Кора дуба при діареї: спосіб застосування та оцінка ефективності

Діарея (пронос) – це проблема відома всім. Симптомами її є частий стілець. Консистенція, колір виділень змінюються, з’являються неприємні відчуття в животі, різі. Тривалий пронос викликає зневоднення організму.

Причини, що викликають пронос, різноманітні – зміна режиму харчування, якості питної води, їжі. Часто діарея викликається надмірними заворушеннями. Вона може бути симптомом шлунково-кишкових інфекцій, хронічних і гострих захворювань травного тракту, таких як гастрит, панкреатит. Діареєю може проявлятися алергія на пилок рослин, шерсть тварин.

При діареї частий рідкий стілець, в результаті організм зневоднюється, втрачає мінеральні солі. Необхідно зробити так, щоб організм почав утримувати рідину, для чого застосовують препарати, які зменшують перистальтику кишечнику, що борються з патогенною мікрофлорою і одночасно виводять токсичні речовини. В якості профілактичного заходу слід користуватись відомим правилом – «мийте руки перед їжею», не пити сиру неочищену воду, не експериментувати з екзотичними стравами.

В арсеналі народної медицини велика кількість препаратів скріплюючого дії. Один з них – суха дубова кора. Це ефективний натуральний препарат, використання кори дуба від проносу в окремих випадках може замінити собою медикаментозне лікування.

Кора дуба при діареї: спосіб застосування та оцінка ефективності

Характеристика

З давніх пір дуб вважався священним деревом, під його кроною проводили релігійні ритуали волхви і друїди. Знахарі і травники застосовують його як засіб, що допомагає при багатьох захворюваннях.

У старих і молодих дерев кора має різний зовнішній вигляд. У півстолітніх дерев – бурого кольору, із глибокими тріщинами, товщина її досягає 10 див. У молодих дерев та гілок – сріблясто-сіра, тріщини виражені. Неодревесневевшие пагони – гладкі, оливкового відтінку.

Заготовляють лікарська сировина з дуба Черешчатого (звичайний) та Скельного. Обидва ці види ростуть на території Росії у вологих мішаних лісах. Заготовки проводять навесні після початку сокоруху. Роблять кільцеві надрізи на молодих гілках, не уражених лишайником. Сировина з молодих гілок відрізняється великим вмістом дубильних речовин, ніж зі старих. На зламі зовнішній шар кори зернистий, внутрішній – волокнистий. Зрізані кільця висушуються, подрібнюються, розфасовуються. Пакування сухої подрібненої кори дуба можна знайти в будь-якій аптеці. Зазвичай на коробці друкується інструкція по застосуванню.

Препарати з кори дуба в терапії

Як в’яжучий засіб, 10% відвар у вигляді полоскань застосовують у стоматології при стоматитах, гінгівітах та лікуванні верхніх дихальних шляхів. 20% відвар використовується в лікуванні опіків. Її включають до складу різних мазей від опіків, таблеток при лікуванні легеневих захворювань, косметичні засоби.

Лікувальні властивості сировини пояснюються наявністю дубильних речовин, флавоноїдів, речовин пирогалловой групи, мікро – і макроелементів.

Кора дуба при діареї: спосіб застосування та оцінка ефективності

Використання кори в народі

У народі дубова кора і препарати з неї застосовуються дуже широко, як в’яжучий, протизапальний і антисептичний засіб. Вона з успіхом використовується при лікуванні проносу, при білях у жінок, для зупинки кровотеч різних (крім гемороїдальних), при виразці шлунка і шлункових кровотечах, при випаданні товстої кишки. Зовнішньо – для лікування пролежнів і опіків. При лікуванні золотухи і рахіту у дітей входить в склад ванн.

Застосування при діареї

Застосування пов’язано з вмістом в сировині в’яжучих і дубильних речовин. Вони зменшують перистальтику кишечника, що допомагає організму довше утримувати воду, і сприяє загустінню кишкових виділень. Це одне з найкращих не медикаментозних засобів при проносі, викликаний зміною режиму харчування, алергією або нервовими потрясіннями.

Сприяють зменшенню запалення, що пояснюється утворенням захисного шару на слизовій кишечника внаслідок денатурації білків, що сприятливо позначається на стані організму при харчових отруєннях, так як при виведення калових мас одночасно зменшує всмоктування токсичних речовин.

Антисептичні властивості допомагають налагодити баланс мікрофлори в кишечнику і можуть служити як додаткове не медикаментозне засіб, якщо захворювання спричинене інфекційним зараженням.

Препарати з неї, як зовнішній засіб додають у ванни, клізми і полоскання. Їх п’ють. Кора дуба від проносу готується у вигляді різних форм лікувальних препаратів. Спосіб застосування лікувальних форм підбирається індивідуально.

Приготування відварів

Вони бувають двох основних видів – з попередніми настоюванням на холодній кип’яченій воді і наступним кип’ятінням і залиттям окропом або холодною водою з наступним кип’ятінням.

Основний 5% відвар для внутрішнього застосування – 10 гр. сухої кори на 200 мл води.

Способи приготування відвару різні:

 • засипається в киплячу воду і кип’ятять 3 хвилини на маленькому вогні, далі проціджується;
 • у ємність з сировиною наливають холодну воду, ставлять на вогонь, доводять до кипіння і кип’ятять 10 хвилин, так, щоб обсяг зменшився на третину, охолоджують і проціджують, при вживанні розводять;
 • суху кору, в кількості 20 гр. заливають холодною водою, готують способом водяній бані близько 30 хв. при закритій кришці, зрідка помішуючи, охолоджують, проціджують, при вживанні розбавляють, доводячи до 200 мл;
 • подрібнену кору в рівних пропорціях змішують із цукровим піском, заливають холодною водою, готують на пару півгодини. Відвар охолоджують, проціджують, доводять до початкового об’єму кип’яченою водою.

Дозування для внутрішнього вживання – пити по столовій ложці разом з прийомом їжі.

Склад основного 10% відвару для зовнішнього застосування (полоскання і клізм) – 40 гр. сухої сировини з 400 мл. води.

Відвар для зовнішнього застосування готують тим же способом, що і для внутрішнього застосування – заливається гарячою водою і кип’ятити протягом 3 хвилин, далі проціджують.

Приготування настоїв

Така форма лікувального препарату, як настій, застосовується в лікуванні проносу зовнішньо (клізми) і у вигляді пиття. Настої бувають двох основних видів – настій на окропі і на охолодженій кип’яченій воді. Рецептура настою: 20 гр. сухої дубової кори на 500 мл води.

Настій на холодній воді: сировину заливають холодною кип’яченою водою, настоюється протягом дев’яти годин. Настій на гарячій воді: суміш рівних часток дубового сировини і квіток ромашки заварити окропом, дати настоятися півгодини в термосі. Його проціджують і охолоджують.

Кора дуба при діареї: спосіб застосування та оцінка ефективності

Тинктура (настоянка)

На 400 мл горілки (розведеного етилового спирту) йде щіпка подрібненої кори. Суміш наливають у скляну посудину. Через тиждень витримки в темряві настоянка готова. Дозування застосування: вранці і ввечері пити по 20 крапель настойки.

Ефективність препаратів підвищується в суміші з іншими лікарськими травами. Шавлія, розмарин або деревій – підсилюють антибактеріальні властивості, ромашка – пом’якшує дія дубильних речовин.

Особливості застосування дубової кори для лікування дітей

Лікування будь-якої дитини вимагає особливої обережності у виборі препаратів. Дубова кора – засіб, отримане природним шляхом. Але з-за великої концентрації дубильних речовин пити препарати з неї дітей віком до семи років не рекомендується. Матері в період годування немовлят повинні утримуватися від внутрішнього прийому подібних препаратів. Органи шлунково-кишкового тракту немовлят не до кінця сформовані, чутливі. Легко порушити баланс мікрофлори попаданням в шлунок немовляти дубильних речовин з молоком матері.

При лікуванні проносу у дітей тільки ставлять клізми, внутрішній прийом заборонений.

Поява крові в калових масах, слизових виділень, пронос супроводжується блювотою, підвищенням температури – дитина повинен бути терміново госпіталізований.

Використання клізм

Лікування проносу дитині у віці до семи років проводять за допомогою мікроклізми. Свіжоприготований, охолоджений до кімнатної температури настій змішують з оливковою олією (2 чайні ложки на 30 мл настою), набирають у шприц з приєднаною до нього трубочкою для виведення газів.

Кора дуба при діареї: спосіб застосування та оцінка ефективності

Більш дорослим клізми роблять за допомогою гумової груші, довівши обсяг до 100 мл. Для введення клізми дитина повинна лягти на бік. Вводять наконечник обережно, уникаючи травм. Безпосередньо впливаючи на стінки кишечника, настій швидко виводить токсичні речовини і зменшує перистальтику. Але дубильні властивості настоїв і відварів в лікуванні дітей необхідно пом’якшувати, зменшуючи його концентрацію.

Можна приготувати основний настій для клізм і ввести в нього крохмаль, для пом’якшення дії дубильних речовин.

Рецепт відвару для клізми можна збагатити додаванням сухих квітів ромашки. Він зніме запалення, пом’якшить дія дубильних речовин.

Протипоказання та обмеження застосування:

 • не слід приймати кошти на основі дубової кори більше десяти днів, якщо через дві доби поліпшень немає, з’явилася блювота – терміново звертайтеся до лікаря;
 • народний метод лікування не допоможе при гострих інфекціях, загостренні хронічного панкреатиту, гастриту;
 • забороняється використовувати будь-які частини дуба годуючим мамам і вагітним;
 • забороняється використовувати кору дуба лікування проносу немовлят і дітей до двох років;
 • забороняється прийом всередину коштів на основі дубової кори для дітей від року до семи;
 • може викликати алергію;
 • забороняється використовувати кору дуба людям, схильним до закрепів;
 • використання клізм протипоказано при геморої.

Перш, ніж проводити лікувальні процедури дитині будь-якого віку, необхідно порадитися з педіатром.