Ознаки лактазной недостатності, патології опис

Нерідко жінки, ледь стали матір’ю, стикаються з проблемою поганого самопочуття у дитини, симптоми якого загострюються після годування. Така проблема виправдано викликає страх і занепокоєння за малюка, з’являються підозри про кишкової інфекції або інших хворобах, тоді як справжня причина проблеми може критися в неможливості немовляти засвоювати грудне молоко.

Ця патологія споріднена повсякденному проблеми дорослих людей, яких мучить кишковий розлад після випитого склянки молока. Про те, чому виникають ці хворобливі стани, можна їх лікувати і як годувати малюка з гиполактазией – читайте далі.

Зміст:

 • 1 Лактоза? Лактаза?
 • 2 Проблеми із засвоєнням лактози у немовлят
 • 3 Що таке лактазна недостатність?
 • 4 Симптоми лактазной недостатності
 • 5 Діагностичні ознаки гиполактазии
 • 6 Гиполактазия і дисбактеріоз
 • 7 Лікування гиполактазии у дітей
 • 8 Рекомендації по дієті для дітей з гиполактазией
 • 9 Рекомендації по дієті для дітей з алактазией
 • 10 Супутнє лікування

Лактоза? Лактаза?

У багатьох людей, не пов’язаних з медициною, часто відбувається плутанина понять. Наприклад, терміни «лактоза» і «лактаза» розрізняються лише однією літерою. Але яка між ними різниця на практиці? Що криється під цими назвами?

Лактоза – «молочний цукор», тобто дисахарид, що міститься у вільному вигляді в молоці всіх ссавців.

Наприклад, у людському материнському молоці лактоза становить 7% від усієї маси. У сільськогосподарських тварин цей показник трохи нижче. Лактоза додає молоку солодкуватого смаку, однак інтенсивність її солодощі в два рази менше, ніж у глюкози.

Лактаза – це фермент, що міститься в організмі ссавців.

Ознаки лактазной недостатності, патології опис

Внутрішньоутробний розвиток

Він необхідний для того, щоб розщеплювати лактозу на глюкозу і галактозу – більш короткі хімічні ланцюжки, які краще засвоюються організмом. У людини лактаза з’являється в організмі приблизно на десятому тижні внутрішньоутробного розвитку. Максимальної активності в організмі плода вона досягає до моменту появи на світ і зберігає її протягом 10-12 місяців, після чого поступово знижується. Крім того, спостерігається різке зниження активності лактози у віці 5-7 років.

На рівень лактази в організмі впливає безліч факторів, серед яких генетичні, пошкоджують (стресові), стан ентероцитів та інше. Іноді лактази буває недостатньо для засвоєння лактози з молока (це нормально для деяких етносів), і тоді розвивається лактазна недостатність – тобто неможливість вживання в їжу молочних продуктів. Це стан небезпечно для дітей, основний раціон яких складається з молочних продуктів, а також неприємно для дорослих, викликаючи важке розлад ШЛУНКОВО-кишкового тракту при вживанні молока в їжу.

Таким чином, лактоза і лактаза – діаметрально протилежні з’єднання. Лактаза розщеплює лактозу, і при її недоліку в організмі лактоза не може засвоюватися належним чином.

Проблеми із засвоєнням лактози у немовлят

Велика кількість батьків в перші місяці життя малюка стикаються з проблемою бурління в животі у новонародженого. Це може бути нормальним явищем, якщо дитина голодна – в цьому випадку характерні звуки видає накопичився в кишечнику повітря. Однак можуть існувати й інші причини цього явища, серед яких – недостатність або відсутність лактази (алактазия або гиполактазия).

Діагноз ставиться лікарем-педіатром після комплексного обстеження.

Батьки повинні ретельно стежити за симптомами, що виникають у малюка, зуміти докладно викласти їх лікарю. Потім у дитини беруть кал на аналіз і проводять провокаційну пробу з лактозою під суворим контролем лікаря. Після отримання результатів аналізу лікар робить висновок про наявність, нестачі або відсутності лактази в організмі, попутно виключаючи ймовірність бактеріальної інфекції та інші захворювання зі схожими симптомами.

Ознаки лактазной недостатності, патології опис

Ознаки хвороби

Специфічного лікування цього захворювання не існує, тому батькам відтепер потрібно уважно стежити за харчуванням малюка, віддаючи перевагу безлактозным продуктів.

При виникненні таких симптомів, як бурління живота і нетиповий колір і запах калу слід звернутися за допомогою до лікаря, який повинен запідозрити лактазну недостатність у малюка.

Що таке лактазна недостатність?

Гиполактазия – це зниження активності або повна відсутність ферменту лактази в організмі. Вона буває природженою і (рідко) набутою. Вроджена лактазна недостатність, у свою чергу, буває первинною і вторинною. Первинна гиполактазия передається зі зміненим геном від одного з батьків або виникає в результаті випадкової генетичної мутації.

Вторинна ж гиполактазия пов’язана з факторами протікання вагітності і здоров’я немовляти.

Вона може спостерігатися у недоношених немовлят, з’являтися після тривалого лікування антибіотиками або гормональними препаратами, гострих кишкових інфекцій і інших важких захворювань, а також може бути пов’язана з алергією на коров’яче молоко та злакові.

Ознаки лактазной недостатності, патології опис

Частий стілець

При гиполактазии лактоза, що міститься в грудному молоці, молочних продуктах і суміші для штучного вигодовування, не розщеплюється на більш прості молекули. Кишечник не здатний засвоювати лактозу в її первісному вигляді, і тому її молекули залишаються неперетравленими. З-за цього бактерії, що містяться в товстій кишці, впливають на молекули лактози своїми ферментами, і в результаті цієї реакції утворюється велика кількість органічних кислот. Це призводить до підвищеного газоутворення, створює сприятливе середовище для розмноження мікробів, і як наслідок – прискорює випорожнення майже в 2-2,5 рази (до 15 разів на день).

У дорослих лактазна недостатність розвивається в 75% випадків.

Більшість дорослих не здатні засвоювати незбиране молоко, а деякі з них – і всі молочні продукти.

Це вважається нормою. Однак у деяких випадках вторинна лактазна недостатність розвивається у дорослих з-за впливу негативних чинників: стрес, вживання гормональних препаратів (особливо це стосується хворих, які приймають препарати проти бронхіальної астми та цукрового діабету).

Недолік лактази у дорослих – нормальне явище, яке не потребує спеціальних заходів, крім дотримання дієти і відмови від молочних продуктів. У дітей ж гиполактазия викликає серйозний дискомфорт і подальші негативні наслідки.

Симптоми лактазной недостатності

У новонароджених дітей лактазну недостатність можна запідозрити при наявності таких симптомів:

Ознаки лактазной недостатності, патології опис

Різі в животі

 • дитина часто і сильно плаче, особливо в нічний час
 • спостерігається здуття живота
 • стілець частий (до 15 разів на день), пінистий, з кислим запахом, жовтого кольору
 • після годування дитина часто відригує, з-за чого швидко втрачає у вазі

У старших дітей гиполактазия проявляється поганим набором ваги, затримкою у розвитку, частими запорами і неоднорідним складом калу, в якому може бути присутнім слиз і частинки неперетравленої їжі.

Дорослі з пізнім дебютом гиполактазии починають відчувати симптоми хвороби після вживання молочних продуктів. Звичайно через 20-30 хвилин пацієнт починає відчувати різкі болі в животі, нудоту і здуття живота. Після цього починається діарея, кал при цьому, як і у дітей, має різкий запах і нетиповий колір. У деяких дорослих при алактазии можуть також спостерігатися і некишечные симптоми, які свідчать про інтоксикацію організму: блювання, головний біль, озноб, прискорене серцебиття, пітливість і запаморочення.

Діагностичні ознаки гиполактазии

Як вже зазначалося раніше, при наявності описаних вище симптомах необхідно відвідати лікаря і пройти діагностику. Діагностика переслідує декілька цілей, основною з яких є підтвердити або спростувати наявність лактазной недостатності. Це особливо важливо для дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні: адже лактоза, що міститься в молоці, є корисним енергетичним ресурсом, і невиправдане позбавлення дитини цього компонента харчування може призвести до відставання в рості і розвитку.

Крім того, діагностика покликана встановити ступінь дефіциту ферменту і уточнити причину захворювання.

Існує кілька методів діагностики лактазной недостатності, деякі з яких застосовуються тільки при діагностиці дорослих людей. Рішення про вибір того чи іншого методу для забезпечення комплексного підходу вибирає лікар, грунтуючись на показниках в кожному конкретному випадку:

Ознаки лактазной недостатності, патології опис

Лабораторні дослідження

 • дієтологічні тести – виключення молочних продуктів,
 • провокаційний тест лактазный
 • лабораторні дослідження – дослідження калу, проба Бенедикта (наявність цукру в сечі), дослідження крові на
 • всмоктування D-ксилози
 • визначення дефіциту лактази
 • інструментальні дослідження органів ШКТ
 • генетичне дослідження на виявлення гена, відповідального за синтез лактази

Для постановки точного діагнозу повинні використовувати методи з різних груп досліджень, щоб виключити діагнози зі схожими симптомами і встановити ступінь гиполактазии.

Необхідно комплексне обстеження різними методами для впевненої постановки діагнозу і встановлення ступеня лактазной недостатності.

Гиполактазия і дисбактеріоз

Не раз проводилися медичні дослідження підтверджують взаємозв’язок між алактазией або гиполактазией з дисбактеріозом кишечника. Достеменно механізм зв’язку цих захворювань не відомий, як і незрозуміло який з них є наслідком, а яке – причиною.

Передбачаються два шляхи розвитку цих захворювань:

 • При дисбактеріозі діяльність природної мікрофлори кишечника згасає. З’являється сприятливе середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів, в якій активність лактази знижується і виникає вторинна гиполактазия.
 • При вже наявної (первинної) гиполактазии молекули лактози, що потрапляють в кишечник, не розщеплюються і не засвоюються. З-за дії на них ферментів мікрофлори і утворення великої кількості органічних кислот створюються сприятливі умови для розмноження патогенної мікрофлори, яка пригнічує ріст природних для кишечника мікроорганізмів, розвивається дисбактеріоз.
 • Так чи інакше, ці захворювання пов’язані, що і підтверджується медичними дослідженнями.

  Тому дітям з гиполактазией разом з дієтою необхідно призначати препарати, що підтримують і нормалізують мікрофлору кишечника, для підтримки нормальної перистальтики і процесу травлення.

  Незважаючи на відсутність пояснення механізмів взаємовпливу гиполактазии і дисбактеріозу, дані досліджень однозначно говорять про їх зв’язки, а значить і лікувати ці патології потрібно спільно.

  Лікування гиполактазии у дітей

  Слід навмисно підкреслити, що лікування гиполактазии потрібно тільки дітям – дорослим досить утримуватися від вживання молочних продуктів, при цьому їх якість життя не зменшується. Діти ж, особливо в перші дні життя, піддаються інтоксикації внаслідок неусвоения грудного молока.

  Ознаки лактазной недостатності, патології опис

  Знеболюючі засоби

  Для нівелювання наслідків інтоксикації лікар застосовує наступні препарати:

  • спазмолітики для усунення колік
  • протидіарейні засоби
  • препарати, що усувають утворення газів у кишечнику
  • энтеросорбирующие засоби для нейтралізації токсинів

  Зазвичай при своєчасному застосуванні цих засобів малюк швидко заспокоюється, болю від кольок зникають, а перистальтика кишечника нормалізується через 3-4 дні. Після цього, залежно від ступеня гиполактазии, лікар приймає рішення про переведення дитини на повністю безлактозную дієту або харчування з низьким вмістом молочного цукру.

  Своєчасне звернення до лікаря здатне швидко усунути наслідки інтоксикації у дитини і переорієнтувати батьків на необхідність безлактозной дієти.

  Рекомендації по дієті для дітей з гиполактазией

  Дієта для дітей з лактазною недостатністю складається в залежності від ступеня тяжкості патології. При повній відсутності ферменту дітей в період грудного вигодовування переводять на безлактозні суміші, і згодом підбирають продукти, взагалі не містять лактозу. Дітям же з зниженою активністю ферменту на час грудного вигодовування підбирають суміш зі зниженим вмістом лактози, а згодом виключають з його раціону молоко в чистому вигляді.

  Кисломолочні продукти і сир по можливості повинні бути присутніми в дієті дитини для нормального формування кісток, нервової системи і функціонування ШКТ.

  По мірі дорослішання рекомендується вводити в раціон дитини продукти, багаті фосфором, магнієм і натрієм, а також проводити профілактичні курси лікування від дисбактеріозу, щоб запобігти розвиток патогенної мікрофлори в кишечнику.

  До рекомендованих продуктів відносяться:

  Ознаки лактазной недостатності, патології опис

  Раціон дитини

  • каші (вівсяна, гречана, перлова)
  • картопля (в якому вигляді)
  • овочі
  • фрукти
  • м’ясо птиці і нежирна яловичина
  • риба (червона і біла)
  • горіхи

  Крім того, якщо під час обстеження була виявлена порогова переносимість лактози (кількість, яку дитина може спожити без негативних наслідків), слід час від часу додавати його в раціон.

  Слід максимально урізноманітнити раціон дитини з лактазною недостатністю, щоб уникнути дисбактеріозу і авітамінозу.

  Рекомендації по дієті для дітей з алактазией

  Так як при алактазии дитина відчуває негативні наслідки при будь-якій кількості вживаної лактози, слід виключити з його раціону всі можливі провокуючі фактори. Насамперед це, звичайно ж, усі види молока і молочних продуктів.

  Ознаки лактазной недостатності, патології опис

  Молочні продукти

  Крім того, лактоза в значних кількостях міститься в:

  • ковбасних виробах
  • хлібі (крім спеціального безлактозного)
  • горіхової пасти
  • морозиві і будь-яких кондитерських виробах
  • кулінарних соуси (майонез, кетчуп тощо)
  • пудинги, йогурти та інше

  Зрозуміло, це перелік тільки основних варіантів продуктів, в яких може зустрітися лактоза.

  Зазвичай на харчових товарах разом з складом попереджають про можливий зміст слідових кількостей лактози, так що варто бути уважним при здійсненні покупок.

  Слід також враховувати, що терміни початку прикорму і введення в раціон нових продуктів слід уточнювати у лікаря-педіатра, провідного маленького пацієнта. Час початку прикорму визначається у дітей з гіпо – і алактазией індивідуально, залежно від загального стану дитини, і пізніше, ніж у дітей без цієї патології. В якості першого прикорму зазвичай використовують інстантні каші на воді, фруктові соки і пюре вводять раціон вже після прикорму. Кухню для годування малюка з гиполактазией можна досить просто адаптувати, використовуючи в якості альтернативи коров’ячого соєве молоко.

  Дітям з алактазией важливо уникати будь-яких продуктів, що провокують загострення хвороби, т. к. їх вживання може спричинити інтоксикацію.

  Супутнє лікування

  Крім симптоматичного усунення діареї та інтоксикації, дітям з гиполактазией потрібна підтримуюча терапія для повноцінного розвитку та усунення побічно виникають проблеми зі здоров’ям. Насамперед це боротьба з дисбактеріозом, яку людям з гиполактазией доводиться вести не тільки в дитячому віці, але і протягом усього життя, час від часу приймаючи биотики.

  Ознаки лактазной недостатності, патології опис

  Таблетовані вітаміни

  Інші препарати, які призначають дітям з гіпо – і алактазией – ферменти. Це речовини, які замінюють природне лактазу або підвищують її активність. Ферменти слід приймати одночасно з молочною їжею, щоб вона нормально засвоювалася кишечником. Почасти такий спосіб прийому лактозовмісних продуктів вирішує проблему нестачі кальцію та інших корисних речовин.

  Тим не менш, дітям з недостатністю лактази недостатньо тих вітамінів, які вони засвоюють з свого дієтичного раціону. З метою збалансувати їх кількість і уникнути гіповітамінозу, пацієнтові призначають таблетовані вітаміни і мінеральні речовини. Дітям з 2 років починають давати препарати кальцію і вітаміну D для нормального формування кісткової системи.

  При нестачі магнію пацієнти з гиполактазией можуть зіткнутися з судомами або проблемами з серцем.

  Препарати магнію призначають дітям після 6 років, симптоматично застосовують внутрішньовенне введення сульфату магнію. При железодефиците може розвинутися анемія, проявляється загальною слабкістю, блідість, непритомністю. У цьому випадку необхідно застосовувати препарати заліза.

  Необхідно заповнювати недолік вітамінів і мінералів для правильного розвитку організму дитини і формування супутніх патологій. Зв’язок гиполактазии з дисбактеріозом означає безумовну необхідність паралельного лікування цих станів.