Як вилікувати лямблії у дитини швидко і ефективно: поради

Як стверджують медичні дані, сьогодні практично у кожного другого малюка діагностується лямбліоз, симптоматика якого проявляється досить приховано. Спровокувати розвиток даної інфекції (паразитарної) можуть лямблії одноклітинні, місце розташування яких локалізується тільки в кишечнику і печінки. Механізми передачі лямблій самі різні: вони можуть проникнути в організм дитини через погано вимиті фрукти, важкі руки, фекально-оральним способом, а також при спілкуванні вже з зараженим малюком.

Як вилікувати лямблії у дитини швидко і ефективно: поради

Лямбліоз у дітей

Як тільки паразит проникає в організм, він відразу ж приступає до активного розмноження, при цьому забираючи всі поживні речовини з крові дитини. З цієї причини дитина починає сильно хворіти і у нього проявляються незрозумілі симптоми, встановити причину яких буває досить важко.

Як же правильно лікувати лямбліоз у дітей, і як своєчасно діагностувати недугу піде мова в даній статті.

Зміст:

 • 1 Що являє собою лямбліоз
 • 2 Яким чином відбувається зараження
 • 3 Проявляється симптоматика
 • 4 Види лямблій і форми лямбліозу у дітей
 • 5 Існуюча небезпека для малюка
 • 6 Діагностика лямбліозу у дітей
 • 7 Грамотне рішення проблеми
 • 8 Профілактичні заходи

Що являє собою лямбліоз

Людський організм можуть вражати дуже багато паразитарні організми, але серед них існують такі, які становлять найбільшу небезпеку для здоров’я дитини. Саме до таких і відносяться лямблії.

Лямблії є основними збудниками хвороби лямбліоз. Вони відносяться до подцарству найпростіших і класу джгутикових паразитів.

Лямблії мають маленький розмір (приблизно 18 мкм) і можуть існувати в кількох формах – трофозиод (вегетативна стадія) і цисти.

Необхідно знати про те, що цисти на відміну від самих лямблій менш рухливі, однак це не заважає їм мати високу життєздатність. Вони досить стійкі до будь-яких змін температурного режиму, тобто не бояться ні спеки, ні холоду.

У тому випадку, коли даний вид паразитів потрапляє у вологе середовище, то тривалість їх існування може досягати більше 10 місяців. Наприклад, у водоймах зі стоячою водою і навіть у домашніх водопроводах з температурою в 4-20 градусів вони можуть виживати протягом 3-4 місяців.

На продуктах, таких як овочі і фрукти їх життєвий цикл досягає пари годин, однак, якщо ці продукти у своєму складі містять багато рідини, то лямблії можуть жити від 1 до кількох діб.

Яким чином відбувається зараження

Найбільша ймовірність заразитися лямбліями проявляється у віці від 1 року до 5 років (вона становить приблизно 40%). Однак чим старше стає дитина, тим ця ймовірність зменшується.

Як вилікувати лямблії у дитини швидко і ефективно: поради

Від тварин

Передаються паразити фекально-оральним шляхом, а ось поширюються контактним, харчовим і водним способом:

 • Контактно-побутовий шлях передачі. Цей шлях більшою мірою поширений у дитячих установах (наприклад, дитячий сад). Передача лямблій може в даному випадку відбуватися через килими, іграшки, туалет. Однак найбільша ймовірність зараження криється саме в немитих руках малюків і робочого персоналу.
 • Водний шлях передачі. Найбільша спалах зараження лямбліозу пов’язана саме з водним середовищем. Так, зараження може відбутися через воду в басейнах, відкритих водоймах, проточну та водопровідну системи.
 • Молочні продукти харчування. У них цисти здатні існувати більше 3 місяців. На хлібі, яблуках і вареному картоплі паразити живуть всього лише пару годин. Однак, якщо створити їм сприятливі умови, їх життєздатність може зберегтися на більш тривалий часовий проміжок.
 • Зараження через комах. Таргани і мухи є прямими переносниками лямблій. Саме з цієї причини так важливо своєчасно проводити дезінфекцію домашнього приміщення і дитячих установ (лікарні, сади).

Відомо, що лямбліозом малюк може захворіти вже в 3-місячному віці. При цьому хлопчики хворіють у 2-3 рази частіше дівчаток. Таке явище фахівці пояснюють вдосконаленим рівнем пристінкового травлення дітей.

Проявляється симптоматика

Симптоматика лямбліозу не завжди може проявитися з перших днів хвороби. Бувають випадки, коли його ознаки були дуже схожі з симптомами інших недуг, що призводило до неправильній методиці лікування малюка. Кожному з батьків необхідно знати, які ознаки можуть охарактеризувати прояв лямбліозу. У тому випадку, якщо у дитини спостерігається 2 і більше з перерахованих ознак, в обов’язковому порядку знадобиться звернутися за швидкою медичною допомогою.

Як вилікувати лямблії у дитини швидко і ефективно: поради

Лямблії під мікроскопом

Про зараження лямбліями дитини можуть сигналізувати наступні ознаки:

 • Підвищена температура тіла дитини (медики називають її субфебриальной, так як вона не перевищує 37, 5 градусів). Така температура може спостерігатися у вечірній час і триматися від кількох днів до кількох тижнів. Цей симптом є першим сигналом до того, щоб відправитися на консультацію до терапевта.
 • У малюка відбувається порушення травного процесу. При цьому у дитини можуть проявитися запори або діарея. У цьому випадку необхідно упевнитися в тому, що дитина не страждає дисбактеріозом кишечника, адже досить часто подібна симптоматика свідчить саме про цю хворобу.
 • Під час сну дитина скрипить зубами. Таке явище пояснюється тим, що як тільки лямблії проникають в організм, вони миттєво вражають центральну нервову систему, через що в деякій мірі відбувається збій в її функціонуванні. Одним з таких ознак стає скрип зубів.
 • Зменшення активності дитини. При зараженні лямбліоз, активність дитини значним чином зменшується. Він швидко втомлюється від прогулянок на свіжому повітрі, стає більш розсіяним і неуважним, постійно хоче спати і може часто вередувати.
 • Болі в нижній частині живота (частіше всього вони мають тягне характер). При протіканні лямбліозу болі в животі проявляються саме в правому підребер’ї або навколо пупка. Тому якщо дитина може показати те місце, де в нього болить найбільше, то потрібно попросити його це зробити, так як це значно полегшить постановку діагнозу.
 • Прояв нападів кашлю (задушливого).
 • Збільшення печінки і серця в своїх розмірах.
 • Збільшення лімфатичних вузлів без відомих причин.
 • В крові малюка помітно збільшиться кількість еозинофілів.

Знаючи симптоми, які проявляються при лямбліозі значно простіше і швидше поставити грамотний діагноз і приступити до ефективного і безпечного лікування дитини.

Види лямблій і форми лямбліозу у дітей

Лямблії за своєю природою прийнято поділяти на кілька видів. До них відносять:

 • Цисти (являють собою яйця або личинки, для яких характерна знижена рухливість).
 • Дорослі паразити (по-іншому їх називають вегетативними, і вони відрізняються від цист високою швидкістю пересування).
 • Найчастіше проникають цисти через товсту кишку, а виводяться назовні разом з каловими масами. Залежно від температурних умов поза дитячого організму цисти можуть існувати від 3 до 40 днів.

  До того моменту, як личинка проникає в організм малюка, вона покрита міцною оболонкою, яка зникає одразу після того, як паразит виявляється в сприятливому для нього середовищі.

  Як вилікувати лямблії у дитини швидко і ефективно: поради

  Лямблії

  Вже перебуваючи в кишечнику, цисти починають активно розвиватися і перетворюватися у дорослих особин, які в свою чергу вже здатні розмножуватися і паразитувати.

  Форми лямбліозу можуть носити наступний характер:

 • Гострий перебіг
 • Хронічний перебіг
 • Гостра форма захворювання в більшості випадків діагностується у дитини віком до 3 років. При цьому у малюка спостерігається різке збільшення температури тіла, розлад травної системи і діарея.

  Також може проявитися висип на шкірі, що дуже сильно нагадує кір або краснуху. Симптоми також доповнюються рясною блювотою, різкими тягнуть болями в правому підребер’ї і пупку. Чим раніше дитині буде надана медична допомога, тим швидше буде відбуватися процес одужання.

  У тому випадку, якщо при явних симптомах малюкові не надають ніякого лікування, то дана ситуація загрожує перетворенням гострої форми хвороби в хронічну стадію перебігу.

  Хронічний лямбліоз дуже небезпечний, так як при ньому відбувається повна інтоксикація всього дитячого організму, в результаті чого страждає кожен внутрішній орган: проноси стають більш частими і інтенсивними, функціонування кишечника сильно сповільнюється, наслідком чого стають запори.

  Найбільше в цій ситуації страждають нервова і серцево-судинна системи.

  Чим довше хворому не виявляється належне лікування, тим більше ускладнень проявитися після проведеної терапії.

  Існуюча небезпека для малюка

  Проникнення будь-яких різновидів паразитів в організм дитини вже тягне за собою велику кількість неприємностей, які у свою чергу негативно позначаються на здоров’ї і самопочутті малюка.

  Що ж відбувається з дитячим організмом, коли в нього проникають лямблії:

  Як вилікувати лямблії у дитини швидко і ефективно: поради

  Небезпеки

  • В першу чергу паразити починають добувати собі необхідні речовини для існування з крові дитини. З-за цього дитина позбавляється великої кількості мінералів, вітамінів і мікроелементів, які необхідні йому для нормального розвитку і підтримки імунної системи. Наслідком такого негативного впливу може стати розвиток авітамінозу.
  • Навіть, незважаючи на те, що лямблії мають дуже маленькі розміри, вони здатні приносити істотну шкоду для здоров’я людини. Так, наприклад, паразитуючи в дитячому організмі, вони виділяють величезну кількість токсичних речовин, які в свою чергу вражають не тільки сам імунітет, але і негативно позначаються на роботі всіх внутрішніх органах. В результаті цього у малюка можуть проявлятися алергічні реакції, навіть на самі нешкідливі алергени.
  • У дитини в ході зараження лямбліями можуть розвинутися бронхіальна астма, атопічний дерматит, різні простудні недуги і навіть бронхіт.

  Лямбліоз дуже приховане захворювання, яке дуже важливо своєчасно діагностувати, так як в іншому випадку, дитина буде приймати препарати, які абсолютно марні і тільки погіршать його загальне самопочуття.

  Діагностика лямбліозу у дітей

  Лямбліоз відноситься до числа хвороб, які не тільки важко діагностувати, але також і важко лікувати. Якщо прояв симптоматику недуги проігнорувати, то це загрожує серйозними наслідками для дитячого здоров’я. Саме з цієї причини фахівці рекомендують не зволікати у випадках виникнення неспецифічних ознак і як можна терміново звертатися за консультацією до терапевта. Адже якщо діагностувати захворювання на первинних стадіях, то відновний процес лікування пройде швидше і легше, а також при цьому вдасться уникнути багатьох ускладнень і негативних наслідків.

  Для того, щоб виявити лямбліоз знадобиться пройти наступні медичні обстеження:

 • Діагностика серологическая. У його ході відбувається дослідження специфічних антитіл, які виробляються в дитячому організмі в тому випадку, якщо в нього проникають лямблії або цисти. Даний аналіз буде інформативним тільки протягом 3-4 тижнів зараження. Після цього терміну встановити наявність паразитів в організмі буде неможливо.
 • Копрологічне дослідження. Являє собою дослідження калових мас хворої дитини. Фахівець під спеціальним апаратом ретельно вивчає склад і вміст калу, що дозволяє встановити наявність лямблій або цист. Тільки, на жаль, не завжди вдається діагностувати паразитів саме таким чином.
 • Дослідження дуоденальне. Для його здійснення дуже важливо, щоб вік пацієнта досяг позначки в 10 років. Тільки в даному випадку, отримані дані будуть нести правдиву інформацію. Подібний тип діагностики полягає в дослідженні жовчі дитини. У більшості випадків при зараженні лямблії та цисти будуть зосереджуватися саме в цьому середовищі. Застосування даного методу для маленьких дітей неможливо, оскільки забір жовчі є досить копіткою процедурою і доставить масу неприємних відчуттів для малюка.
 • При необхідності спеціаліст може призначити додаткові лабораторні дослідження крові і сечі, що дозволить скласти більш повну картину захворювання і приступити до медикаментозного лікування.

  Грамотне рішення проблеми

  Як вилікувати лямблії у дитини швидко і ефективно: поради

  Методи народної медицини

  Лікування лямбліозу, як і будь-якого іншого захворювання, краще вести під суворим контролем фахівця. При цьому важливо знати про те, що терапія буде нести комплексний характер і в свою чергу повинна обов’язково складатися з декількох етапів.

  Перший етап – підготовчий. Він може тривати протягом декількох тижнів. Він полягає в тому, щоб на протязі всього цього проміжку часу хворий малюк вживав у їжу тільки варені овочі, гречану і пшеничну каші, запечені яблука і висівки. Результативність такого способу харчування буде набагато вище, ніж просто давати дитині пити мінеральну воду. Для старших дітей рекомендовано проведення тюбажа, він допомагає знизити холестаз і відновити роботу травної системи.

  Другий етап – медикаментозний. Він полягає у використанні спеціальних медичних препаратів, які допомагають позбутися від хвороботворних паразитів і інших неприємних проявів хвороби. Курс лікування призначається тільки лікарем, при цьому особлива увага приділяється віком дитини і виявляється симптоматиці. Найчастіше для лікування лямбліозу призначають Фуразалидон, Фламін, Макмірор, Метранідазол і Інтетрікс.

  Існує велика ймовірність того, що на 3-5 день після прийому даних препаратів стан дитини погіршиться. Він стане млявим і у нього станеться збій у роботі травної системи. Ні в якому разі не варто припиняти лікування! Подібна реакція свідчить про те, що препарати працюють!

  Під їх дією відбувається знищення лямблій, а їх залишки потрапляють у кров, саме тому виявляється подібна симптоматика. Для поліпшення самопочуття лікар може призначити проносні або антигістамінні засоби. Вже на 8-10 добу малюк відчує значне полегшення.

  Медикаментозне лікування в обов’язковому порядку необхідно закріпити прийомом сорбентів. Для цього чудово підходять Лактофільтрум і Фільтрум. Приймати їх потрібно на протязі 10-14 днів, після чого в обов’язковому порядку знадобиться здати аналізи на лямбліоз.

  Третій етап – засоби народної медицини. Звичайно, подібні рецепти не зможуть самостійно вирішити виниклу проблему. Однак, якщо використовувати їх спільно з вищезгаданими препаратами, то позитивного результату все-таки досягти цілком реально.

  Дуже важливо перед тим, як вдаватися до даних рецептами попередньо проконсультуватися з лікарем!

  Для лікування зараження паразитами добре допомагає настій на основі огірків. При цьому важливо, щоб дитина відмовився від вживання газованих солодких напоїв, солодощів і борошняних виробів.

  Позитивного результату допоможуть досягти і відвар на основі квіток кульбаби. Приймати подібне ліки знадобиться не менше 10 днів, також не варто забувати дотримуватися спеціальної дієти.

  Відвар з чистотілу також можна застосовувати в якості додаткового лікування. Однак попередньо необхідно впевнитися в тому, що у дитини немає алергічних реакцій на використовувані лікувальні трави.

  Профілактичні заходи

  Запобігти зараження лямбліями досить просто. Для цього знадобиться дотримуватися всього лише єдине головне правило – це чистота у всьому!

 • Перед тим, як давати дитині їсти свіжі овочі або фрукти їх в обов’язковому порядку необхідно промити кип’яченою водою (вона може бути навіть трохи теплою, головне, щоб не сира). Для миття можна застосовувати зубну щітку або спеціальну губку.
 • Не забувайте розповідати дитині про те, що будь-які овочі і фрукти перед вживанням потрібно добре мити, так як в протилежному випадку у дитини буде сильно боліти животик.
 • З самого раннього віку батьки зобов’язані вчити дитину стежити за власною гігієною. У першу чергу це стосується миття рук перед тим, як сісти за стіл. Важливо пояснити, що просто сполоснути руки під водою з крана буде недостатньо. Потрібно застосовувати для цього мило, а після цього ретельно витерти руки рушником.
 • Ні в якому разі не варто використовувати одне і те ж рушник для витирання рук і всього тіла після купання. Найкраще виділити кілька рушників для банних процедур. Таким чином, ймовірність зараження знижується в кілька разів.
 • Якщо в будинку присутні тварини, то найкраще обмежити їх контакт з маленькими дітьми. Для старших дітей доведеться пояснити, що після кожної прогулянки з улюбленцем важливо ретельно мити руки, а також ніколи не класти брудні пальці в рот.
  Як вилікувати лямблії у дитини швидко і ефективно: поради

  Громадський басейн

 • Не забувайте і про те, що туалет звірів необхідно своєчасно прибирати, це знизить швидкість поширення тварин паразитів і вбереже всю сім’ю від небажаних хвороб.
 • Ретельно стежите за тим, що їсть ваша дитина. Постарайтеся уникати прийомів їжі на вулиці, особливо в закладах, де готують їжу швидкого приготування (фаст-фуд), адже невідомо, наскільки якісні там продукти і з чого конкретно готують те або інше блюдо.
 • Особливу увагу слід приділяти пісочницях і купання у водоймах. У цьому випадку потрібно бути максимально обережним і уважним. При можливості, звичайно, даних заходів найкраще уникати або пропонувати малюкові альтернативні розваги.
 • Також важливо регулярно відвідувати лікаря-педіатра і стежити за самопочуттям дитини. Пам’ятайте, що будь-які прояви неспецифічних симптомів, що можуть вказувати на зараження лямбліями. Тому найкраще, якомога раніше пройти спеціальні дослідження та впевнитися у відсутності або наявності даних паразитів! Чим раніше діагностовано проблема, тим швидше можна з нею впоратися!