У яких продуктах найбільше заліза для лікування анемії

Оптимальним рівнем заліза вважається 130-160 г/л. Таку кількість забезпечує злагоджену роботу внутрішніх органів і процесів, що залежать від елемента. Він активно бере участь у кровотворенні, життєдіяльності клітин (ріст, живлення, розмноження), вироблення імунних тіл і редокс-потенціалу.

Зміст:

 • 1 Залізо як невід’ємна частина організму
 • 2 Причини нестачі заліза в організмі. За якими симптомами можна визначити
 • 3 Вміст заліза у продуктах тваринного походження
 • 4 Вміст заліза в продуктах рослинного походження
 • 5 Корисні поради

Залізо як невід’ємна частина організму

При нормальному рівні заліза волосся, нігті і шкірний покрив перебувають в гарному стані, відсутня сонливість та схильність до стресів, депресій.

Хімічний елемент незамінний в наступних процесах:

У яких продуктах найбільше заліза для лікування анемії

Важливий елемент

 • Транспортування кисню. Основною складовою гемоглобіну є іони заліза. Вони зв’язують кисень і транспортують в тканини. Також вони забирають вуглекислий газ, який переносять в легені.
 • Метаболізм. Залізо входить в білки і ферменти, що беруть участь у виробництві ДНК, кровотворенні, обміні холестерину, виробленню енергії, боротьби з вірусами, інфекцією, отруйних речовин.
 • Вироблення енергії клітини. Елемент доставляє кисень в енергетичні сегменти білка, підштовхуючи клітку до життєдіяльності.
 • Продукування гормонів. Залізо необхідне для вироблення гормонів, які підтримують нормальну роботу щитовидної залози.
 • Участь у передачі імпульсів до головного мозку.
 • Освіта і синтез сполучної тканини.

Невелика кількість елемента знаходиться в органах черевної порожнини і кістковому мозку, тому його недолік відразу позначається на здоров’я і самопочуття людини.

Причини нестачі заліза в організмі. За якими симптомами можна визначити

У яких продуктах найбільше заліза для лікування анемії

Нездужання

Железодифицит може виникнути унаслідок незбалансованого харчування. Недостатньо просто приймати залізо або вживати в їжу тільки ті продукти, які багаті цим елементом. У раціоні повинні бути присутніми і інші вітаміни і мінерали, що дозволяють поліпшити засвоюваність.

Причиною нестачі виступають патології, придбані в утробі матері або під час пологів (травми, крововтрати, відсутність ферментів для нормальної засвоюваності заліза).

Железодефецит часто спостерігається у підлітків в період статевого дозрівання із-за посиленого росту організму і зміни гормонального фону. Під час процесу змін потрібне збалансоване харчування з включенням в раціон продуктів, насичених залізом.

Великі фізичні навантаження також є причиною обмеженого запасу елемента. Виснажливі вправи вимагають додаткового поповнення запасу.

У групу ризику железодефецита потрапляють люди з проблемами травної системи. Будь-яка патологія обмежує нормальний процес засвоюваності вітамінів, мікро – і макроелементів.

Нестача заліза в організмі видно з наступних симптомів:

 • Білки очей набувають блакитного відтінку, шкіра обличчя блідне і виглядає нездорової
 • Загальне нездужання: з’являється апатія до роботи і сімейним клопотам, відзначається млявість навіть після нічного сну
 • Погіршується стан нігтьової пластини і волосся: розшарування, ламкість, крихкість, втрата блиску
 • З’являється м’язова втома. Під час прогулянки або фізичних навантажень відзначається біль в м’язах, коли до цього нічого подібного не відбувалося, і така активність була нормою для людини
 • Тахікардія (збільшення частоти серцебиття), що виникає внаслідок анемії
 • Оніміння кінцівок
 • Труднощі в харчуванні: пропадає апетит, з’являється дискомфорт при ковтанні
 • Часте запаморочення

Вагітні жінки одні з перших потрапляють в групу ризику железодифицита, оскільки їх організм потребує в харчуванні не тільки себе, але і зростаючого плоду. З цієї причини жінкам хочеться поєднувати несочетающуюся їжу.

Вміст заліза у продуктах тваринного походження

Для підтримки та збереження функціональності організму на добу людині потрібно приймати з їжею 10-30 мл заліза. Більшою мірою він знаходиться в продуктах від тварин (називається гемове залізо), так і приймається ШКТ швидше:

У яких продуктах найбільше заліза для лікування анемії

Печінка

 • Свиняча і куряча печінка.
 • Яловиче і свиняче серце.
 • М’ясо. Необов’язково знати кількість елемента в 100 г продукту. Чим темніше м’ясо, тим більше там заліза. Наприклад, в темному м’ясі курки – 1,4 мг, а в білому – 1 мг; в яловичині – 3,6 мг, а в свинині – 1,8 мг.

Морепродукти також вважаються їжею тваринного походження. Молюски є джерелом заліза: устриці – 9,2 мг, мідії (живуть у двостулкових раковинах) – 6,7 мг, біле м’ясо риби в консервах – 1,4–2,9 мг.

Значна кількість Fe міститься в яєчних жовтках.

Залізо в м’ясі досить стійка до термічного впливу, в порівнянні з рослинними продуктами. При приготуванні рекомендується використовувати чавунний посуд. Вченими було доведено, що посуд додає кількість елемента, нехай і в мізерних дозах.

Вміст заліза в продуктах рослинного походження

Продукти, в яких багато заліза – м’ясо, але його можна замінити рослинами, і деякі, при регулярному вживанні, швидко заповнюють железодефецит.

Значна кількість елемента міститься в бобових. Першу сходинку займає соєвий протеїн – 16 мг, далі:

У яких продуктах найбільше заліза для лікування анемії

Бобові

 • соя — 15,7 мг
 • соєва олія (шрот) – 12 мг
 • біла квасоля – 10,45 мг
 • червона квасоля – 8,2 мг
 • сочевиця – 7,54 мг

Страви з бобових рекомендується включати для швидкого заповнення цього мікроелемента.

Менш місткій по залізу є горох.

Бобовим трохи поступаються зелень насиченого зеленого кольору – кріп, зелена цибуля, петрушка, щавель, і листові овочі (капуста різних сортів, навіть морська – 16 мг).

При включенні в раціон селери мінімум на 2 тижні відновлюється железодефецит, навіть при обмеженому вживанні м’яса.

Крупи також входять в рейтинг найбагатших Fe продуктів:

 • вівсянка – 45 мг
 • пшонка – 31 мг
 • гречка – 8 мг

При включенні кожного виду 2 рази в тиждень в якості гарніру – хороша профілактика. Гречку рекомендується варити на воді, а не на молоці, оскільки кишечнику краще приймати кальцій, а не залізо.

Проблема нестачі заліза буде відсутній, якщо регулярно вживати в їжу ягоди і фрукти. Завдяки вітаміну С залізо, наявне в їх складі, краще засвоюється організмом.

Рекомендується включати в раціон яблука, персики, абрикоси (в сушеному вигляді вони ще корисніше), полуницю, малину і смородину.

Багатий залізом житній і пшеничний хліб, причому перший вид має в два рази більше елемента, ніж другий.

Сухофрукти і горіхи також вміщують у собі велику кількість мікроелемента: курага, чорнослив, фініки, персики, фісташки, арахіс, волоські і кедрові горіхи. Щоб покращиш всмоктуваність ШКТ, продукти, в яких багато заліза, необхідно вживати з стравами, які містять вітаміни С і групи В.

Корисні поради

У яких продуктах найбільше заліза для лікування анемії

Продукти рослинного походження

Засвоюваності заліза шкодять такі мікроелементи, як кальцій і магній, які більшою мірою знаходяться в молочних продуктах, горіхах і злаках. Після їх вживання у їжу слід витримати паузу в два години і більше. Це стосується і ліків від анемії.

Ускладнюють відсоток всмоктування ШКТ кофеїн і танін, тому при лікуванні железодефецита рекомендується прибрати з раціону каву і чай (навіть зелений) або звести до мінімуму. В якості профілактичних дій ці напої варто вживати окремо від їжі, наприклад, через годину після трапези.

Серйозними антоганистами заліза є фосфати і фітати. Вони містяться в злаках – сої, пшениці, кукурудзи, бобових та яйцях. Такі страви варто готувати і вживати окремо від м’ясних.

Засвоюваності завадить щавельная кислота, харчові волокна і висока жирність продукту.

Утворенню гемоглобіну може перешкодити брак вітаміну А, тому перед лікуванням анемії слід обстежитися на наявність даного органічного складу.

Перед тим, як боротися з анемією, необхідно продумати збалансоване меню, в якому передбачається вживання страв з рослин і м’яса окремо. Це допоможе посилити відсоток всмоктування організмом мікроелемента і домогтися якнайшвидшого одужання.