Які вітаміни містить морква, їх роль в нашому організмі

Зміст овоча різноманітно і кожен компонент його корисний:

 • вуглеводи
 • жири
 • білки
 • вітаміни
 • мінеральні речовини
 • клітковина

Зміст:

 • 1 Склад коренеплоду моркви, вітаміни
 • 2 Мінеральний склад моркви
 • 3 Вживання в їжу
 • 4 Зберігання моркви
 • 5 Особливості вирощування

Склад коренеплоду моркви, вітаміни

Вміст білків і жирів дуже незначне, на їх частку припадає 1,4 р. на 100 гр продукту. З вуглеводів варто відзначити наявність простих цукрів, в основному глюкози і крохмалю, в цілому на 100 гр продукту їх припадає 6,9 гр. Це небагато, але солодкий смак цілком відчутний, що робить привабливим вживання коренеплоду в їжу, особливо для дітей. Ці факти дозволяють зрозуміти обґрунтованість використання овоча дієти для зниження ваги.

Які вітаміни містить морква, їх роль в нашому організмі

Молода морква

Клітковина по своїй хімічній природі є вуглеводом, але на відміну від них розщеплюється тільки в товстому кишечнику під дією бактерій. При цьому виділяється багато тепла, що підтримує на належному рівні температуру в травній системі. Крім того, волокна клітковини сприяють просуванню неперетравленої їжі, що сприяє своєчасному очищенню кишечника.

Більш важливо, які вітаміни містить морква. На їх частку припадає 6,8 мг на 100 гр продукту. Ці вітаміни можна розташувати у порядку їх спадання в моркві: С, В3, Е, В2, А, В6, К. Треба чітко розуміти, що деякі з них жиророзчинні (А, К, Е), що важливо для вибору способу вживання вітамінного коренеплоду. Безумовно, всі названі речовини важливі, але більшою мірою хочеться висвітлити деякі з них.

Вітамін А, з серії жиророзчинних, бере участь у роботі біокаталізаторів, що регулюють реакції утворення зорового пігменту. А значить, без нього хороший зір, особливо сутінковий, неможливо.

Вітамін В3 підтримує захисні властивості шкіри, позитивно впливає на настрій людини і якість сну, зменшує кількість холестерину в крові. Крім того, бере участь у розщепленні вуглеводів і жирів, головного постачальника зайвої ваги людини.

Дефіцит віт. В2 помітний в дитячому і літньому віці, що пов’язано з особливостями травлення, отже, для цих груп людей споживання моркви архіважливо.

З якостей вітаміну Е можна відзначити тільки три: вплив на біосинтез, уповільнення швидкості старіння і підтримання функції розмноження.

Отже, вживаючи моркву можна забезпечити організм вітамінами А, С, Е, У, К.

Мінеральний склад моркви

На частку мінеральних елементів в 100 гр продукту припадає 0,4 гр. У першу трійку входять калій, натрій, фосфор. Складно переоцінити значення калію, він є свого роду паливом для серця, а також сприяє виділенню жовчі. Це пояснює використання в закусках моркви, що забезпечує хороше травлення основної їжі. Фосфор важливий для будови кісток і роботи мозку.

Таким чином, склад коренеплоду різноманітний і вживання моркви забезпечує організм набором важливих елементів.

Вживання в їжу

Моркву можна і потрібно вживати в сирому, так і вареному (запеченому вигляді). Але необхідно враховувати, що засвоєння вітамінів К, Е, А можливо при взаємодії продукту з жирами. Тому використання моркви в заправних салатах цілком виправдано. Підходить будь-яке рослинне масло, але ідеальним варіантом можна вважати жири молока.

Які вітаміни містить морква, їх роль в нашому організмі

Морквяний сік

Відмінним рішенням правильного використання коренеплоду може стати такий варіант. Сиру моркву натирають на дрібній тертці і змішують з розм’якшеним вершковим маслом. Це відмінна, добре зберігається основа для бутербродів, яку можна урізноманітнити. В якості добавки може бути мед, часник або горіхи.

Якщо в складі страви використовується варена морква, то перед приготуванням її не чистять, що забезпечує кращу схоронність вітамінів.

Виходить, що вживання моркви справа нескладна, але врахування деяких особливостей важливий. Перешкодити вона може тільки при надмірному вживанні соків. Але здоровий глузд завжди виручає.

Зберігання моркви

Зберігається сира морква добре. При правильному режимі температури і вологості в підвалі коренеплоди залишаються в незмінному вигляді до літа. В умовах міської квартири морква прекрасно зберігається на нижній полиці холодильника протягом 1,5-2 місяців. Перед закладкою коренеплоди миють прохолодною водою, обов’язково сушать, загортають у газетну або спеціальну харчовий папір, а потім у пластиковий пакет.

Довго зберігається в холодильнику і натерта морква, змішана з невеликою кількістю соняшникової олії, поміщена в контейнер. Його місце в тій частині холодильника, де температура найнижча.

В даний час селекціонери виділили групу сортів, які при зберіганні в морозильній камері не втрачають корисних властивостей.

Особливості вирощування

Вирощування моркви під силу всім. Сіють її безпосередньо в грунт вже в квітні, поворотні заморозки цього овочу дарма. Іноді моркву сіють і під зиму, але обов’язково легке укриття грядки. В такому разі сходи, а також урожай бувають ранні. В грунт вносять выветрившиеся тирсу або річковий пісок для додання пухкості, що позитивно позначається на розмірах коренеплодів.

Які вітаміни містить морква, їх роль в нашому організмі

Техніка вирощування

Вологим літом в морквяної бадиллі створюються сприятливі умови для шкідників, наприклад, слимаків. Тоді зелень зрізають, залишаючи лише короткі стеблинки. Через час листя відростає знову, але вже не така густа. Цю процедуру проводять у другій половині літа.

Прибирати моркву краще після перших осінніх заморозків, які поліпшують її смак. При достатній площі городу краще використовувати 2 сорти моркви. Один із групи ранніх, а другий – пізніх.

Таким чином, знаючи які вітаміни містить морква, ніж сила її мінералів і, розуміючи, що вирощування і зберігання моркви справа проста, стає очевидною важливість знайомого овоча.