Рак дванадцятипалої кишки симптоми ознаки

Онкологічні захворювання ШКТ на ранній стадії практично не дають про себе знати, але їм передують інші поширені захворювання: виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, эрозивное ураження кишечника і навіть звичайний гастрит. Малігнізація виразки шлунку, тобто перетворення уражених тканин в злоякісні клітини, відбувається у разі генетичної схильності хворого або тривалого перебігу захворювання без надання адекватної допомоги. Первинний рак дванадцятипалої кишки явище вкрай рідкісне, і діагностується лише в 0,4% випадків від усіх пухлин шлунково-кишкового тракту. Велика ймовірність утворення раку дванадцятипалої кишки при пухлини іншого близькорозташованого органу, яка проростає в неї. Захворювання має 4 стадії, як і будь-яке інше онкологічне захворювання, і зустрічається частіше у чоловіків після 50 років, що ведуть не зовсім здоровий спосіб життя.

Рак дванадцятипалої кишки симптоми ознаки

Злоякісна пухлина бере початок з епітеліальних клітин або залозистого епітелію, і часто таке захворювання схоже на рак голівки підшлункової залози, де найчастіше зустрічаються метастази. Поширення злоякісних клітин також відбувається в легені, органи черевної порожнини, лімфатичні вузли і діафрагму. Рак дванадцятипалої кишки протікає за двома формами зростання: ендофітний і екзофітний. При экзофитном протягом пухлина проростає в порожнину кишечника, у разі эндофитного росту злоякісні тканини проростає стінку кишечника.

Зміст статті

 • Види раку 12-палої кишки
 • Етіологія
 • Клінічні прояви
 • Лікування: консервативне, хірургічне

Види раку 12-палої кишки

Залежно від локалізації виділяють рак низхідного відділу, верхньої горизонтальної частини і нижньої горизонтальної частини. Також виділяють рак дванадцятипалої кишки, пухлина сосочка органу, лімфосаркому, фібросарком, невриному злоякісного перебігу і лейомиосаркому.

 • Рак низхідного відділу становить 75% від усіх варіантів локалізації.
 • Рак верхньої горизонтальної частини становить лише 15%.
 • Рак нижньої горизонтальної частини налічує 10% випадків ураження.

Рак дванадцятипалої кишки симптоми ознаки

Залежно від форми перебігу:

 • лімфосаркома – онкологічний процес, що почався з лімфатичних клітин;
 • фібросаркома – рак, що виник із сполучної тканини;
 • рак сосочка 12-палої кишки – захворювання невеликого сосочкового отвори, через яке переходить жовч в кишку;
 • лейомиосаркома – злоякісне новоутворення, що бере початок з гладких м’язів;
 • невринома – захворювання, яке виникло нервової оболонки.

Кожен варіант злоякісного захворювання може протікати в эндофитной або екзофітної формі. Частіше можна зустріти аденокарциному, і дуже рідко діагностується недиференційований і персневидно-клітинний злоякісний процес.

Етіологія

Провокуючим фактором раку виступає малігнізація виразки органів ШКТ, але це не відбувається без причини, для такої реакції організму необхідно зовнішнє або внутрішнє вплив.

Важливо! Основною і єдиною причини утворення раку 12-палої кишки ще не виявлено, тому всі можливі причини тільки сприяють початку злоякісного процесу, але не лежать у його основі.

Причини формування ракового процесу дванадцятипалої кишки.

 • Хронічний запальний процес шлунково-кишкового тракту, і це може бути захворювання Крона.
 • Генетична схильність, що запускає спочатку поліпи кишечника, які в подальшому трансформуються в онкологічне захворювання.
 • Харчування, що не відповідає принципам здорової дієти, вживання великої кількості продуктів з барвниками, копченої їжі, алкогольних напоїв та нестача в раціоні здорової їжі у вигляді свіжих овочів і фруктів.
 • Доброякісні пухлини, що перетворюються в рак при несвоєчасному лікуванні.
 • Желчнокаменное захворювання, синдром Гарднера, ентеропатія.
 • Куріння – це звичка ніколи не стоїть осторонь при виникненні онкології.

Рак дванадцятипалої кишки симптоми ознаки

Розвиток пухлини 12-палої кишки дуже повільне і симптоми на першій і навіть другої стадії часто не дозволяють побачити реальну небезпеку. Людину може врятувати відповідальне ставлення до планових оглядів у лікаря, під час якого діагностика покаже явне відхилення від норми, після чого буде проведена комплексна діагностика.

Клінічні прояви

Основні симптоми раку починаються з моменту порушення функції органу, коли пухлина заважає нормально проходити їжі і жовчі. Ріст злоякісної пухлини призводить до звуження просвіту, через який проходить в кишечник жовч, тоді з’являються такі симптоми.

 • Прогресивна втрата маси тіла при нормальному харчуванні.
 • Болючість в правому підребер’ї, болі ниючі, тупі і постійні, при цьому ніяк не пов’язані з прийомом їжі.
 • Розвиток жовтяниці.
 • Погіршення або відсутність апетиту.
 • Нудота, блювання, постійна печія.
 • Диспепсичні порушення у вигляді проносов або запору.

Рак дванадцятипалої кишки симптоми ознакиПо мірі росту злоякісної пухлини рак дванадцятипалої кишки призводить до запалення підшлункової залози, може виникати важке ускладнення у вигляді непрохідності кишечника, болі постійно посилюються, поширюються на живіт, спину, і вже залежать від того, скільки їжі було з’їдено.

Симптоми пізньої стадії

Клінічні симптоми пізньої стадії проявляються виражено. У хворого є ознаки слабкості, з’являються психологічні порушення, розвиваються серйозні супутні захворювання ШКТ та відокремлених органів. Залежно від того, скільки було прийнято лікувальних заходів, клінічні симптоми можуть йти, але хворі на 4 стадії живуть до 5 років і лише в 6% випадків.

Рак дванадцятипалої кишки симптоми ознаки

Несприятливий п’ятирічний прогноз пов’язаний з неможливістю зупинити метастазування захворювання, коли атипові клітини вже розташовані в легенях, головному і кістковому мозку.

Лікування: консервативне, хірургічне

Стандартне лікування онкологічних пацієнтів включає проведення променевої терапії, хіміотерапії та радикального видалення пухлини. Якщо вдалося виявити пухлину на першій або другій стадії, проводиться консервативне лікування, при цьому прогноз сприятливий і хворі живуть більше 10 років за умови постійного підтримання стану. На перших стадіях також проводиться хірургічне видалення пухлини, і якщо вона ще не дала метастазів, настає ремісія з сприятливим прогнозом. Визначити точно, скільки живуть хворі з онкологією на різних стадіях складно, є тільки загальна статистика. Прогноз залежить виключно від особливостей кожного хворого та його відношення до захворювання, заходів профілактики ускладнень і виду раку.

Рак дванадцятипалої кишки симптоми ознакиХірургічне видалення пухлини дванадцятипалої кишки проводиться хворим до 75 років у разі відсутності метастазів. Під час операції видаляється уражена частина кишки, залежно від того скільки було зачеплено тканин.

Після хірургічного лікування орган продовжує нормально функціонувати, але людина повинна слідувати строгій дієті і відповідного способу життя.

Рак дванадцятипалої кишки небезпечне захворювання, але лікування на першій і другій стадії дозволяє збільшити шанси хворого на сприятливий прогноз. Хіміотерапевтичне лікування має свої недоліки, але вони перекриваються можливістю продовжити життя людини.