Значення вітамінів для організму людини та їх функції

Людський організм – неймовірно складна система, функціонування якої залежить від великої кількості різноманітних факторів. Одним з найважливіших умов нормальної роботи органів полягає в отриманні необхідної кількості біологічно активних речовин. Брак певних вітамінів здатний спровокувати різні порушення, які негативно позначаться на стані всього організму.

Зміст:

 • 1 Загальні відомості
 • 2 Жиророзчинні вітаміни
 • 3 Водорозчинні вітаміни
 • 4 Вітаміноподібні елементи
 • 5 Чому виникає нестача вітамінів
 • 6 Продукти – джерела вітамінів

Загальні відомості

Вітаміни – це ціла група органічних компонентів, в основу яких входить вуглець, кисень і водень в різних концентраціях. Такі речовини не виробляються організмом самостійно, а також не зберігаються в ньому у випадку надлишку. Тим не менш вітаміни-вкрай необхідні для нормального функціонування окремих органів і всього організму в цілому.

Значення вітамінів для організму людини та їх функції

Вітаміни

Найбільш важливою функцією представленої групи біологічно активних речовин є участь в обмінних процесах. За рахунок вітамінів метаболізм здійснюється безперервно, цілодобово. Обмін речовин, здійснюваний за рахунок мікроелементів, є основною невід’ємною частиною інших життєво важливих процесів, таких як дихання, харчування, регенерація тканин.

У певних випадках вітаміни виступають у якості каталізаторів у різних хімічних реакціях, що протікають в організмі. Наприклад, важливу функцію такі речовини виконують при сильному стресовому навантаженні на організм, значно прискорюючи процес вироблення певних гормонів.

Істотний вплив вітаміни впливають на стан імунітету. Концентрація таких речовин в організмі людини визначає його опірність до різних видів бактерій, які виступають в якості збудників захворювань.

В цілому, значення вітамінів для організму людини не можна недооцінювати, тому слід детальніше ознайомитися з їх видами та функціями.

Жиророзчинні вітаміни

Існує кілька варіантів класифікації біологічно активних речовин в залежності від їх властивостей і особливостей. Зараз найбільш істотним властивістю вітамінів вважається здатність до розчинення. Зважаючи на це, в першу групу входять речовини, які розщеплюються в організмі за допомогою жирних кислот і аналогічних за своїми властивостями компонентів.

До жиророзчинних вітамінів входять:

 • Ретинол. Даний елемент більш відомий як вітамін А, і характеризується вираженими антиоксидантними властивостями. Синтез здійснюється організмом каротину – речовини, яка також належить до вітамінів. Ретинол відповідає за стан кісток, волосся, здоров’я шкірних покривів. Крім цього, він істотно впливає на гостроту зору, а тому регулярне вживання продуктів, що містять цей компонент є обов’язковим для профілактики зорових порушень.
  Значення вітамінів для організму людини та їх функції

  Вітамін D

 • Кальциферол. Є єдиним представником групи D. Організм людини може отримувати дана речовина в необхідній кількості не лише з допомогою певних харчових продуктів, але і за допомогою впливу сонячного ультрафіолету. Цей вітамін дуже важливий для формування і росту кісткових тканин, так як він регулює метаболізм їх основних складових – кальцію і фосфору. Крім цього, кальциферол позитивно впливає на роботу серцево-судинної системи, виводячи з крові холестерин та інші шкідливі речовини.
 • Токоферол. Це речовина більш відомо як вітамін E, і являє собою найпотужніший антиоксидант. Речовина захищає клітини від негативного впливу вільних радикалів, що в свою чергу значно знижує ймовірність розвитку онкологічних патологій. Вітамін також позитивно впливає на стан клітин всього тіла, сповільнюючи процеси старіння. Регулярне вживання токоферолу дозволяє виключити ймовірність розвитку багатьох захворювань, а також покращити стан м’язів.
 • Менадион. Вітамін К є одним з найважливіших компонентів, що визначають рівень згортання крові. У свою чергу це суттєво впливає на стан серцево-судинної системи, процеси транспортування поживних речовин і кисню з крові, а також виведення продуктів розпаду та інших шкідливих елементів. Надає позитивний вплив на систему травлення, зміцнюючи стінки шлунка і кишечника. Також бере участь у виробленні АТФ-енергії, яка необхідна для підтримки нормальної функціональності організму.

Безсумнівно, жиророзчинні вітаміни виконують дуже важливі функції, а тому їх нестача може викликати безліч порушень і серйозних патологій.

Водорозчинні вітаміни

Основною особливістю речовин з даної групи є те, що їх основні властивості та функції активізуються при дії рідини. Такі вітаміни також справляють істотний вплив на стан всього організму і його окремих систем.

До них відносяться наступні:

 • Вітамін С. Аскорбінова кислота – компонент, який необхідний для повноцінної роботи з’єднувальних і кісткових тканин. Крім цього, вітамін С дуже важливий для зміцнення імунітету. На відміну від інших біологічно активних речовин, аскорбінова кислота може в незначних кількостях відкладатися в організмі, створюючи своєрідний резерв. Однак у випадку частих сезонних захворювань або загострення хронічних патологій він швидко вичерпується.
  Значення вітамінів для організму людини та їх функції

  Вітамін C

 • Тіамін. Вітамін В1 безпосередньо бере участь у процесах травлення, так як впливає на вироблення ферментних речовин, що розщеплюють їжу на окремі складові компоненти, які в подальшому всмоктуються стінками кишечника. Дане вітамінне з’єднання також дуже корисно для нервової системи. При його недоліку відбувається порушення метаболізму основних поживних речовин, за рахунок чого розвивається слабкість і погіршуються багато органічні процеси.
 • Рибофлавін. Даний компонент, який також називається вітаміном В2, бере безпосередню участь у формуванні еритроцитів – найважливіших елементів крові, які здійснюють боротьбу з патогенними мікроорганізмами. Рибофлавін впливає на роботу ендокринної системи і, зокрема, на процеси вироблення гормонів щитовидної залози. Впливає на процеси росту і розвитку в дитячому віці.
 • Вітамін В5. Пантотенова кислота дуже важлива для жирового і вуглеводного обміну, формування амінокислотних ланцюжків. Також дана речовина є невід’ємним елементом виробляються організмом жирних кислот. Бере участь у синтезі життєво необхідних компонентів, таких як гемоглобін, гістамін, холестерин.
 • Піридоксин. Вітамін В6 є стимулятором метаболічних процесів у всьому організмі. Крім цього, дана речовина бере участь у виробленні гемоглобіну та інших компонентів крові, а також відповідає за транспортування глюкози через клітинні мембрани. При нестачі вітаміну В6 може розвиватися недокрів’я, порушується згортання крові, що може викликати рясні крововтрати навіть при незначних пошкодженнях тканин.
 • Вітамін В12. У даний момент вважається найбільш важкодоступним компонентом, так як міститься в невеликій кількості харчових продуктів і виключно в малих концентраціях. Речовина бере участь в ферментних реакціях, відповідає за ліпідний і білковий обмін в організмі. За рахунок вітаміну В12 відбуваються регенеративні процеси, зростання м’язових тканин. Крім цього, з’єднання надає стимулюючу дію на нервові процеси.
 • Вітамін РР. Біологічно активний елемент, який в медицині називається нікотиновою кислотою, не робить істотний вплив на метаболічні процеси в організмі. Однак при його нестачі порушується енергетичний баланс.
 • Крім цього, вживання вітаміну РР позитивно впливає на стан нервової системи.

В цілому, водорозчинні вітаміни – це окрема група, в яку входить велика кількість речовин, які здійснюють різні функції в організмі людини.

Вітаміноподібні елементи

Слід зазначити, що крім водорозчинних і жиророзчинних вітамінів існує також окрема група речовин, що мають аналогічні властивості і функції. Однак такі речовини не відносяться до вітамінів як таким, оскільки не зареєстровано жодного випадку, коли недолік цих елементів провокував яке-небудь захворювання або порушення.

Найбільш відомі вітаміноподібні сполуки:

 • Холін. Вітамін В4 є активним учасником основних обмінних процесів. Ця речовина допомагає виводити жирові сполуки з печінки. Крім цього, холін має позитивний вплив на нервову систему, нормалізує концентрацію інсуліну в крові. В організмі вироблення вітаміну В4 проводиться за допомогою простої амінокислоти – метіоніну, однак при його дефіциті потрібно отримувати холін з їжею.
  Значення вітамінів для організму людини та їх функції

  Вітаміни групи В

 • Вітамін U. Є вітаміноподібною речовиною, утворення якого також відбувається з метіоніну. Дане з’єднання відповідає за регенерацію тканин стінок шлунка і кишечника, а тому є незамінним для здоров’я травної системи.
 • Миоинозит. Вітамін В8, який раніше вважався водорозчинним. Миоинозит істотно прискорює процес вуглеводного обміну, бере участь у синтезі ліпідних речовин. Також речовина сприяє суттєвому зниженню рівня «шкідливого» холестерину в крові, що в свою чергу корисно для здоров’я судин і серця.
 • Оротовая кислота. Активно бере участь в обмінних процесах, однак не має характерних для всіх вітамінів властивостей. Речовина входить до складу всіх живих клітин і бере участь у синтезі інших вітамінів в організмі. Як правило, в організмі рівень оротовой кислоти завжди знаходиться на достатньому рівні.

Існують різні вітаміноподібні речовини, функції яких багато в чому схожі на відомі вітаміни.

Чому виникає нестача вітамінів

Зараз вітамінний дефіцит є поширеним явищем, яке може бути спричинено цілим рядом взаємодіючих факторів. Відомо, що нестача в організмі будь-якого вітаміну може істотно відбитися на його функціональності, і в подальшому призвести до більш важких патологій, що вимагає тривалого лікування.

Слід зазначити, що вітаміни в організмі людини постійно працюють, а тому за певний час вичерпуються. З різних причин цей процес може значно прискорюватися, що призводить безпосередньо до вітамінному дефіциту.

Нестача вітамінів може бути викликаний такими чинниками:

Значення вітамінів для організму людини та їх функції

Корисні продукти

 • неправильний раціон харчування
 • регулярне вживання алкогольних напоїв
 • малорухливий спосіб життя
 • несприятлива екологічна обстановка
 • наявність хронічних патологій або регулярні гострі захворювання
 • регулярні фізичні навантаження без належного відпочинку
 • вікові особливості
 • сезонні кліматичні зміни

Крім цього, істотну роль грає і психологічний фактор. Багато вітаміни беруть участь у процесах вироблення гормонів, які відповідають за захист організму під час стресових ситуацій. З-за цього постійна емоційна стресове навантаження є однією з причин дефіциту. Також порушення може виникнути на тлі недостатньо якісного сну і відпочинку, при нервових порушеннях, викликаних перевтомою.

Симптоми, що вказують на недолік вітамінів:

 • зниження імунітету і пов’язані з цим часті хвороби
 • погіршення стану волосся, нігтів, шкіри
 • проблеми з апетитом або його повна відсутність
 • слабкість і сонливість
 • поганий настрій, пригніченість, депресія
 • зниження маси тіла

Тривалий дефіцит вітамінів може викликати різні патології. Зокрема таке розлад приводить до захворювань серцево-судинної системи, ендокринних порушень, крихкості кісток. При нестачі різних біологічно активних речовин у дитячому і підлітковому віці можуть проявлятися ознаки затримки розвитку росту і розвитку організму.

В цілому, нестача вітамінів в організмі – вельми серйозне порушення, яке нерідко провокує ускладнення.

Продукти – джерела вітамінів

Найбільш оптимальним способом задоволення потреб організму у вітамінах є їжа. Правильний раціон дозволяє забезпечити доступ всіх необхідних поживних речовин, а також допоміжних компонентів, серед яких вітамінні сполуки.

Які продукти слід включити в раціон при нестачі вітамінів:

Значення вітамінів для організму людини та їх функції

Продукти харчування

 • Вітамін А. В найбільших концентраціях міститься в їжі тваринного походження. Для усунення або профілактики дефіциту рекомендується включити в раціон яловичину, яйця, молочні продукти, печінка тріски, вершки. Крім цього, слід приділити увагу і рослинним джерелами вітаміну А, серед яких морква, диня, гарбуз, броколі.
 • Вітаміни груп Ст. Найкращим джерелом таких елементів вважаються злакові, а також свинина, різноманітні морепродукти. Вітаміни В1 і В2 можна отримати з картоплі, бобових і печінки. Інші речовини з цієї групи містяться в курячому м’ясі, рибі, грейпфруті, грибах, кавуні. Вітамін В12, який вважається одним з найбільш важкодоступних, можна отримати, вживаючи достатню кількість морської капусти, яєць і молока.
 • Вітамін С. В найбільших концентраціях міститься в рослинних продуктах: лимоні, малині, полуниці, плодах ківі, журавлині. Також високою концентрацією аскорбінової кислоти відрізняються шпинат, капуста, томат, червоний перець. Слід пам’ятати про те, що при термічній обробці концентрація корисних речовин в овочах значно знижується, а тому вживати їх краще всього в свіжому вигляді.
 • Вітамін D. Для отримання цієї речовини можна включити в раціон курячі яйця, різні види сирів, жирну рибу: лосось, тунець, скумбрія. Також хорошим джерелом вітаміну D є яловича печінка. Задовольнити потребу організму в речовині також дозволяють сонячні ванни.
 • Вітамін Е. Міститься в яєчних жовтках, різних видах горіхів, молочних продуктах. Крім цього, в якості джерела цього вітаміну виступають рослинні олії. Важливою перевагою є те, що вітамін E не руйнується навіть при тривалій термічній обробці, проте на нього негативно впливають сонячні промені.
 • Вітамін Р. Оптимальним джерелом цієї речовини є цитрусові фрукти. Причому рекомендується вживати в їжу не тільки м’якоть, але і шкірку плодів. Також речовину можна отримати практично з усіх видів овочів, горіхів і насіння.
 • Вітамін К. В найбільших концентраціях міститься в брокколі, шпинаті, капусті, листі салату. Також наситити організм вітаміном К можна з допомогою нежирних молочних продуктів, яєць.

Якщо дефіцит вітамінів істотно позначилася на стані здоров’я, пацієнту можуть бути призначені біологічно активні харчові добавки. Вони являють собою полівітамінний комплекс, дія якого спрямована на заповнення необхідних речовин. Перевагою таких препаратів є те, що вони створені з урахуванням анатомічних особливостей організму людини, а вітаміни в їх складі збалансовані таким чином, щоб доповнювати один одного.

Правильне харчування – найбільш ефективний спосіб запобігти розвиток вітамінного дефіциту і пов’язаних з ним негативних проявів.

Вітаміни – це важлива складова у багатьох процесах людського організму. Біологічно активні речовини виконують безліч важливих функцій, а тому їх нестача може спровокувати серйозні порушення.