Профілактика гастриту – рекомендації фахівців

Справжнім бичем для любителів фастфуду та прихильників жорстких дієт є гастрит. Супровідне захворювання запалення стінок шлунку останнім часом діагностується у доброї половини нашого населення. Тому фахівці б’ють на сполох і рекомендують попередити патологію передчасно, оскільки це робити легше, ніж потім його лікувати. Профілактика гастриту включає ряд заходів, здатних запобігти деструктивний процес слизової шлунка ще на ранній стадії.

Дотримання превентивних заходів дозволяє не тільки уникнути захворювання, але і лікування у разі виникнення буде менш складним і серйозні ліки можливо не потрібні.

Причини, що провокують захворювання

Профілактика гастриту  рекомендації фахівців

При гастриті переважно уражається слизова оболонка шлунка. Дана патологія може виникнути в будь-якому віці і, як правило, її провокують певні етіологічні фактори.

В даний час фахівцями розглядається виникнення гастриту як під дією однієї причини, так і при поєднанні декількох факторів відразу.

Основними причинами захворювання прийнято вважати:

 • Наявність в порожнині шлунку бактерії Хелікобактер;
 • Порушення моторики шлунка та перистальтики кишечнику;
 • Харчова алергія;
 • Лікарські засоби, що викликають запальний процес на стінках шлунка;
 • Незбалансоване харчування;
 • Шкідливі звички;
 • Порушення обмінних процесів;
 • Хронічні інфекції.

Подальше лікування призначається залежно від виявленої причини.

Профілактика гастриту

Профілактика гастриту  рекомендації фахівців

При призначенні профілактичних заходів, насамперед, повинні враховуватися всі фактори, що сприяють виникненню захворювання. Профілактика гастриту особливих труднощів не викликає, оскільки вимоги до підтримання власного здоров’я є простими і елементарними.

Харчування

Лікування хворого хронічним гастритом засноване не тільки на медикаментозної терапії, воно включає для нього і спеціальний раціон.

Незважаючи на те, що ліки можуть прийматися кілька тижнів, дієтотерапія триває набагато довше. Якщо не сказати більше – все життя. Лікування хронічного гастриту допомогою харчування є тією базою, яка дозволить хворому відчути себе практично здоровим.

Можливо, не кожному вдасться захистити себе від неякісних продуктів, але робити свій раціон багатим на вітаміни та мінерали за силу всім. Щоб уникнути загострення захворювання і прийняття ліків видужалий пацієнтам рекомендується дотримуватися наступних правил:

 • Не варто робити занадто великі інтервали між прийомами їжі. Мінімальний термін не повинен перевищувати 4-5 годин.
 • Прийом їжі повинен здійснюватися завжди в один і той же час. Виконання цього пункту дозволить зробити роботу травних залоз більш злагодженою.
 • Не варто робити приготовані страви занадто гострими, різкими і солоними. Краще віддати перевагу продуктам з нейтральним смаком.
 • Їжа в шлунок повинна надходити ретельно подрібненої. Для цього її необхідно ретельно пережовувати або використовувати блендер.

Шкідливі звички

Профілактика гастриту  рекомендації фахівців

Лікування гастриту також передбачає відмову хворого від шкідливих звичок, до яких можна віднести не тільки спиртні напої та сигарети, але і вживання міцної чорної кави і чаю особливо натщесерце. Дане правило включено і профілактичні заходи.

Будь-які з перерахованих вище звичок здатні викликати сильний запальний процес і навіть обпалити слизову шлунка. Що стосується куріння, то подібне вплив тютюну відсутня. Але в комплексі з іншими шкідливими компонентами значно посилює їх негативний вплив.

Психоемоційний стан

Важливе значення для пацієнта має його душевний настрій. Отримане лікування буде в тому випадку успішним, якщо пацієнт надалі буде намагатися уникати нервових потрясінь. Така особливість пояснюється тим, що під час стресових ситуацій нервова система перенапружена і надто вразлива, ніж надає спазмирующее дію на кровоносну систему. Внаслідок цього значно погіршується приплив поживних речовин до різних органів, в тому числі і до шлунку.

Профілактика гастриту  рекомендації фахівців

Дуже складно при нашому ритмі життя уникнути негативних моментів. Тому при стресових ситуаціях бажано прийняти заспокійливі ліки на основі трав або випити заспокійливі трав’яні збори.

Загальні рекомендації

Після того, як основне лікування закінчено, пацієнту бажано зайнятися щадними фізичними навантаженнями. Проте в даному випадку важливо не перестаратися, так як надлишок фізичного навантаження, так само як і її недолік чинить негативний вплив на мускулатуру і слизову поверхню шлунка. Всі вправи повинні бути підібрані з урахуванням можливостей конкретної людини.

Особливу увагу слід приділяти ротової порожнини. Щоденне чищення зубів, а також їх своєчасна санація запобіжить появу патогенної мікрофлори в порожнині шлунка.

Для хронічних хворих вкрай уважними слід бути в осінньо-весняний період. Оскільки саме в цей час зростає ризик рецидиву. Уникнути гострої форми дозволить профілактичний огляд у лікаря і лікування противорецидивными препаратами.

Крім всіх перерахованих заходів всім хворим хронічним гастритом рекомендується санаторно-курортне лікування.