Гасне монітор при включенні комп’ютера: цікавий випадок у моїй практиці

У цій статті я розповім про один цікавий випадок, який мав місце в моїй практиці. Проблема полягала в тому, що при включенні ПК вимикався монітор. Зображення з’являлося на пару секунд, але одразу зникало. Екрану вітання вже не було видно, хоча по звуку чути, що Windows завантажився. Тобто, системник продовжував працювати, але на моніторі був чорний квадрат Малевича.

Це досить підступна проблема, яка з’являється, коли хоче. Так було і в цьому випадку – вчора все нормально працювало, а сьогодні монітор вже не включався. Рішення виявилося незвичайним, тому я і вирішив розповісти про це в окремій статті. Можливо, вона допоможе тим, у кого теж гасне монітор при включенні комп’ютера.

Зміст статті

 • 1 Запускаємося в безпечному режимі
 • 2 Перевіряємо драйвер відеокарти
 • 3 Видаляємо драйвер і ставимо новий
 • 4 У чому була проблема?

Запускаємося в безпечному режимі

При подібних симптомах причини бувають наступними:

 • конфліктують драйвера відеокарти;
 • виставлено не підтримується монітором дозвіл;
 • неправильно поставили драйвер відеокарти або встановили нову, але «сиру» версію (періодично розробники Nvidia або AMD радують цим своїх користувачів).

Щоб визначити, в чому ж проблема, потрібно завантажитися через безпечний режим. У подібному випадку запускаються тільки найнеобхідніші служби, тому монітор буде працювати. Щоб зайти в «Безпечний режим», відразу при включенні ПК постійно клацайте F8, поки не побачите меню. У ньому-то і потрібно вибрати пункт «Безпечний режим».

Гасне монітор при включенні компютера: цікавий випадок у моїй практиці

Після цього комп’ютер увімкнеться, і ви побачите чорний робочий стіл. Так і повинно бути.

Гасне монітор при включенні компютера: цікавий випадок у моїй практиці

Це класичний спосіб, але в «вісімці» і «десятці» він за замовчуванням відключений і не працює. Інші способи входу дивіться тут: Як увійти в систему в безпечному режимі?

Перевіряємо драйвер відеокарти

Після того, як ви запустили ПК, необхідно перевірити працездатність драйвера відеокарти. Для цього виконуєте наступне:

 • Заходьте в Пуск, а потім перейдіть в Панель керування Диспетчер пристроїв.Гасне монітор при включенні компютера: цікавий випадок у моїй практиці
 • Розкриваєте розділ «Відеоадаптери» та знаходьте в списку вашу відеокарту.Гасне монітор при включенні компютера: цікавий випадок у моїй практиці
 • Натискаєте ПКМ, заходьте в «Властивості» і перевіряєте стан відеокарти.Гасне монітор при включенні компютера: цікавий випадок у моїй практиці
 • Якщо все працює, тоді відкриваєте вкладку «Ресурси» і перевіряєте, чи немає конфліктів.
 • Гасне монітор при включенні компютера: цікавий випадок у моїй практиці

  Якщо і тут все нормально, тоді на раб. столі клацніть ПКМ і відкрийте «Дозвіл екрану» (на Windows XP цей пункт називається «Властивості»). Поставте низький дозвіл – наприклад, 800 на 600 пікселів, збережіть зміни і перезавантажте ПК.

  Гасне монітор при включенні компютера: цікавий випадок у моїй практиці

  Якщо монітор включиться, і ви побачили старий добрий робочий стіл – значить, причина усунена.

  Читайте також – Немає звуку на Windows 8: що робити?

  Видаляємо драйвер і ставимо новий

  Якщо екран все одно гасне через пару секунд або в 3-му і 4-му пунктах було виявлено проблеми – тоді діємо по-іншому:

 • Знову увімкніть ПК через безпечний режим, зайдіть в «Диспетчер пристроїв» і видаліть зі списку вашу відеокарту. Таким чином ви видаліть драйвер, з-за якого зазвичай виникає ця проблема.Гасне монітор при включенні компютера: цікавий випадок у моїй практиці
 • Після цього перезавантажте комп’ютер (в безпечний режим вже заходити не треба – ПК включиться і так).
 • Коли система завантажиться – встановіть новий драйвер на відеокарту і знову перезавантажте комп’ютер.
 • В принципі, це має вирішити проблему. Але в моєму випадку монітор все одно вимикався через пару секунд. Тобто, нічого не змінилося.

  Це вам знадобиться: Як перевірити справність відеокарти на комп’ютері?

  У чому була проблема?

  Винен був все-таки драйвер. Чому ж не допомогла його скинути? Заковика виявилася в тому, що на комп’ютері стояла стара відеокарта – Nvidia Geforce GTX 560 (2011 року випуску, зараз вже знята з продажу).

  У нових драйверах, які регулярно випускаються розробниками Нвидиа, підтримка старих моделей начебто є, але, швидше, так – для галочки. На практиці іноді виникають конфлікти – новий «сирої» драйвер криво встановлюється і, відповідно, працює некоректно. Що, швидше за все, і відбулося в даному випадку.

  У підсумку проблема була вирішена наступним чином:

 • Запустили ПК через безпечний режим, видалили драйвер і перезавантажити.
 • Встановили старий (!) драйвер з диску, що йде в комплекті (до цього встановлювалася остання версія, завантажена з сайту Nvidia).
 • Перезавантажили ПК – вуаля, все працює. Поставили поверх новий драйвер останньої версії, ще раз перезавантажити – монітор працював і більше не вимикався.
 • Ось таке рішення вийшло. І побіжний аналіз статей/рад в Google і Яндексі показав, що про це чомусь ніде не згадується.

  А, між іншим, ця проблема дуже актуальна для старих ПК і ноутбуків. У будь-який момент може трапитися такий ось «фокус» – і що робити?

  Ну, тепер-то ви знаєте, як вирішити подібну проблему. Просто поставте старий драйвер – та монітор повинен заробити.

  До речі, якщо у вас немає диска – це не проблема. Зайдіть на сайт Нвидиа або АМД і завантажте архівний драйвер за який-небудь 2010 або 2012 рік. Переконайтеся, що монітор працює, а потім зверху поставте вже останню версію.