Медикаментозне лікування гіпертонії різних ступенів

Зміст статті:

 • 1 Групи препаратів при артеріальній гіпертензії
 • 2 Інгібітори ангиотенизин-перетворюючого ферменту
 • 3 Бета-блокатори
 • 4 Діуретики
 • 5 Блокатори кальцієвих каналів
 • 6 Вазолатататоры

Медикаментозне лікування гіпертонії не обов’язково – на початкових стадіях артеріальної гіпертензії вдається контролювати тиск з допомогою дієти і коригування способу життя.

Але якщо пацієнт не звернувся вчасно до лікаря, не дотримувався його рекомендації, або ж переніс гіпертонічний криз, інфаркт, інсульт, без медикаментозних засобів не обійтися.

Слід розуміти, що навіть самі дорогі медикаменти останнього покоління не вилікують від артеріальної гіпертензії – вони лише допоможуть знизити тиск на якийсь період і утримувати його під контролем.

Гіпертонія належить до тих хвороб, які вимагають комплексного і тривалого лікування, іноді до кінця життя. І хоча препарати грають в загальній терапії велику роль, про немедикаментозних методах теж слід пам’ятати, що вони не менш обов’язкові.

На сьогоднішній день існує безліч препаратів від високого тиску, які використовуються для лікування артеріальної гіпертензії. Всі вони діляться на класи за механізмом своєї дії і активним речовинам. Призначення може робити тільки лікар після повного обстеження пацієнта.

Враховуватися будуть як ступінь захворювання і супутні ускладнення, так і стан самого пацієнта, його спосіб життя, професія, причини, що викликали захворювання. Не всі медикаменти, які призначає лікар, можуть підійти – це з’ясовується експериментальним шляхом. Ще складніше підібрати правильну комбінацію різних видів. Тому проводити медикаментозне лікування самостійно настійно не рекомендується.

Групи препаратів при артеріальній гіпертензії

Для лікування гіпертонії використовуються медикаментозні засоби різних класів, але яке б ліки не застосовувалося, є загальні правила терапії:

 • Не можна пропускати час прийому медикаментів, а тим більше – зменшувати дозу або змінювати препарат, якщо це не призначав лікар;
 • Слід постійно контролювати артеріальний тиск – пацієнт може робити це самостійно двічі на день з допомогою домашнього тонометра, а раз на півроку повинен обов’язково показуватися лікаря для профілактичного огляду;
 • Хворий повинен з усією серйозністю ставитися до лікування, усвідомити, що це тривалий процес, і тісно співпрацювати зі своїм лікарем, не приховуючи від нього нічого і повідомляючи про будь-які зміни самопочуття.

Медикаментозне лікування гіпертонії різних ступенівСпочатку в програму лікування артеріальної гіпертензії включається один препарат, який на думку лікаря на даний момент буде найбільш актуальним, в даному випадку перед нами монотерапії артеріальної гіпертензії. Потім, аналізуючи стан пацієнта, додається ще один, а іноді і два препарату, якщо це необхідно.

Щоб хворому зручніше було приймати ліки, не ковтати жменю таблеток і не жити від одного прийому медикаментів до іншого, постійно дивлячись на годинник, розроблені комбіновані препарати, що містять кілька активних компонентів з різними механізмами дії.

Отже, основні класи препаратів для лікування артеріальної гіпертензії:

 • Інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту.
 • Блокатори бета-адренорецепторів.
 • Діуретики.
 • Блокатори кальцієвих каналів.
 • Вазодилататори.
 • Нижче докладно розглянуто дію препаратів кожного класу.

  Інгібітори ангиотенизин-перетворюючого ферменту

  Медикаментозне лікування гіпертонії різних ступенівЛікарські засоби цієї групи надають судинорозширювальну дію і тим самим знижують тиск, але на серцевий м’яз не впливають. Частота серцевих скорочень і кількість викиду крові не змінюється. Це оптимальні лікарські засоби для пацієнтів, які страждають на цукровий діабет і будь-якими видами серцевої недостатності.

  Але так як вони розслаблюють гладку мускулатуру, а виводяться переважно з сечею через нирки, не рекомендується призначати їх хворим з нирковою недостатністю, при якій порушений кровотік всередині цих органів.

  Широко відомий препарат з групи інгібіторів АПФ – Каптоприл. Його лікарі раджу завжди носити з собою, так як він діє дуже швидко. Якщо різко підскочив тиск, виникли симптоми, що розвивається гіпертонічної кризи, слід покласти одну таблетку під язик і розсмоктати. Тиск почне знижуватися вже через кілька хвилин. А максимальний ефект буде досягнутий через 1-2 години. Однак і він збережеться недовго.

  Для постійного прийому більше підходять такі препарати, як Еналаприл і Моноприл. Зазвичай їх приймають двічі на день. Також до цієї групи відноситься Престариум. Він має той же ефект, але приймати його один раз на добу.

  Найбільш часті побічні ефекти при лікуванні гіпертонічної хвороби цими ліками – кашель. Обумовлений він розслабленням гладкої мускулутары бронхів і їх набряків.

  Виникає він, як правило, через 2-3 доби після початку терапії. Якщо лікування інгібіторами АПФ припиняється, кашель проходить сам собою протягом 12-24 годин.

  Бета-блокатори

  Ліки цього класу зазвичай виписують пацієнтам, у яких гіпертензія супроводжується тахікардією. Ці препарати навпаки, не впливають на гладку мускулатуру, але знижують частоту серцевих скорочень, серцевий викид, блокують рецептори, що сприймають збуджуючі імпульси – в результаті артеріальний тиск знижується.

  Переваги медикаментів цієї групи:

 • Їх дія не залежить від фізичної активності людини.
 • Вони не викликають звикання і добре переносяться.
 • Але вони можуть спровокувати бронхоспазм і підвищують зміст глюкози в крові, тому призначають їх не всім пацієнтам. Оскільки бета-блокатори пригнічують скорочувальну здатність міокарда, з великою обережністю їх використовують для лікування пацієнтів з недостатністю лівого шлуночка і брадикардією.

  Діуретики

  Відомо, що велика кількість солі в організмі викликає застій рідини, що в свою чергу сприяє підвищенню тиску за рахунок збільшення загального об’єму крові. Діуретики при артеріальній гіпертензії швидко виводять з організму воду та натрій хлорид. Їх обов’язково включають в програму лікування пацієнтів з нирковою недостатністю, так як вони стимулюють їх роботу і нормалізують мікроциркуляцію крові в цих органах.

  Але при цьому слід контролювати кількість сечі, що виділяється, щоб уникнути зневоднення організму. В аптеках пропонується широкий вибір сечогінних засобів, всі вони трохи різняться за своїм складом і дією, тому і підбирає їх лікар завжди індивідуально, орієнтуючись на вже призначені препарати і особливості стану пацієнта.

  Якщо самопочуття пацієнта дуже погане, вводиться Лазикс внутрішньовенно – препарат, що сприяє дуже швидкому виведенню рідини.

  Блокатори кальцієвих каналів

  Медикаментозне лікування гіпертонії різних ступенівЦі речовини не дозволяють іонам кальцію проникнути крізь клітинну мембрану і знижують частоту серцевих скорочень. Антагоністи кальцію розширюють периферичні судини і стимулюють коронарний кровообіг. Ці засоби підходять пацієнтам з діагнозом ” артеріальна гіпертензія плюс ішемічна хвороба серця.

  В невідкладній ситуації, коли стан пацієнта критичне, рекомендується під язик Коринфар і Кордафлекс. Діють вони досить швидко, але при цьому викликають такі побічні ефекти, як почервоніння шкірних покривів і підвищення температури тіла , так як сильно розширюють периферичні судини.

  Іноді пацієнти скаржаться на таке побічне явище, як набряки нижніх кінцівок, бо антагоністи кальцію часто поєднують з діуретиками.

  Вазолатататоры

  Найбільш відомий і ефективний препарат з цієї групи – Нітрогліцерин. Він надає розширює дію на артерії та вени і швидко знижує артеріальний тиск. Частіше його застосовують при стенокардії, ніж при гіпертонії. Однак якщо настав гіпертонічний криз, саме Нітрогліцерин вводиться внутрішньовенно через крапельницю.

  Також до медикаментозної терапії можна віднести прийом заспокійливих засобів – дуже важливо при артеріальній гіпертензії не допускати перевантажень нервової системи, стреси категорично протипоказані. Крім того, седативні препарати допомагають пацієнтам справитися з тривожним станом і безсонням, від яких вони часто страждають. Як правило, це препарати на рослинній основі.

  Докладно про препарати і методи лікування гіпертонії розказано в відео у цій статті.