Таблетки, що знижують холестерин в крові: рекомендації

Фахівці поділяють холестерин на «хороший» і «поганий». Перший складається з ліпопротеїнів високої щільності (ЛВП) і відповідає за синтез вітаміну D і ряду гормонів, а також за підтримання імунітету в організмі людини. Поганий холестерин включає в себе ліпідів низької щільності, відомі своїм негативним впливом на судини, саме їх рівень слід знижувати.

Зміст:

 • 1 Групи і класифікація препаратів, що сприяють зниженню холестерину
 • 2 Статини, їхні властивості й особливості застосування
 • 3 Застосування фиброевых кислот
 • 4 Секвестранты жовчних кислот
 • 5 Засоби, що пригнічують абсорбцію холестерину в кишечнику
 • 6 Нікотинова кислота
 • 7 Додаткові методи зниження холестерину

Групи та класифікація препаратів, що сприяють зниженню холестерину

Холестерин є білковим речовиною, вироблюваним печінкою або надходять до неї разом з їжею. Звідти він просувається через жовчний міхур і дванадцятипалу кишку, беручи участь у процесі травлення. Виконавши свою роль, ліпопротеїни залишають організм з продуктами переробки.

Таблетки, що знижують холестерин в крові: рекомендації

Холестерин в крові

При порушенні роботи печінки або закупорці жовчних проток, холестерин затримується в організмі і осідає на стінках судин, провокуючи тим самим їх непрохідність і такі захворювання як ішемія, інфаркти і інсульти. Відповідні норми показники холестерину в крові дорослої людини виглядають наступним чином:

 • Для загального холестерину: нижче 5,2 Ммоль/л
 • Ліпопротеїнів з високою щільністю – більше 1 Ммоль/л
 • З низькою щільністю – менше 3,5 Ммоль/л
 • Тригліцеридів – менше 2 Ммоль/л

Підтримувати цей баланс дуже важливо, а в разі порушень його слід відновлювати. З цією метою були розроблені групи препаратів та засобів:

 • Статини – ефективна група, що блокує функції ферментів, що виробляють холестерин.
 • Пробукол – засіб для пониження рівня як поганого, так і доброго холестерину, не впливає на стан тригліцеридів.
 • Фібрати – група препаратів, що знижують кількість тригліцеридів у складі крові.
 • Нікотинова кислота і Бензафлавин відносяться до групи вітамінів, їх тривале застосування сприяє зниженню поганого холестерину, і значно скорочує ризик виникнення тромбів.
 • Медикаменти, які пригнічують абсорбцію холестерину в кишечнику. Вони сприяють сповільненого всмоктуванню холестерину, знижуючи тим самим його концентрації у складі крові.
 • Секвестранты жовчних кислот активно виводять їх з організму. При нестачі даних кислот печінка починає синтез здорового холестерину у великих кількостях.
 • Отже, перелік препаратів для боротьби з підвищеним холестерином досить великий. Вибір найбільш підходящого засобу краще здійснювати разом з лікарем, на основі показників крові і потреб конкретного організму.

  Статини, їхні властивості й особливості застосування

  Статини вважаються найбільш ефективною і популярною групою засобів, що застосовуються для лікування патологій, пов’язаних з високими показниками холестерину в крові. Припинення синтезу ЛНП (ліпідів з низькою щільністю) в організмі призводить до їх активному розщепленню і вивільненню з кровотоку. В прямій залежності від дати їх розробки і стартового застосування в медицині, засоби умовно поділяються на 4 покоління:

  Таблетки, що знижують холестерин в крові: рекомендації

  Статини

 • До статинів першого покоління відносяться Правастатин, Симвастатин і Ловастатин. Їх вплив на холестерин дещо слабше, ніж у нових препаратів, а побічні ефекти спостерігаються частіше і більш виражені.
 • Друге покоління включає в себе засоби на основі Флувастатина (наприклад, препарат Лескол Форте). Ці кошти наділені більш тривалим ефектом, у зв’язку з підвищеною концентрацією діючої речовини. Також нерідко критикуються за наявності побічних явищ.
 • До статинів третього покоління відноситься Аторвастатин (Аторис, Атомакс, Туліп, Липтонорм та ін) Ці засоби здатні не тільки знижувати рівень тригліцеридів і ЛНП, але і планомірно підвищують хороший холестерин.
 • Серед препаратів четвертого (нового) покоління Роксера, Акорта, Розулип, Тевастор і т. д. Їх основною діючою речовиною є Розувастатин. Наука не стоїть на місці і засоби останніх розробок об’єднують в собі максимальну безпеку і ефективність.
 • Приймати статини рекомендується в другій половині дня, так як в більшій кількості холестерин синтезується в нічні години. Для зменшення або усунення побічних ефектів під час лікування лікарі раджу також приймати Коензим Q10, у добовій дозі по 200 мг.

  Препарати першого покоління виготовляються на основі натуральних компонентів, всіх наступних – на синтетичних. Однак це зовсім не означає, що вони більш безпечні. Абсолютно натуральних таблеток не буває, у всіх перерахованих медикаментів є певні побічні ефекти і протипоказання, тому приймати їх слід тільки за призначенням лікаря.

  Застосування фиброевых кислот

  Таблетки, що знижують холестерин в крові: рекомендації

  Фібрати

  Поряд зі статинами, для зниження рівня холестерину в кров’яному складі, широко застосовуються фібрати (засоби, розроблені на основі фіброєвої кислоти). Дія препаратів спрямовано на придушення вироблення ЛНП і тригліцеридів з одночасним підвищенням рівня ЛВП (корисного холестерину).

  Першим представником цієї групи став Клофібрат, який повсюдно використовувався для лікування судинного атеросклерозу, але мав серйозними побічними ефектами. З плином часу засіб допрацьовувалися, що призвело до появи фібратів нового покоління: Безафибрата, Фенофибрата, Ципрофибрата і Гемфоброзила. Ці препарати малотоксичні і більш безпечні для людського організму, причому вони здатні знижувати кількість жирних кислот у плазмі та посилювати ефективність ліків, що призначаються при цукровому діабеті.

  До основних побічних дій при лікуванні похідними фіброєвої кислоти можна віднести:

  • болі: головні, м’язові і черевної порожнини
  • здуття, метеоризм
  • втрата апетиту і відчуття сухості у роті
  • нудота та запаморочення
  • алергічні реакції

  Препарати на основі фіброєвої кислоти не призначаються вагітним і лактуючим жінкам, молодим людям в період статевого дозрівання, пацієнтам з вираженою печінковою та нирковою недостатністю. Їх з обережністю і в мінімальних дозах використовують для зниження холестерину у людей із захворюваннями травної системи і ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

  Кошти, випущені на основі фиброевых кислот, поєднуються далеко не з усіма лікарськими засобами. Тому застосовувати їх без призначення лікаря вкрай небажано і навіть небезпечно.

  Секвестранты жовчних кислот

  Таблетки, що знижують холестерин в крові: рекомендації

  Секвестранты

  Досить широко в сучасній медицині для зниження рівня холестерину використовуються секвестранты жовчних кислот (ВЖК). Вони можуть застосовуватися як самостійно, так і при проведенні комплексної терапії як допоміжний засіб. У даній групі складаються такі препарати, як Колесевелам, Холестирамін та Колестипол.

  Слово секвеструвати, можна тлумачити як «ізолювати», тобто ВЖК перешкоджають зворотному всмоктуванню жовчних кислот з холестерином шлунком і печінкою, відповідно його більшу кількість виводиться з організму, не потрапляючи в кров. Таким чином, ЛНП активно покидають людський організм, відповідно кількість поганого холестерину в складі крові знижується.

  Основна особливість ВЖК полягає в тому, що вони не всмоктуються в кров і тому абсолютно безпечні. Дані препарати призначаються навіть дітям та вагітним жінкам. Однак цим категоріям рекомендується поєднувати прийом СЗК з Фолієвою кислотою та препаратами, що містять залізо.

  Невеликий список можливих побічних ефектів, що викликаються СЗК:

  • запори і диспепсія (тимчасовий розлад травлення)
  • печія або нудота
  • метеоризм і здуття живота

  Всі перераховані симптоми мають слабовиражений і швидко проходить характер, серйозних побічних явищ від прийому даних препаратів не спостерігалося. Серед протипоказань відзначені розлади і непрохідність жовчовивідних шляхів, ниркова і печінкова недостатність, схильність до хронічних запорів.

  Засоби, що пригнічують абсорбцію холестерину в кишечнику

  Дані кошти перешкоджають всмоктуванню холестерину в стінки кишечника продуктів харчування, відповідно до його повернення в печінку і викид в кров значно знижується. В якості інгібіторів, що знижують абсорбцію холестерину (ИСАХ) в кишечнику застосовуються препарати Липобон і Эзетрол, а також біологічно-активна добавка Гуарем.

  До переваг цих засобів можна віднести:

  Таблетки, що знижують холестерин в крові: рекомендації

  Знижують холестерин

  • Високу безпеку, так як вони практично не всмоктуються в кров.
  • Можливість їх використання в комплексній терапії, поєднуючи прийом зі статинами та іншими засобами.
  • Відсутність протипоказань до застосування серед людей з печінковою недостатністю та захворюваннями.

  Досить ефективним засобом, абсорбуючим холестерин в кишечнику і виводять його з організму, є харчова добавка Гуарем. Її незаперечні переваги:

  • прискорення виведення жовчних кислот
  • притуплення апетиту (від підвищеного холестерину найбільш часто страждають люди з надмірною вагою)
  • відмінна сполучуваність з іншими лікарськими препаратами
  • зручність у застосуванні (гранули просто потрібно додати в будь-яке питво)

  У винятково рідких випадках спостерігаються побічні ефекти у вигляді розрідженого стільця, нудоти, больових відчуттів в області кишечника і метеоризму. Ці симптоми швидко проходять, часто самостійно, при цьому рівень холестерину планомірно і значно знижується.

  Засоби групи ИСАХ стимулюють і посилюють ефективність статинів, але в той же час, здатні спровокувати та поглибити їх побічні ефекти при одночасному застосуванні. Вони протипоказані жінкам у період вагітності і лактації.

  Нікотинова кислота

  Ще одним засобом, що знижує рівень холестерину в складі крові, є Нікотинова кислота або Ніацин. Препарати, що випускаються на основі Нікотинової кислоти: Ницеритрол, Аципимокс, Эндурацин сприяють зменшенню концентрації в крові поганого холестерину і знижують ризик утворення тромбів.

  Таблетки, що знижують холестерин в крові: рекомендації

  Ніацин

  Поширеними негативними реакціями організму на Нікотинову кислоту є:

 • Відчуття жару в верхній частині тулуба і обличчі.
 • Алергічні реакції.
 • Порушення з боку ШКТ (не рекомендується людям, страждаючим від гастритів і виразкової хвороби).
 • Підвищення глюкози при цукровому діабеті.
 • З урахуванням перерахованих можливих побічних ефектів, лікування Нікотиновою кислотою починають з мінімальних доз, поступово їх збільшуючи. Терапія проводиться під постійним наглядом і контролем лікаря. Щоб домогтися стійких позитивних результатів, необхідний тривалий курс лікування.

  Эндурацин – препарат нового покоління на основі Нікотинової кислоти переноситься набагато легше і володіє мінімумом небажаних ефектів. Тим не менш, всі без винятку препарати на її основі протипоказані при хронічних формах гепатиту, серйозних порушеннях серцевого ритму, подагрі і виразкових уражень дванадцятипалої кишки і шлунка.

  Додаткові методи зниження холестерину

  Для зниження холестерину обов’язковими умовами є дієта, активний спосіб життя з помірними фізичними навантаженнями, позбавлення від зайвої ваги і відмова від шкідливих звичок (алкоголю та куріння). Основний денний раціон людини з підвищеним холестерином повинен складатися з морської і річкової риби, нежирного дієтичного м’яса, овочів і фруктів, злаків, зеленого чаю, різноманітних круп і молочної продукції зі зниженою жирністю.

  Таблетки, що знижують холестерин в крові: рекомендації

  Гранат знижує холестерин

  До продуктів харчування, що сприяють зниженню холестерину можна віднести: авокадо і лісові ягоди, фісташки, мигдаль і кунжут, вівсяні пластівці і бобові культури, зелень і капусту, оливкова олія і морську рибу. Регулярне правильне харчування допоможе видалити з організму атеросклеротичні бляшки і підвищити продукування хороших ліпідів. Найчастіше позбутися від зайвого холестерину вдається за допомогою дієти і корекції способу життя, без застосування лікарських препаратів.

  Бади широко використовуються для нормалізації рівня холестерину та попередження атеросклерозу. Судячи з позитивних відгуків, найпопулярнішими з них є: Фибропекет, Атероклефіт, Вербена – чисті судини і Віта Таурин. Ці добавки, перешкоджаючи всмоктуванню ЛНП і абсорбуючи їх, надають сприятливий вплив на судини і серце, стабілізують роботу печінки і всієї травної системи.

  Не варто забувати і про народній медицині, в даному випадку вона не менш ефективна, але більш безпечна. Ось кілька перевірених досвідом і часом рецептів:

 • Настій з прополісу очистить судини, а приготувати його в домашніх умовах не складе великої праці. Прополіс можна придбати на ринку у пасічників і продавців меду. Продукт заливають спиртом (краще семидесятипроцентным, але можна і горілкою) в пропорції 10 г прополісу на 90 г рідини. Наполягати зілля потрібно два тижні, у темряві при кімнатній температурі. Щодня по кілька разів необхідно інтенсивно струшувати пляшку з вмістом.
  Приймати тричі на день, перед їдою по сім крапель, розчинених у склянці води. Курс лікування становить чотири місяці.
 • Порошок з сухого кореня кульбаби – відмінний засіб для зниження холестерину і профілактики атеросклерозу. Корінь рослини необхідно викопати, ретельно вимити і висушити, потім подрібнити за допомогою ступки або кавомолки до порошкоподібного стану. Чайну ложку готової маси слід вжити перед кожною трапезою, на протязі шести місяців.
 • Ягоди горобини теж досить ефективні у вирішенні холестеринової проблеми. Їх можна просто з’їдати свіжими по п’ять штук перед їжею, або приготувати смачне ліки: ягоди подрібнити за допомогою м’ясорубки і перемішати з медом в пропорції 2/1. Отриману суміш тримати в холодильнику і приймати по 1ч.л. перед їжею. Це засіб наділена безліччю лікувальних властивостей і приємним смаком, але категорично не підходить алергікам.
 • В цілому, способів знизити холестерин досить багато, важливо зуміти підібрати ефективний і безпечний засіб саме для свого організму. В боротьбі за власне здоров’я і довголіття, як на війні, гарні всі доступні методи, і в цьому випадку допомога уважного грамотного лікаря – найкраща стратегія.