Симптоми і наслідки надлишку аскорбінової кислоти в організмі. Передозування вітаміну С

Симптоми і наслідки надлишку аскорбінової кислоти в організмі. Передозування вітаміну САскорбінова кислота вважається найголовнішим вітаміном нашого організму. Така пильна увага обумовлена його впливом на організм людини. Найголовніша функція полягає у підтримці імунітету і дії на серцево-судинну систему.

Тривалий дефіцит аскорбінки призводить до хвороби і загибелі людини. А до яких наслідків призводить передозування вітаміну С?

Зміст

 • 1 Добова норма
 • 2 Причини гіпервітамінозу
 • 3 Симптоми надлишку
 • 4 Групи ризику
 • 5 Наслідки зловживань
 • 6 Профілактика передозування

Добова норма

При визначенні потреби в аскорбинке виходять з того факту, що це речовина в організмі людини не синтезується. Людина повністю залежить від кількості вітаміну С, який споживається їм з їжею.

Добова потреба організму в аскорбинке може визначатися в оптимальних і максимальних величинах. Оптимальні показники – це кількість речовини, достатнього для повноцінного виконання своїх функцій. Максимальними слід вважати величини, які визначають гранично допустиму концентрацію речовини.

Симптоми і наслідки надлишку аскорбінової кислоти в організмі. Передозування вітаміну С

Важливо!
Оптимальною визнається добова концентрація в межах 70-80 мг. Максимальної або гранично допустимою концентрацією зазвичай є кількість аскорбінки в межах 100-110 мг.

Ці величини позначають не кількість прийнятих за день вітамінів, а їх вміст в організмі. Цей факт слід враховувати при споживанні вітаміну, як з їжею, так і, особливо, з штучними препаратами.

Наведені вище показники концентрацій речовини розраховані на дорослого здорової людини. Однак існують ще показники за віком і станом.

Увага!
Для дітей оптимальні концентрації визначаються не так як у дорослих

 • малюки від 1 року до 3 років – 15 мг;
 • віковий інтервал 3-8 років – 25 мг;
 • у віці від 8 до 12 років – 45 мг.

Всі величини наведені для людей, що не мають ознак авітамінозу. При появі ознак дефіциту разові дози введення аскорбінки можна суттєво збільшити. Однак регулярний прийом вітамінів повинен здійснюватися з урахуванням гранично допустимих концентрацій.

Симптоми і наслідки надлишку аскорбінової кислоти в організмі. Передозування вітаміну С

Причини гіпервітамінозу

А чи можлива передозування вітамінами, може бути гіпервітаміноз аскорбінової кислоти, і що робити в цьому випадку? Ці питання виникли не випадково. Справа в тому, що аскорбінова кислота легко виводиться організмом.

Разові дози, що перевищують допустимі, можуть ніяк не позначитися на організмі людини. Ця кислота просто розширює судини і стимулює активізацію діяльності нирок. В результаті надлишок вітаміну швидко виводяться з організму.

Саме на цій властивості засновано застосування ударної дози цієї речовини на початковій стадії захворювання грипом. Введення п’яти кубиків аскорбінки – це та сама ударна доза, яка вже може формувати стан передозування. Однак лікувальний ефект такої дії полягає в короткочасному зміну кислотності крові, що згубно для вірусів, активізації захисних сил організму, наступному швидкому виведенні надлишку вітаміну через нирки.

Застосування ударних доз аскорбінки кілька разів поспіль неприпустимо, оскільки в цьому випадку організм вже не може впоратися з процесом самоочищення.

Можливо перевищення допустимої концентрації в умовах, коли людина здорова, не приймає надмірної кількості штучних вітамінів, харчується здоровою натуральною їжею? В даній ситуації стан передозування малоймовірне.

Зазвичай причинами передозування є наступні ситуації.

 • Прийом препаратів з високою концентрацією аскорбінки. Зазвичай люди легковажно ставляться до препаратів, що містять тільки аскорбінову кислоту.
 • Поєднання прийому вітамінних препаратів з їжею, що містить велику кількість аскорбінки. Одночасне споживання великої кількості фруктів, овочів і зелені з вітамінними комплексами може створити гіпервітаміноз по цілому ряду показників, у тому числі і за аскорбінової кислоти.
 • Прийом препаратів, що містять аскорбінову кислоту у великих концентраціях, протягом декількох місяців без перерви.

Увага!
Таким чином, передозування, небезпечна для здоров’я, може виникнути, перш за все, при захопленні прийомом препаратів, що містять аскорбінку в чистому і добре доступному вигляді.

Симптоми надлишку

Симптоми передозування вітаміну С пов’язані з надлишком і надлишком вмісту цієї речовини у дорослих і дітей.

Проблема полягає в тому, що прояви передозування аскорбінки складно відрізнити від захворювань, що мають аналогічні симптоми. Найчастіше лікарі можуть поставити попередній діагноз якого-небудь інфекційного захворювання або патології травної системи.

Найчастіше при передозуванні можуть з’явитися такі симптоми:

 • підвищення температури тіла;
 • нудота і блювання;
 • скачки тиску;
 • запаморочення;
 • перезбудження або, навпаки, сильна слабкість;
 • спастичні болі;
 • діарея;
 • печія;
 • поява висипань на шкірі.

Симптоми і наслідки надлишку аскорбінової кислоти в організмі. Передозування вітаміну СКожен з цих симптомів, так само як всі вони в сукупності, можуть свідчити про появу цілого ряду захворювань. Найчастіше попередній діагноз пов’язаний з кишковою інфекцією.

Лікар може не знати, що людина, піклуючись про своє здоров’я, споживав аскорбінову кислоту в неправильних дозах.

У цьому випадку йому слід зіставити своє захоплення з появою симптомів.

Якщо причиною всіх неприємностей є дійсно велика концентрація аскорбінки, фахівець зможе призначити адекватне лікування.

Групи ризику

Увага!
У групу ризику входять, насамперед, діти. Чим молодша дитина, тим менше йому потрібно вітамінів. Батьки часто не приймають цей факт, годуватимуть своє дитя фруктами, овочами та солодкими драже, що містять чисту аскорбінку. При появі симптомів шлунково-кишкового розладу батьки часто збільшують кількість прийнятих дитиною вітамінів, що тільки погіршує ситуацію.

 • Крім того, маленькі діти тягнуть до рота все, що їм здається не тільки смачним, але і цікавим. Бували випадки, коли дитина протягом години з’їдав весь пухирець кисло-солодких таблеточек. Після цього наставав сильне отруєння, яке інколи закінчувалося смертельним результатом.
 • Іншу групу ризику складають ослаблені, постійно хворіють люди. Справедливо вважаючи, що їм потрібно багато вітамінів, вони, самі того не помічаючи, беруть занадто високу дозу аскорбінки.
 • У третій групі ризику перебувають вагітні жінки та жінки. Їх організми, а головне, організми маленьких дітей, дуже сприйнятливі до будь передозування.

Наслідки зловживань

Це потрібно знати!
Передозування – це отруєння. Надмірна концентрація аскорбінки включає всі механізми самоочищення організму. При цьому з нього видаляється безліч інших дуже корисних речовин. Усуваючи аскорбінку, організм, виводить і всі інші вітаміни. Так передозування вітаміну с призводить до дефіциту всіх інших вітамінів.

Надмірне захоплення якою-небудь їжею чи лікувальним препаратом може призвести до появи алергії. У ситуації з аскорбінкою алергія може з’явитися на деякі фрукти, овочі або зелень. Однак можлива поява алергії і на аптечні форми вітамінів. Це означає, що людина ризикує впасти в хронічний стан гіповітамінозу.

Симптоми і наслідки надлишку аскорбінової кислоти в організмі. Передозування вітаміну С

Зверніть увагу!
Особливу обережність потрібно проявляти при суміщенні аскорбінки з аспірином, а також з препаратами, в яких міститися алюміній. Аспірин сприяє видаленню вітаміну с З організму. Алюміній стимулює зворотні процеси, сприяючи засвоєнню аскорбінки організмом.

Сучасна медицина прийшла до висновку про зв’язок передозування аскорбінкою з рядом захворювань тільки що народженої дитини. Зокрема, зловживання цим вітаміном може привести до розвитку у дитини:

 • авітамінозів;
 • патології травної системи;
 • заячої губи;
 • вад серця.

Тривале передозування медики пов’язують і з розвитком діабету, особливо у дітей.

Що робити у випадку передозування

Якщо дійсно виявлено зв’язок між вживанням аскорбінки і поганим самопочуттям, то потрібно приймати термінові заходи. Для початку слід припинити вживання препаратів з аскорбінкою. При цьому потрібно приймати препарати, що містять всі інші вітаміни.

Симптоми і наслідки надлишку аскорбінової кислоти в організмі. Передозування вітаміну СКрім того, необхідно:

 • пити багато води;
 • приймати слабкі сечогінні трави;
 • випити кілька таблеток активованого вугілля;
 • проводити симптоматичне лікування;
 • при появі висипу, приймаються антигістамінні препарати.

Якщо через кілька днів ці дії не принесуть бажаного результату, слід звернутися до лікаря.

Профілактика передозування

Головні правила, які вбережуть вас від надмірної концентрації вітаміну С, полягають у наступному:

 • не поєднуйте харчування продуктами з великим вмістом аскорбінки з прийомом синтетичних вітамінів;
 • приймайте підвищені дози аскорбінки тільки в період епідемій грипу або на початку розвитку простудного захворювання;
 • полівітаміни пийте курсами, дотримуючись інтервали між ними не менше, ніж три-чотири тижні;
 • слідкуйте за дітьми, ховайте від них вітамінні драже в недоступне місце.

Симптоми і наслідки надлишку аскорбінової кислоти в організмі. Передозування вітаміну С

Часто в надії на отримання хорошого здоров’я люди використовують аскорбінку за принципом «чим більше, тим краще». А адже це ліки, прийом якого здійснюється у відповідності з рекомендованими дозуваннями. Тільки в цьому випадку від вітаміну С можна очікувати користі і гарантії здоров’я.