Виразка цибулини дванадцятипалої кишки, прояви

Виразкові захворювання дванадцятипалої кишки виникає в різних відділах органу, але частіше це цибулина. Початковий відділ ДПК є сприятливим середовищем для закидання кислого середовища шлунка і розмноження патогенної мікрофлори, тому в ньому і розвивається патологія. Одиночні або множинні виразки руйнують слизовий і м’язовий шар кишки, а при запущеній хворобі відбувається пенетрація, тобто перехід дефекту на тканини сусідніх органів. Проявляється захворювання не відразу, спочатку починається запалення ДПК, з’являються симптоми болю і порушення травлення. Якщо на цьому етапі не пройти діагностику, захворювання буде прогресувати, і виразка цибулини дванадцятипалої кишки призведе до серйозної ерозії.

Виразка цибулини дванадцятипалої кишки, прояви

Виразкові ураження дванадцятипалої кишки відноситься до хронічного недуги з частими рецидивами. Основною причиною захворювання виступає активність бактерії хелікобактер, але для цього потрібно вплив несприятливих факторів. Перенесення сильного стресу, неправильне харчування, тривалий прийом сильних медикаментів – все це може запустити патологію і призвести до виразкового дефекту.

Зміст статті

 • Фактори ризику
 • Клінічні прояви
 • Ускладнення
 • Методи лікування

Фактори ризику

Є кілька теорій появи виразкової хвороби дванадцятипалої кишки.

 • Заселення шлунка і ДПК бактерією хелікобактер: ця теорія підтвердилася, патогенна мікрофлора дійсно призводить до ураження клітин, що виділяють слиз. Це закінчується викидом гастрину і цитокіну, які вражають тканини. Але далеко не всі представники цього виду мікроорганізмів здатні запустити патологію, інакше кожна людина зіткнувся б з виразкою дванадцятипалої кишки.
 • Нестабільний психічний стан або одиничний сильний стрес: хронічна виразка цибулини формується у відповідь на серйозну психічну травму, як соматичне захворювання, а починається все з розлади, синдрому подразненого кишечника, гастриту.
 • Такі звички як куріння і алкоголь побічно впливають на появу виразкового захворювання, погіршуючи харчування тканин і засмічуючи судини. Алкоголь дратує слизовий шар, що призводить до опіку і виділенню більшої кількості соляної кислоти, що закінчується виразковим ураженням.
 • Виразка цибулини дванадцятипалої кишки, прояви

  Встановлена закономірність між групою крові і частотою появи виразкової хвороби. Захворювання діагностується переважно у людей з першою групою.

  Клінічні прояви

  Симптоми виразкового ураження цибулини дванадцятипалої кишки не відрізняються від захворювання інших відділів. У кожному разі проявляється біль, печія, порушення апетиту, диспепсія.

 • Болю при виразці з’являються під час голоду, приблизно через годину після останнього прийому їжі. У кожного пацієнта цей симптом відрізняється, в однієї групи пацієнтів спостерігаються гострі голодні болі, в інших ниючі і виникають незалежно від часу прийому їжі. Біль може бути інтенсивною, переважати в ранковий час, ниючий, колючий, супроводжуватися спазмами. При цибулинна виразці неприємні відчуття зосереджені в правій половині подложечной області.
 • Печія супроводжує захворювання практично завжди, але є винятки. Симптом пов’язаний з паралельним появою рефлюксу, запаленням стравоходу.
 • Диспепсія: нудота, блювання, діарея зміняється запором. У хворих з ураженням цибулини можна спостерігати блювоту з жовчю при вторинному захворюванні жовчного міхура.
 • Порушення апетиту проявляється в бажанні постійно є, щоб уникнути болю. Це психологічна залежність від їжі, яка може привести до зайвої ваги, що при виразковому захворюванні цибулини вкрай не бажано.
 • Ускладнення

  Наслідки виразки можуть бути деструктивного і дисморфического характеру.

  Руйнування кишки призводить до кровотечі, прободению, пенетрації. Порушення будови закінчується малігнізацією, рубцюванням з повним чи частковим закриттям кишки.

  Лікування виразки передбачає зниження фізичного навантаження та дотримання суворої дієти, але якщо виразка ще не діагностована і хворий піднімає тяжкості, це може призвести до кровотечі.

  Виразка цибулини дванадцятипалої кишки, прояви

  Прорив виразкового дефекту цибулини супроводжується кровотечею, блювотою, почастішанням пульсу, появою кинджальних болю, підвищенням температури тіла і перитонітом, для якого характер симптом «дошки».

  У разі рубцювання виразки є ризик повного закриття дванадцятипалої кишки. Спочатку спостерігаються проблеми з проходженням їжі, болі, стеноз.

  Таке ускладнення вимагає негайного хірургічного лікування.

   

  Методи лікування

  Виразка цибулини лікується хірургічно, після чого хворий повинен дотримуватися дієти, приймати медикаментозні засоби для нормалізації травлення.

  Виразка цибулини дванадцятипалої кишки, прояви

  Знизити ризик ускладнень у післяопераційний період дозволять препарати Омепразол, Нексиум, Париет, надають противиразкову дію.