Втрата пам’яті – причини, симптоми і лікування амнезії

Зміст статті:

 • З розвитку амнезію поділяють на: прогресуючу, стаціонарну та регрессирующую амнезію.
 • Можливі причини амнезії, втрати пам’яті
 • Захворювання, що супроводжуються амнезією, втратою пам’яті
 • Обстеження пацієнта з амнезією
 • Лікування амнезії, втрата пам’яті
 • Профілактика порушень пам’яті
 • До якого лікаря звернутися при амнезії

Амнезія – це втрата спогадів, а інакше втрата пам’яті. Є часткова амнезії або повна. Часткова амнезія – це не вся втрата спогадів, пам’ять зберігає уривки подій з порушенням часово–просторових характеристик, смутні образи. Повна амнезія – повна втрата всіх спогадів, за якийсь проміжок часу. Лікування амнезії можливо.

Залежно від втрати періоду пам’яті амнезія буває ретардированная, антеградна, ретроантеградная, ретроградна.

 • Ретардированная амнезія, це спогади, які зникають не одразу, а через якийсь тривалий період часу після того, як сталася втрата свідомості.
 • Антеретроградная амнезія ,це поєднання антеградной і ретроградної амнезії.
 • Антеградна амнезія – втрата пам’яті на певний період часу, відразу після повернення з несвідомого стану.
 • Ретроградна амнезія – втрата пам’яті на окремі події, що передували часу захворювання.


З розвитку амнезію поділяють на: прогресуючу, стаціонарну та регрессирующую амнезію.

 • Прогресуюча амнезія – поступово стирається пам’ять від теперішнього до минулого подій. Виразніше і набагато довше зберігаються юнацькі і дитячі спогади, а так само професійні уміння та навички. Плутаються і втрачаються спогади, порушена здатність запам’ятовувати, новітні яскраві події з життя. Гасне емоційне забарвлення минулих подій і вони безслідно зникають.
 • Стаціонарна амнезія – не змінюється і стійка втрата пам’яті, на конкретні події з життя.
 • Регресуюча амнезія – тимчасова амнезія з відновленням загубилися спогадів.

Можливі причини амнезії, втрати пам’яті

Втрата памяті  причини, симптоми і лікування амнезіїВтрата пам’яті — причини амнезії, симптоми.

Диссоциативная фуга –коли хворий, кудись їде і забуває свою біографію на місяці і годинник, рідше ще довше, і раптово все може згадати і так швидко забути події, що відбувалися, коли була фуга — це психогенна амнезія.

Диссоциированная амнезія – втрата фактів з особистого життя, недавніх найважливіших подій, а зберігаються всі інші події та вміння. Найчастіше виникає при втраті близьких, трагічних випадках і при психічної травми. Відсутній перевтома, інтоксикації та органічні ураження мозку. Пам’ять зникає тільки в стані неспання, з допомогою гіпнозу хворий може відновити всі події з пам’яті.

Постгіпнотична амнезія – неможливо згадати, що робилося під час гіпнозу.

Амнезія може бути проявом захворювання єдиною, або поєднується з афазією, апраксією, агнозією. Хворий може замінювати конфабуляциями помилковими, свої минулі спогади, або спотворювати події, що відбулися з ним – це називається парамнезії.

Спровокувати амнезію, можуть хвороби: емоційний шок, епілепсія, психічні захворювання, пухлини, дегенеративні хвороби головного мозку, метаболічний энцефалопатит, інтоксикація, герпетичний енцефаліт, черепно-мозкова травма, інсульт.

Структури анатомічні, забезпечують функціонування пам’яті – лобові частки, скроневі частки, гипоталямуса, медиодорсальное ядро таламуса і сосцевидні тіла. Медиобазальная система забезпечує швидкодію фіксування новітньої інформації, впізнавання, сприйняття, навчання, запам’ятовування. Кора великого полушарья – це велике сховище довгої пам’яті. Мозочок, мигдалеподібне тіло, і кора забезпечують процедурну пам’ять. Модулюється пам’ять дофаминэргическими, серотонинэргическими, норадренэргическими, холінергічну системами мозку. Зберігання та придбання нових даних забезпечується посттетаническими потенціалами, особливо в нейронах глутаматних NMDA, гипокампа– рецепторах. Пошкодження цих структур може порушити втрату пам’яті (амнезію).

Захворювання, що супроводжуються амнезією, втратою пам’яті

При струсі головного мозку, швидше за все, це буде ретроградна амнезія. Для дуже важких травм властива антеретроградная амнезія. Людина не пам’ятає події минулі, при травмі, події під час травми і після травми. Що сталося? Хто привів? Як потрапив у лікарню? Хто побив? Відповідей на ці питання у хворого немає. При більш пізніх посттравматичних психозах, формуватися ретардированная амнезія.

Для синдрому Корсакова характерна фіксаційна і ретроградна амнезія — повна амнезія на поточний час. Хворий не запам’ятовує, з ким він спілкувався, де його палата, обідав він, не орієнтується в часі і місці, але дуже добре пам’ятає старі події. Можливі і конфабуляції. Характерний для дегенеративних деменций алкоголізму, герпетичного енцефаліту, Сніду, злоякісних утворень та авітамінозу В1,
При епілепсії формується амнезія в період епілептичного нападу.

Гіпоксія мозку, що теж може призвести до амнезії, наприклад: при мозковому інсульті, отруєння окисом вуглецю, задушення і при зупинці кровообігу.

При інтоксикаційної амнезії безслідно губляться події, які відбувалися під час отруєння бензодіазепінами, барбітуратами, наркотиками, пестицидами, чадним газом, алкоголем.

Істерична амнезія, це вибіркова втрата «не вигідних», не приємних подій або обставин – ця амнезія спостерігається при психічних хвороб.

Порушення особистості, поведінки, пам’яті – викликає пухлина мозку.

Амнезія є ознакою нейродегенеративних захворювань, нейросифілісу, хвороби Піка, Альцгеймера, деменций.

Всі перераховані хвороби крім амнезії володіють своєю клінічною картиною і є свої особливості і симптоми. Диференціальної діагностики займається лікар.

Обстеження пацієнта з амнезією

Всі пацієнти з амнезією в обов’язковому порядку повинні обстежуватися – психіатра і нарколога, при необхідності консультації інфекціоніста, нейрохірурга, аналіз крові, огляд невролога, електроенцефалографія, магнітно-резонансна томографія, токсикологічні та біохімічні аналізи тільки індивідуально, комп’ютерна томографія, проведення тестів для того, щоб зрозуміти, як працюють функції пам’яті. Дуже потрібна пацієнту допомогу співробітників, друзів і родичів.

Лікування амнезії, втрата пам’яті

Механізм людської пам’яті складний. Відновлення спогадів, вже дуже проблемне питання. Лікування амнезії здійснюється впливом на основне захворювання, використовують антиоксиданти, нейропротекторы – церебролізин, цитофлавин, мемантин, цитиколін, кортексин, семакс, препарати гінкго – білоба, гліцин, вітаміни групи В, нейропсихологічну реабілітацію.

Профілактика порушень пам’яті

Для профілактики порушень пам’яті дотримуйтесь здоровий спосіб життя без наркотиків, зловживання лікарськими препаратами, алкоголем, дотримуйтеся режиму сну і неспання, робіть пішохідні прогулянки, фізичні навантаження, у вас повинно бути повноцінне харчування, тренуйте пам’ять, при проблемах, без затримок звертайтеся до лікаря і лікуйтеся.

Для відмінної роботи мозку і пам’яті, вам необхідно зробити різноманітність харчування – волоські горіхи, чорний шоколад, кмин, кориця, куркума, шпинат, гарбузове насіння, брокколі, помідори, чорниця, яблука, груша, персик, персик, мед, картопля, макарони з твердих сортів пшениці, вівсяна і гречана каші, яйця, кисломолочні продукти і молоко не жирне, риба жирних сортів, білки, жири, вуглеводи і яловичина.

До якого лікаря звернутися при амнезії

При амнезії, яка викликана черепно-мозковою травмою, необхідно обов’язково викликати швидку. Обов’язково потрібна консультація невролога, і в особливих випадках — консультація лікаря психотерапевта. Лікування амнезії не треба затягувати.