Підвищується тиск після їжі: причини підвищення артеріального тиску

Зміст статті:

 • 1 Підвищення АТ після їжі: причини
 • 2 Падіння артеріального тиску після їжі: причини і фактори
 • 3 Основні поради при гіпертонії та гіпотонії

В ситуаціях, коли у пацієнта спостерігається стійке знижений тиск (верхнє до 100, а нижнє до 60), діагностується артеріальна гіпотонія. При даних величинах пригнічується повноцінне кровопостачання внутрішніх органів, внаслідок чого вони втрачають частину своєї функціональності.

Гіпотензія може проявлятися по-різному. Деякі пацієнти не відзначають у себе яких-небудь виражених симптомів, а у інших самопочуття значно погіршується. Спостерігається загальна слабкість, постійна сонливість, озноб, погіршення зорового сприйняття, знижується працездатність.

У разі, коли у хворого систолічний показник постійно перевищує цифру 140, а діастолічний більше 90 мм ртутного стовпа, можна говорити про артеріальну гіпертензію, яка також характеризується цілим спектром негативної симптоматики.

У деяких пацієнтів піднімається або падає артеріальний тиск після прийому їжі, що погіршує самопочуття людини та його здоров’я в цілому. Однак чому так відбувається?

Необхідно розглянути причини, внаслідок яких підвищується артеріальний тиск після їжі, а також причини, що призводять до зниження тиску крові. У зв’язку з цим, важливо скласти список рекомендацій, які допомагають виправити дану проблему.

Підвищення АТ після їжі: причини

Підвищується тиск після їжі: причини підвищення артеріального тискуМедична практика виділяє цілий ряд факторів і обставин, які можуть призвести до підвищення артеріального тиску після прийому їжі.

Спеції в продуктах харчування надають безпосереднє вплив на водний баланс в організмі людини, внаслідок чого здійснюється затримка рідини, а на тлі цього стану у пацієнта наявна постійне відчуття спраги.

Алкогольні напої здатні розширювати судинні стінки, але навряд це відбувається, моментально утворюється спазм судин, а в’язкість крові підвищується, внаслідок чого АТ підвищується.

На завершення прийому їжі пацієнт випиває міцну каву або чорний чай, які за рахунок свого тонізуючі властивості збільшують ритмічність серцевих скорочень, в результаті, підвищується тиск крові. Підвищення АТ після їжі може базуватися і на таких причинах:

 • Людський організм витрачає багато кисню, щоб переробити продукти харчування, які потрапляють в шлунок.
 • Висока калорійність їжі. В процесі розщеплення жирів така їжа повільно, а головне дуже важко засвоюється, надаючи безпосередній вплив на в’язкість крові і ритм скорочень серця.
 • Мала кількість клітковини в раціоні харчування. Клітковина здатна затримувати в своїх волокнах воду, полегшуючи процес перетравлення важкої їжі.
 • Вживання шкідливих продуктів харчування. Жири тваринного походження здатні підвищити рівень жиру в крові людини, внаслідок чого вона більш повільно просувається по кровоносних судинах, як результат, піднімається ПЕКЛО.
 • Зловживання рідиною. Вся вода в процесі поглинання їжі на тривалий час затримується в тілі людини, і змінюється водний баланс.
 • Надмірне вживання солодких продуктів. Продукти, які містять у своєму складі багато цукру, впливають на гормональний фон.

Переїдання — велика кількість споживаних продуктів згубним чином позначається на функціонуванні всіх органів, внаслідок чого відбувається тиск на нижню порожнисту вену, яка розташовується в черевній області.

Піднімається артеріальний тиск і через занадто солоної їжі, адже кухонна сіль здатна змінити натрієвий і калієвий баланс, приводячи до затримки рідини. У цьому випадку можна порадити використовувати замінник солі для гіпертоніків.

Будь-який пацієнт з діагнозом ” артеріальна гіпертензія знає, що основне лікування – це корекція способу життя, зокрема правильне, збалансоване і дробове харчування.

І якщо хворий щільно поїсть безпосередньо перед сном, коли організм готується до сну, то артеріальний тиск піднімається у відповідь на вживання такої кількості їжі у встановлений час.

Падіння артеріального тиску після їжі: причини і фактори

Підвищується тиск після їжі: причини підвищення артеріального тискуЯк показує практика, тиск після їжі у деяких пацієнтів піднімається. Але може бути і зворотна ситуація, коли після прийому їжі пацієнт відчуває різке зниження показників артеріального тиску.

Постпрандиальная гіпотонія – це зниження артеріального тиску після прийому їжі. У медичній практиці таке порушення диагностировалось давно, але як самостійна хвороба воно було затверджене в 1977 році. Саме це призвело до того, що вдалося отримати повне клінічне опис даної хвороби.

З часом було встановлено, що навіть пацієнт при діагноз артеріальна гіпертензія має ризик зниження артеріального тиску після вживання їжі.

На тлі цього у таких хворих спостерігаються запаморочення, нудота, часто переходить у блювання, сплутаність зорового сприйняття. В середньому показники артеріального тиску знижуються на 20 мм ртутного стовпа.

Наявність такої форми гіпотензії передбачається в таких ситуаціях:

 • По закінченню двох годин після їжі кров’яний тиск стабільно знижується, як підсумок, воно нижче на 20 мм ртутного стовпа порівняно з початковими показниками.
 • Тиск падає на меншу кількість одиниць, але у пацієнта спостерігаються всі характерні ознаки зниження АТ.
 • Якщо перед прийомом їжі тиск крові було 100 мм ртутного стовпа, а після їжі впала до 90 одиниць.
 • На сьогоднішній момент, точні причини, які призводять до такого стану, не вивчені. Однак виділяють фактори, які можуть призвести до постпрандіальної гіпотонії:

  • Вікова група пацієнта після 65 років, коли починаються функціональні зміни внутрішніх органів.
  • Збої ендокринного характеру.
  • Органічні патологічні перетворення в головному мозку.
  • Психічні порушення.

  У хворих з патологіями нирок ймовірність розвитку такої форми гіпотонії збільшується в кілька разів.

  Основні поради при гіпертонії та гіпотонії

  Підвищується тиск після їжі: причини підвищення артеріального тискуЛюди, у яких спостерігається стійке підвищення артеріального тиску, повинні регулювати свій режим харчування, зокрема, саме продукти і час їх споживання. Забороняється їсти на ходу, в різний час доби, безпосередньо перед сном і так далі.

  Харчування гіпертоніків має бути дробовим, тобто в день потрібно їсти від 5 до 7 разів маленькими порціями, кожна порція не більше 300 грам їжі. В обов’язковому порядку в меню включаються продукти, що містять малу кількість холестерину.

  Додати в свій раціон харчування продукти, збагачені клітковиною, вітамінами та іншими корисними елементами для повноцінної життєдіяльності. Так що доведеться суворо дотримуватися дієти при гіпертонії.

  Обмежити споживання напоїв, що мають тонізуючу властивість (кава і чай), бажано відмовитися від їх вживання в нічний час, коли тиск і так має схильність збільшуватися.

  Основний принцип харчування при гіпотонії:

 • Приправи та спеції в розумних межах.
 • Скоротити споживання простих вуглеводів.
 • Відмовитися від переїдання.
 • Віддати перевагу легкозасвоюваній їжі.
 • Доцільно зазначити, що якщо спостерігається схильність до підвищення або зниження показників артеріального тиску після прийому їжі, рекомендується переглянути свій раціон харчування, і скласти його таким чином, щоб підтримувати тиск крові на необхідному рівні завжди. У відео у цій статті наведено відповіді по продуктам для гіпертоніків.