Виразка дванадцятипалої кишки наслідки і ускладнення

Виразка шлунка та дванадцятипалої кишки – це одне з серйозних захворювань, яке має безліч необоротних наслідків і ускладнень. Якщо говорити про місце поширення цього захворювання – то найчастіше виразка утворюється у верхній частині кишки.

Одним з характерних симптомів цього захворювання можна назвати непрохідну біль, що посилюється під час хронічного перебігу хвороби. Для того щоб уникнути ускладнень і негативних наслідків необхідно вчасно лікуватися, займатися профілактикою захворювань і дотримуватися дієти, прописаний лікарем. Нижче будуть описані найпоширеніші ускладнення, які можуть наступити при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки. Варто відзначити, що ускладнення можуть розвиватися раптово і поступово, людина про них може навіть не підозрювати.

Виразка дванадцятипалої кишки наслідки і ускладнення

Важливо! Будь-яка людина з діагнозом виразка шлунка або дванадцятипалої кишки повинен розуміти те, що може наступити порушення в роботі перетравлення їжі. І якщо вчасно не виявити цього, то внутрішні органи доведеться видаляти.

Зміст статті

 • Проривна виразка
 • Перфорація
 • Стеноз
 • Кровотеча
 • Пенетрація
 • Малігнізація
 • Небезпека запущеній стадії
 • Як уникнути наслідків

Проривна виразка

Одним з ускладнень виразкової хвороби є проривна виразка, яка розвивається в 7-8% випадків. Як правило, найчастіше болі в області шлунка з’являються після щільного прийому їжі. У хворого при розвитку цього діагнозу з’являється холодний піт, і поверхневе дихання. Провокуючим фактором розвитку цього захворювання можна назвати вживання алкоголю. І навіть трохи прийнятого спиртного може спровокувати ускладнення.

Після прориву протягом 8-10 годин починає розвиватися перитоніт 3 стадії. А тому одразу ж після прояви захворювання необхідно звернутися до лікаря. Для діагностування виразки шлунка рекомендується провести рентгенотерапію і ФГС. Якщо ж захворювання протікає приховано, то попередити його буде складно.

Як показує практика, найчастіше це захворювання розвивається у чоловічої статі в різному віці. Може, причина криється в тому, що вони найчастіше випивають і захоплюються шкідливими звичками – а це є сприятливими факторами розвитку хвороби.

Факт! Проривна виразка – це одне з серйозних захворювань людини, яке важко піддається хірургічному лікуванню. Саме тому важливо лікувати виразку тільки коли вона з’являється – коли ще можливо позбутися від недуги за допомогою медичних препаратів.

Перфорація

Одне з ускладнень виразкової хвороби – перфорація (прорив). При такому захворюванні на місці утворилася виразки з’являється наскрізний отвір, через яке вміст органу потрапляє в інші органи, поширюючи інфекцію по всьому організму.

Небезпечність цього ускладнення полягає у тому, що з-за їжі, яка потрапляє в цей отвір, відбувається гнійне запалення, вражає інші органи черевної порожнини. Запідозрити про розвиток такого ускладнення нескладно – виникає різкий біль, яка може зберігатися тривалий час. У такому випадку необхідна негайна допомога лікаря, а лікування проводиться тільки хірургічним шляхом.

Виразка дванадцятипалої кишки наслідки і ускладнення

Стеноз

Стеноз виникає після того, як виразка з’явилася і почала рубцюватися. Це теж одне з небезпечних станів людини. Прояв цього захворювання полягає в зменшенні просвіту між шлунком і дванадцятипалої кишкою. Одним із небезпечних наслідків є те, що хворий не зможе нормально приймати їжу, так як із-за вузького просвіту вона не буде рухатися далі, викликаючи дискомфорт. А після кожного вживання їжі спостерігається блювота і нудота, після чого настає нетривалий поліпшення.

При такому захворюванні людина втрачає вагу і потребує нормальному споживанні вітамінів, які є в овочах, фруктах, ягодах та іншої корисної їжі.

Найчастіше лікується це ускладнення лише хірургічним способом. Але якщо хворий вчасно звернувся за допомогою до медиків, то можливо лікування лікарськими засобами.

Виразка дванадцятипалої кишки наслідки і ускладнення

Кровотеча

Кровотеча – це одна з поширених і небезпечних ускладнень людини, яка найшвидше приводить пацієнта до летального результату.

Але як показує практика, виявляється воно лише при запущених стадіях захворювання, і найчастіше в юнацькому віці. Людини повинно насторожити, якщо у блювотних масах і калі він бачить прожилки крові. Якщо ж вчасно не звернутися за медичною допомогою, то можна втратити багато крові і відбудеться зараження інших органів.

Вся небезпека цього ускладнення криється в його прихованому прояві. Однак інколи може спостерігатися і масивний характер кровотечі. Якщо ж симптом протікає приховано, то виявити його можна тільки після проведення комплексного обстеження. Як правило, при лікуванні лікар повинен запобігти анемію.

Виразка дванадцятипалої кишки наслідки і ускладнення

Варто відзначити, що кровотеча може протікати кількома стадіями, але основною причиною їх виникнення можна назвати розрив кровоносної судини.

Пенетрація

Пенетрація – також, як і кровотеча дуже небезпечна для людини, так як виразка, що утворилася на одному органі, може поширитися на інший, тим самим наповнюючи весь організм людини. Найчастіше доводиться страждати печінки, підшлункової залозі.

Для того щоб врятувати життя пацієнта потрібно негайна допомога лікаря і тривала госпіталізація до порожнього одужання хворого.

Малігнізація

Малігнізація – це стан людини, який призводить до розвитку пухлин, а тому після прояви цього ускладнення необхідно дотримуватися профілактику захворювань. Одним з головних ознак цього стану можна назвати тривалі і ниючі болі, які ніяк не залежать від прийому їжі.

Виразка дванадцятипалої кишки наслідки і ускладнення

Це одне з менш серйозних ускладнень виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, яка дуже важко піддається лікуванню.

Небезпека запущеній стадії

Багато людей думають, що виразка нічого крім ускладнень викликати не може. Однак, це головне оману, і це захворювання може призвести до летального результату. А якщо не розпочати лікування, то хвороба доставить чимало неприємних відчуттів і болю пацієнтам.

При відмові від своєчасного лікування можуть утворитися наскрізні дірки в шлунку, через які вся їжа, прийнята людиною, буде потрапляти в черевну порожнину. І якщо не надати хворому екстрену допомогу летальний результат може наступити через 3 дні.

Як уникнути наслідків

Для того, щоб уникнути наслідків захворювань необхідно займатися профілактикою. До заходів для її запобігання, можна віднести такі заходи:

 • відмова від алкоголю, нікотину;
 • уникання стресових ситуацій;
 • дотримання дієти
 • регулярні огляди;
 • обмеження контакту з хворими людьми.

Всі ці ускладнення самі по собі дуже небезпечні для людини. Однак якщо їх не лікувати і не дотримуватися дієти, наслідки можуть бути незворотними. Багато лікарі твердять про те, що сама по собі виразка шлунка та дванадцятипалої кишки – це не захворювання, а ускладнення, яке призводить до хронічних захворювань, руйнує органи ШКТ.

Варто відзначити, що будь-яка виразкова хвороба має певні наслідки.

Хоча деяким людям вдається повністю вилікуватися, але, як правило, ці випадки поодинокі. Самими безневинними наслідками можна назвати рубцювання і загоєння. Як показує практика, найчастіше виразка переростає в хронічне захворювання, з періодами загострення і ремісіями.

Виразка дванадцятипалої кишки наслідки і ускладнення

Наслідки виразки шлунка і дванадцятипалої кишки можуть бути самими різними, але всі вони в якійсь мірі небезпечні для людини. І без втручання доктора їх навряд чи вдасться запобігти.