Променевий цистит: лікування після хіміотерапії

Терапія онкологічних захворювань нерідко здійснюється з використанням різних токсичних речовин, які, ймовірно, яке губить надають дію на ракові клітини. Однак при променевій чи радіаційної терапії уражаються не тільки хворі, а й здорові тканини, що в подальшому призводить до множинних ускладнень і побічних ефектів. Одним з найбільш поширених є променевий цистит.

Зміст:

 • 1 Причина розвитку
 • 2 Форми променевого циститу
 • 3 Способи діагностики
 • 4 Лікування
 • 5 Прогноз і можливі ускладнення

Причина розвитку

Променевий цистит – захворювання, яке виникає внаслідок опромінення під час лікування онкологічної патології, органів сечовидільної системи. Як правило, при проведенні променевої терапії, спрямованої на органи малого таза, сечовий міхур захищається. Однак при недостатньому захисті він піддається впливу випромінювання, що призводить до патологічних змін.

Променевий цистит: лікування після хіміотерапії

Опромінення при раку

Причина розвитку даного побічного ефекту також може полягати в тому, що організм не реагує адекватно на опромінення. З-за цього відбувається пошкодження тканин сечовивідної системи, що і призводить до захворювання. Нерідко побічні ефекти при лікуванні онкології виникають із-за неправильного дозування променевої терапії.

Під час процедури у більшості пацієнтів значно збільшується чутливість тканин сечового міхура, в результаті чого виявляється безліч порушень. Незважаючи на те, що променевий цистит має неінфекційний характер, він може спровокувати також і розвиток інфекції, що пов’язано з тим, що в організмі після терапії онкології, порушені природні захисні механізми.

В цілому, причина розвитку променевого циститу полягає у впливі на органи сечовидільної системи радіаційного випромінювання, за допомогою якого лікують злоякісні новоутворення.

Форми променевого циститу

Залежно від характеру ураження, симптомів захворювання та інших факторів, виділяється кілька видів променевого циститу. Спосіб лікування хвороби безпосередньо залежить від різновиду патології.

Форми циститу:

 • Катаральний. Основний прояв хвороби — прискорене сечовипускання, яке може відбуватися до 25 разів на день. Процес супроводжується сильними ріжучими болями, з подальшим виділенням крові. При подальшому обстеженні, як правило, виявляється, що сечовий міхур значно зменшився в розмірах, що і є причиною прискореного сечовипускання.
  Променевий цистит: лікування після хіміотерапії

  Класифікація циститів

 • Виразковий. Частота сечовипускань може збільшуватися до 40 разів на добу. При цьому, сеча постійно містить згустки крові, а сам процес супроводжується вираженими болями або різзю. При сечовипусканні можуть відчуватися дрібні камені, що свідчить про ураження нирок. Відрізняється тим, що на поверхні оболонки сечового міхура з’являються виразки.
 • Інкрустують. При такому захворюванні сечовипускання збільшується до показника, що перевищує 40 разів на добу. У сечі постійно спостерігається кров, пісок або дрібні камені. Ємність сечового міхура знижується приблизно на 100 мл. Також присутні виразковий новоутворення, покриті фібрином або сольовими відкладеннями.
 • Онкологічний. При такій формі хвороби відбуваються патологічні зміни сечового міхура, які схожі на онкологію. Сечовий міхур може значно зменшуватися в розмірах, а сечовипускання відбувається до 50 разів у день. Процес супроводжується вираженим больовим синдромом, виділенням крові темного кольору.
 • Судинний. Супроводжується ураженням кровоносних судин, з-за чого сеча протягом усього процесу сечовипускання має червоний відтінок. В тканинах може спостерігатися кілька осередків крововиливу, які провокують виділення крові разом з сечею.

Існують різні види променевого циститу, які відрізняються один від одного характером ураження, клінічною картиною.

Способи діагностики

Існує безліч форм циститу, характер яких залежить від походження захворювання. Відомо, що променевий цистит виникає внаслідок впливу на мочевыделительный орган променів, спрямованих на знищення ракових клітин. Однак симптоми даного захворювання багато в чому схожі і на інші форми циститу, в тому числі на інфекційний, алергічний, фармацевтичний. Зважаючи на це, перед здійсненням лікування проводиться діагностика, яка необхідна для підтвердження того, що пацієнт страждає саме від форми променевої хвороби.

Променевий цистит: лікування після хіміотерапії

УЗД діагностика

Первинна діагностика променевого циститу полягає у вивченні присутніх у хворого симптомів. Для даної форми захворювання характерний гострий перебіг, яскрава вираженість симптомів, суттєві пошкодження тканин, що провокує сильні болі і кровотечі при сечовипусканні.

Для підтвердження діагнозу використовуються наступні методи:

 • ультразвукове обстеження сечового міхура
 • цистоскопія
 • бактеріальний посів сечі
 • загальний аналіз сечі
 • аналіз крові

Діагностика може здійснювати як безпосередньо для підтвердження діагнозу, так і виявлення точного характеру захворювання, що впливає на спосіб лікування. Наприклад, ультразвукове дослідження дозволяє визначити форму променевого циститу за рахунок вивчення патологічних змін сечового міхура, які візуально помітні при виразковій або судинної різновиди хвороби.

В цілому, діагностика променевого циститу є обов’язковою процедурою, що передує терапевтичних процедур.

Лікування

Щоб лікування променевого циститу було максимально ефективним, фахівець призначає цілий комплекс терапевтичних процедур. Варіант лікувального впливу індивідуальний для кожного пацієнта. Істотний вплив при виборі способу терапії має наявність онкологічного захворювання, інфекційних патологій, чутливість до певних лікарських засобів.

Променевий цистит: лікування після хіміотерапії

Введення ліків в сечовий

Зараз найбільш поширеним методом лікування як променевого, так і інших форм циститу є внутрипузырная терапія. Вона полягає у введенні всередину сечового міхура лікарських речовин, які необхідні для відновлення нормальної функціональності органу, усунення інфекції, зміцнення тканин і судин.

Існують такі форми внутрипузырной терапії:

 • протизапальна
 • антибактеріальна
 • знеболювальна
 • симптоматична
 • відновлювальна

Лікарські речовини, що застосовуються для процедури, підбираються для кожного пацієнта індивідуально, залежно від фізіологічних особливостей, ступеня тяжкості захворювання та інших факторів.

Паралельно зі звичайною внутрипузырной терапією може здійснюватися електрофорез. Дана процедура необхідна для того, щоб підвищити проникаючу здатність лікарського складу, забезпечивши доступ в стінки сечового міхура. Це значно підсилює ефект лікування, що сприяє прискоренню регенеративних процесів та виведенню шкідливих залишкових речовин, що виникли з променевої терапії.

Променевий цистит: лікування після хіміотерапії

Оперативне втручання

При відсутності позитивного ефекту від застосування консервативних методів лікування може проводитися хірургічним способом. Основний спосіб полягає в припіканні уражених тканин і судин сечового міхура. В самих рідкісних випадках може проводитися видалення сечового міхура, з подальшою установкою імплантата або застосуванням інших штучних систем відведення сечі.

Під час терапії пацієнту необхідно дотримуватися дієти, яка полягає у вживанні виключно висококалорійної їжі. У цей період збільшується потреба організму в поживних речовинах, а також вітамінах і мікроелементах. З раціону слід виключити копчену, гостру, смажену їжу, так як вона негативно впливає на запалені стінки сечового міхура.

Таким чином, лікування променевого циститу може здійснюватися різними способами, однак найбільш ефективним вважається місцеве введення лікарських препаратів.

Прогноз і можливі ускладнення

Променевий цистит – досить серйозне захворювання. Складність лікування багато в чому пов’язана з загальною слабкістю організму після протиракової терапії. Терапевтичний курс може тривати кілька місяців, перш ніж з’явиться помітний ефект. Незважаючи на те, що лікування є тривалим, в більшості випадків застосування сучасних методів терапії призводить до повного одужання, нормалізації роботи сечового міхура, і відповідно, усунення негативних симптомів.

При відсутності або неправильному лікуванні можуть виникнути наступні ускладнення:

 • рубцювання тканин сечового міхура
 • відкладення каменів
 • поява піхвових нориць у жінок
 • розвиток інфекційної хронічної форми хвороби
 • септичні процеси
 • розрив стінки сечового міхура

В період після лікування пацієнту обов’язково потрібно регулярно відвідувати лікаря і проходити обстеження сечового міхура, щоб запобігти повторне розвиток патології. Повторна діагностика також призначається в тому випадку, якщо хворому призначається додатковий курс променевої або хіміотерапії.

В цілому, лікування променевого циститу в більшості випадків триває довго, проте закінчується відновленням нормальної роботи органу і повним зникненням симптомів.

Променевий цистит – побічний ефект протиракової терапії, викликаний негативним впливом випромінювання на сечовий міхур. Лікування хвороби здійснюється консервативними методами, і тільки в рідкісних випадках хірургічним шляхом.