Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікувати

Материнство і народження дитини – дуже важливі події в житті кожної жінки. Майбутні мами хочуть, щоб дитина народився гарним і красивим, а головне – здоровим, тому необхідно серйозно поставитися до нового положення. На жаль, ніхто не застрахований від вітрянки, і жінка, навіть перехворіла в дитинстві, може знову заразитися.

Зміст

 • Вітрянка при вагітності: невинна хвороба або серйозна небезпека?
 • Що таке вітрянка?
 • Інкубаційний період
 • Джерела інфікування
 • Вагітність та інфікування: ризики на різних термінах
 • В першому триместрі
 • У другому триместрі
 • У третьому триместрі
 • Можна перебувати поруч з хворим, якщо до вагітності перехворіла вітрянкою?
 • Чи можна захворіти повторно
 • Як не заразитися вітрянкою під час вагітності?
 • Обмеження контакту з джерелом вітрянки
 • Може бути віспа у вагітної
 • Виживання плода без наслідків
 • Небезпечні моменти для плода при інфікуванні матері віспу або вітрянку
 • Що скаже лікар
 • Корисне відео
 • Вітрянка при вагітності: невинна хвороба або серйозна небезпека?

  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиБільшість людей хворіли на вітрянку в дитинстві, і давно забули про це, як про страшний сон. Сильно не пощастило людям, які захворіли на вітряну віспу вже в зрілому віці: для дорослих – це серйозне і небезпечне захворювання, і якщо не помітити, можна легко заробити ускладнення. Але що ж робити, якщо не пощастило захворіти зараз, перед народженням малюка?

  Що таке вітрянка?

  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиВітряна віспа – це гостре вірусне захворювання, яким хворіють переважно діти від 2 до 10 років. Захворювання для них не становить серйозної небезпеки і лікується без яких-небудь труднощів.

  Різниця між вітрянку у дітей і дорослих в тому, що другі важче її переносять. Характерні ознаки вітрянки:

 • Висипання на тілі у вигляді бульбашкового висипу.
 • Нудота.
 • Нездужання.
 • Втрата апетиту.
 • Іноді біль у м’язах і суглобах.
 • Лихоманка.
 • Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиВисока температура тримається від 2 до 5 днів, при ускладненнях – від 7 до 5, доходячи аж до 41°C).

  Інкубаційний період

  Недуга починає проявлятися після інкубаційного періоду — тимчасового проміжку між зараженням і проявом самих симптомів захворювання. У дітей цей період триває близько двох тижнів, у дорослих – трохи довше, приблизно 21 день.
  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиПісля інкубаційного періоду починається продромальний. У цей проміжок часу у людини виникає слабкість і головний біль, людина стає заразним за два дні до того, як з’являться характерні ознаки вітрянки. Після продромального періоду починається основний етап хвороби.

  Джерела інфікування

  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиЗахворювання передається виключно повітряно-крапельним шляхом, через слизові оболонки носа і рота. Захворіти нею можна тільки від іншої людини, коли він кашляє чи просто розмовляє. Для людей з сильним імунітетом хвороба проходить значно легше і без ускладнень. Якщо людина перехворів вітряною віспою в дитинстві, то заразитися повторно шанс практично нульовий.

  Вагітність та інфікування: ризики на різних термінах

  Самим вірним способом захистити свого малюка від можливих наслідків – здача аналізів на наявність антитіл ще до зачаття. Це дозволяє:

  • Дізнатися і поставити точну причину нездужання.
  • Отримати інформацію про наявність або відсутність вірусу.
  • Провести вакцинацію.

  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиПланувати вагітність слід по закінченні 1 місяця з дня вакцинації.
  Перебіг хвороби у майбутніх мам нічим не відрізняється від перебігу вітряної віспи у дорослих. Вагітність не є причиною розвитку ускладнень. Відмітні особливості – це більш помітна і рясна висипка, іноді супроводжується сильним свербінням.
  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиВірус, який спровокував вітрянку, може згубно позначитися на дитині. Ступінь ризику залежить від триместру, коли жінка заразилася. Велику небезпеку несе в собі зараження за кілька днів до дітородіння. Шанс освіти внутрішньоутробної вітряної віспи сильно зростає – до 10-30%.

  В першому триместрі

  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиУ перші три місяці жінці потрібно бути особливо уважною – будь-яка інфекція або хвороба може завдати шкоди плоду, не кажучи вже про вітряну віспу. Шанс заразитися в першому триместрі вагітності досить малий.

  При захворюванні збільшується ризик зараження плоду внутрішньоутробної вітрянку, що загрожує сумними наслідками. У кращому разі каліцтва (недорозвинені пальці, кінцівки) або ураження органів почуттів і зору, серйозні проблеми з центральною нервовою системою, а в гіршому – смерть плоду або викидень.

  У другому триместрі

  Якщо вітрянка наздогнала жінку в цей час – хвилюватися не про що. Активний розвиток плода відбувається в першому триместрі, а до другого тримісячного періоду вже формується плацента, яка захищає майбутнього дитини, за рахунок чого ризики захворювання значно знижуються, в тому числі і на вітряну віспу.

  При ускладненій вагітності заразитися вітрянкою можна навіть у другому триместрі. В цьому випадку є ризик негативного впливу вірусу на мозок і нервову систему плода, внаслідок чого малюк може народитися відсталим або недорозвиненим.

  У третьому триместрі

  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиНа початку третього триместру інфекція не представляє серйозної загрози малюкові, так як внутрішні органи до цього часу вже сформувалися. На даному етапі вітрянка являє собою небезпеку тільки в тому випадку, якщо майбутня мама захворіла після 36-го тижня. Останній тиждень особливо небезпечна, і самі пологи тому не виключення:

 • При виявленні хвороби за 4 дні до пологів шанс появи внутрішньоутробної вітрянки становить 10-20%, а загибель зародка – 20-30%.
 • При виявленні хвороби за 5 днів до пологів, шанс внутрішньоутробної вітрянки знижується, а сама хвороба проходить легше, іноді навіть без симптомів.
 • При будь-якому розкладі, дитині проводять пасивну імунізацію, що гарантує виживання малюка і знижує тяжкість захворювання до 40%.
 • Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиЧим ближче до дати пологів захворювання вітряною віспою майбутня мама, тим вище ризики викидня або вроджених захворювань. малюка.

  Можна перебувати поруч з хворим, якщо до вагітності перехворіла вітрянкою?

  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиЛікарі рекомендують уникати контакту з хворими на вітряну віспу для запобігання зараження хворобою і зниження ризиків розвитку внутрішньоутробної інфекції у плода або викидня.

  Чи можна захворіти повторно

  Рецидиви відбуваються вкрай рідко. Шанс повторного захворювання коливається до 3%. Основна причина повторного зараження — слабкий імунітет (в тому числі, променевої або хіміотерапії).

  Як не заразитися вітрянкою під час вагітності?

  Вітрянка – хвороба з високою контагіозністю. Контагіозність — властивість інфекційних хвороб, простіше кажучи — коли хворий організм заражає здоровий. Іншими словами, якщо в ранньому віці жінка не хворіла на вітрянку, то при контакті з зараженим людиною ймовірністю підхопить вірус близька до 100%.

  Обмеження контакту з джерелом вітрянки

  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиЯкщо так вийшло, що доводиться контактувати з людиною, підхопило захворювання, дотримуйтеся ряду правил:

  • Необхідно носити медичні маски і використовувати спеціальні противірусні засоби. Добре підійде Ацикловір, 400мг, по одній таблетка 4 рази на день. Часто призначають імуноглобулін, активізує захисні функції в жіночому організмі.
  • Намагатися якомога рідше бачитися з хворим.
  • Важливо, щоб у хворого була своя окрема посуд, одяг, постільна білизна та засоби особистої гігієни. Не можна прати білизну і одяг разом з речами здорових людей.
  • Варто уникати місця та приміщення, де потенційно можуть бути заражені, в основному це лікарні і школи.
  • Існують спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси, призначені для вагітних, які також варто приймати.

  Може бути віспа у вагітної

  У жінок, які вже перехворіли цією хворобою, в організмі присутні необхідні антитіла, які поборють вірус. Завдяки цьому, вагітність можна спокійно планувати, не боячись наслідків, як для себе, так і для новонародженого.

  Виживання плода без наслідків

  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиНайбільш високий відсоток виживання плоду при захворюванні на вітрянку в другому триместрі. В інші періоди вагітності високий відсоток розвитку ускладнень.

  Тільки лікар, з урахуванням інформації про перебіг вагітності, може визначити відсоток виживання дитини та ступінь негативного впливу вірусу.

  Небезпечні моменти для плода при інфікуванні матері віспу або вітрянку

  Гострота хвороби і можливі ускладнення безпосередньо залежать від терміну вагітності. Найнебезпечніше час — останній триместр, особливо за тиждень до пологів.

  Що скаже лікар

  Лікар зможе детально пояснити, як не заразитися на вітряну віспу. Якщо буде потрібно, він випише препарати для лікування або підтримки імунітету, а в крайньому випадку, направити майбутню маму на вакцинацію.
  Вітрянка при вагітності в 1, 2 або 3 триместрі: як впливає на плід, можна знаходитись поруч з хворим і захворіти повторно, чим небезпечна віспа перед пологами, чи можна її вилікуватиЩеплення проти віспи під час вагітності заборонено. Щеплення можна зробити тільки в двох випадках:

  • Якщо ризик захворювання дуже високий.
  • Існує пряма загроза для життя майбутнього малюка.

  Вітряна віспа – хвороба, якою можна заразитися в період вагітності. Не варто переживати – головне серйозно до цього поставитися і зробити все необхідне, щоб не підхопити інфекцію. Якщо жінка планує вагітність, але в дитинстві не хворіла вітрянкою, варто зробити щеплення для зведення до мінімуму всіх ризиків і ускладнень. Всі етапи вагітності повинні проходити під суворим контролем лікаря. Лікуватися самостійно не варто.

  Корисне відео