Менструальний цикл. Фолікулярна фаза, овуляторная фаза, лютеїнова фаза менструального циклу

Зміст статті:

  • Що таке Менструація?
  • Фолікулярна фаза менструального циклу.
  • Овуляторная фаза менструального циклу.
  • Лютеїнова фаза менструального циклу.


Що таке Менструація?

Менструація — це періодичні кров’янисті виділення з піхви і відторгнення ендометрія ; менструації відбуваються у жінок протягом всього репродуктивного періоду при відсутності вагітності. Менопауза — це припинення менструацій. Середня тривалість менструацій — 5 днів. Крововтрата під час менструації становить в середньому 30 мл Рясна крові звичайно відмічається на 2-й день. Прокладка або тампон абсорбують 5-15 мл Звичайна менструальна кров не згортається, ймовірно, тому що фібринолізин та інші фактори інгібують згортання. Середньомісячна тривалість циклу становить 28 днів. Самі тривалі періоди між менструаціями спостерігаються відразу після настання менархе і перед менопаузою, коли овуляція настає нерегулярно. Менструальний цикл починається з першого дня попередньої і закінчується першим днем наступної менструації. Менструальний цикл може бути розділений на фолікулярну, овуляторну та лютеїнову фази.

Фолікулярна фаза менструального циклу.

Ця фаза за тривалістю більше, ніж інші фази. В 1-й половині фолікулярної фази починається ріст фолікулів. В цей час гонадотро-піни передньої частки гіпофіза виробляються в невеликій кількості і визначаються низькі значення естрогенів і прогестерону. У результаті відзначається незначне збільшення секреції ФСГ, що призводить до зростання примордиальных фолікулів. Через 1-2 дні після збільшення рівня ФСГ відбувається повільне збільшення рівня ЛГ. У примордиальных фолікулах яєчників незабаром збільшується вироблення естрадіолу, який стимулює синтез ЛГ і ФСГ, але гальмує їх секрецію. Протягом 2-ї половини фолікулярної фази домінантний фолікул дозріває і в ньому накопичуються гормони, виділені гранулезными клітинами яєчників. Домінантний фолікул з фолікулярною рідиною збільшується, досягаючи розміру перед овуляцією 18-20 мм. Знижуються рівні ФСГ і меншою мірою зменшуються рівні ЛГ. Рівні ФСГ і ЛГ змінюються в різній мірі, тому що естрадіол гальмує секрецію ФСГ більшою мірою, ніж ЛГ. Крім того, зростаючі фолікули виробляють гормон інгібін, який гальмує вироблення ФСГ, але не гальмує вироблення Л Р. Існують маловивчені фактори, які зменшують період життя гормонів. Рівні естрогенів, особливо естрадіолу, збільшуються по експоненті.

Овуляторная фаза менструального циклу.

При овуляції відбувається вихід яйцеклітини. До цього періоду рівень естрадіолу досягає максимуму. Починає збільшуватися рівень прогестерону. Накопичений ЛГ звільняється у великих кількостях ; також відзначається менш значне збільшення ФСГ у цей період. Циклічний викид ЛГ відбувається, тому що в цей час високі рівні естрадіолу в яєчниках викликають секрецію ЛГ гонадотропами. Циклічний викид ЛГ також стимулюється ГнРГ і прогестероном. Протягом піку викиду ЛГ відбувається зменшення рівнів естрадіолу, але рівні прогестерону продовжують збільшуватися. Викид ЛГ стимулює ферменти, які ініціюють розрив фолікула і вихід зрілої яйцеклітини протягом 16-32 ч. Викид Л Г також викликає завершення першого редукційного поділу ооцита протягом 36 год.

Лютеїнова фаза менструального циклу.

Фолікул трансформується в жовте тіло. Тривалість цієї фази є найбільш постійною і складає в середньому 14 днів, після чого жовте тіло регресує. Жовте тіло секретує, насамперед, прогестерон у зростаючих кількостях, досягають максимуму через 6-8 днів після овуляції. Прогестерон стимулює розвиток секреторних змін в ендометрії, що є необхідним для імплантації ембріона. Оскільки прогестерон є термогенним, для цієї фази циклу характерно збільшення базальної температури на 0,5 °С. Оскільки рівні циркулюючих естрадіолу, прогестерону і ингибина високі протягом всієї лютеїнової фази, то відзначається зниження ЛГ і ФСГ. Рівні естрадіолу і прогестерону зменшуються в кінці лютеїнової фази. Якщо відбувається імплантація заплідненої яйцеклітини, то жовте тіло не руйнується, а продовжує функціонувати за рахунок людського хоріонічного гонадотропіну, який продукується розвиваються ембріоном.