Нестабільні сектора на жорсткому диску як їх виправити

HDD (Hard Disk Drive) або жорсткий диск – пристрій досить витривала і надійне, але не вічне. Як і багато інші модулі комп’ютера він схильний до зносу в процесі роботи, в результаті чого з’являються помилки диска і нестабільні сектора. У середньому жорсткі диски різних виробників служать близько 5 років, після цього терміну починаються деякі проблеми, а також посилюється шум при роботі внутрішнього механізму жорсткого диска. В результаті помилок і пошкоджених секторів система може давати збої, які викликані неможливістю прочитати той чи інший системний файл. Як виправити нестабільні сектора на жорсткому диску – про це ми розповімо далі в статті.

Нестабільні сектора на жорсткому диску як їх виправитиРобоча поверхню жорсткого диска

Діагностики та виявлення нестабільних секторів на жорсткому диску

Найчастіше користувачі, які встановили проблему з жорстким диском, а тим більше, якщо це пристрій вже досить довго їм прослужило, зберігають важливі дані на інші носії пам’яті, а неробочий диск просто замінюють на новий. Це не завжди правильно, адже деякі диски можна відновити до попереднього робочого стану, особливо, якщо у користувача є тимчасові проблеми з фінансами. Щоб провести діагностику і дізнатися, чи є на вашому диску пошкоджені або нестабільні сектора, можна скористатися однією з програм, застосовуваних для цих цілей – CrystalDiskInfo.

 • Після завантаження та установки програми запустіть її.
 • У вікні програми, у верхній її частині можна побачити кількість ваших дисків на комп’ютері і їх температуру на даний момент.
 • Трохи нижче можна побачити велику кнопку, пофарбований у синій колір, з написом: «Добре» — це означає, що ваш диск в порядку.
 • Якщо кнопка нижче напису з назва диска пофарбована в жовтий колір і має напис: «Тривога!» – диск працює нестабільно.
 • Як показано на скріншоті, якщо атрибут сектора має у вікні програми жовтий знак і напис: «Перепризначення сектора» — це означає, що даний сектор ще працездатний, але має деякі проблеми. В цьому випадку краще перенести всі важливі дані з цього диска, адже незабаром у вас вже може і не бути такої можливості.
 • Нестабільні сектора на жорсткому диску як їх виправитиПеревірка жорсткого диска

  Вікно програми може містити інформацію про помилку читання або несправному секторі, знак сектора буде забарвлений в червоний колір. Це означає, що ви вже маєте проблеми з диском, можливо навіть не вдасться скопіювати якусь частину інформації з нього. У будь-якому випадку негайно спробуйте це зробити. Програма також дозволяє відображати та іншу інформацію про вашому диску: серійний номер, загальний час роботи, нестабільні сектора, інтерфейс пристрою, прошивка і т. д.

  Нестабільні сектора на жорсткому диску як їх виправитиКритичний сектор жорсткого диска

  Атрибут з зеленим знаком мають нестабільні сектора. Це не означає, що вони схильні до пошкоджень поверхні диска, як стверджують деякі. Це помилки на програмному рівні, які формуються під час раптового вимкнення комп’ютера і інших збоїв. Ці сектори чекають рішення від системи, швидше за все при його читанні у контролера виникли труднощі, внаслідок чого він був позначений як нестабільний. Якщо після діагностики з цим сектором не виникає проблем, то позначка про нестабільність стирається системою, і він продовжує працювати.

  Нестабільні сектора на жорсткому диску як їх виправитиНастроювання стану «здоров’я»

  В іншому випадку, якщо помилки продовжують з’являтися з цим сектором, то незабаром він виключається з робочої таблиці. Його показник C5 стає менше, а значення 05 збільшується. Якщо це відбувається не варто панікувати, але перевіряти диск варто все ж частіше. Часто буває, що диск працював тривалий час з сотнею і навіть тисячею пошкоджених секторів. Якщо ви помітили зростання показника C6, що означає «невиправні помилки сектора», то копіювання важливих даних необхідно зробити якомога швидше. Зазвичай цей показник говорить користувачеві про руйнування магнітної поверхні жорсткого диска, а також проблеми в інших його робочих елементах.

  Існує досить велика кількість таких програм для тестування і діагностики жорстких дисків, ось лише кілька найбільш популярних з них:

 • Victoria – популярна програма для діагностики жорсткого диска, його тестування і допомоги при відновленні порушених частин даних.
 • HDDScan – програма вміє тестувати поверхні жорсткого диска, що працює з ОС Windows.
 • Scanner – аналізує фактичне простір жорсткого диска, що відображає найбільш ємні папки і файли, встановлені на вашому ПК, працює на Windows.
 • Рекомендую: Гальмує жорсткий диск: що робити?

  Що зробити для усунення нестабільних секторів диска?

  Якщо в результаті перевірки виявилися нестабільні сектори вашого жорсткого диска, але інших проблем, пов’язаних з роботою пристрою, немає, то найкращий варіант – не вживати ніяких дій, і періодично перевіряти відповідними програмами.

  Взагалі атрибут C5 – це сектора, які в результаті багатьох факторів позначені системою як підозрілі, але це зовсім не означає, що вони не є робітниками, битими і т. д. Система позначає їх для заміни на інші, робочі, в результаті такого відбору операційна система максимально виключає випадки, в яких можливі критичні помилки роботи пам’яті.

  Виключіть використання системної утиліти Chkdsk /f. В результаті перевірки диск працює на повну силу і є ймовірність, що при недостатньому охолодженні це призведе до поглиблення проблеми в роботі пристрою.

  Також ви можете виконати дефрагментацію жорсткого диска за допомогою кращих програм призначених спеціально для дефрагментації.

  Bad Blocks (погані сектора) – вирішення проблеми

  Погані сектора можуть бути двох видів:

  • На програмному рівні – порушення контрольної суми блоку.
  • На фізичному рівні – пошкодження самого диска або його додаткових механізмів.

  Для усунення таких секторів можна скористатися програмами, описані вище в статті (Victoria, MHDD). Якщо проблеми виникли з логічними блоками, то при перезапису всього сектора, використовуючи програму, контрольні суми будуть відновлені. Якщо були пошкоджені фізичні сектора диска, контролер автоматично виконає для них remap, тобто перенесе у власну таблицю дефектів. Якщо ці маніпуляції не допомогли, можна вдатися до інших режимів відновлення, наприклад, програми Victoria. Хоча вони в багатьох випадках рідко допомагають, адже при невдалих спробах remap відбувається автоматично.

  У разі наявності невиліковних bad-секторів або нестабільних, можна зробити двома способами, враховуючи розташування секторів на диску:

 • Розташування на початку і в середині жорсткого диска, то нехай ця частина диску не залишиться розміченій. Робиться це при формуванні локальних дисків, залиште пошкоджену частину недоторканою.
 • Bad block в кінці диска – в цьому випадку його можна обрізати. Зробити це можна за допомогою все тих же програм, наприклад – Victoria. Запустіть програму сканування поверхні диска і при виявленні неробочих секторів запам’ятайте його номер. Тут же можна обрізати його (hpa), обрізати потрібно до першого проблемного сектора. Змінити розмір (hpa), задаючи нову область диска, викликається за допомогою F6 або через консоль, командою «Hpa». Після чого з’являється рядок для введення секторів. Вказувати потрібно меншу кількість секторів, ніж їх всього, з урахуванням Bad block-ів.
 • Є 2 інформаційні команди для жорсткого диска – LBA (показати загальний обсяг диска в LBA) і NHPA (повернути обсяг за замовчуванням).