Запалення дванадцятипалої кишки симптоми, лікування

Запальне захворювання дванадцятипалої кишки або дуоденіт – часта патологія шлунково-кишкового тракту, що потребує комплексного лікування та підтримки правильного харчування для повноцінного відновлення слизової оболонки. Ураження кишки часто відбувається разом із захворюваннями шлунка, окремо виділяють запалення дванадцятипалої кишки і шлунка, як єдине захворювання. Спровокувати патологічний процес в першу чергу може неправильне харчування, і вже потім ослаблений захисний механізм, шкідливі звички і фізіологічні зміни в організмі у процесі старіння.

Запалення дванадцятипалої кишки симптоми, лікування

Дуоденіт зустрічається частіше серед чоловічого населення, любителів м’яса і, які страждають частими запальними, інфекційними захворюваннями шлунка. Повністю впоратися з цією недугою можливо тільки разом з гастроентерологом, дієтологом і власною силою волі для тривалого лікування.

Зміст статті

 • Дуоденіт: опис, патогенез
 • Клінічні прояви дуоденіту
 • Принципи лікування дванадцятипалої кишки

Дуоденіт: опис, патогенез

Симптоми болю в правому підребер’ї – це перший сигнал про можливе запаленні шлунка і дванадцятипалої кишки. Це захворювання хронічного перебігу, формується на тлі неправильного, нерегулярного харчування, вживання алкоголю та інших шкідливих речовин, медикаментозних препаратів.

Поганий сон, хвилювання, надлишок жиру в організмі і нервові порушення – все це може запустити серйозна недуга, якщо своєчасно не подбає про здоров’я всього травного тракту.

В дванадцятипалу кишку впадає протока підшлункової залози та жовчного міхура, тому порушується і секреторна функція, ферменти не здатні повною мірою розщеплювати їжу. В цьому органі починається процес травлення, він знаходиться за шлунком, але шлунок не буде функціонувати при появі дуоденіту. Патологія часто протікає паралельно із запаленням печінки, холециститом і панкреатитом, тому варто оцінювати дуоденіт як загрозу для всього організму. Ще однією небезпекою цієї патології є ризик переходу запалення у виразку, а потім і в злоякісний процес. Рак кишечника – нерідке явище, що відбувається в результаті запущеного запалення.

Серед жінок дуоденіт менш поширене захворювання, але може відбуватися через зміни гормонального і в період вагітності. Щоб попередити це, гастроентерологи постійно спостерігають жінок під час носіння плоду, призначаючи вітамінні комплекси і спеціальне дієтичне харчування.

Що провокує запалення кишки?

Причиною запалення кишки і шлунка виступає активність умовно-патогенних бактерій Хелікобактер – вони є постійними мешканцями людського організму, але при певних обставинах перетворюються на патогенні мікроорганізми і наносять удар по шлунку і дванадцятипалої кишці.

Запалення дванадцятипалої кишки симптоми, лікування

Попередниками дуоденіту виступають наступні фактори.

 • Ослаблений імунітет, вроджені аномалії шлунково кишкового тракту.
 • Період гормональної перебудови, у жінок – вагітність.
 • Зловживання алкоголем, наркотичними речовинами.
 • Часте, тривале лікування антибіотиками та іншими сильнодіючими препаратами.
 • Зміна мікрофлори шлунка на тлі різкої зміни харчування, під час голодування.
 • Попадання інфекції в шлунок і потім дванадцятипалу кишку.
 • Запалення дванадцятипалої кишки симптоми, лікування

  Всі причини захворювання криються в образі життя людини, тому для попередження патології досить переглянути свої звички, харчування і навіть мислення.

  Клінічні прояви дуоденіту

  Так як дуоденіт цибулини кишки є хронічним захворюванням, його перші прояви починаються вже під час серйозного запального процесу з порушенням роботи шлунка. Первинні симптоми можна спостерігати з незначних змін, диспепсії, нудоти, відчуття тяжкості. Починати лікувати ці прояви потрібно тільки після діагностики, так як зняти симптоми – не значить позбутися від основної недуги. На ендоскопії при запаленні можна спостерігати симптом «манної крупи», що проявляється точковими висипаннями на кишці (лімфангіектазія). Запалення може мати кілька форм, протікати з загостреннями і ремісією.

  У період загострення симптоми проявляються найбільш виражено, тоді хворий і починає звертати увагу на проблеми з травленням.

  Клінічні симптоми дуоденіту в гострій формі:

  • болючість в шлунку, стихає після прийому їжі;
  • відчуття тяжкості в правому підребер’ї, нудота;
  • порушення дефекації, запори;
  • зниження апетиту, від чого біль тільки посилюється;
  • частішає серцебиття, з’являється тахікардія, особливо у період переживань;
  • стресовий фактор, перенапруження відразу віддаються болем у шлунку.

  Хронічний перебіг в період ремісії виявляє менш виражені, але стійкі симптоми. Це порушення харчування, відсутність апетиту, печія, нудота, запаморочення, відрижка, неприємний запах з рота. Такі симптоми не відносяться до специфічних, і можуть говорити про інших патології травної системи, тому обов’язково проводиться комплексне обстеження із застосуванням інструментальних та лабораторних методів.

  Запалення дванадцятипалої кишки симптоми, лікування

  Починати лікування рекомендується з зміни харчування, після чого призначають медикаменти. В запущеному випадку може знадобитися хірургічне лікування, коли дуоденіт переходить у виразку і починається малігнізація цибулини дванадцятипалої кишки.

  Принципи лікування дванадцятипалої кишки

  Лікування починається з встановлення причини запалення. Якщо чинником виступили бактерії Хелікобактер потрібно лікувати із застосуванням антибіотиків. Разом з антибіотиками лікар-гастроентеролог повинен призначити препарати для нормалізації мікрофлори і зняття запального процесу.

  Комплексне лікування включає наступні заходи.

 • Призначення антисекреторних, протизапальних, антацидних препаратів.
 • Проводиться лікування транквілізаторами, спазмолітиками, седативними засобами.
 • Етіологічне і симптоматичне лікування.
 • Запалення дванадцятипалої кишки симптоми, лікування

  Вплив на причину запалення сприяє зняттю прояви запалення шлунка і кишки, але при цьому важливо медикаментозно цьому сприяти. Симптоматичне лікування заспокійливими препаратами – обов’язковий етап терапії, так як стресовий фактор сприяє розвитку запалення. Призначаються легкі седативні засоби, фітотерапія, також потрібно лікувати запалення натуральними травами, відварами і настоями.

  Як лікується народними методами?

  Нетрадиційна медицина також пропонує кілька варіантів для відновлення здоров’я травної системи. Симптоми, що виявляються при патології можна зняти наступними представленими рецептами.

 • Змішати в рівних частинах мелісу, кору дуба, ромашки, корінь солодки і залити склянкою окропу. Настояти годину і випивати до їжі.
 • Компрес, зроблений з листя ревеню, можна прикладати в область шлунка при появі симптомів болю та тяжкості.
 • Залити окропом лляні насіння, настояти півгодини і випивати невеликими порціями, що прискорює лікування запалення.
 •  

  Запалення дванадцятипалої кишки симптоми, лікування

  Дуоденіт схильний до загострення у весняний та осінній період, бо це час найбільш сприятливо для проведення профілактичних заходів.

  Профілактика загострень і комплексне лікування патології включає також гімнастику, розроблену спеціально для хворих із запаленням кишечнику. Заняття проводяться в період стихання захворювання, але не рідше двох разів на тиждень.

  Для підвищення ефективності рекомендується лікувати дуоденіт разом з іншими захворюваннями в організмі, які можуть бути провокаторами запалення. Загальнозміцнюючі засоби, вітаміни, здорова їжа і регулярний сон допоможуть швидше відновитися і повернутися до звичного життя без захворювання.