Збільшений лімфовузол на шиї у дитини: які вживати заходів?

Кожен з батьків розуміє відповідальність за здоров’я своєї дитини. У зв’язку з цим першочерговим завданням дорослих є створення здорових і безпечних умов для життя і розвитку свого малюка. Будь-яке, навіть саме банальне і типове захворювання, є приводом для занепокоєння. Особливо це стосується таких захворювань, які можуть мати серйозні наслідки для здоров’я в подальшому. До одного з таких можна віднести збільшення лімфатичних вузлів на шиї — лімфаденіт. Збільшення лімфовузлів у розмірах, а також їх запалення може бути сигналом серйозних проблем і вимагає звернення до фахівця.

Зміст:

 • 1 Поняття та роль лімфовузлів, причини їх збільшення
 • 2 Симптоматика і клінічні прояви лімфаденіту
 • 3 Діагностика при збільшених вузлів на шиї
 • 4. Що можна зробити при збільшених вузлах у дитини?
  • 4.1 Народні методи лікування
  • 4.2 Профілактика збільшення лімфовузлів

Поняття і роль лімфовузлів, причини їх збільшення

Вузол є частиною лімфатичної системи. В організмі кожної людини налічується близько 5-6 сотень грон, які складаються з декількох окремих вузликів. Їх форма найчастіше буває бобовидная, кругла, овальна. Розміри лімфовузлів можуть коливатися від 1 до 5 сантиметрів.

Збільшений лімфовузол на шиї у дитини: які вживати заходів?

Лімфосістема формується після народження дитини

Процес завершення формування лімфосістеми відбувається після народження дитини. У немовлят, які тільки з’явилися на світло, капсула з лімфовузлами є дуже тонкою, а туберкулы розвинені ще не в повній мірі.

Вузли слабо прощупуються під час пальпації, так як вони дуже дрібні і характеризуються м’якою консистенцією. Максимальна кількість лімфатичних вузликів та їх повне дозрівання відзначається у дітей у віці 10 років.

Збільшення в розмірах починається приблизно з 6-місячного віку, і прощупуватися вузол може приблизно з однорічного віку. Клапани ще не повною мірою сформовані, що відбивається на специфічній структурі лімфатичних вузлів маленьких дітей. Більш чітку форму капсули набувають лише до 3 років, а до 8 – починається формування туберкулы, а також додаткової системи лімфатичних судин. Збільшення кількості лифоузлов відбувається до досягнення періоду статевого дозрівання дитини.

Лімфатичні вузли, починаючи з 3-місячного віку, виконують в нашому організмі бар’єрну функцію і захищають його від різних патогенних інфекцій. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що лімфаденіт не можна розцінювати як самостійне захворювання. Збільшений лімфовузол на шиї у дитини в більшості випадків лише є сигналом про розвиток того чи іншого захворювання, з яким дитячий організм намагається боротися.

Весь процес виглядає наступним чином: патогенні бактерії через лімфатичні вузли можуть потрапляти в лімфатичні канали і разом з лімфою розноситися по всьому організму.

Імунні клітини подають сигнал лімфовузлів, які шляхом добутку спеціальних клітин починають боротися з інфекцією і придушувати її, збільшуючись в розмірах. Коли справлятися з інфекцією складно або неможливо, лімфовузли починають червоніти і запалюватися.

Самостійним захворюванням запалення лімфовузлів буває лише в тому випадку, коли інфекція потрапляє безпосередньо до них. Це може відбуватися через подряпини, садна або інші пошкодження шкірних покривів. Дуже типові подібні захворювання у випадках, коли мають місце котячі подряпини.

Захисна біологічна функція лімфовузлів — основна. Крім неї існує і ряд інших функцій, серед яких можна відзначити:

 • участь в процесі кровотворення, так як саме тут відбувається утворення лімфоцитів;
 • знешкодження антитілами і виведення з організму шкідливих речовин і мікроорганізмів;
 • перерозподіл рідини між лімфою і кров’ю;
 • синтез антитіл, що забезпечує нормальну роботу імунної системи людини.

Лімфовузли, які розташовані на шиї, можуть локалізувати під щелепою, під підборіддям, під і над ключицею, за вухами, спереду і ззаду шиї. Завдяки цій системі інфекції і шкідливі речовини в організм людини стикаються з серйозним бар’єром.

Збільшення в розмірах і запалення лімфовузлів свідчить про наявність відповідної реакції організму на ті чи інші захворювання. Найчастіше спровокувати лімфаденіт можуть такі патології як ангіна, токсоплазмоз, краснуха, кір, інфекційний мононуклез, стоматит та інші патології зубів, абсцеси, різні проблеми, в тому числі гнійні, дихальної системи і ротової порожнини, респіраторні захворювання, так звана хвороба котячих подряпин, туберкульоз, імунні захворювання, включаючи ВІЛ, ревматоїдний артрит, сироваткову хворобу, червоний вовчак. Іноді збільшення і навіть запалення лімфовузлів може бути реакцією організму на прийом певних лікарських препаратів.

Можуть бути збудником запального процесу в вузлах у дитини і злоякісні утворення: лімфолейкозу, лімфогранулематозу, лімфоми Ходжкіна, поразка злоякісного характеру слизової оболонки гортані, порожнини рота, носоглотки, легенів, молочних залоз, щитовидної залози.

У такій ситуації лімфовузли виконують функцію біологічних фільтрів і перешкоджають поширенню ракових клітин по всьому організму.

Слід також відзначити, що зважаючи різних природних розмірів лімфатичних вузлів, у деяких дітей їх збільшення може бути нормальним явищем і індивідуальною особливістю. Щоб зрозуміти, що це норма, необхідно з допомогою фахівця виключити присутність патологій в організмі дитини і систематично спостерігати за розмірами вузлів.

Про лімфаденіті у дітей дізнайтеся з запропонованого відео.

Симптоматика і клінічні прояви лімфаденіту

Основними симптомами, якими на практиці супроводжується лімфаденіт, є:

 • збільшення лімфатичних вузлів до розмірів, що заважають малюкові робити природні рухи головою;
 • виникнення головних болів постійного або тимчасового періодичного характеру;
 • підвищення температури тіла від мінімальних до високих температур;
 • виникнення відчуття загальної слабкості організму;
 • виникнення больових відчуттів, почуття розпирання, пульсації в лімфовузлах;
 • нагноєння лімфовузлів, що супроводжується їх візуальним почервонінням.

Ці симптоми можуть посилюватися ознаками загальної інтоксикації організму. При перших же проявах даних симптомів батьки хворого дитини повинні негайно звернутися за кваліфікованою діагностикою і допомогою лікаря.

Єдиним заходом, яке повинно проводитися самостійно до звернення до лікаря або приїзду швидкої допомоги, є зниження температури тіла, для чого можна дати будь-жарознижуючі препарати з домашньої аптечки у залежності від віку.

Діагностика при збільшених вузлів на шиї

Збільшений лімфовузол на шиї у дитини: які вживати заходів?

Діагностика спрямована на з’ясування першопричини

Діагностика при збільшених вузлах буде спрямована на з’ясування причини, що спричинила цей стан.

Серед найбільш поширених методів діагностики необхідно зазначити:

 • пальпація, при якій досвідчений фахівець зможе оцінити ступінь збільшення вузлів;
 • рентгенологічне сканування, за допомогою якого можна діагностувати збільшення прихованих вузлів, які не піддаються пальпації;
 • лабораторне дослідження крові на кількість лімфоцитів;
 • біопсія – радикальний метод показаний при хронічному лімфаденіті;
 • КТ, МРТ, УЗД, УЗГД і інші апаратні методи дослідження, що дозволяють визначити наявність певних захворювань.

З допомогою сучасних методів дослідження можна точно визначити причину збільшення лімфатичних вузлів і їх запалення, а також з урахуванням виявленої проблеми підібрати максимально правильне і адекватне комплексне лікування.

Що можна зробити при збільшених вузлах у дитини?

Найпоширеніша помилка багатьох батьків, які починають самостійно лікувати дитину при збільшених лімфовузлах, це спроба їх прогріти. Зігріваючі процедури можуть заподіяти серйозні проблеми, так як під впливом тепла можливе нагноєння і зараження. Лікуванням при збільшених вузлах повинен займатися тільки кваліфікований фахівець, особливо, якщо мова йде про двосторонній збільшення і запаленні.

Збільшений лімфовузол на шиї у дитини: які вживати заходів?

При лікуванні найчастіше використовується консервативне лікування

При збільшених вузлів на шиї у більшості випадків застосовується консервативне лікування. Основними методами є вітамінотерапія, що дозволить відновити втрачені сили і буде стимулювати роботу власної імунної системи.

В процесі лікування дитині необхідно забезпечити постільний режим з рясним питвом і виключити будь-які навантаження, а також гострі, тверді, газовані та інші дратівливі горло страви і напої з раціону харчування. З фармакологічних препаратів може бути доцільно призначення преднізолону, Pediapred перорального, преднизона Deltasone.

Основне лікування при збільшених вузлах повинно бути спрямоване на усунення причини даної ситуації. При усуненні першопричини і супутньої підтримуючої терапії незабаром запальний процес почне згасати, і вузли придбають початкові розміри.

Народні методи лікування

В домашніх умовах в якості додаткового лікування можуть бути досить ефективними народні методи лікування, які в обов’язковому порядку повинні бути узгоджені з лікарем.

Добре зарекомендували себе такі методи:

 • вживання відвару вівса на молоці;
 • трав’яні відвари: м’яти, глоду;
 • вітамінізовані напої — відвар шипшини або морс з журавлини, в яких міститься велика кількість вітаміну С.

Профілактика збільшення лімфовузлів

Збільшений лімфовузол на шиї у дитини: які вживати заходів?

Для запобігання лімфаденіту потрібно дотримуватися заходів профілактики

Щоб уникнути такого неприємного і небезпечного захворювання як лімфаденіт, батьки повинні дотримуватися елементарних профілактичні заходи і забезпечити дитині нормальні умови для розвитку і збереження здоров’я.

При наявності будь-яких саден та подряпин у дитини, особливо, якщо вони отримані від тварин, необхідно проводити їх ретельну обробку традиційними методами.

Важливу роль має загартовування дитини, складання для нього правильного раціону харчування з переважанням вітаміновмісних продуктів, запобігання переохолодження організму, особливо в холодну пору року, своєчасне лікування всіх стоматологічних проблем та інших захворювань.

Для вчасного виявлення проблем зі здоров’ям підростаючий організм повинен систематично проходити профілактичні медичні огляди, включаючи відвідування отоларинголога, фтизіатра, інфекціоніста, лікаря-педіатра та онколога. Якщо захворювання не вдалося уникнути, випускати з уваги збільшення вузлів батьки не повинні.

Будь-який з симптомів повинен стати причиною для звернення до лікаря, так як самостійно не завжди можна адекватно оцінити ситуацію і масштаби захворювання. Це дозволить уникнути розвитку запального процесу та більш серйозних наслідків.