Що можна їсти при гастриті: рекомендації фахівців

Гастрит – це дуже поширене захворювання, що вражає шлунок сучасної людини і здатне спровокувати масу наслідків при відсутності лікування, аж до виразки або раку. На жаль, шалений темп життя, особливо в умовах мегаполісу, не дозволяє багатьом стежити за своїм раціоном.

Набагато простіше замовити суші (улюблені роли) або піцу, ніж витрачати час на приготування корисних страв. Погрішності в харчуванні були донедавна лідером у списку факторів, що викликають розвиток запалення слизової оболонки шлунка. З часів відкриття бактерії, яка найчастіше стає збудником гастриту, запалення, діагностується через неправильне харчування, не стало менш поширеним.

Зміст статті

 • Діагностика та лікування гастриту
 • Основа дієти при гастриті
 • Заміна хліба
 • Овочева полку
 • Продукти на основі молока
 • Популярні суші
 • Приправи та спеції

Діагностика та лікування гастриту

Що можна їсти при гастриті: рекомендації фахівців

Гастрит являє собою поєднання безліч підвидів, а його класифікація дуже обширна. Зважаючи на безлічі причин, які впливають на виникнення та поглиблення хвороби, той чи інший гастрит має свій вигляд, тому знайоме багатьом назва – це цілий комплекс різних патологій. У всіх цих порушень коректної роботи органів ШКТ є загальні симптоми.

Визначити який вид гастриту у кожного конкретного пацієнта можна тільки після проходження ряду досліджень. Найбільш інформативним методом діагностики на даний момент є фіброгастроскопія (видеогастроскопия), що дозволяє зсередини оцінити стан слизової оболонки.

Рівень кислотності, стадію руйнування слизової, наявність або відсутність виразки – все це багато в чому визначає рекомендоване харчування.

Дієта – основа і суттєва підтримка призначеного лікарем лікування. Вона повинна дотримуватися не тільки під час загострення, але і в період ремісії (затишшя), коли симптоми не проявляються.

Це небезпечний час, коли пацієнти схильні вважати поліпшення стану перемогою, але насправді це може бути далеким від істини помилкою. Продовжувати вести здоровий спосіб життя і дотримуватися режим харчування – максимально убезпечити шлунок від нового нападу і поновлення хвороби. Так, що можна їсти при гастриті?

Основа дієти при гастриті

Для будь-якої форми гастриту існують загальні принципи, які визначають результативність дієти. Відправною точкою стає список шкідливих продуктів. Що не можна їсти при хронічному і гострому гастриті і пити, які продукти можна вживати з острахом, з відповідним обмеженням?

Що можна їсти при гастриті: рекомендації фахівців

Основні заборони полягають у виключенні з раціону:

 • Газованих напоїв і алкоголю.
 • Жирних, гострих, копчених, смажених страв.
 • Свіжої випічки, кондитерських виробів (продукти з категорії солодке).
 • Міцного кави, чаю.
 • Грубої їжі, здатної пошкодити стінки запаленої слизової.
 • Кисломолочних продуктів, кислих фруктів і ягід (при підвищеній кислотності шлунка).

Варто зазначити, що важливим аспектом дієти вважається не лише дотримання правил вибору продуктів, але і температурний режим страв. Занадто гаряча або холодна їжа посилює стан шлунка, особливо якщо запалення активно розвивається.

Ці прописні істини знайомі кожному, хто зіткнувся з неприємним недугою. Але крім загальних установок з харчування, кожному пацієнту призначається індивідуальна дієта, в залежності від масштабів ураження слизової оболонки і наявності виразок.

В гострій формі, що з’явилася вперше, дотримуватися дієти потрібно для якнайшвидшого одужання і гальмування патологічного процесу, поки він не перейшов в хронічну стадію.

А тим, хто страждає від хронічної форми гастриту, правильне і збалансоване харчування допоможе уникнути рецидиву. На жаль, гастрит шлунка ставить під питання кожен продукт, який планується вжити в їжу. «Що можна їсти при гастриті?» — це питання, яке дуже часто виникає у пацієнтів. Розглянемо можливість вживання основних спірних продуктів.

Заміна хліба

Що можна їсти при гастриті: рекомендації фахівців

Відомо, що хлібобулочні вироби не рекомендовані при гастриті. Можуть повною мірою замінити свіжий хліб сухарі? Сухарі можна готувати з білого хліба, який не містить у надлишку цукру і солі.

Щоб сухарі не пошкодили стінки шлунка, можна попередньо вимочувати їх. Сухарі потрібно готувати самостійно, покупний продукт небезпечний для здоров’я шлунку!

Овочева полку

Овочі відомі своїми корисними властивостями в харчовому плані. Вітаміни і корисні речовини, яких часто не вистачає при хронічному гастриті і виразці шлунка, можна заповнити за їх допомогою. Але чи всі з них безпечні? Які овочі вживати при гастриті.

Що можна їсти при гастриті: рекомендації фахівців

Розглянемо популярні овочі: огірки, помідори і квасоля:

 • Огірки в період загострення заборонені через підвищеного вироблення шлункового соку для їх перетравлення. Пацієнтам з підвищеною кислотністю це стане додатковим ударом для слизової оболонки, особливо в гострій формі хвороби шлунка. В період затишшя можна дозволити собі вживати огірки, але потрібно обов’язково очищати їх від шкірки. Солоні, мариновані огірки – пряме протипоказання. Вони не тільки дратують слизову шлунка, але і сприяють утворенню каменів у нирках.
 • Помідори при гастриті не заборонені як огірки, але при їх вживанні потрібно приділяти особливу увагу вибору. Вони повинні бути стиглими, некислих сортів, а для хворих з підвищеною кислотністю існує обмеження за розміром порції – не більше 100 грамів щодня.
 • Квасоля, славиться змістом цілого комплексу мінеральних речовин і вітамінів, необхідних організму людини. Але, незважаючи на заслуги, квасоля є грубим продуктом і часто включається в списки заборон. Пацієнтам з підвищеною кислотністю треба обмежити вживання квасолі, а при нестачі ферментів організму буде вкрай складно впоратися з її обробкою. Квасоля відноситься до сімейства бобових, а такі продукти у багатьох випадках виключаються з раціону при хронічному гастриті.

Продукти на основі молока

Багато хто знає, що для поліпшення мікрофлори кишечника і травлення корисно пити кефір. А свіжий сир — джерело білка і мікроелементів, кальцію і калію. Йогурт потрібно пити для імунітету і травної системи. Які молочні продукти можна пити і їсти, а що не можна їсти при гастриті?

Що можна їсти при гастриті: рекомендації фахівців

На жаль, гострий гастрит і період загострення при хронічному гастриті, молочні продукти, як і саме молоко, небажано до вживання. Це табу для пацієнтів з підвищеною кислотністю шлунка. Коли напад позаду, можна дозволити некислий кефір з низьким відсотком жирності або сир. Сир краще вживати не в початковому вигляді, а як компонент дієтичних сирників або суфле. Жирний сир або сир у вигляді солодких сирків не допускається.

Сметана ж для хворого з підвищеною кислотністю заборонена, вона може доповнити список симптомів діареєю, збільшенням запалення. При хронічному, гострому гастриті і виразці шлунка з пониженою кислотністю, такі продукти теж їдять виключно в період ремісії.

Ще один продукт, який має в своїй основі молоко – морозиво. Це ласощі, що люблять діти і дорослі. Морозиво стимулює вироблення гормону радості, але при хронічному гастриті головна радість полягає в позбавленні від болісних симптомів. Морозиво – це поєднання відразу декількох заборон:

 • Жирне.
 • Холодне.
 • З молока.

Що можна їсти при гастриті: рекомендації фахівців

Пошкоджені стінки слизової, які не можуть належним чином здійснити процес перетравлення, не здатні впоратися з таким набором шкідливих показників. Овочі і сир, яких краще уникати при хронічному ураженні слизової і виразці, більш шкідливі, ніж морозиво. Якщо їх необхідно обмежити, то морозиво автоматично переходить у категорію заборон, більш суворих, ніж сир і овочі.

Але є і винятки, які корисно вживати навіть при гострому і хронічному запаленні з підвищеною кислотністю.

Йогурт має кислотність нижче, ніж у соку, що виробляється організмом людини. Чим корисний йогурт? Він допомагає підвищити інтенсивність засвоєння вітамінів і корисних речовин, знижується при появі і тривалому перебігу запального процесу. Йогурт стимулює захисні функції організму, зміцнює імунітет. Йогурт можна пити не раніше, ніж через кілька днів після нового загострення захворювання. Важливо пам’ятати, що йогурт з вичерпаним терміном придатності не підлягає вживання.

Сир, йогурт, молоко або вершки – рішення про вжиття конкретних продуктів потрібно узгоджувати з лікарем. Яким би корисним не був сир або йогурт, при зловживанні навіть для здорової людини можуть виникнути небажані наслідки.

Популярні суші

Що можна їсти при гастриті: рекомендації фахівців

В останні кілька років суші і роли стали невід’ємною частиною раціону сучасної людини. Що можна їсти при гастриті з широко представленого асортименту страв японської кухні?

Суші, в тому числі роли, вважаються дієтичним продуктом, особливо якщо приготувати їх самостійно і вибирати високоякісні інгредієнти, прибравши все зайве.

Таким чином, суші стануть не просто смачним ласощами, але і не принесуть шкоди для шлунка. Роли не повинні включати в себе жирний сир Філадельфія і сиру рибу без термічної обробки, овочі для суші підбираються у відповідності зі списком дозволених продуктів.

Приправи та спеції

Хвороби ШЛУНКОВО-кишкового тракту вимагають від пацієнта перегляду способу життя і звичного укладу. Любителям пити каву, парою для якого часто стає кориця, доводиться відмовитися від задоволення. Але якщо з кавою не можна, то допускається кориця? Кориця має сечогінну дію, здатна зняти спазми і надати протимікробну дію.

 

Що можна їсти при гастриті: рекомендації фахівців

При гастриті з підвищеною кислотністю кориця розбавляється з окропом і вживається перед їжею. Кориця чудово покращує травлення, вона може доповнити йогурт і посилити його дію. Як і будь-який інший продукт, кориця повинна вживатися в помірних кількостях.

Дієта в різні періоди захворювання може змінюватись в питанні строгості. Але такі рекомендації, які корисні всім, без винятку:

 • Не пити алкоголь.
 • Харчуватися дробно і регулярно.
 • Відмовитися від куріння.
 • Обмежити солодке в щоденному меню.
 • Ретельно пережовувати їжу.

Профілактика і дієта – важливий крок на шляху до здоров’я шлунка.