Загострення гастриту: перша допомога, рекомендації

Яскраво виражені симптоми гострого гастриту найчастіше є реакцією на різні подразники, які можуть бути фізичними, хімічними або термічними. Запалення слизової оболонки у більшості випадків супроводжується холецистит, коліт або порушеним обміном речовин. Лікування цієї хвороби повинно розпочинатись, насамперед, з з’ясування причини, яка спровокувала загострення гастриту.

Зміст статті

 • Механізм розвитку загострення
 • Періоди ремісії
 • Причини загострення
 • Симптоми наростаючої загострення гастриту
 • Дії в період загострення
 • Медикаментозне лікування
 • Дієта в період загострення

Механізм розвитку загострення

Загострення гастриту: перша допомога, рекомендації

Симптоми наростаючої загострення свідчать про утворення на слизовій поверхні ерозій шлунка. Гостра форма гастриту зазвичай розвивається буквально за лічені дні і навіть години. Порушена дієта, вживання хімічних речовин, що подразнюють слизову поверхню, або потрапляння в шлунок хвороботворних мікробів може стати стартовим механізмом для виникнення виразки і прориву шлунка.

Ознаки гострої форми зазвичай є відповіддю на пошкодження слизової оболонки. У таких випадках організмом виділяються речовини, що закликають до місця пошкодження клітини імунної системи. Головне призначення цих «помічників» – видалити патогенні речовини зі шлунка, що і викликає розвиток їх бурхливої діяльності, що проявляється у вигляді запалення. Таким чином, запальний процес – це не тільки пошкодження слизової, але і спроба організму відновити цілісність її поверхні.

Періоди ремісії

Зазвичай гостра форма на деякий час змінюється періодом ремісії, час якої багато в чому визначає успішне лікування. Всі симптоми, які турбували хворого, практично зникають або значно зменшуються. Розрізняють два види цього стану:

 • Повна форма. Лікування в даному випадку пройшло успішно і захворювання фактично зникло.
 • Неповна форма. Ознаки захворювання ще зберігаються деякий час. А в разі якщо порушується дієта, гостра форма знову активується.

При хронічному гастриті період ремісії може становити кілька місяців і доходити до декількох років. Симптоми у хворого на цій стадії багато в чому залежать від проведеної терапії і при мінімальних скаргах лікування не потрібне.

Причини загострення

Загострення гастриту: перша допомога, рекомендації

Симптоми що починається гастриту дуже часто можна помітити восени. Погодний фактор справляє помітний вплив на стан ШКТ. Фахівці подібну особливість пов’язують з міжсезонним похолоданням, яке призводить до стиснення кровоносних судин. Внаслідок чого у хворого починають спазми, і відбувається нестача поживних речовин внутрішнім органам. Вживання кислих і сирих овочів з грубою клітковиною призводить до порушення секреції шлунку і як підсумок – запалення слизової оболонки.

Однак не тільки погана дієта може чинити негативний вплив на роботу шлунка. Як відомо шлункові хвороби є дзеркало душевного здоров’я хворого.

Поганий настрій і часті стреси змушують хворого ніби «проковтувати» власні проблеми. Тому лікування хронічного гастриту має включати не тільки медикаментозні препарати, але і бути спрямованим на поліпшення психологічного стану хворого.

Також симптоми загострення можуть проявитися після:

 • вживання тривалий період смаженої, грубої і волокнистої їжі;
 • харчових отруєнь;
 • прийому препаратів дратівної дії (антибіотики, саліцилати, сульфаніламіди);
 • харчової алергії;
 • гострої інфекції;
 • порушення обмінних процесів.

Симптоми наростаючої загострення гастриту

Загострення гастриту: перша допомога, рекомендації

При загостренні хронічного гастриту ознаки багато в чому залежать від стадії захворювання. Але фахівцями виділяється основні симптоми наступного типу:

 • Періодичні болі в шлунку, які посилюються після прийняття їжі. Крім того вони можуть стати результатом тривалих перерв між прийняттям їжі;
 • Посилюються після їжі, печія, відрижка, відчуття нудоти;
 • Блювота з присутніми в ній блювотними масами з домішкою зеленого і жовтого кольору, а також характерним кислим запахом;
 • Підвищене слиновиділення, властиве при порушеннях роботи ШЛУНКОВО-кишкового тракту і є захисною реакцією;
 • Сухість у роті, викликана частою блювотою і провокує зневоднення організму;
 • Порушення стільця.

Симптоми загострення супроводжуються і другорядними ознаками. До таких можна віднести: слабкість, підвищення температури тіла, головний біль, запаморочення, прискорене серцебиття.

Дії в період загострення

Найчастіше приступ гострого гастриту хворого настає несподівано і лікування в першу чергу, повинно складатися із зняття больового синдрому. Гострий біль рекомендується прибирати спазмолітиками, призначеними лікуючим лікарем. Але що можна порадити хворому, якщо препарати відсутні? Як лікувати в даному випадку виникло загострення?

Больові симптоми можна зняти наступним чином. Ляжте на будь-пліч і підтягніть коліна до живота. Постарайтеся максимально розслабитися і полежати в такому положенні від 15 до 30 хвилин. Якщо біль не зникає, тоді спробуйте покласти грілку з холодною водою на живіт, трохи нижче сонячного сплетіння.

Зняти спазм і почуття нудоти можна шматочком льоду або скибочкою лимона.

Так як не останню роль у фазі загострення відіграє порушення процесів нервової регуляції, рекомендується прийняти краплі настоянки пустирника або валеріани. Далі заспокойтеся і проаналізуйте, що могло спровокувати напад захворювання.

Медикаментозне лікування

Загострення гастриту: перша допомога, рекомендації

Фармакологічне лікування повинно мати комплексний характер, усуваючи паралельно причини спровокували загострення. У разі виявлення хвороботворних бактерій лікувати пацієнта необхідно антибіотиками. Доза та режим прийому визначається тільки лікуючим лікарем.

У терапії, спрямованої на відновлення слизової оболонки, зазвичай застосовуються препарати антацидний групи. Вони відмінно знімають больові симптоми, захищають слизову оболонку від подразнення і нормалізують секреторну функцію. Подібний ефект досягається за рахунок обволікання стінок шлунка, що приводить до моментального зняття больового спазму. Найбільш відомими вважаються препарати: гастал, маалокс, альмагель.

У деяких випадках лікувати ознаки загострення доводиться гормональними препаратами, так як у окремих пацієнтів причини появи гастриту мають аутоімунний характер. Однак таке лікування підходить не всім і має певні протипоказання. Не використовується подібна терапія при вагітності і серйозних порушеннях обмінних процесів.

Дієта в період загострення

Загострення гастриту: перша допомога, рекомендації

Для загострення гастриту характерне подразнення слизової оболонки внаслідок чого вона запалюється і призводить до порушення травної функції. З цієї причини дієта в першу чергу повинна нести щадний характер і в теж час бути повноцінною.

Механічне щадіння

Добре усуваються ознаки вираженого загострення при вживанні протертої їжі. Хворому рекомендується готувати слизові супи (рисовий, вівсяний). Через два дні в раціон включаються молочні супи, приготовлені з додаванням рису або локшини. Також дієта повинна включати овочеві суп-пюре. Для цього відварні овочі подрібнюються блендером і вводяться в харчування хворого вже на третій день після загострення. На 2-3 добу хворий може вживати рисову, манну кашу-розмазню або протерту гречану.

Загострення гастриту: перша допомога, рекомендації

Щадна дієта повністю виключає з раціону хворого грубу клітковину, що міститься в сирих овочах, кислі фрукти і всі бобові культури. Також не дозволяється вживання житнього і будь-якого свіжого хліба. Рекомендується на час лікування повністю відмовитися від випічки.

Хімічне щадіння

В даному випадку дієта буде спрямована на вилучення всіх продуктів, що стимулюють збільшення секреторної функції. Для зменшення продукування соляної кислоти зменшується споживання солі до 10 г в день, виключаються всі консерви, соління, маринади, гострі соуси, копчені м’ясні продукти.

Щадна дієта забороняє вживання жирного м’яса і риби, наваристих бульйонів і смажених страв. Усуваються з раціону всі кислі продукти, у тому числі майонез і квас. Посилюють симптоми загострення гірчиця, хрін, перець та інші гострі спеції.

Однак дієта не накладає обмежень (в межах розумного) на десерти. Хворий може їсти варення, мед, некислі фрукти, мармелад, пастилу і зефір.