Сильне печіння в шлунку, горлі і стравоході: причини, допоможуть засоби від печії

Неприємне відчуття у вигляді печіння у горлі і стравоході знайоме багатьом людям. В більшості випадків виникає після їжі, вживання в їжу окремих видів продуктів. Причин такого явища кілька. Всі вони шкідливі, при несвоєчасному і неадекватному лікуванні здатні негативним чином позначитися на здоров’ї людини.

Причини печії

Печіння в шлунку, стравоході або горлі може бути спровоковано патологічними процесами в органах, зловживанням поруч продуктів харчування, шкідливими звичками. Якщо появі печіння сприяє вживання продуктів, достатньо просто виключити їх з раціону. Але часом причина дискомфорту серйозної патології, тоді необхідна ретельна діагностика і термінове лікування.

Печія

Часто зустрічається явище серед дорослого населення, при якому шлунковий сік проникає в стравохід. Легке нездужання не викликає побоювань, означає, що потрібно знизити навантаження на шлунковий тракт, виключивши шкідливі продукти.

Сильне печіння в шлунку, горлі і стравоході: причини, допоможуть засоби від печії

Періодична печія виникає у людей, страждаючих ожирінням, вживають гострі страви. Стресові ситуації і шкідливі звички провокують симптом. При вагітності симптом буває у більшості жінок у третьому триместрі, якщо плід великий і тисне на шлунок. Деякі дівчата взагалі відчувають печію вперше тільки при виношуванні дитини. Таке явище не свідчить про патології органів ШКТ і проходить після народження малюка.

Викликають печію:

 • Стресові ситуації.
 • Фізичні навантаження після прийому їжі.
 • Лікарські препарати.
 • Жирна, кисла, гостра їжа.
 • Лежаче положення після їжі.

Часто сильна печія виникає після алкоголю і при переїданні. Якщо приймати їжу перед сном, порушення виникає вночі, а вранці після печії у людини присутня кислуватий присмак і неприємний запах з рота.

Печіння в шлунку

Безліч людей відчувають симптом, не підозрюючи, що печіння в шлунку (але не печія) може бути спричинено серйозними захворюваннями. Причини болісного відчуття в області шлунка, що виникає після їжі, повинен визначати лікар – гастроентеролог. Серйозні патології органів травного тракту провокують появу симптому.

Часто відчуття виникає при порушенні цілісності слизової шлунка, коли соляна кислота та інші агресивні речовини впливають на стінки органу.

Сильне печіння в шлунку, горлі і стравоході: причини, допоможуть засоби від печії

Виразка шлунку

При зазначеному захворюванні порушується цілісність слизової органу і тканин, розташованих під нею. У людини з’являється дика біль через годину після прийому їжі або натщесерце, є печія, відчуття, наче чужорідне тіло застрягло в гортані, відрижка, нудота і блювота. Після блювання настає полегшення. Сильно боліти шлунок при виразці може при емоційному розладі, так як стан викликає збій моторики і секреції.

Виразкова хвороба потребує лікування, здатна привести до ускладнень у вигляді кровотечі або перфорації шлунка. Антацидний засіб при виразці не допомагає.

Гастрит

При гастриті спостерігаються запально-дистрофічні зміни слизової шлунка. Патологія поширена і зустрічається серед всіх вікових груп. Провокує захворювання інфекція, прийом антибіотиків, неправильне харчування, механічні пошкодження при проведенні досліджень.

У людини відзначається біль у животі, відчуття нудоти, блювання, печія. При кровотечі стілець набуває темне забарвлення.

Неправильне харчування

Часто печіння в шлунку присутній після їжі. Вживання окремих продуктів харчування сприяє подразнення нервових закінчень. Особливо гостро відчувається при переїданні, надмірному вживанні алкоголю, прянощів, копченостей. Періодичне виникнення печії може вказувати на те, що раціон вимагає коректування. Щоб орган функціонував правильно, слід повністю виключити алкоголь.

Печіння в стравоході

Печіння в стравоході нерідко викликано захворюваннями серця або легенів. Часто стравохідний канал пече при вагітності.

Сильне печіння в шлунку, горлі і стравоході: причини, допоможуть засоби від печії

Нерідко провокується різними факторами:

 • Зараження хвороботворними бактеріями, що виділяють токсини.
 • Інфекційні захворювання ротоглотки, при яких вірус вражає стравохід.
 • Випадкове або навмисне вживання всередину хімічних речовин – лугів, кислот.
 • Механічне пошкодження зондом або іншим стороннім предметом.
 • Прийом гострої їжі.
 • Алергія на продукти.

Дискомфорт в стравоході може бути викликаний захворюваннями шлунка або інших органів тракту. Онкологічні захворювання, запалення підшлункової залози, жовчнокам’яна хвороба викликають тяжкість в районі стравоходу.

Езофагіт

Ймовірною причиною печії може бути езофагіт – патологія стравоходу, при якому запалюється його слизова. При захворюванні у людини утруднюється ковтання, болить горло, грудина. Часта і вкрай сильна печія, відчувається клубок у горлі, гортані пече.

Патологія розвивається з-за хімічного опіку, бактерій, механічного пошкодження. Але найчастішою причиною розвитку захворювання служить шлунково-стравохідний рефлюкс. Езофагіт має дві форми: гостру і хронічну. При гострій формі у пацієнта виникає біль при проходженні їжі, відзначається підвищена слинотеча.

Хронічний езофагіт розвивається із-за тривалого прийому гострої їжі або алкогольної продукції. Для патології характерні болі в грудині після прийому їжі або не пов’язані з їжею. Постійна печія мучить ввечері або вночі.

Печіння в горлі

Симптом виникає часто несподівано і не завжди вказує на захворювання. Нерідко спостерігається у людей, що працюють з легкосыпучими, летючими речовинами або в приміщеннях з сильним задимленням. Печія в горлі з’являється з-за різних захворювань верхніх дихальних шляхів, гортані.

Сильне печіння в шлунку, горлі і стравоході: причини, допоможуть засоби від печії

Респіраторні захворювання

Печіння в горлі можуть супроводжуватися респіраторні захворювання, наприклад:

 • Тонзиліт – запалення в районі мигдалин. Може проявлятися підвищенням температури. Під час прийому їжі у хворого утруднене ковтання. Захворювання заразне, хворий здатний поширювати інфекцію на оточуючих до появи ознак хвороби.
 • Ларингіт – захворювання запального характеру слизової гортані, при якому у людини може з’явитися сильний безперервний кашель, горло горить і червоніє.
 • Трахеїт – запальний процес слизової оболонки трахеї і, у пацієнта біль в гортані переходить в область грудей. Сухий кашель може виникати по ночах, викликаючи відчуття, що гортань горить.
 • Фарингіт – запальний процес слизової оболонки глотки. Вражає не тільки слизову оболонку, але і більш глибокі тканини.

При захворюваннях подібного роду у людини дере і пече у горлі, підвищується температура, часто спостерігаються напад кашлю, при ковтанні відчувається сильний біль.

Невралгія

Поразка периферичних нервів може виражатися у різних захворюваннях. Патології, при яких хворий відчуває печіння в горлі:

 • Гіперестезія глотки – підвищена чутливість слизової. У хворого виникає відчуття комку в горлі, постійне печіння і першіння.
 • Парестезія глотки. Для захворювання характерні різні відчуття у вигляді печіння у верхній частині гортані, першіння, лоскотання, оніміння глотки. Патологія зустрічається у пацієнтів, чий психічний стан нестабільно.

Сильне печіння в шлунку, горлі і стравоході: причини, допоможуть засоби від печії

Алергічні реакції

Алергія нерідко супроводжується печінням в горлі. Крім вказаного симптому у хворого присутній кашель, свербіж у носі, чхання. Якщо алерген знаходиться поруч з людиною – симптоми посилюються. Часто алергію викликає цвітіння рослин, пил.

Новоутворення

При новоутвореннях доброякісного, злоякісного характеру виникає глоткова печія. Патології, що провокують симптом:

 • Пухлина гортані злоякісного характеру. При патології хворий відчуває ком у горлі і утруднення ковтання. Горло дере, голос охриплый.
 • При пухлини щитовидної залози хвора відчуває сильне здавлювання в грудях, печіння і біль. Поступово може респирация і ковтання.
 • Злоякісне захворювання слизової проявляється відчуттям печіння, утрудненням дихання, ковтання, рясним виділенням слизу.

Діагностика та лікування

Якщо печія виникає рідко, після вживання гострих, жирних страв – явище не потребує медичної допомоги. Постійне печіння, супроводжується іншими симптомами, вимагає ретельної діагностики. При регулярному виникнення печіння в стравоході, шлунку, в глотці потрібно звертатися до лікаря за з’ясуванням причини неприємних відчуттів і щоб позбутися від печії.

Діагностика

Дискомфорт в гортані, за грудиною або біля шлунка може вказувати на різні захворювання. На першому етапі необхідно з’ясувати, де саме пацієнт відчуває печіння. Лікар, провівши бесіду з пацієнтом, призначить обстеження, що допомагає встановити діагноз.

Сильне печіння в шлунку, горлі і стравоході: причини, допоможуть засоби від печії

Для дослідження органів шлунково-кишкового тракту хворому призначається ультразвукова діагностика і ендоскопічне дослідження, при якому оглядаються стінки стравоходу, шлунка та дванадцятипала кишка. При гастроскопії береться біологічний матеріал.

Лікування

Основним препаратом при печії, сприяє усунення симптому, є антацидний засіб. Ліки володіють обволікаючим ефектом і усувають наслідки попадання кислоти в просвіт стравоходу. Лікувати печію можна Альмагелем, Мааолоксом. Самостійно боротися з печією можна за допомогою таблеток Вентера, якщо діагноз відомий. Препарат допомагає, якщо вживати його за 20 хв до їди.

Якщо неприємне відчуття в горлі спровоковано захворювання інфекційного характеру – допоможе полоскання трав’яними настоями і відварами. Ромашка, шавлія знімають роздратування і сприяють в боротьбі з інфекцією на слизовій. Ротавірусні інфекції лікують антибіотиками. Полегшити неприємне відчуття допомагають спреї і таблетки для розсмоктування.

Патології органів шлунково-кишкового тракту викликають печію – потрібно усунути причину. При гастриті і виразці комплексне лікування призначає лікар. При палінні приймати препарати, здатні зменшувати секрецію соляної кислоти.

Для полегшення травлення лікар може прописати ферменти. Для відновлення мікрофлори при прийомі антибіотиків – пробіотики.

Дискомфорт у горлі, викликаний алергією, допомагають зняти антигістамінні препарати. Крім цього потрібно виключити алерген.

Сильне печіння в шлунку, горлі і стравоході: причини, допоможуть засоби від печії

Народні методи

Позбутися від печії можна за допомогою народних засобів. Звичайна тепла вода допомагає зняти легкий приступ, так як відновлює баланс. Якщо спосіб неефективний, можливо скористатися наступними рецептами народної медицини:

 • Залити одну чайну ложку соди склянкою води і перемішати. Не рекомендовано часто вживати розчин, ризикуючи погіршити ситуацію.
 • Чайну ложку соку алое розчинити в склянці води і випити.
 • Сильне печіння в стравоході допоможе зняти мед. Рекомендовано повільно з’їсти ложку меду, запиваючи ромашковим чаєм.
 • Позбутися від сильної печії в гортані допомагає картопляний сік. Зробити доведеться самостійно, натерти картоплю на тертці і віджати через марлю. Вживаючи по 50 мл два рази на день, вдасться усунути відрижку і нудоту.
 • М’ятний відвар допомагає нормалізувати кислотність. Робити його просто. Потрібно столову ложку сухого листя залити окропом і настояти 15 хв.

Всі способи усунення симптому виявляться ефективними, якщо печія не викликана захворюваннями органів травлення. Якщо рецепти не приносять бажаного результату і нічого не допомагає, значить, причина серйозніше, ніж банальне переїдання. При патологіях органів народні засоби від печії не допоможуть, лише тимчасово усунуть симптоми.

Дієта

При сильній печії лікарі рекомендують дотримуватись дієти, що виключає провокують дискомфорт продукти. Якщо печія почалася після вживання гострої, жирної їжі – потрібно виключити страви з раціону. Рекомендовано дробове харчування. Їжа повинна бути теплою, але не гарячою.

Лікарі радять прибрати гостре з раціону і обмежитися у вживанні соків, кави. Варто відмовитися від газованих напоїв. Не рекомендовані голодування, переїдання, перекуси, так як негативно впливають на функціонування шлунка. Не варто лягати в ліжко відразу після їжі. Останній прийом їжі здійснювати за 3 години до сну.

При печії можна є:

 • Сушені і свіжі фрукти і ягоди.
 • Свіжі і перероблені овочі.
 • Парові котлети з нежирних сортів м’яса.
 • Крупи: гречка, вівсянка.

При захворюваннях шлунково-кишкового тракту корисний слизистий суп, володіє обволікаючим дією і не викликає роздратування, якщо на органах присутні виразки.

Небажані продукти:

 • Кислі ягоди і фрукти.
 • Томати, кетчуп, соус з томатів.
 • Кондитерські вироби.
 • Жирні сорти м’яса.
 • Молочні продукти.

Багато людей не турбуються через печії, усуваючи її доступними медикаментами. Це доречно, якщо печія з’явилася від переїдання. Часте паління – ознака патології в організмі. Важливо своєчасно виявити порушення і почати лікування. Якщо печію викликало захворювання – народні методи не допоможуть, і хворий втратить дорогоцінний час, що загрожує серйозними ускладненнями.