Кращі нові функції OS X 10.11 El Capitan

В кінці вересня в магазині Mac App Store стала доступною для скачування операційна система OS X 10.11 El Capitan для комп’ютерів Apple Mac. Ряд змін «під капотом» і деякі нові функції роблять систему гідною уваги користувачів, особливо з урахуванням того, що вона доступна безкоштовно.

Режим Split View

На планшети iPad мобільна операційна система iOS 9 у вересні принесла поліпшені функції багатозадачності. На комп’ютерах Mac багатозадачність підтримується вже давно, проте в новій версії вона стала ще краще.

Відтепер на екрані паралельно можна відображати вікна двох додатків. Ця функція отримала назву Split View і напевно виявиться затребуваною дуже багатьма користувачами. Наприклад, в одному вікні можна читати сайти в браузері, а в іншому переписуватися в Skype, або в одному вікні читати текст англійською, а в іншому писати його переклад в Word російською.

Щоб використовувати функцію Split View, потрібно натиснути і утримувати зелену кнопку розвороту вікна на весь екран у лівому верхньому куті.

Кращі нові функції OS X 10.11 El Capitan

Пошук з використанням натурального мови

Чим більше контенту нам доступно, тим важливіше стає пошук. Навіть використовуючи загальноприйняті правила найменування файлів, пошук певного документа в Finder іноді нагадує пошук голки в копиці сіна. Тому Apple переробила пошук в OS X.

Оновлення спрощує використання Spotlight. Панель пошуку активується колишнім способом, однак тепер локальний пошук можна вести за допомогою голосових запитів звичайними фразами, як це можна робити з голосовим помічником Siri. Запити можуть звучати як «Зроблена у травні презентація» або «електронні листи від Олександра».

Звичайно, до цього машинного інтелекту тут ще далеко, проте майбутнє, де з комп’ютерами можна говорити людською мовою, поступово втілюється в реальність.

Сторонні аддони для програми Фотографії

Зазвичай люди думають про програмне забезпечення Apple як про щось закритому від сторонніх. Насправді все не так просто. З тих пір, як Apple випускає програмне забезпечення, що люди вносять у нього зміни. Звичайно, це означає роботу з офіційно непідтримуваними і недокументированными можливостями, але в останні роки Apple лояльніше ставиться до стороннім розробникам, що вносить зміни до додатків на OS X і iOS.

На цей раз Apple дозволяє їм створювати розширення для програми Фотографії і виставляти їх у магазині Mac App Store. Якщо вбудовані в програму можливості редагування вас не влаштовують, можна скористатися розширеннями.

Кращі нові функції OS X 10.11 El Capitan

На користь цього додатка раніше в цьому році Apple відмовилася від програм iPhoto і Aperture, так що є надія, що їх функції з’являться в розширеннях.

Поліпшення браузера Safari

Браузеру в новій версії системи приділено багато уваги. Він став працювати трохи швидше і отримав трохи більші можливості.

Вже давно браузер Chrome показує іконку динаміка на вкладках, з яких йде звук. Apple йде на крок далі і звук у всіх вкладках відразу можна відключити в адресному рядку. Деякі сайти вважають, що при завантаженні можна автоматично відтворювати відео і аудіо, так що ця можливість дуже до речі.

Кращі нові функції OS X 10.11 El Capitan

Якщо хочете дивитися відео в інтернеті на приставку Apple TV, браузер Safari відтепер інтегрована технологія AirPlay. Натискання кнопки AirPlay на відео виводить його на великий екран через приставку. Виводиться одразу відео, а не весь робочий стіл.

Часто використовуються вкладки можна прикріпити до панелі вкладок, що вже давно можна робити в інших браузерах.

Інтерфейс Metal

Низькорівневий графічний інтерфейс Metal два роки тому з’явився в iOS і тепер добрався до комп’ютерів. Як DirectX 12 і Mantle підвищують продуктивність на Windows, так і Metal робить те ж саме на OS X. Він збільшує частоту кадрів в іграх і прискорює роботу графічних елементів операційної системи і додатків.

Кращі нові функції OS X 10.11 El Capitan

Можна не сумніватися, що на Mac ніколи не буде такої широкої підтримки ігор, як на Windows. Однак ця підтримка в останні роки зростала за рахунок поширення мультиплатформових інструментів розробки, таких як Unity. Оскільки вони використовуються і на інших платформах, для Apple логічно запропонувати інтерфейс з його підтримкою.

Покращена безпека

На Unix-подібних операційних системах доступ на основі рута може призвести до проблем з безпекою. Ввівши пароль, ви можете відкрити дорогу перед шкідливими програмами. Тільки недавно в магазині App Store була проблема з шкідливим ПЗ, так що розробники ставляться до цього питання серйозно.

Нова система поставляється з включеною захистом під назвою System Integrity Protection. Вона не дає навіть адміністратору доступу до папок і процесів, які вважаються важливими для безпеки системи.

Більшість користувачів не помітять різниці ніякої. Ентузіасти ж можуть сказати, що Apple забирає у них контроль за системою, але це не так. При бажанні функцію можна відключити. Потрібно завантажитися в розділ відновлення і запустити в терміналі команду csrutil. Цього робити без крайньої необхідності не рекомендується.

Висновок

Ця версія не стане революційним оновленням системи. Це і не потрібно, оскільки OS X вже і без того досягла зрілості і високої якості. Вона безкоштовна, може бути встановлена на версію Yosemite і приносить ряд удосконалень. При оновленні виконайте резервне копіювання даних.