Психосоматика гіпертонії і підвищеного тиску

Зміст статті:

 • 1 Психосоматика гіпертонії
 • 2 Прояв гніву, ворожості і дратівливості
 • 3 Прояв внутрішньої напруженості, надмірної стриманості і впертості
 • 4 Прояв страху і тривоги
 • 5 Присутність хронічної нестачі часу
 • 6 Як впоратися з гіпертонією за методикою Луїзи Хей

Крім того, що причиною гіпертонії можуть бути фізичні фактори, підвищуватись артеріальний тиск може з-за психологічних причин. Постійно приховуючи агресію, пригнічуючи емоції, страхи і внутрішню напруженість, людина так чи інакше стає гипертоником.

Точні причини, чому розвивається артеріальна гіпертонія, досі медицині не відома. Вчені стверджують, що таке захворювання є мультифакторным, так як воно може виникати як через спадкової схильності, так і з причини виникнення небажаних для людини умов навколишнього середовища.

Особлива роль у патогенезі артеріальної гіпертонії віддається психоемоційних факторів, так як багато захворювання розвиваються саме на нервовому тлі. Артеріальний тиск підвищується при фізичному або емоційному перенапруженні.

Таким чином організм протестує проти важкої ноші, яку на нього покладають, повідомляє про виснаженні нервової системи, на цьому тлі часто буває підвищений тиск при стресі.

Психосоматика гіпертонії

Психосоматика гіпертонії і підвищеного тискуВчені давно звернули увагу на психопатическую природу гіпертонічної хвороби. Багато лікарі розуміють, наскільки важливо надати психологічну допомогу пацієнту, у якого спостерігається підвищений кров’яний тиск.

Крім медикаментозного лікування, важливо визначити, чи є у людини які-небудь особистісні проблеми, з’ясувати, що його може турбувати і які фактори заважають серцево-судинної системі нормально функціонувати.

До найбільш характерних психологічних чинників, які призводять до появі гіпертонічної хвороби, можуть відноситися:

 • Зайва тривожність;
 • Хронічний депресивний стан;
 • Підвищена емоційна збудливість;
 • Нездатність розслаблятися після стресових ситуацій;
 • Переважання песимізму;
 • Залежність від інших людей;
 • Невірна оцінка власних можливостей і бажання будь-якими засобами досягти більшого;
 • Завищене вимога до себе і оточуючих;
 • Затиснуте стан, присутність неадекватною скромність і сором’язливість;
 • Поява агресивності;
 • Часта дратівливість;
 • Схильність до запальності;
 • Зайве прагнення працювати.

До духовним психологічних проблем, з-за яких підвищується артеріальний тиск, відносять невміння любити себе і оточуючих, нездатність прощати, управляти особистими почуттями і думками.

Тиск також посилюється у нещирих людей, які розучилися відчувати радість або тих, хто ідеалізує себе і цінує власні амбіції.

Прояв гніву, ворожості і дратівливості

У 1970 році вчені США провели дослідження, за результатами якого вдалося з’ясувати, що люди, схильні до частого гніву, дратівливості, конфліктів «в собі», придушення зовнішніх емоцій, найчастіше хворіють на гіпертонічну хворобу.

 • Такі люди, як правило, побоюються, що втратять прихильність оточуючих, з цієї причини намагаються всіма силами контролювати прояв особистої ворожості. Почуття агресивності завжди супроводжує відчуття залежності від певних значущих людей.
 • Ще перебуваючи в дитячому віці, такі люди часто відчувають гнів, постійно дратуються, проявляють агресію. Дитина розуміє, що з-за цього він може втратити розташування близьких і рідних людей, тому починає контролювати себе і ховати виникають негативні почуття.
 • Якщо в дитячому віці людина по природі вміє відкрито висловлювати агресивні почуття, те, чим старше він стає, тим сильніше пригнічує емоції. Це в свою чергу призводить до накопичення люті і розвиває хронічне підвищений артеріальний тиск.
 • Прояв внутрішньої напруженості, надмірної стриманості і впертості

  Психосоматика гіпертонії і підвищеного тискуПри внутрішньому напруженні, стриманості, впертості, прямолінійності, ригідності і категоричності людина стає схильний до розвитку гіпертонії.

  За спостереженням наукових діячів, гіпертоніки зазвичай є врівноваженими, ввічливими людьми, які легко уживаються з громадськістю. Між тим такі особи найчастіше намагаються придушити агресію, провокуючи підвищений артеріальний тиск.

  • Навіть у дітей, схильних до гіпертонічної хвороби, можна виявити характерні риси. Це – вміння постояти за себе і не вміння швидко пристосовуватися до незнайомій обстановці. Це в свою чергу переходить у непевність і сором’язливість.
  • У майбутньому такі діти стають стриманішими, цілеспрямованими, прямолінійними, категоричними в судженнях, обов’язковими, принциповими і злегка ригидными. Їм завжди важко приймати компромісні рішення. В деяких випадках подібні риси характеру можуть маскуватися під тривожність і недовірливість.
  • У деяких людей прямолінійність, прихованість, стриманість, упертість, незадоволеність собою і оточуючими, хронічна нервово-психічна напруженість супроводжується такими якостями, як розважливість, лицемірство і брехливість.

  Російський психолог Райковський у своєму дослідженні на тему експериментальної психології емоцій описав результати аналізу реагування 68 пацієнтів з гіпертонією.

  Він описав цих людей ввічливих, врівноважених, уживчивых людей, які придушують сильну і глибоку агресію. За словами психолога, всі ці люди відчуваю злість, гнів, образу, ненависть, ворожість, мають претензії до свого життя та оточуючих, проте вони бояться таких почуттів і ретельно їх приховують.

  Прояв страху і тривоги

  Нерідко психосоматична причина того, що підвищується артеріальний тиск, ховається в страху, тривозі і зайвому неспокої. Така людина, як правило, емоційно нестійкий і любить влаштовувати істерики.

 • При гніві і страху відбувається збудження симпатичної нервової системи, збільшуються показники гормонів стресу, з-за чого у людини з’являється підвищений тиск. У тому випадку, коли подібні емоційні порушення проявляються постійно, розвивається хронічна гіпертонічна хвороба.
 • Аналогічним чином гіпертонічна хвороба дає про себе знати, якщо людина постійно прагне самоствердитися, шукає визнання з боку оточуючих, при цьому боїться труднощів і сумнівається, що не впорається з поставленим завданням.
 • У амбітних і прагнуть до суперництва людей зазвичай присутня невпевненість у собі, сором’язливість і сильна чутливість до критики.
 • Присутність хронічної нестачі часу

  Психосоматика гіпертонії і підвищеного тискуЯкщо людина працює без зупинок і мріє про те, щоб у добі було 25 годин, швидше за все він знає не з чуток про скачки артеріального тиску. При хронічній нестачі часу, невиконання роботи у зазначений термін породжує відчуття власної неповноцінності. Такі люди нерідко відчувають себе неповноцінними.

  Якщо подивитися на гіпертоніка – це типові люди, зовні стримані, працездатні, але схильні завершувати всі намічені справи самостійно. В цілому це товариський і доброзичливий чоловік, але трохи замкнутий і напружений із-за того, що йому постійно доводиться стримувати гнів, роздратування і ворожість. Це в свою чергу породжує неспокій, страх, тривогу, цейтнот.

  Такі люди страждають від відчуття власної неповноцінності, яке глибоко вкоренилося в них, часто патологічно залежні і созависимы від оточуючих. Вони відчувають хронічний психологічний стрес, з-за чого починає активно виділятися адреналін, виникають спазми кровоносних судин і підвищений артеріальний тиск.

  Звідси виникає страх і інші сильні емоції, які збуджують симпатичну нервову систему. Якщо вчасно не звернути на себе увагу і не розібратися в своїх почуттях, гіпертонія придбає хронічну форму, в цьому випадку вилікувати захворювання буде дуже важко.

  Як впоратися з гіпертонією за методикою Луїзи Хей

  На думку психолога Луїзи Хей, основна причина розвитку гіпертонії – поява емоційних проблем, з якими людина не зміг розібратися.

  • Кров, що протікає по кровоносних судинах, є символом радості і життєлюбства. Коли ж людина не відчуває позитивні емоції, в його душі і тілі утворюється застій. Життя таких людей бачиться сірої, вона не приносить нові відчуття.
  • Також важливою причиною є будь-які психоемоційні травми, які не дозволяють повноцінно жити, виконувати свої бажання і слідувати уявленням. У таких людей завжди присутнє відчуття, що життя нічого не змінює, хоча події кожен день змінюються і оновлюються.
  • Особливо небезпечним для людини вважається період настання кризи середнього віку, коли він переосмислює прожите життя. Нерідко в цьому віці людей наздоганяє сильна депресія.

  Психосоматика гіпертонії і підвищеного тискуЯк вважає Луїза Хей, щоб підвищений тиск нормалізувався і хвороба зникла, потрібно переглянути свої погляди на життя і спрямувати свою увагу від негативних емоцій до позитивним уявленням про навколишній світ. Необхідно навчитися бачити радість у всьому, що оточує.

  У тому числі важливо пробачити всі минулі образи і заявити про це радісно, відчуваючи, що в душі починає панувати досконала життя. Щоранку, прокидаючись, потрібно дякувати життя за здоров’я, можливість перебувати в цьому світі, ходити, бачити, чути і робити все, що кому-то може бути недоступне. Необхідно розуміти, що це справжнє щастя, про це потрібно часто говорити.

  Кожен день потрібно зустрічатися з тими людьми, які по-справжньому дорогі і близькі, обов’язково займатися улюбленими справами, усуваючи всі здавалося б термінові справи на потім. Періодично потрібно давати організму відпочивати від роботи, для цього варто взяти відпустку або хоча б відгул на один день.

  Спати потрібно не менше восьми годин на день. При серйозних психоемоційних проблеми вирішувати їх потрібно негайно, звертаючись до психолога. Щоб зрозуміти, про що саме мріє людина, можна взяти папір з ручкою і скласти список бажань. Головне, під час його складання звернути увагу на те, щоб серед бажань не було вимог, продиктованих іншими людьми або оточуючими.

  На думку Луїзи Хей, по-справжньому зробити щасливою людину можуть тільки власні мрії, які не здійснилися. Цікаве відео у цій статті розповість про взаємозв’язок психології і більшості наших хвороб.