Симптоми стенокардії серця, чим вона небезпечна

Стенокардія виникає внаслідок ішемії, коли серце недостатньо забезпечується кров’ю і киснем. Найчастіше це відбувається через атеросклерозу. Хвороба, при якій на стінках судин накопичується холестерин. Хворі з порушенням обміну речовин, діабет, гіпертонією і курці частіше за інших страждають від ішемії.

Зміст:

 • 1 Стенокардія серця що це
 • 2 Симптоми стенокардії серця у чоловіків
 • 3 Симптоми стенокардії серця у жінок
 • 4 Симптоми стенокардії, що можна і що не можна робити
 • 5 Харчування при стенокардії серця
 • 6 Лікування стенокардії серця народними засобами

Стенокардія серця що це

Стенокардія — це короткочасний сидром різкого болю в грудях, що виникає внаслідок порушення кровообігу. При цьому людина відчуває біль, який може віддавати в ліву руку, щелепу, плече або шию. Зазвичай приступ триває від 30 секунд до 20 хвилин, і найчастіше проходить після прийому ліків, наприклад, Нітрогліцерину або прийняття лежачого положення.

Симптоми стенокардії серця, чим вона небезпечна

Біль у грудях, що це?

Раніше стенокардія носила назву — «грудна жаба». Напади часто виникають на тлі стресу, важкої їжі, фізичних навантажень, спеки, холоду, алкоголю.

Існує кілька різновидів стенокардії. Стабільна або напружена стенокардія характеризується виникненням приступу постійно при одному і тому ж рівні навантаження. Біль при такому вигляді стенокардії не посилюється, а сама хвороба розвивається повільно.

Нестабільна стенокардія, яка ще носить назву стенокардії спокою, розвивається більш високими темпами. Біль виникає дедалі частіше, при цьому триває довше. Іноді може виникнути навіть у стані спокою. При такому типі захворювання підвищується ризик розвитку інфаркту.

Стенокардія може проявлятися різними ознаками. Болем, тиск, печіння в грудях, задухою, утрудненням дихання. Для стенокардії не характерно збільшення болю при рухах грудної клітки. Стенокардія може проявлятися нехарактерними для неї симптомами, які відрізняються у чоловіків і жінок.

Стенокардія являє собою лише тимчасовий больовий синдром, якщо біль не припиняється, це може говорити про розвиток некрозу тканин міокарда — інфаркту.

Симптоми стенокардії серця у чоловіків

Стенокардія у чоловіків може мати як типові, так і нетипові симптоми. Ознаками, які можна спостерігати під час нападу є:

Симптоми стенокардії серця, чим вона небезпечна

Як розпізнати захворювання

 • Симптоми, які свідчать про порушення роботи ШКТ – нудота, блювання, шлункова біль, печія
 • Виявляється підвищена пітливість, на лобі і всьому тілі виступає холодний піт
 • Біль у грудях може іррадіювати в лопатку, руку, шию, нижню щелепу, плече
 • Частішає серцебиття
 • Підвищується кров’яний тиск
 • Німіють пальці, порушується чутливість верхніх кінцівок

Пацієнти характеризують відчуття як відчуття тиску, ваги, печіння. У них з’являються утруднення з диханням, хворий не може глибоко вдихнути. Загострення симптомів провокує переїдання, переохолодження, підвищена навантаження, стреси.

Симптоми посилюються з часом, тому нерідко розпізнати стенокардію на початковій стадії без додаткових обстежень важко. Спочатку це можуть бути періодичні серцеві болі, яким чоловіки довго не надають значення, що призводить до поступового погіршення стану.

Найнебезпечнішими наслідками може бути розвиток інфаркту та коронарної недостатності.

Схожість симптомів захворювання шлунково-кишкового тракту також відіграє важливу роль у пізній постановці діагнозу. Часто чоловіки плутають початкові ознаки стенокардії з симптомами гастриту. Єдиний спосіб підтвердити розвиток стенокардії серця — провести дослідження методом ЕКГ. Організм сприймає як симптоми порушення травлення порушення роботи нижньої стінки міокарда.

При наявності супутнього цукрового діабету напади можуть не мати вираженого больового синдрому, а супроводжуватися слабкістю і нездужанням. У таких пацієнтів ризик виникнення інфаркту міокарда вище.

Щоб уникнути погіршення стану у чоловіків, і попередити розвиток інфаркту обов’язково при наявності будь-яких больових симптомів у чоловіків старшого віку проведення ЕКГ.

Симптоми стенокардії серця у жінок

Симптоми стенокардії у представниць прекрасної статі бувають схожими з ознаками цього захворювання у чоловіків, так і відрізнятися. Головною відмінною рисою є неврологічні симптоми. Під час нападів у жінок проявляються кардіалгії. Це робить діагностику захворювань у жінок більш скрутною.

Симптоми стенокардії серця, чим вона небезпечна

Симптоми нападу у жінок

Для того щоб помітити ознаки стенокардії при проведенні діагностики коронарних судин, її необхідно проводити під час нападу – коли настає спазм.

Також не дає достовірних результатів і вивчення діяльності серця під фізичним навантаженням. Тому постановка діагнозу стає завданням не з легких. Часто лікарі повинні спиратися на анамнез, так як перші ознаки стенокардії схожі у чоловіків і жінок.

Часто крім звичайних ознак стенокардії у жінок з’являються додаткові:

 • Мушки перед очима
 • Запаморочення
 • Порушення чутливості
 • Розмитість зору
 • Аритмія і тахікардія
 • Страх смерті
 • Задишка, порушення дихання

Ці симптоми можуть бути викликані не тільки неврологічними змінами, але також емоційними. Не останній чинник у такій симптоматиці грає і гормональні зміни. Тому диференціальна діагностика проводиться з психологічними розладами, панічними атаками. Іноді жінці може бути запропоновано пропити курс заспокійливих препаратів.

Важливо відрізнити напади стенокардії від таких захворювань, як кардіоневроз і остеохондроз. При такому захворюванні характерні ознаки, що відрізняють больовий синдром від стенокардії:

 • Тривалість нападу
 • Характер болю (гостра біль, або поколювання)
 • Локалізація (точковий біль або охоплює великі області)
 • Поширеність
 • Інші супутні симптоми

Симптоми стенокардії у жінок важко однозначно віднести до хвороби, варто звернути увагу на перші ознаки.

Симптоми стенокардії, що можна і що не можна робити

Якщо людина періодично страждає від нападів стенокардії, то йому слід переглянути свій спосіб життя і відмовитися від наступного:

 • Вживання алкоголю
  Симптоми стенокардії серця, чим вона небезпечна

  Куріння виключити!

 • Тютюнопаління
 • Вживання важкої їжі, тобто смаженого, копченого, гострого, солоного
 • Відмовитися від важких фізичних навантажень при цьому не забувати про поміркованих
 • Відчувати негативні емоції, переживати

Під час нападу необхідно негайно прийняти таблетку Нітрогліцерину. Він добре всмоктується, тому таблетку кладуть під язик і тримають там, поки вона не розсмокчеться. Також Нітрогліцерин випускається у вигляді розчину в краплях. Під мову крапають 1-3 краплі.

Нітрогліцерин викликає розширення дрібних судин, збільшуючи в них обсяг крові, зменшуючи його в серце. Тим самим він скорочує потребу міокарда в кисні. В цей же час він знімає спазм коронарних артерій і збільшує об’єм крові в міокарді.

Врівноважуючи при цьому баланс між потребою міокарда в кисні і його кровотоком.

Під час нападу необхідно припинити фізичне навантаження і лягти відпочити. Приймати Нітрогліцерин необхідно обов’язково сидячи або лежачи, так як він може спровокувати зниження кров’яного тиску. Для того щоб зменшити побічні дії Нітрогліцерину і посилити його дію можна паралельно приймати Ментол. Одну таблетку Нітрогліцерину варто приймати не частіше ніж раз у 5 хвилин. Рекомендована добова доза-6 таблеток, хоча її можна перевищувати.

Під час виникнення нападу необхідно вжити заходів щодо забезпечення стану спокою, припинити будь-які навантаження і прийняти ліки.

Харчування при стенокардії серця

Базове правило дієти при стенокардії — виключити продукти, що містять холестерин. Харчуватися слід невеликими порціями, не рідше ніж кожні 2-3 години. Необхідно вживати більше зелених овочів, фруктів і зелені, а також бобових і рослинного масла.

Обмежується вживання мучного, здоби, тортів, картоплі. Віддати перевагу необхідно чорного хліба або хліба з висівками. Молоко і молочні продукти слід вживати знежиреними, не більше 1% жирності. Обмежити до 5 г сіль.

Продукти, які необхідно виключити з раціону:

 • Так як найбільше холестерину утворюється при розплавленні тваринних жирів — то необхідно не вживати продукти, приготовані на салі і олії
 • Категорично не дозволяється вживати смажену свинину і яловичину
 • Яєчня-глазунья також містить велику кількість холестерину
 • Повністю прибрати з раціону всі продукти, які були приготовані методом копчення
 • Не дадуть вашому організму користі маргарин і майонез

Існують продукти, які необхідно вживати в обмеженій кількості. До них відноситься тушковане м’ясо, але не свинина, вершкове масло свіже, відварені яйця. Ними можна поповнювати свій раціон не більше 2 разів на тиждень.

Не зловживаючи можна їсти неміцні бульйони, відварне м’ясо, м’ясо птиці, рибу і морепродукти.

Щоденний раціон людини хворого стенокардією серця, повинен ґрунтуватися на кашах, овочах і фруктах.

Вони повинні містити якомога більшу кількість вітамінів групи В, а також калію і магнію. Віддавайте перевагу гречаної і пшеничної каші, заправлений молоком і медом. Добре до каші підійдуть такі корисні, особливо при стенокардії, сухофрукти: курага, родзинки, чорнослив.

Дуже важливо дотримувати правильне харчування при хворобі, максимально знизивши навантаження на організм, ви зможете продовжити і підвищити якість вашого життя.

Лікування стенокардії серця народними засобами

Лікування народними засобами – методи перевірені поколіннями. На відміну від більшості медичних ліків, вони рідко мають які-небудь протипоказання і побічні ефекти. Не поступається традиційній народна медицина в лікуванні стенокардії. Можна приготувати такі настоянки:

Симптоми стенокардії серця, чим вона небезпечна

Настоянка пустирника при стенокардії серця

 • Щіпку солі і пригнічену головку часнику залити склянкою вина. Обов’язково після прийому прилягти, краще всього приймати перед сном, протягом місяця.
 • На кілограм суміші з волоського горіха, родзинок, кураги і чорносливу додати подрібнений лимон і 300 грам меду. Столову ложку приймають до їди 3 рази в день.
 • Добре зарекомендував себе настій пустирника. Готувати його потрібно з 20 г пустирника і склянки гарячої води. Настоювати до охолодження, приймати 3 рази в день перед їжею по 1 ст. л.
 • Столову ложку збору з коренів кульбаби, пирію і трави тисячолітника наполягати на склянці окропу, близько 2 годин. Приймати по склянці, вранці протягом місяця.

Корисними властивостями при лікуванні стенокардії володіють і ароматні чаї. Вони готуються на основі лікарських зборів.

Добре допомагає зняти напад глід. Його можна вживати як у вигляді чаю, так і варення. Для того щоб приготувати чай з глоду необхідно столову ложку плодів прокип’ятити в склянці води протягом чверті години, після чого настояти кілька годин. Пити такий чай можна просто замість звичайного, не менше 3 разів на день. Заготівля на зиму робиться з перетертих плодів з цукром, один до одного.

Тривале лікування, не менше 9 місяців, проводиться чаєм з чебрецю. Правда, приймати його не слід більше 2-3 разів на тиждень, розділивши 2 склянки на 3 прийоми. На таку кількість води береться 5 р рослини, і настоюється 40 хвилин в окропі.

Молоко також допомагає, його потрібно приймати теплим з корицею і медом.

Рецепти з трав’яних зборів добре допомагають впоратися з недугою, головне, проходити тривалий курс до кінця, і стежити за реакцією організму, щоб виключити алергічні реакції.

У лікуванні стенокардії недостатньо тільки приймати ліки, необхідно повністю змінити своє життя. Правильно харчуючись і не маючи шкідливих звичок можна знизити ризик розвитку ускладнень до мінімуму.