Хелікобактер пілорі норма бактерії при діагностиці

Хелікобактер пілорі – це шкідлива бактерія, яка живе в людському організмі. Базується вона, в основному, в шлунку і дванадцятипалій кишці. По ходу своєї життєдіяльності, ця бактерія виробляє багато токсинів, які й руйнують зазначені вище органи. Норма хелікобактер пілорі в організмі — процентне співвідношення 1, потребу в тривалому і комплексному лікуванні, що якщо це число перевищує допустимий максимум.

Хелікобактер пілорі норма бактерії при діагностиці

Зміст статті

 • Чому необхідно здавати аналізи на хелікобактер пілорі?
 • Симптоми хелікобактер пілорі
 • Коли потрібно йти здавати аналіз на хелікобактер пілорі?
 • Загальні вимоги перед здачею аналізу на хелікобактер пілорі
 • Які бувають аналізи на хелікобактер пілорі?
 • Як розшифрувати аналізи на хелікобактер пілорі?
 • Висновок

Чому необхідно здавати аналізи на хелікобактер пілорі?

У багатьох людей, у більшої частини населення планети, бактерія хелікобактер пілорі давно живе в кишечнику і дуже привільно там себе почуває. Саме тому лікарі наполягають на уважному ставленні до свого здоров’я та на регулярній здачі аналізів калу і сечі.

Увага! Не дивлячись на те, що бактерія є в шлунку більшості людей, зовсім не всіх вона турбує. Тому, якщо людину не турбують симптоми захворювання, то і здавати спеціальні тести сенсу теж не має.

Аналізи на хелікобактер пілорі здавати потрібно тим, кого турбують певні проблеми з шлунково-кишковим трактом. Справа в тому, що бактерія поширюється досить швидко. Сьогодні людина може бути абсолютно здорова, а вже завтра тести покажуть позитивний результат. Заразитися бактерією дуже просто, вона передається через брудні руки, продукти і повітряно-крапельним шляхом.

Хелікобактер пілорі норма бактерії при діагностиці

Симптоми хелікобактер пілорі

Коли ж варто вживати заходів, здавати аналізи на хелікобактер пілорі і йти на прийом до лікаря?

Хворий відчуває сильний біль в області живота. Зазвичай вона має досить неприємний, ріжучий характер. Біль може виникати в будь-який час, як перед їжею, так і після неї. Їжа накопичується в шлунку, починає загнивати, що і сприяє роз’їдання слизової і постійним болем.

Якщо шлунок болить тоді, коли хворий голодний, то зазвичай йому стає краще після прийому їжі. Така біль, викликана почуттям голоду, часто наздоганяє його в нічні години, і в той час, коли їжа не потрапляє в шлунок близько 4 годин.

Крім самої болю, захворювання супроводжується іншими симптомами, найяскравішим з яких є печія, яку дуже складно зупинити.

Часто виникає відчуття тяжкості в шлунку після прийому їжі, навіть якщо порція їжі була зовсім невеликий.

До більш серйозних симптомів відноситься порушення стільця (запори або проноси), нудота, блювання, виразки в травних органах, які супроводжуються кровотечею.

Хелікобактер пілорі норма бактерії при діагностиці

Увага! Якщо у Вас іноді трапляється печія, то це зовсім не привід панікувати і підозрювати у себе захворювання хелікобактер пілорі. Іноді таке явище може бути викликане тим, що Ви з’їли занадто багато жирної або копченої їжі, або ж, стався невеличкий тимчасовий збій в роботі шлунка.

Коли потрібно йти здавати аналіз на хелікобактер пілорі?

Кілька причин, по яких необхідно здати аналіз на хелікобактер:

 • Болі у шлунку, як після прийому їжі, так і до нього.
 • Відчуття голоду, що супроводжується болями в шлунку.
 • Печія і важкість у шлунку.
 • Нудота і блювання, яким немає ніякого логічного пояснення. Тобто, людина не отруївся і це не токсикоз, викликана вагітністю.
 • Стан, при якому не хочеться пити, приймати їжу. Зазвичай, якщо змусити себе прийняти їжу в такому стані, це може закінчитися блювотою.
 • Почуття дискомфорту в області живота (як правило, це спостерігається тоді, коли хвороба тільки бере свій початок).
 • Відсутність апетиту.
 • Насторожити повинен факт появи слизу в калових масах.
 • Хелікобактер пілорі норма бактерії при діагностиці

  Увага! Якщо мова заходить про дитину, яка ще не може чітко сказати, що і де в нього болить, треба уважно слідкувати за його поведінкою. Часто він прикладає руки саме до того місця, яке болить.

  Загальні вимоги перед здачею аналізу на хелікобактер пілорі

  Для здійснення будь-якого з аналізів на хелікобактер пілорі потрібно піти на деякі тимчасові обмеження. В ідеалі, про кожного з видів дослідження повинен розповідати лікар, тому як ці обмеження трохи різняться в залежності від такого, на який аналіз йде хворий. Однак лікар може цього не зробити, тому для людей, які страждають захворюваннями шлунка, існує спеціальна пам’ятка про те, як вести себе перед аналізом:

 • Якщо Ви палите, то, як мінімум за добу до аналізу доведеться відмовитися від куріння. Це не тільки завдає шкоди дихальній системі, але і дратує слизову шлунка. З-за цього результати аналізу можуть бути неточними.
 • Перед тим, як піти на процедуру аналізу, не потрібно планувати жодних свят, свят та інших заходів, де Ви могли б вживати алкогольні напої. Як і у випадку з курінням, потрібно утриматися від алкоголю протягом доби до здачі аналізу. Алкоголь теж не кращим чином впливає на травну систему.
 • Міцні каву і чай теж негативно впливають на слизову. В ідеалі, від цих напоїв потрібно на добу відмовитися зовсім, але якщо зробити цього не виходить, то пити їх хоча б слабо заварена.
 • Всі аналізи (за рідкісним винятком) здаються натщесерце. За 8 годин до процедури аналізу забороняється їсти яку-небудь їжу взагалі (особливо це стосується процедури ФГДС і ФГС).
 • Хелікобактер пілорі норма бактерії при діагностиці

  Таблиця результатів аналізу на виявлення інфекції хелікобактер пілорі.

  1% і менше норма 1-3,5% легка ступінь захворювання 3,5-6,5% середня ступінь захворювання 6,5-9,5% тяжкий ступінь захворювання 9,5% і більше вкрай важкий ступінь захворювання

  Які бувають аналізи на хелікобактер пілорі?

  Є безліч різних аналізів, які допомагають тим людям, які не знають як виявити хелікобактер пілорі. Це можуть бути як експрес-тести, що дають майже миттєвий результат, а також і аналізи, для отримання результату яких потрібен певний час. У будь-якому випадку, аналіз проводиться під контролем спеціаліста і ним же розшифровується. У більшості тестів на хелікобактер пілорі немає нічого страшного, як, наприклад, у процедурі ФГДС або «ковтанні кишки», як її називають в народі.

  Уреазый аналіз

  Цей аналіз є дуже популярним тестом на хелікобактер, він допомагає швидко виявити відсоток зараження цією бактерією. До такого аналізу варто ретельно і заздалегідь підготуватися.

  Аналіз здається вранці, в пункт його складання потрібно приходити голодним. За місяць до складання цього тесту не можна вживати анальгетики, спазмалітики і деякі інші ліки (за докладним списком потрібно звертатися до лікаря). За кілька днів до походу до лікаря потрібно утриматися від куріння і від прийому алкогольних напоїв. У день здачі аналізу, з ранку, потрібно як слід почистити зуби.

  Суть аналізу полягає в тому, що хворому дають випити спеціальну рідину. Для того, щоб вона подіяла, потрібно деякий час посидіти спокійно і почекати. Потім лікар запропонує хворому подихати в трубку спеціального апарату. Після чого дасть випити порцію ще однієї рідини і попросить подихати в іншу трубку. На зіставленні цих двох виявлених результатів хворий і може отримати відповідь. Обробка їх не займе багато часу, бактерію вдається розпізнати дуже скоро.

  Хелікобактер пілорі норма бактерії при діагностиці

  Що стосується точності такого тесту, то ймовірність того, що діагностувати хелікобактер пилари вдасться правильно, становить 95%.

  Біопсія

  Таке дослідження на хелікобактер пілорі сьогодні вважається найбільш точним і достовірним. Суть його полягає в тому, що для дослідження збираються тканини травної системи. Зібраний матеріал в лабораторію відносять і перевіряють, чи немає в ньому антитіл, які могли б вказувати на наявність сторонньої інфекції. При такому підході помилка виключається майже повністю. Якщо присутні антитіла, то це говорить про те, що людина хвора.

  Хелікобактер пілорі норма бактерії при діагностиці

  Особливих вимог перед проведенням такого аналізу немає, головне, приходити до лікаря на голодний шлунок.

  ПЛР

  Такий аналіз служить для того, щоб виявити ДНК бактерії хелікобактер пілорі. Імовірність помилки при цьому аналізі теж практично зводиться до нуля, по-перше, тому, що збирається багато матеріалу для дослідження. Це кров, сеча і кал пацієнта.

  По-друге, ступінь зараженості людини бактерією не впливає на результат аналізу ДНК виявлений в результаті аналізу, обов’язково дасть реакцію.

  Отримання результату і його розшифровка не займають багато часу. Основна перевага цього аналізу полягає в тому, що кал, на підставі якого найчастіше і робиться висновок, зазвичай збирається вдома, і при цьому не треба терпіти жодних обмежень типу поїздки в медичний заклад на голодний шлунок. Пошук ДНК бактерії хелікобактер пілорі здійснюється досить швидко, тож лікарі знають, яку конкретно сосьавляющую їм треба шукати.

  ІФА

  Матеріалом для проведення даного аналізу є плазма крові, в якій будуть шукати антитіла, які вказують на наявність у крові інфекції хелікобактер пілорі. Результати аналізу надаються в процентному співвідношенні і вказують на те, яка концентрація антитіл у певній кількості плазми крові.

  На жаль, цей метод діагностики не можна назвати точним, і цьому є логічне пояснення. Справа в тому, що коли в тіло людини потрапляє певна інфекція, імунна система починає виробляти спеціальні білки і антитіла. У випадку з інфекцією хелікобактер пілорі все йде набагато складніше. Вона може знаходитися в організмі і деякий час зовсім не турбувати людину. Для того, щоб активізуватися, їй необхідно дозріти. Тільки після того, як вона починає діяти в повну міру, імунна система хворого людини і починає виробляти антитіла і інфекцію можна виявити. Тому, якщо хворий прийшов на цей аналіз тоді, коли існування бактерії ще не перейшло в активну, то природно, результат перевірки буде негативним і людина буде помилково вважати, що він здоровий.

  Хелікобактер пілорі норма бактерії при діагностиці

  Може статися і навпаки. Антитіла і білки, які виробляються під впливом інфекції, залишають організм не відразу після того, як хворий одужує. Якщо він вирішить зробити аналіз відразу після закінчення лікування, то реакція знову буде помилковою, тому як антитіла ще не покинули організм і покажуть позитивний результат.

  Тому такий аналіз використовують тільки в сукупності з іншими для отримання більш повної картини про стан свого здоров’я.

  Як розшифрувати аналізи на хелікобактер пілорі?

  Навряд чи людина, що має медичну освіту стане задаватися таким питанням, тому краще довірити розшифровку аналізу фахівця, це допоможе уникнути помилок, які трапляються через непідготовленість звичайної людини. Результати аналізу хворому видаються на руки, і з ними він іде в кабінет лікаря, де лікар і допомагає виявляти результат, після чого здійснюється діагностика хелікобактер пілорі.

  Хелікобактер пілорі норма бактерії при діагностиці

  Висновок

  Таким чином, для того, щоб виявити наявність в організмі бактерії хелікобактер пілорі, було розроблено безліч аналізів, більшість з яких доведені практично до досконалості. Саме тому не варто нехтувати досягненнями сучасної медицини. Якщо є підозра на те, що у Вас хелікобактер пілорі, то краще відразу провести всі необхідні аналізи та обстеження, щоб якомога швидше почати лікування.