Відал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеї

Слоган, придуманий Vidal Sassoon, який говорить, що, якщо добре не виглядає клієнт, то добре не виглядає і майстер, що став символом змін. На думку «Нью-Йорк Таймс» (1965), Відал Сассун, зробив жіночі стрижки мінімалістичним і елегантними, – просто «Бітлз від перукарського мистецтва».

Відал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеї

Якщо вивчити жіночі фото кінця 1950-х років, можна побачити в них спільні риси: коміри отложного типу, підведені очі і незмінний монолітний начіс. Останній породив масу неправдоподібних чуток: укладання робилася всього 1 раз у 2-3 тижні, її власниці спали практичних стоячи, а в якості гребінця застосовувалася в’язальна спиця. Перукарня нагадувала камеру тортур зі щипцями, громіздкими фенами і рішуче налаштованими в ім’я краси клієнтками. Якщо жінка подібним спорудженням на голові не мала, вона вважалася феклой, селюком. Натуральність і відсутність укладання всіляко засуджувалися. Стиль зачісок 1950-1960-х років добре ілюструють наведені нижче фото.

Відал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеїВідал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеїВідал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеї

Стрижки: ніякого гнізда на голові

Подібні настрої були характерні для країн Заходу наприкінці 1950-х років. Саме тоді молодому і в хорошому сенсі нахабному перукаря по імені Відал Сассун прийшла воістину революційна ідея, порівнянна з думкою Коко Шанель відмовитися від корсетів. Сассун поспішив позбавити представниць прекрасної статі від лакованого шолома волосся на голові.

Відал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеї

Відал Сассун, чия біографія вельми примітна, був нащадком емігрантів з України. Він народився і жив в дитячі роки в одному з найбідніших районів Лондона, на початку 1960-х років зумів представити на суд світу відомий цілий п’ятикутний боб як модернізовану версію 1930-х років – стрижку під назвою Five Point. Революція полягала в чіткості ліній, які підкреслювали геометрію особи без краплі лаку.

Це було ефективне протистояння не тільки бабетту і хіпі, набирали обертів в 1950-х роках. Великому майстрові були не до душі старечі «гнізда» на голові й інші складно складені конструкції. Стрижки Бачила Сассун знаменували собою новий підхід до моделювання зачіски.

Відал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеїВідал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеїВідал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеї

Хороша стрижка чудово виглядає без всякої укладання. Індивідуальність – передусім, оскільки універсальних рецептів тут не існує. Перукар нагадує архітектора, оскільки працює з формами і лініями, не копіюючи чужі споруди.

Відал Сассун вибудовував стрижки, які згодом стали його візитною карткою, на підставі анатомічних орієнтирів по точках, які перебували на лініях чубчика, скронь, проділів, потилиці та на розі зрізу волосся, що можна чітко побачити на фото і відео тих років.

Відал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеї

Нова техніка стрижки аля Відал Сассун викликала справжній вибух індустрії. Молодого майстра почали відвідувати найвибагливіші модниці. Після цього журнал Vogue опублікував знімок актриси Nancy Kwan на обкладинці зі стрижкою від Бачила Сассун.

Ідея британського перукаря полягала в тому, що натуральний здоровий блиск волосся завжди залишається на першому місці при формуванні зачіски. Ця ідея знайшла широку підтримку, оскільки переваги вільно рухаються волосся були оцінені всіма без винятку.

Час, витрачений перукарем на те, щоб досягти бездоганних ліній, принесло небачені плоди. На укладання йшло не більше 1/10 секунди, чого достатньо для того, щоб труснути головою. Погодьтеся, відмінний варіант навіть для тих, у кого стрижка на середні волосся.

Beatles в перукарському мистецтві

Дана філософія і сама техніка Бачила Сассун стала основою концепції салону, відкритого в Лондоні, а потім і в Америці. Слоган про зовнішній вигляд полюбився всім покупцям, які бажали змін. Саме тому, коли Бачила Сассун порівняли з «Бітлз», маючи на увазі масштаб змін в житті суспільства в обох випадках, це не було перебільшенням. Неповторний стиль жіночих зачісок 1970-х років, який повертається в моду в XXI столітті, – цілком заслуга цього майстра.

Відал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеїВідал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеїВідал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеї

З настанням 1980-х років Відал Сассун перетворився у класика. Він володів настільки високим авторитетом, що за кращими каналами транслювалося телешоу «Новий день з Відалом Сассуном» у формі бесіди з зірками про стилі. Іноді глядачам демонстрували навіть базовий відеоурок від майстра.

Як відбувався захід легенди

Однак історія цієї людини зовсім не казкова. Винахід Five Point Cut, яке прославило і збагатило свого автора, знецінилося з відходом епохи DISCO. У середині 1980-х рр. розцвів стиль Glamour, і мода на акуратні зачіски безповоротно пішла. Відома лінія, яка включала в себе шампунь і ополіскувач для волосся, винайдена і запатентована Відалом Сассуном (згадайте знамениту рекламу «Вош енд Гоу», що вразила радянських людей), у результаті була продана компанії Procter&Gamble.

Натомість з’явилася нова лінійка під назвою PanteneProV. Відал Сассун у 2004 році спробував оскаржувати рішення компанії по суду, бажаючи знищити бренд. Справа знаменитий перукар програв, оскільки права на знамениту марку були давно загублені. Не кращі часи переживали і салони, частина яких була продана на кінець 1990-х років, а частина закрита.

Відал Сассун: стрижки, авторська техніка, новаторські ідеї

Відал Сассун завжди вів виключно здоровий спосіб життя, але навіть його в останні роки вразила тяжка хвороба. Серйозний діагноз, невдачі в роботі і забуття відкинули колишню знаменитість до вихідних позицій. У 2010 році вийшов фільм «Відал Сассун» документального характеру про досягнення і долю майстра. Не завжди етичні коментарі блогерів і журналістів не додали бадьорості літній зірці. Відал Сассун помер у Нью-Йорку, коли йому йшов 85-й рік, і поступово колишня легенда була забута.

Розвиток моди могло піти по іншому шляху, не зроби Відал Сассун в 1963 році революцію. Модниці продовжували носити монолітні зачіски і використовувати спиці в якості гребінця.

Можливо, переворот у перукарському мистецтві зробив би хтось інший, але саме Відал Сассун є людиною, ім’я якого з трепетом згадує старше покоління, а стрижки, імітують його легко впізнаваний стиль, що виконуються майстрами з усього світу донині.