Мастопатія молочної залози: симптоми, ознаки, діагностика і лікування

Мастопатія – досить поширене серед сучасних жінок захворювання, симптоми якого можуть турбувати, доставляти дискомфорт і навіть заважати нормально жити. А в деяких випадках значно збільшується ризик розвитку злоякісних новоутворень. І щоб уникнути серйозних наслідків, слід з’ясувати всі можливі симптоми і ознаки мастопатії молочної залози.

Мастопатія молочної залози: симптоми, ознаки, діагностика і лікування

Зміст

 • 1 Що це таке?
 • 2 Причини
 • 3 Прояву
 • 4 Діагностика
 • 5 Небезпека
 • 6 Лікування

Що це таке?

Мастопатія молочної залози, яку часто називають фіброзно-кістозною хворобою – це захворювання доброякісного характеру, що характеризується патологічними змінами, що відбуваються в тканинах. Сучасні медики називають її недугою XXI століття, так як щорічно кількість хворих жінок зростає. І на даний момент мастопатія діагностується приблизно у третини всіх представниць слабкої статі дітородного віку. А у жінок старше сорока років таке захворювання виявляється ще частіше (приблизно у кожної другої).

Виділяють дві основні форми захворювання у жінок: дифузна і вузлова. Перша – це початкова стадія, яка характеризується розростанням сполучної тканини, що призводить до появи дрібних вузликів і так званих тяжів. Далі вузли ущільнюються і збільшуються в розмірах, то є хвороба переходить у наступну стадію – вузлову.

У свою чергу, дифузна мастопатія підрозділяється на кілька форм, в залежності від структури тканин грудних. Перший варіант передбачає переважання фіброзних компонентів, другий – залізистих, третій – кістозних (тобто кіст). Також можлива змішана форма, при якій виявляються зміни різного характеру.

Мастопатія молочної залози: симптоми, ознаки, діагностика і лікування

Причини

Основна причина розвитку даного захворювання – це гормональні зміни, що відбуваються в жіночому організмі, а саме значне і надмірне підвищення рівня естрогенів, а також зменшення кількості прогестерону. Саме естрогени провокують розростання тканин і підвищення активності фібробластів.

До факторів негативного впливу, які можуть запустити патологічні зміни, можна віднести наступні:

 • Захворювання жіночої репродуктивної системи. Вони дуже часто супроводжується гормональним дисбалансом. І якщо не лікувати такі хвороби вчасно, то зміни торкнуться і тканини молочної залози.
 • Нездоровий спосіб життя, зокрема шкідливі звички, незбалансоване харчування, зниження фізичної активності або її повна відсутність і так далі. Все це теж робить саме безпосередній вплив на жіночий організм, в тому числі і на статеву сферу.
 • Відсутність пологів або вагітностей.
 • Переривання вагітності. Це серйозне навантаження, що часто призводить до гормональних порушень.
 • Нетривалий період лактації, її штучне (тобто насильницьке) переривання або навмисна відмова від грудного вигодовування. Все це часто призводить до пошкоджень тканин і їх подальшим змінам.
 • Безконтрольний або неграмотний прийом гормональних препаратів.
 • Пошкодження молочних залоз (наприклад, з-за неправильного носіння бюстгальтера або через травмування грудей), їх захворювання або запальні процеси, що локалізуються в даній області.
 • Нерегулярне статеве життя.
 • Деякі ендокринні захворювання, що зустрічаються у жінок.
 • Надмірна вага. Жирова тканина – це якийсь резервуар для зберігання естрогенів. І чим значнішим буде її кількість, тим більшим буде рівень таких гормонів.

Прояви

Симптоми і ознаки мастопатії можуть бути різними і залежать від стадії та форми захворювання, будови молочної залози, а також від стану жінки. Деякі практично не помічають ніяких змін, інші ж відчувають сильний дискомфорт і навіть страждають.

Мастопатія молочної залози: симптоми, ознаки, діагностика і лікування

Основні симптоми розвитку мастопатії молочної залози у жінок:

 • Хворобливість грудей, яке в медичній практиці іменується масталгией. Больові відчуття можуть носити абсолютно різний характер: одні зазначають ниючі або тягнучі і незначні, інші – тупі і приглушені, треті – гострі і сильні, а часом до грудей просто неможливо доторкнутися. На перших етапах розвитку захворювання болі виникають лише напередодні чергової менструації (частіше при механічних впливах, наприклад, натисканні) і сприймаються абсолютно нормально, як одне з проявів передменструального синдрому. Але потім вони посилюються, з’являються задовго до критичних днів, а іноді і супроводжують майже постійно. Пов’язані больові відчуття з доброякісними новоутвореннями, які часто зачіпають і подразнюють нервові закінчення або передавлюють судини, провокуючи набряклість тканин.
 • Часто зустрічаються такі симптоми як збільшення молочної залози або її нагрубання. Пов’язані ці зміни з застоєм крові в судинах з-за їх передавлення залозистими, кістозними або фіброзними утвореннями. Виникає набряклість, тканини збільшуються в об’ємах. Деякі представниці слабкої статі відзначали збільшення розмірів грудей на 10-15%. І зазвичай воно спостерігається у другій фазі менструального циклу, що починається після овуляції і закінчується з настанням менструації. Часто після критичних днів розміри нормалізуються, а нагрубання безслідно зникає.
 • Дискомфорт, відчуття тяжкості або розпирання.
 • Патологічні виділення. В нормі вони можуть бути тільки в період виношування та за умови лактації. Якщо ж вони виникли, то це говорить про те, що патологічні процеси та зміни торкнулися молочні протоки. Виділення можуть з’являтися при натисканні на соски або ж самостійно, без механічних впливів. Вони можуть бути рідкими або густими, колір варіюється від прозорого або білого до жовтуватого, сірого або навіть зеленого. Іноді присутній і неприємний запах. Особливо повинні насторожити домішки крові, вони можуть сигналізувати про злоякісності виникли і розвиваються новоутворень.
 • Поява вузлів. Може нащупываться як одне новоутворення, так і декілька. Розміри можуть досягати величини волоського горіха. Зазвичай вузол явно прощупується при пальпації і вільно переміщається у тканинах молочної залози. Кордони можуть бути розмитими або не виявлятися, іноді відсутній і властива залозистим компонентів дольчатость. У будь-якому випадку така знахідка має бути безперечним приводом для візиту до мамолога.
 • Збільшення регіонарних лімфатичних вузлів, а саме пахвових, які можуть частково або повністю втягнутий в патологічний процес.
 • У важких випадках спостерігаються зміни шкірного покриву сосків. Так, у деяких жінок на них утворюються тріщини. Крім того, вони можуть втягуватися або змінювати свою форму.
 • Діагностика

  Явні симптоми мастопатії можна помітити самостійно під час огляду грудей, тобто її пальпації. І такі ознаки повинні насторожити і стати приводом для звернення до лікаря-мамолога. Для діагностики зазвичай використовуються мамографія (рентгенологічне дослідження), УЗД молочних залоз. І якщо в ході таких процедур були знайдені новоутворення, то потрібно уточнити їх природу і виключити злоякісний характер. У цих цілях призначається біопсія з подальшим цитологічним дослідженням взятого матеріалу.

  Мастопатія молочної залози: симптоми, ознаки, діагностика і лікування

  Небезпека

  Мастопатія – це не тільки неприємне, але ще й небезпечна для жінок захворювання. І вся справа в підвищені ризики розвитку раку молочних залоз. Звичайно, не можна з упевненістю сказати, що ця хвороба у будь-якому випадку спровокує виникнення злоякісних новоутворень у грудях, але, згідно зі статистикою, на її тлі онкологічні захворювання розвиваються приблизно в три рази частіше. І саме тому так важливо виявити перші симптоми і звернутися до фахівця, щоб контролювати ситуацію й запобігати подальші патологічні зміни.

  Лікування

  Лікування мастопатії молочної залози у жінок, як правило, передбачає консервативний характер і вимагає постійного моніторингу стану, а також запобігання подальших патологічних змін. Крім того, фахівець постарається усунути неприємні симптоми хвороби. Але найважливіше – вплив безпосередньо на причини.

  Можливі напрямки терапії:

  • Гормональна терапія дозволить нормалізувати співвідношення і рівень важливих гормонів.
  • Нормалізація функціонування всіх важливих систем організму.
  • Якщо мають місце такі симптоми як нагрубання і болю, то мамолог може порадити прийом нестероїдних протизапальних засобів або навіть анальгетиків.
  • Зміна способу життя: нормалізація харчування, повний відмова від всіх шкідливих звичок.

  Важливо виявити ознаки такого захворювання, як мастопатія молочної залози вчасно, щоб уникнути наслідків. Піклуйтеся про своє здоров’я!

  Мастопатія молочної залози: симптоми, ознаки, діагностика і лікування