно, можна обійтися без зеленки, зробивши йод універсальним дезинфікуючим засобом. Однак відмінність цих двох засобів іноді може серйозно позначитися на результатах надання першої допомоги при ушкодженнях шкірного покриву.

Особливо необхідно мати обидва препарати тим, у кого є діти. Для них замінювати повністю зеленку на йод не можна. Адже ніжна дитяча шкіра може гостро відреагувати на сильний вплив йоду.

Крім того, для дитини поєднання болю від травми і печіння від дезинфекції може стати сильним психологічним випробуванням. А зеленка діє м’якше, що зменшить стрес для дітей та їх батьків.

Показання до застосування

Незважаючи на подібні властивості, застосування зеленки і йоду дещо відрізняються.

Увага!
Зеленка застосовується для загоєння невеликих свіжих ран без сильної кровотечі. Нею можна обробити поріз, змастити садно, забій з порушенням шкірного покриву і т. д. З цієї причини існує спеціальний бактерицидний пластир, всередині якого знаходиться тканина, просочена зеленкою.
Йод або зеленка — що краще? Як правильно обробляти рану і чим відрізняється їхня дія
Йод також прекрасний бактерицидний засіб, однак, спектр його застосування значно обширней. Ця коричнева рідина з характерним запахом часто застосовується для:

 • знезараження пошкоджень шкірного покриву;
 • загоєння гнійних ран;
 • скорочення часу дозрівання фурункулів;
 • розсмоктування синців без ушкоджень шкіри;
 • зняття набряків при укусі членистоногих.

Спосіб нанесення

Можна мазати зеленкою саму свіжу рану? Так, обробку слід проводити саме так. Мало того, вона тільки для цього й призначена.

Як правильно наносити зеленку?

Увага!
Для цього потрібно спочатку злегка просочити розчином ватку, а потім обережно торкатися цієї ваткою до пошкодженої тканини до тих пір, поки вся ранка не буде оброблена.
Наноситься розчин як на саму рану, якщо, звичайно, немає сильної кровотечі, так і на не-пошкоджену шкіру на відстані приблизно сантиметри від пошкодження. Це робиться для того, щоб знищити мікроорганізми навіть на підступах до незахищеним підшкірним тканин.

Як обробляти рану йодом, щоб не нашкодити людині?

Увага!
При відкритій травмі слід саму рану змастити іншим засобом – перекисом водню, спиртом (розведеним), хлогексидином, у крайньому випадку – зеленкою.
Після цього там, де шкіра не пошкоджена, можна проводити обробку йодом за допомогою ватного тампона. Тільки робити це потрібно обережно. Навіть у випадку відкритої рани між пошкодженими тканинами потрібно наносити не суцільний шар, а густу сітку.

Йод або зеленка — що краще? Як правильно обробляти рану і чим відрізняється їхня дія

При набряках, шишках, укусах та інших травматичних підшкірних утвореннях користуватися цим препаратом можна тільки в обмежених кількостях. Наносити його потрібно тільки у вигляді сітки. Однак коли йод з поверхні шкіри зійде, сітку потрібно відновити. Чим краще ви будете виконувати ці правила, тим швидше заживуть травми, нариви, шишки і укуси.

Побічні ефекти

Якщо правильно застосовувати брильянтовий зелений розчин, то єдиним побічним ефектом буде зелений колір шкіри. Якщо ви перестаралися з кількістю зеленого знезаражуючого кошти, то може з’явитися невеликий опік. Найчастіше опіки отримують діти і люди з дуже чутливою шкірою.

Зовсім інша ситуація з йодом. Тут побічні ефекти можуть бути більш суттєвими. Вони полягають у наступному.

 • У йоду більш велика ймовірність опіків. Вони можуть виникнути навіть у тому випадку, якщо засіб наносять на неушкоджену шкіру, але у великій кількості.
 • Йод проникає далеко під шкіру, розноситься з током крові, що може призвести до стрибків тиску, головних болів і т. п.
 • До побічних ефектів можна віднести і позитивний вплив на здоров’я людини. При правильній обробці рани ви можете, самі того не підозрюючи, зняти набряк, який виник від давнього удару, хворого суглоба, судинних проблем і т. п.

Це цікаво! Дізнайтеся, як можна використовувати звичайний йод:
— для лікування грибка нігтів
— для полоскання горла
рецепт приготування синього йоду і його цілющі властивості
— маски і скраби від зморшок і прищів
— ванночки для нігтів для їх зміцнення

У чому ж полягає відмінність?

Підводячи підсумки, задамося ще раз питанням — чим відрізняється йод від зеленки? Ці відмінності, звичайно, не можна звести лише до різниці концентрацій, кольором і запахом. Головна відмінність полягає в механізмі впливу.

Йод або зеленка — що краще? Як правильно обробляти рану і чим відрізняється їхня дія

Брильянтовий зелений розчин застосовується тільки як засіб знезараження невеликих відкритих ран. Зеленка зупиняє тільки слабка кровотеча, підсушує ранку, формує кірку, сприяючи швидкому загоєнню пошкоджень. Нею можна припікати рану, що аж ніяк не пов’язане зі словом «опік».

Це потрібно знати!
Йод теж добре дезінфікує, але його призначення полягає в тому, щоб впливати на глибинні процеси, що формуються під епідермісом. Він загоює не тільки відкриті рани, але і сприяє розсмоктуванню закритих пошкоджень різних тканин. Особливо затребуване це засіб при запальних процесах, в тому числі гнійного характеру.

Таким чином, обидва засоби прекрасно доповнюють один одного. У потрібний момент може знадобитися всі разом. На екстреної допомоги економити не можна. Так що проблема вибору між цими препаратами для сімейної аптечки не актуальна.