Як чистити зубні протези в домашніх умовах: рекомендації

Знімні зубні протези – гідна альтернатива природним зубам для тих людей, які з якихось причин втратив їх. Однак при неправильному догляді вони можуть втрачати свій естетичний вигляд і значно швидше стають непридатними до використання. Саме тому питання про те, як доглядати за протезом дуже актуальне.

Зміст:

 • 1 Догляд за протезом
 • 2 Чистка протеза
 • 3 Застосування нетрадиційних методів
 • 4 Відбілювання
 • 5 Допомогу фахівців

Догляд за протезом

Безсумнівно, чистка знімною протезирующей конструкції – це дуже важлива процедура. Однак крім неї у комплекс догляду за протезом входить і багато інших важливих аспектів. Правильний догляд дозволяє на довгий час зберегти не тільки функціональні якості пристрою, але і забезпечити її зовнішні властивості.

Основні правила догляду:

Як чистити зубні протези в домашніх умовах: рекомендації

Зубні протези

 • Промивання. Знімні протези, як правило, виготовлені з твердих пластикових сплавів або ж еластичного нейлону. Незалежно від того, з якого матеріалу виготовлена конструкція, її слід мити після кожного вживання їжі. Це є необхідним для того, щоб запобігти потраплянню залишків їжі, що може спровокувати появу неприємного запаху з рота. Промивання слід робити обережно, щоб не пошкодити протез.
 • Гігієна ротової порожнини. Крім очищення самої конструкції, необхідно ретельно промивати порожнину рота. Рекомендується застосовувати м’які зубні щітки, за допомогою яких можна очищати поверхню язика, ясен, щік. У разі повної відсутності зубів у цих цілях можна застосовувати ватний або марлевий диск, або спеціальні серветки.
 • Обробка розчином. Щодня протез слід протирати за допомогою спеціального розчину. Це найкраще робити перед сном, щоб надалі не бруднити конструкцію. Дія рідини спрямоване на знищення бактерій, а також пігментних речовин з їжі, які можуть забарвлювати протез.
 • Зберігання. У нічний час протези рекомендується знімати. Зберігати їх краще всього в склянці з антибактеріальним розчином. Рідину слід регулярно міняти, щоб запобігти розмноженню в ній шкідливих мікроорганізмів.
 • В цілому, догляд за зубним протезом являє собою цілий комплекс процедур, які необхідно виконувати щодня.

  Чистка протеза

  Крім постійного очищення протеза від залишків їжі після її прийому, необхідно також періодично проводити ретельну чистку, спрямовану на повне видалення частинок їжі, нальоту, або бактерій, які потрапляють разом з рідиною або повітрям, що вдихається.

  Процедуру необхідно проводити з використанням звичайної зубної щітки. Ступінь жорсткості може бути будь-який, однак важливо пам’ятати про те, що чистка повинна здійснюватися з максимальною обережністю, щоб не пошкодити протез.

  Як чистити зубні протези в домашніх умовах: рекомендації

  Чистимо зубною щіткою

  Для очищення рекомендується використовувати спеціальні зубні пасти або порошки, які можна придбати в аптеці. Категорично заборонено проводити чищення з використанням мила, миючих засобів для посуду або будь-яких інших коштів, які не призначені безпосередньо для зубних протезів.

  За допомогою щітки слід ретельно вичистити поверхню конструкції з усіх сторін. Особливу увагу потрібно звернути на місця, в яких відбувається зіткнення елементів протеза і ясен. У разі, якщо в цьому місці будуть залишатися бактерії, значно підвищується ймовірність розвитку запальних захворювань ясен.

  Для виявлення залишків нальоту можуть використовуватися спеціальні таблетки-індикатори. Після застосування такого засобу на поверхні протеза проявляються місця, які недостатньо вичищені від залишків їжі. Як правило, наліт з’являється у важкодоступних місцях, а тому багато стоматологи рекомендують використовувати зубні нитки.

  В цілому, ретельна чистка протеза — важлива процедура, необхідна для повного видалення залишків їжі.

  Застосування нетрадиційних методів

  Говорячи про те, як чистити зубні протези в домашніх умовах, не можна не відзначити, те, що існує безліч народних засобів для очищення. Однак більшість фахівців радять використовувати перевірені методи, щоб зберегти нормальний стан протезів.

  Як чистити зубні протези в домашніх умовах: рекомендації

  Замочування в оцті

  Найбільш поширеним народним методом чищення протеза вважається замочування в оцті. Необхідно залити зубну конструкцію в оцтовому розчині на 2 години. Після процедури протез потрібно вимити в теплій воді. Даний спосіб дозволяє очистити поверхню від дрібних залишків їжі, проте його недолік полягає в тому, що оцет негативно впливає на міцність матеріалу, з якого виготовлені протези, а тому при регулярному застосуванні може відбутися його поломка.

  Ще один спосіб видалення нальоту передбачає застосування лимонного соку. Його потрібно змішати з зубним порошком і намазати отриману суміш на поверхню протеза. Його потрібно залишити на 20 хвилин, після чого вичистити щіткою. Завершивши процедуру, слід ретельно промити конструкцію.

  Існує думка, що для чистки слід використовувати соду. Така думка є помилковим, так як сода не очищає матеріал від залишків бактерій, а тому є неефективною.

  Існують різні нетрадиційні способи чищення протезів в домашніх умовах, проте краще всього використовувати надійні та перевірені методи.

  Відбілювання

  Багатьох власників протезів цікавить, як можна відбілити їх без допомоги фахівця. На жаль, навіть найкращі протези з часом втрачають свій білосніжний колір. Це не обов’язково свідчить про неправильному догляді. Навіть при правильному чищенню, з часом пігментація матеріалу змінюється, особливо під дією регулярно вживаються з їжею фарбувальних речовин.

  Як чистити зубні протези в домашніх умовах: рекомендації

  Зберігання в розчині

  Основна причина потемніння – наліт. Він виходить в результаті скупчення дрібних залишків їжі і бактерій у поєднанні з слинної рідиною. Важливою властивістю цієї речовини є здатність вбирати барвники, які знаходяться в їжі, і саме тому з часом протези темніють або жовтіють. Причина таких змін може також полягати у зловживанні тютюновими виробами.

  Методи відбілювання:

  • регулярна механічна чистка
  • застосування очищеної води при промиванні
  • регулярна заміна нічного розчину
  • дотримання гігієни порожнини рота
  • відмова від куріння, кави, алкоголю

  На жаль, навіть при виконанні основних правил догляду, регулярного чищення зубів, і самого протеза, з часом він буде змінювати свій колір. Проте термін експлуатації можна значно збільшити, особливо якщо використовувати професійні засоби для відбілювання протезів.

  В цілому, відбілювання протеза в домашніх умовах можливо тільки шляхом його очищення від нальоту і відмови від будь-яких продуктів, що містять фарбувальні речовини в великій кількості.

  Допомога фахівців

  Професійна чистка протеза також є невід’ємним елементом догляду. Це не дивно, так як навіть при регулярному очищенні конструкції від залишків їжі, вичистити її повністю в побутових умовах неможливо. В стоматологічних установах для цих цілей використовуються різні апаратні методи.

  Одним з найбільш поширених способів вважається ультразвукова чистка. Протез з допомогою спеціального апарату піддається впливу ультразвукових хвиль, які очищають найдрібніші частинки нальоту. Таку процедуру рекомендується проводити не менш ніж 1 раз в 6 місяців, щоб забезпечити довговічність і міцність конструкції.

  Ще одним способом є механічна чистка за допомогою спеціальної щітки. Такий метод найчастіше застосовують при наявності мінеральних відкладень на поверхні протеза. Після чищення стоматолог з допомогою спеціальної пасти полірує конструкцію, за рахунок чого вона набуває естетичний зовнішній вигляд, і практично не відрізняється від нової.

  Крім безпосередньої чищення, стоматолог також виробляє огляд протеза. Це дозволяє виявити появу тріщин, зазубрин, або будь-яких інших пошкоджень, які можуть позначитися на цілісності конструкції, а також комфорт власника при її використанні. Внаслідок поломки протез може травмувати тканини ясен, погано фіксуватися. У разі виявлення будь-яких пошкоджень необхідно своєчасно віднести протез для проведення ремонту.

  Безсумнівно, професійна чистка зубного протеза – це найбільш оптимальний спосіб зберегти його зовнішні якості, запобігти поломку, і значно збільшити термін експлуатації.

  Чищення зубних протезів у домашніх умовах – обов’язкова процедура, передбачена загальними правилами догляду та гігієни рота. Робити таку процедуру можна за допомогою різних способів, однак дуже важливо виконувати чистку як можна частіше.