Надлишок вітаміну B12: симптоми, які сигналізують про патології

Більшість вітамінів групи «В» є похідними найпростіших бактерій. Вітамін В12 не виняток, характеризується як унікальне органічне з’єднання, більш того користується великим попитом в різних областях медицини.

Зміст:

 • 1 Особливості вітаміну В12
 • 2 Звідки і як поступає вітамін В12 в організм
 • 3 Основні фактори, що визначають групу ризику
 • 4. Що робити, якщо рівень вітаміну B12 перебуває за межами норми?

Особливості вітаміну В12

Надлишок вітаміну B12: симптоми, які сигналізують про патології

Особливості вітаміну

Особливість цього вітаміну полягає в його здатності попереджати розвиток хронічних захворювань, а також активувати ліпотропні і анаболічні функції організму.

Цей вітамін бере активну участь в синтезі мелатоніну, регенерації нервових клітин, запобігаючи тим самим такі ранні прояви, як деменція і згасання пізнавальних функцій. Регулює емоційну складову – допомагає боротися з депресією, зі стресовими ситуаціями і хронічною втомою. Бере участь у підтримці кістково-м’язової системи і запобігає розвитку остеопорозу. Стабілізує і коригує знижений кров’яний тиск, бере участь в обміні речовин, а також бере участь у синтезі та активному діленні клітин кісткового мозку.

Вкрай необхідний для новонароджених, які перенесли інфекційні захворювання, а також недоношеним дітям.

Звідки і як поступає вітамін В12 в організм

Надлишок вітаміну B12: симптоми, які сигналізують про патології

Джерела вітаміну В12

Вітамін B12 за своєю природою є унікальним органічним з’єднанням. Він синтезується не тільки штучно в лабораторних умовах, але і природним шляхом за рахунок певних бактерій, що заселяють організм тварин. У зв’язку з цим для людини основним джерелом вітаміну В12 були і залишаться продукти тваринного походження.

Відомо, що такий як вітамін В12 має властивість акумулюватися в печінці, але перш ніж досягти головного пункту призначення, він проходить довгий шлях: спочатку вітамін потрапляє з їжею в шлунково-кишковий тракт, потім під впливом певних ферментів шлункового соку відокремлюється від їжі і стрімко починає всмоктуватися в стінки тонкої кишки. Шлунок, в свою чергу, отримує на клітинному рівні умовний сигнал, після чого приступає синтезувати особливий білок, який сполучається з вітаміном і транспортує його до певних внутрішніх органів і допомагає вітаміну проникнути в клітини печінки, нирок, легенів і селезінки.

Найвищий відсоток вмісту вітаміну В12 відзначається в наступних продуктах:

 • м’ясних
 • рибних
 • печінки
 • молочних
 • дріжджових

Важливо відзначити, що вітамін В12 тваринного походження засвоюється набагато краще в організмі людини, ніж синтетичний, створений в лабораторних умовах.

Основні фактори, що визначають групу ризику

Низькі показники вітаміну B12 в організмі людини, як правило, зумовлені тривалим вживанням продуктів з малим вмістом вітаміну В12, більш того показники вітаміну B12 можуть перебувати в діапазоні нижньої межі норми в результаті розвитку таких захворювань як:

Надлишок вітаміну B12: симптоми, які сигналізують про патології

Дефіцит В12

 • Онкологічні та особливі захворювання шлунка та кишечника. Хірургічне втручання, наприклад, пов’язане з видаленням частини шлунка або пухлини, що також дестабілізує роботу кишечника. Припиняється процес всмоктування і транспортування вітаміну, спостерігається швидке виснаження запасів вітаміну.
 • Гіпертонія, сечокам’яна хвороба, ниркова недостатність, туберкульоз, цироз печінки, цукровий діабет і подагра. Всі перераховані захворювання лікуються за допомогою діуретичних препаратів, які відрізняються високим вмістом калію, який перешкоджає накопиченню вітаміну В12 і сприяє вимиванню його з організму.
 • Паразити (глисти, аскариди, стрічкові черв’яки і т. д.), які харчуються не тільки мікроелементами, але і вітаміни, що надходять з тваринною їжею або синтезуються власними симбіотичними бактеріями організму.

Дефіцит вітаміну В12, може бути викликаний природними біологічними процесами і певним чином життя. У цю групу людей входять:

 • Літні люди, у яких найчастіше спостерігаються порушення різних сфер травної функції, а також нерідко виникають проблеми, пов’язані із захворюванням нирок і печінки. Відповідно вітамін B12 погано впроваджується в клітини органів, а запаси вимиваються.
 • Вегетаріанці, оскільки віддають перевагу в основному їжу рослинного походження, в якій не міститься вітамін В12, а рідкісне вживання такої тваринної їжі як яйця і молочні продукти недостатньо, щоб вітамін завжди був у нормі.

Що робити якщо рівень вітаміну B12 перебуває за межами норми?

Надлишок вітаміну В12, іншими словами гіпервітаміноз – стан вкрай рідкісне. Розвивається винятково в результаті неправильного призначення терапевтичної дози препарату.

Гіпервітаміноз призводить до розвитку таких захворювань як:

 • гепатоз – жирове відкладення в глибоких клітинах печінки, що провокує розвиток цирозу і фіброзу печінки
 • серцева недостатність — порушується робота кровопостачання всіх органів. З’являється задишка, розвивається гіпоксія, серцева астма, набряк легень, інфаркт та інсульт
 • тромбоз судин — утворення згустків крові в кровоносній системі. Згорток здатний перекрити більшу частину просвіту артерії, зменшити приплив крові, розвинути симптоми гіпоксії
 • інтоксикація ЦНС
 • анафілактичний шок – миттєве, небезпечне алергічне ускладнення, проявляється у вигляді набряку порожнини рота і гортані
 • порушення метаболізму, в результаті чого з’являється втома, роздратованість, зниження активності

Щоб знизити вітамін В12 до норми, іноді досить виключити з щоденного раціону продукти, що містять цей вітамін. Якщо від якихось продуктів складно відмовитися, тоді рекомендується піддавати їх тривалій тепловій обробці.

Необхідно включити в щоденний раціон такі продукти як редис, цибуля, часник, оскільки вони уповільнюють процес всмоктування і сприяють швидкому виведенню вітаміну В12 з організму.

Безсумнівно, вміст вітаміну В12 вище норми в організмі людини провокує розвиток важких захворювань. Однак, варто зазначити, що наявність надлишку даного вітаміну в організмі не завжди є показником того, що у людини є важке захворювання.