Хелікобактер пілорі: лікування бактерії

Основну причину гастриту і виразкової хвороби – шкідливе вплив бактерії хелікобактер пілорі – лікарі виявили не так давно. Довгий час аж до другої половини XX століття помилково вважалося, що шлункова середовище є стерильною. Вчені вважали, що з-за підвищеної кислотності шлункового соку там не могла вижити жодна бактерія. До відкриття інфекційного агента хелікобактер пілорі, лікування хвороб ШКТ носило переважно симптоматичний характер. Сьогодні для усунення причини захворювання проводиться ерадикація хелікобактер пілорі – усунення інфекції. Така терапія дозволяє, як позбавитися від хелікобактер пілорі, так і запобігти його подальше поява і тим самим безоперабельно позбавити людину від виразкової хвороби. Саме тому вчені, які відкрили хелікобактер пілорі, заслужили Нобелівську премію.

Хелікобактер пілорі: лікування бактерії

Наявність цієї бактерії в організмі – це фактор ризику для розвитку різних захворювань ШКТ.

Близько 75% населення Росії є носіями інфекції і входять у 90 % інфікованих по всьому світу. Однак поки бактерія «спить», людині нічого не загрожує. Варто їй активізуватися з-за тих чи інших несприятливих факторів, як тут же провокується розвиток різних ШКТ-захворювань. Перерахуємо патології, які виникають в результаті активності цього агента (хелікобактеріоз):

 • дисбактеріоз мікрофлори органів ШКТ;
 • виразкова хвороба шлунка;
 • хронічний гастрит;
 • атрофічний гастрит;
 • хронічний панкреатит;
 • виразка дванадцятипалої кишки;
 • рак шлунка.

Хелікобактер пілорі: лікування бактерії

Хелікобактер пілорі визнаний канцерогеном першого ступеня, збільшуючи ймовірність захворювання на рак.

Зміст статті

 • Механізми існування та передачі інфекції
 • Перебіг хвороби та патогенез
 • Діагностика
 • Чи потрібно лікувати хелікобактер?
 • Хелікобактер і вагітність
 • Як вилікувати хелікобактер
 • Профілактика

Механізми існування та передачі інфекції

Бактерія прекрасно почуває себе в кислих середовищах шлунка, в яких інші мікроорганізми гинуть. Виробляється нею аміак обволікає хелікобактер і забезпечує захист від підвищеної кислотності.

Знаходження бактерії в організмі людини носить латентний характер. Вона знаходить притулок в стінках внутрішніх органів: шлунку, кишечнику, підшлункової залозі.

Сучасні дані підтверджують знаходження хелікобактер навіть в ясенних кишенях у роті. Його інкубаційний період може становити цілі десятиліття, протягом яких людина може не відчувати жодних симптомів захворювання.

Хелікобактер пілорі: лікування бактерії

Передається вона, як і інші інфекції, найчастіше при порушенні санітарно-гігієнічних умов серед членів закритих тісних колективів (сім’я, дитячий садок, школа, армія). Характер передачі – фекально-оральний (хвороба «брудних рук») і орально-оральний (передається навіть при поцілунках). Людина може занести собі бактерію, випивши брудної води або вступивши в тісний контакт з носієм інфекції. Не випадково виразкова хвороба – це професійний недуга гастроентерологів (велика концентрація бактерії знаходиться в блювотних масах пацієнта).

Існує висока ймовірність того, що якщо хоча б один з членів закритого колективу заразився інфекцією, то вона буде передаватися іншим членам організації, які з ним контактують.

Перебіг хвороби та патогенез

Цей мікроб є за своєю природою патогеном. Патогенність бактерії була доведена трьома постулатами Коха. Основний негативний вплив бактерії – руйнування слизової оболонки органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту, яка виступає в якості захисної оболонки стінок кишечника або шлунка. Спершу починається запальний процес, який призводить до порушення цілісності слизової. Без цього захисту шлунковий сік роз’їдає стінки шлунка, утворюючи виразки та ерозії. З часом може відбутися малігнізація пошкоджених ділянок, що призведе до раку шлунка.

Хелікобактер пілорі: лікування бактерії

Існує до 30 видів бактерії з різними штамами, які постійно мутують. Патогенні штами цієї бактерії, визначають її шкідливу активність. Одні можуть завдати незначний шкоди організму, в той час як інші – привести до раку.

Хвороба завжди з’являється на стику мікроорганізму та макроорганізму. В даному випадку шанс того, що негативна діяльність бактерії запустить свій хід, безпосередньо залежить від стану організму людини. Таким чином, людина з низьким імунним відповіддю, шкідливими звичками і поганим харчуванням знаходиться в зоні ризику виникнення виразкової хвороби.

Діагностика

Для діагностування цього інфекційного агента в лікарській практиці існують два способи:

 • Інвазивний. Проводяться процедури гастроскопії, ендоскопії та біопсії. Для аналізу потрібно біоптат – шлунковий сік, частина слизової або тканини зі стінки внутрішніх органів. Тканина необхідна для здійснення посіву для визначення бактерії. За допомогою тканини визначається наявність уреази і антигенів.
 • Неінвазивний. Діагностується за допомогою аналізу крові (визначаються антитіла), аналізу калу (діагностуються антигени пилари), аналізу слини або уреазного дихального тесту (присутність бактерії у видихуваному вуглекислому газі).
 • Хелікобактер пілорі: лікування бактерії

  Обидва підходи успішно застосовуються в сучасній медицині і дозволяють уточнювати діагноз у випадку виникнення сумнівів. Ендоскопія без проведення біопсії і дихального тесту буде вважатися неповноцінним дослідженням.

  Чи потрібно лікувати хелікобактер?

  Імунна система людини не здатна поодинці вбити бактерію: до цього інфекційного агенту не може виробитися стійкий імунітет. Тому захворювання, викликані бактерією відносять до рецидивным. Однак після його виявлення в організмі, фахівці не поспішають призначати курс антибіотиків. Треба проводити лікування при наявності хелікобактер, визначають міжнародні стандарти. Ерадикаційної терапія проводиться в наступних випадках:

  • наявність виразкової хвороби шлунку;
  • наявність виразки дванадцятипалої кишки;
  • ерозії слизових оболонках ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
  • деструктивні зміни у слизових оболонках ШЛУНКОВО-кишкового тракту (атрофічний гастрит, дисплазія, метаплазія).

  Хелікобактер пілорі: лікування бактерії

  Лікарі не поспішають позбавлятися від інфекції. Це пов’язано з гострою проблемою антибактеріального лікування, при якому хелікобактер (як і інші бактерії) з часом успішно пристосовується до антибіотиків.

  До багатьох ліків, що застосовувалися на зорі боротьби з цим інфекційним агентом, бактерія вже встигла виробити стійкість (Метронідазол – неефективність вище 70%).

  Щоб уникнути виникнення резистентності бактерій до антибіотиків, лікарі, перш ніж почати курс лікування, вивчають історію хвороби пацієнта, ретельно збирають анамнез. До уваги приймається його переносимість антибіотиків, чутливість бактерій до антибіотиків, наявність супутніх захворювань, наявність у сім’ї хворих на рак органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Тільки після цього вирішується питання, чи треба застосовувати фармакологічні препарати.

  Хелікобактер і вагітність

  Варто лікувати хелікобактер, будучи вагітною? Під час виношування плоду ШКТ жінки відчуває підвищене навантаження. Часто це супроводжується диспепсією, изжогами і болями. Підвищені ризики освіти виразкової хвороби, тому своєчасна санація організму на предмет наявності бактерії необхідна для запобігання розвитку порушень. Найкраще обстежитися на перших місяцях, так як у подальшому з розвитком плоду діагностика ускладнюється. Лікарі не рекомендують проводити лікування хелікобактер при вагітності або в період лактації, рекомендуючи перенести терапію на час після народження дитини з-за можливих побічних ефектів від антибіотиків.

  З-за високого вмісту в грудному молоці корисного білка лактоферина, годування може привести до самоиллюминации (усунення без терапії) хелікобактер у зараженої немовляти.

  Хелікобактер пілорі: лікування бактерії

  Як вилікувати хелікобактер

  До відкриття бактерії лікарі вдавалися до хірургічного та симптоматичному лікуванню. Перше призводило до інвалідизації пацієнта, а друге – полегшувало його існування. Але жоден з цих шляхів не вирішував проблему виразкових хвороб ШКТ. Сьогоднішній підхід, що передбачає ерадикаційну терапію, дозволив скоротити кількість виразкових хворих з 13% до 5%.

  Як лікувати хелікобактер пілорі, які методи існують у боротьбі з цією інфекцією і чи можна вилікувати її остаточно?

  Якщо все-таки діагностовано, що причиною виразкової хвороби є бактерія, то для лікування хелікобактер пілорі проводиться антихелікобактерна терапія.

  Насамперед хелікобактер передбачає антибіотичну лікування – воно, на думку вченого співтовариства, має стояти на першому місці. Мета терапії – позбавитися від бактерії і загоєння виразок. Існує терапевтична схема, розроблена світовими гастроентерологами, що включає в себе наступні пункти:

 • Застосування антибіотиків (Кларитроміцин, Амоксицилін, Метронідазол). Їх призначення необхідно для того, щоб з кожним новим прийомом ліків поступово вбивати бактерію.
 • Противокислотная діяльність (Омепразол, Лансопразол, Пантопразол, Езомепразол і т. д.). Фахівці медикаментозно пригнічують вироблення соляної кислоти з допомогою інгібіторів протонного насоса. Їх застосування дозволяє проводити терапію без жорсткої прив’язки хворого до щадить дієті.
 • Зниження кислотності (Маалокс, Альмагель, Алюмаг). Застосування антацидів знижує болючі відчуття, викликані впливом шлункового соку на виразки та ерозії.
 • Застосування пробіотиків (Витафлор, Лактоферин). Необхідно для відновлення мікрофлори органів ШКТ. До їх складу входять біфідо – і лакто-бактерії.
 • Застосування метабиотиков (Ламинолакт, Лактулоза). Додавання до ерадикаційної терапії корисних бактерій значно полегшує процес одужання.
 • Хелікобактер пілорі: лікування бактерії

  Курс терапії протікає від 10 до 14 днів та передбачає високу економічність, низьку токсичність і малі побічні ефекти для організму. Вищевказана схема може змінюватись в застосуванні різних лікарських комбінацій. Такий підхід сформулював кілька терапевтичних ліній. Це дозволило мінімізувати ризики невдачі при усуненні бактерії хелікобактер пілорі, застосовуючи дане лікування.

  Пробіотичні і метобиотические препарати в антигелікобактерної терапії – це нове експериментальне слово сучасних вчених. Їх застосування зумовлено боротьбою з пристосовністю до антибіотиків бактерії. Можливо також, що в подальшому лікування ухвалить нову форму, яка дозволить використовувати корисні бактерії в якості основного засобу проти хелікобактер. В результаті саме вони стануть ініціювати ерадикацію інфекції, що дозволить в подальшому відмовитися від антибіотиків і перейти виключно на профілактичне лікування виразкових хвороб.

  Профілактика

  Профілактика – обов’язковий завершальний пункт будь-якого лікування. Для того, щоб уникнути розвитку виразкових захворювань та їх повторення, необхідно усунути фактори, що сприяють зараженню і розвитку бактерії в організмі.

  Хелікобактер пілорі: лікування бактерії

  Фахівці радять наступне:

 • Дотримуватися дієти і режиму харчування. Виключити гострі, солоні та інші страви, які посилюють кислотність шлункового соку. Намагатися не їсти грубу їжу. Додати в меню йогурти, багаті корисними бактеріями.
 • Відмовитися від куріння.
 • Відмовитися від алкоголю.
 • Уникати стресів.
 • Носієм інфекційного агента користуватися своїми власними гігієнічними засобами, посудом і т. д.