Онкологія нирок: симптоми, методи визначення та терапії

Рак нирок – новоутворення, частіше має злоякісний характер. Хвороба протікає важко, часто з утворенням метастаз, при пізньому виявленні в деяких випадках призводить до летального результату. За даними медичної статистики, у чоловіків та людей похилого віку (після 60 років) хвороба зустрічається частіше. Останнє десятиліття відзначається невпинне зростання кількості хворих з цим захворюванням.

Зміст:

 • 1 Фактори, що викликають рак
 • 2 Стадії розвитку онкології
 • 3 Симптоматика хвороби
 • 4 Види діагностики
 • 5 Методи лікування

Фактори, що викликають рак

Захворювання досить добре вивчено в медицині. Але назвати точні причини, які провокують його, досі не вдається. Виділяються ряд факторів, які сприяють появі і розвитку онкології нирок:

 • Присутність у харчуванні продуктів, що містять канцерогенні речовини і великий обсяг жиру
  Онкологія нирок: симптоми, методи визначення та терапії

  Хронічний пієлонефрит

 • Генетична схильність
 • Наявні захворювання органу: ниркова недостатність і пієлонефрит хронічного характеру, нефролітіаз, полікістоз, нефросклероз
 • Статева схильність: у жінок онкологія нирок діагностується значно рідше, ніж у чоловіків
 • Надлишкова маса тіла: у людей з надмірною вагою захворювання виявляється у 25% частіше
 • Паління: ймовірність розвитку хвороби в курців на 40-60% вище
 • Високий артеріальний тиск. Гіпертензія збільшує ризик розвитку онкології на 20-30%
 • Несприятливі професійні чинники. Найбільш несприятливими виробництвами є: паперовий, ткацьке каучуково-резинное виробництва, контактування з барвниками, важкими металами, нафтопродуктами
 • Проведення діалізу: у пацієнтів, які проходять цю процедуру, ймовірність розвитку хвороби висока
 • Тривалий прийом лікарських препаратів: анальгетиків, сечогінних засобів, гормонів

Кожен з цих чинників в змозі запустити механізм розвитку злоякісного утворення в нирках. Людям, що знаходяться в «групі ризику» не варто чекати появи перших ознак хвороби. Їм необхідно регулярно проходити повне обстеження.

Стадії розвитку онкології

Загальна класифікація новоутворення в нирках включає в себе швидкість росту і поширення пухлини, взаємодія з сусідніми тканинами. Виділяються наступні стадії хвороби:

Онкологія нирок: симптоми, методи визначення та терапії

Стадії раку

 • 1-я (Т1) – пухлина невелика (до 4 см), росте дуже повільно, не виходить з органу, немає метастаз, лімфовузли не залучені в патологічний процес. Захворювання ніяк себе не проявляє.
 • 2-я (Т2) – новоутворення росте і ділиться інтенсивно, її розмір досягає 6-8см, не метастазує, не зачіпає здорові сусідні органи. На цій стадії часто підтверджується злоякісність пухлини.
 • 3-я (Т3) – пухлина збільшується до 10см і починає поширюватися на здорові органи і лімфатичні вузли, утворюються поодинокі метастази. З’являються явні ознаки хвороби.
 • 4-я (Т4) – новоутворення велике, їм уражені всі прилеглі органи, метастази виявляються в усьому організмі.

Важко піддаються лікуванню і мають невтішний прогноз 3-4 стадії. Тривалість життя хворого залежить від багатьох чинників: кількості метастаз, величини пухлини, присутності супутніх хвороб та їх тяжкості, загального стану хворого.

Цифра виживання коливається від 7% до 30%. Кількість виживших пацієнтів, у яких онкологія була виявлена на 1-ій стадії, становить 85-90%, на 2-ой – 70-75%.

Наступна класифікація заснована на присутність (відсутність) метастазування в лімфовузлах. Ґрунтуючись на ній, виділяються стадії:

 • N0 – метастази відсутні
 • N1 – виявлено одиничне метастазування в одному з сусідніх лімфовузлів
 • N2 – множинне метастазування

За присутності метастаз в органах, виділяються стадії:

 • М0 – процес метастазування відсутній
 • М1 – метастази присутні (частіше виявляються в легенях, печінці, наднирниках)

Захворювання може проявитися в будь-який з нирок. Виявлення зазвичай відбувається на останніх стадіях, коли вже почався процес метастазування.

Симптоматика хвороби

Первісне розвиток пухлини відбувається без прояву зовнішніх ознак. Основна небезпека хвороби полягає в тому, що довгий час вона не має ніяких проявів. Перша симптоматика з’являється на останніх стадіях, коли запущений рак, пухлина велика і важко піддається лікуванню.

Виділяються основні симптоми онкології нирок:

Онкологія нирок: симптоми, методи визначення та терапії

Біль у нирках

 • Біль – тупий, постійний, ниючий. Частіше локалізована в попереку з боку ураженого органу. Чим сильніше уражена нирка, тим сильніше виявляється біль. На останніх стадіях хвороби не піддаються купіруванню сильними анальгетиками.
 • Макрогематурія – наявність крові в сечі. Цей симптом часто супроводжується коліками і свідчить про проростання раку в сусідні здорові тканини і судини.
 • Наявність прощупываемого новоутворення. Нерідко пухлина розростається до великих величин і легко прощупується самим хворим. На дотик вона щільна з горбистою поверхнею.
 • Онкологічна інтоксикація. До її проявів належать: втома, слабкість, висока пітливість, втрата апетиту, різке схуднення, підйом температури.

Захворювання супроводжується вторинними симптомами: варикозним розширенням вен, варикоцелем, періодичним підвищенням тиску, набряканням ніг, розвитком тромбозу глибоких венах, великим венозним розширення в черевній порожнині, розладом роботи печінки.

При розвитку метастазування пухлини з’являються додаткові симптоми. Їх прояв завжди залежить від області локалізації метастаз:

 • у легенів – задишка, сильний кашель, грудний біль, кровохаркання
 • у кісткової тканини – порушення рухливості, сильна біль
 • в печінці – гіркота і неприємний запах у роті, жовтяниця
 • у головному мозку – головний біль, неврологічні розлади

Кожен ознака захворювання не можна залишати без уваги. При перших проявах цих симптомів необхідно звернутися за професійною консультацією і пройти повне обстеження.

Види діагностики

Вже при першому відвідуванні спеціаліста призначаються проведення лабораторних і апаратного обстеження. Новоутворення легко виявляється при проходженні УЗД. Але цей метод не зможе виявити пухлину, якщо її розмір менше 3см, а пацієнт має надлишкову вагу. Якщо у хворого присутні онкологічна симптоматика, а УЗД не виявило патології, то призначаються додаткове обстеження:

Онкологія нирок: симптоми, методи визначення та терапії

Новий спосіб діагностики

 • Контрастна екскреторна урографія або рентгенографія – виявлення новоутворення проводиться по знімках. Перед проведенням обстеження пацієнту вводиться в вену речовина, проникаюче з кровотоком в нирки. Ця речовина дозволяє краще розглянути всю структуру органу і отримати чітку картину його стану.
 • МРТ і КТ – методи, що не потребують спеціальної підготовки хворого. Можливо точно визначити наявність пухлини, розміри і стадію розвитку.
 • Біопсія – метод, що визначає характер пухлини. Процедура проводиться в крайніх випадках унаслідок наявного ризику кровотечі і поширення ракових клітин.

Додатково хворий здає аналізи крові і сечі на присутність в них онкомаркерів.

Щоб захворювання було виявлено на початковій стадії, необхідно щорічно проходити повне обстеження.

Методи лікування

Онкологія нирок: симптоми, методи визначення та терапії

Ефективні засоби

Основним методом терапії є нефректомія – хірургічна операція. Вона буває частковою або радикальною. Часткова нефректомія застосовується на початкових стадіях хвороби, коли новоутворення невелике (до 4 см), не виходить за межу органу, метастазування відсутня.

Радикальна нефректомія проводиться у випадку великої величини пухлини. Процедура передбачає повне видалення органу, лімфовузлів, наднирника. Операція проводиться двома способами: лапароскопією або відкритою операцією. Частіше виконується лапароскопія, оскільки вона більш безпечна і болюча, ніж відкрита операція, що має менший період реабілітації і покращує прогноз перебігу хвороби.

Обов’язково хворому призначається курс хіміотерапії. Вона проводиться до операції для зупинки росту і розвитку новоутворення. Її призначення після операції необхідно для знищення залишилися онкологічних клітин і попередження утворення метастаз.

Призначення променевої терапії показане тим хворим, які за станом здоров’я не перенесуть оперативного втручання. Цей метод допомагає зняти больовий симптом і зменшити кровотечу. Хворого цей метод від хвороби не виліковує, але дозволяє продовжити його життя.

Інноваційним методом терапії є абляція – знищення ракових клітин під дією високих або низьких температур. Не менш ефективним методом терапії є застосування кібер-ножа (радіохірургія). При такому способі лікування ускладнення після операції мінімальні.

Вибір виду терапії проводиться після повного обстеження хворого, з’ясування етіології та патогенезу пухлини.

Рак не є вироком. Якщо діагностовано онкологія нирок, не варто опускати руки і впадати у відчай. Оптимізм, позитивний настрій і віра в позитивний результат лікування допоможуть впоратися з хворобою.