Критичний тиск у людини: чим небезпечно високий тиск при гіпертонії

Зміст статті:

 • 1 Симптоми і стадії гіпертонії
 • 2 Правила вимірювання АТ
 • 3 Чим небезпечна гіпертонія (гіпертензія)?
 • 4 Як попередити скачки артеріального тиску
 • 5 Способи лікування

Гіпертонічна хвороба – це патологічний стан, при якому кровоносні судини відчувають постійне надмірне тиск.

Кров із серця переноситься до всіх інших ділянок людського тіла завдяки серцевих скорочень.

Артеріальний тиск створюється силою крові, яка впливає на стінки артерій, судин. Чим вище тиск, тим складніше серцю перекачувати кров.

Нормою для дорослої людини вважається показник тиску на рівні:

 • 120 систолічний (верхнє);
 • 80 діастолічний (нижнє).

Перша цифра відповідає АТ під час скорочення серця, а друга в момент його розслаблення. Артеріальний тиск підвищений або високий, якщо верхнє число перевищує 140 міліметрів ртутного стовпа (мм рт. ст.), а нижня – 90.

Якщо у пацієнта тиск підвищений постійно, йому поставлять діагноз гіпертонічна хвороба (гіпертонія). Основна маса хворих довгі роки живуть, не підозрюючи про свою проблему, оскільки на перших стадіях гіпертонія практично ніяк не дає про себе знати.

Симптоми і стадії гіпертонії

Критичний тиск у людини: чим небезпечно високий тиск при гіпертоніїРозглянемо стадії гіпертонічної хвороби, адже існує 3 стадії гіпертонічної хвороби. Якщо початковий етап, АТ коливається в межах 140-159/90-99 мм рт. ст. При цьому змін у внутрішніх органах немає, тиск швидко приходить в норму без застосування ліків.

При 2 ступеня (помірної) показники тонометра складуть 160-179/100-109. Високий тиск буває все частіше, а знизити його можуть тільки лікарські препарати.

На третій стадії ПЕКЛО завжди висока і фіксується на позначці 180/110 мм рт. ст., під час діагностики у пацієнта виявлять тяжкі порушення з боку внутрішніх органів і систем.

При гіпертонічній хворобі 2 і 3 ступеня високий тиск супроводжується явними симптомами патології, серед яких:

 • головні болі;
 • порушення зору;
 • припливи;
 • дзвін, шум у вухах;
 • болі в серці.

Якщо при інших захворюваннях голова болить у певний час доби, при гіпертонії симптом не прив’язаний до часу. Напади болю можуть початися як серед ночі, так і вранці після пробудження. Зазвичай пацієнти характеризують біль як почуття обруча на голові або розпирання в потилиці. Буває, що біль посилюється під час кашлю, чхання, при нахилі голови.

В окремих випадках гіпертонік зазначає набряклість повік, обличчя, кінцівок. Дискомфорт виникає в стані спокою або після емоційного навантаження, стресові ситуації.

Інший симптом – порушення зору, яке можна порівняти:

 • з пеленою;
 • мушками;
 • туманом перед очима.
 • Якщо підвищений тільки нижню тиск (його ще називають серцевим) пацієнт пред’явить скарги на сильний біль за грудною кліткою.

  Правила вимірювання АТ

  Щоб отримати правильний результат, необхідно знати як правильно міряти тиск. Перед маніпуляцією не можна курити, пити напої з кофеїном (кава, кола, чорний чай).

  Під час процедури медики рекомендують:

  • сидіти рівно, спираючись на спинку стільця, а ноги повинні стояти на підлозі;
  • утриматися від розмов;
  • манжета тонометра повинна бути щільно загорнута навколо передпліччя прямо над плечовою артерією;
  • нижню частину манжети розташовують на 2-3 см вище ліктьового згину;
  • надувний мішок манжети необхідно розмістити на одній лінії з серцем.

  Критичний тиск у людини: чим небезпечно високий тиск при гіпертоніїВелика помилка вимірювати АТ через одяг, з повним сечовим міхуром, зі схрещеними ногами. Якщо умови проведення маніпуляції не будуть дотримані, верхнє і нижнє тиск може бути завищена.

  Слід знати, що після прийому чашки кави тонометр покаже на 11/5 мм. рт. ст. вище, ніж воно є насправді, після чарки алкоголю – на 8/8, куріння – 6,5, при повному сечовому міхурі – 15/10, при відсутності опори для спини нижнє тиск буде підвищено на 6-10 пунктів, при відсутності опори для руки – на 7/11.

  Для оцінки ступеня артеріальної гіпертензії та результатів прийому лікарських препаратів АТ у домашніх умовах слід вимірювати кілька разів в добу. Перший раз це роблять вранці після пробудження, а останній раз ввечері перед сном. Якщо є необхідність повторного виміру, його проводять через хвилину.

  Всі дані краще записати в журнал якщо тонометр не зберігає у своїй пам’яті значення артеріального тиску з точним часом і датою процедури.

  Чим небезпечна гіпертонія (гіпертензія)?

  Вважається, що чим вище тиск, тим більше ймовірність незворотних уражень організму. Гіпертонічна хвороба – це найсерйозніша причина летального результату у всьому світі.

  В кровоносних судинах може початися розвиток аневризми, з’явитися вразливі місця, у яких судини можуть закупорюватися і рватися. Високий артеріальний тиск досить часто ускладнюється гіпертонічними кризами – періодами, коли відбувається короткочасний стрибок ПЕКЛО. Розвитку таких кризів зазвичай передують:

 • фізичне перенапруження;
 • стресова ситуація;
 • зміна погодних умов.
 • Критичний тиск у людини: чим небезпечно високий тиск при гіпертоніїПри гіпертонічному кризі вкрай високий тиск супроводжується потужною симптоматикою: головний біль, особливо в області потилиці, болі в серці, відчуття жару в тілі, напади нудоти, блювання, порушення зору.

  Якщо поруч опинився чоловік, у якого проявляються симптоми гіпертонічного кризу, відразу ж необхідно викликати йому швидку допомогу і дочекатися приїзду лікаря. Потрібно поцікавитися у хворого, коли він останній раз приймав ліки від тиску. Категорично заборонено давати хворому підвищені такого дозування препарату, оскільки це може бути небезпечно для його життя!

  Тривала гіпертензія стає причиною небезпечних патологічних змін в організмі людини, які можуть нести загрозу життю. У першу чергу страждають так звані органи-мішені: нирки, очі, серце, головний мозок. З-за нестабільного кровообігу в названих органах на тлі підвищеного АТ розвивається інфаркт міокарда, ішемічний, геморагічний інсульт, ниркова, серцева недостатність, ураження сітківки очей.

  Під інфарктом слід розуміти затяжний напад болю за грудною кліткою. Біль і загальна слабкість у тілі настільки сильні, що їх не зможе заспокоїти навіть таблетка Нітрогліцерину. Якщо не вжити максимально швидке лікування, такий стан закінчиться смертю хворого людини.

  При інсульті відбувається порушення кровообігу в судинах мозку, яке характеризується:

 • приступами сильного болю в голові;
 • втратою чутливості;
 • параліч однієї з половин тіла.
 • Коли розвивається хронічне ураження серця, орган втрачає можливість повною мірою забезпечувати тканини організму достатньою кількістю кисню. Хворий в такому випадку не здатний переносити навіть легку фізичну навантаження, наприклад, пересуватися по квартирі або підніматися по сходах.

  Ще одна небезпека, яку несе високий артеріальний тиск, ниркова недостатність. Для цього стану характерні ознаки: надмірно швидка стомлюваність, слабкість і млявість без явної причини, набряклість верхніх і нижніх кінцівок, сліди білка в сечі.

  Коли мало місце ураження органів зору, людину турбує спазм артерій, що живлять зоровий нерв, часткова або повна втрата зору. Не виключено, що відбувається крововилив у сітківку або склоподібне тіло. В результаті В поле зору формується чорне пляма, плівка.

  Артеріальна гіпертензія може бути посилена іншими факторами, які серйозно підвищують ризик названих проблем зі здоров’ям.

  До таких факторів відносять ожиріння різного ступеня, високий холестерин, цукор крові, шкідливі звички і мінімальне перебування на вулиці.

  Як попередити скачки артеріального тиску

  Критичний тиск у людини: чим небезпечно високий тиск при гіпертоніїКожен дорослий чоловік зобов’язаний стежити за показниками свого тиску, навіть якщо він відчуває себе абсолютно здоровим. При частих нападах високого артеріального тиску слід негайно звернутися за допомогою дільничного терапевта, кардіолога.

  Іноді для нормалізації стану цілком достатньо переглянути свої життєві устої та змінити раціон. Вкрай корисно відмовитися від згубних звичок, якщо вони мають місце. Причому необхідно уникати не тільки активного, а й пасивного куріння.

  Сприяти зниженню кров’яного тиску можуть:

 • регулярна фізична активність;
 • зменшення споживання кухонної солі;
 • регулярні прогулянки на свіжому повітрі, по можливості рухливі ігри.
 • Природно, коли гіпертонічна хвороба у людини запущена або виникли ускладнення, запропонованих заходів не достатньо, є показання для початку медикаментозної терапії. Підтримувати лікування необхідно дотриманням всіх лікарських приписів, щоденного моніторингу тиску в домашніх умовах за допомогою портативного тонометра.

  Пацієнти з підвищеним тиском, у кого є проблеми з цукром крові, холестерином або нирками, схильні до високого ризику інсульту, інфаркту. Тому таким хворим потрібно регулярно стежити за рівнем глюкози, нізкоплотного (поганого) холестерину крові, білок у сечі.

  Щоб мінімізувати ймовірність стрибків тиску і несприятливих наслідків для організму, кожен гіпертонік повинен:

  • правильно харчуватися;
  • уникати алкогольних напоїв;
  • займатися спортом;
  • навчитися керувати емоціями.

  Що стосується харчування, крім зниження споживання солі гіпертензія вимагає мінімального вживання тварин, ненасичених жирів, з’їдати як мінімум 5 порцій свіжих овочів та фруктів кожен день.

  Людям з підвищеним тиском не завадить регулярно підтримувати фізичну активність, потрібно гуляти або займатися будь-якими видами спорту не менше 30 хвилин на добу. Якщо немає можливості ходити в спортивний зал або на плавання, цілком підійдуть швидкі прогулянки на свіжому повітрі.

  Добре, якщо пацієнт гуляє вдалині від промислових об’єктів і автомобільних доріг.

  Способи лікування

  Критичний тиск у людини: чим небезпечно високий тиск при гіпертоніїЯкий би ні був високий тиск, знижувати його необхідно поступово, особливо при гіпертонічній хворобі 2 і 3 ступеня. Якщо збити ПЕКЛО різко, у пацієнта зростає ризик інфарктів, інсультів. З цієї причини в перший час рекомендовано знижувати тиск максимум на 10-15% від початкових показників. Якщо хворий таке зниження переносить нормально, через 30 днів можна збивати його ще на 10-15%.

  На сьогодні підвищений АТ, високе у житті людини прийнято лікувати відразу декількома лікарськими препаратами, тільки якщо це не перша стадія хвороби. Для зручності пацієнтів створені комбіновані засоби, які ефективно впливають на організм. Завдяки комбінованому механізму дії ліків:

 • можна призначати у невисоких дозах;
 • знижуючи тим самим побічні небажані реакції.
 • В останні роки медики рекомендують новітні препарати тривалої дії, здатні нормалізувати показники АТ на цілу добу при одноразовому прийомі.

  Так як високий АТ несе серйозну загрозу здоров’ю і життю пацієнта, гипертонику необхідно знати правила прийому медикаментів і слідувати їм. У першу чергу необхідно розуміти, що без участі доктора категорично заборонено знижувати, підвищувати дози препаратів, відмовлятися від лікування.

  Особливо небезпечно порушення прийому бета-блокаторів, оскільки це стане причиною серцевої катастрофи. Також хворий повинен розуміти, що хороший гіпотензивний препарат не може працювати моментально. Відео до цієї статті популярно розповість, чим може бути небезпечно високий тиск.